David Fincher

αυτο.

μλκ χορρορ θα σε βαρεσω τιναι αυτα που λες ? :stuck_out_tongue:

αμα αρχισουμε να λεμε αριστουργηματα κ το πατατον , την γαμευσαμε 8O

καλα για το σχολιο ‘ζοντιακ = μεσα στις 5 καλυτερες ταινιες των 00s’ , αυτο ειναι σχολιο που περιμενα απο καναν πιο ασχετο με ταινιες

γρηγορα απλα για να σου κατεδαφισω το παραπανω σχολιο
[B]

donnie darko
children of men
city of god
Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Memento
Syriana (αυτο ειναι δικο μου αγαπημενο - μην πειτε μαλακια)[/B]

παντως τα 00s δεν ηταν κ καμια τρελλη δεκαετια…σε αυτο υα συμφωνησω εμμεσως μαζι σου 8)

Μια χαρά δεκαετία ήταν, σκέφτηκα λίγο πρόχειρα άλλες 11 ταινίες που είναι καλύτερες… :stuck_out_tongue:

Die Innere Sicherheit, Werckmeister Harmoniac, Cztery Noce Z Anna, The triplets of belleville, Mind Game, Boy A, Naissance des pieuvres, Vengo, Let the right one in, The lives of others, Moolade.

το βιβλίο γράφτηκε στα 20’s.άρα μάλλον το forrest gump δανείστηκε ιδέες από αυτό.
και από τη στιγμή που και οι δύο ταινίες ασχολούνται με μια ολόκληρη ζωή, λογικό είναι κάποιος να διακρίνει ομοιότητες.
επίσης, το forrest gump είναι από τις καλύτερες ταινίες των 90’s.άρα δε βλέπω το κακό να θεωρείται το benjamin button το “forrest gump των 00’s”.και εν τέλει πως μπορεί να θεωρείται αρπαχτή, από τη στιγμή που διαθέτει κάποιες από τις καλύτερες σκηνές που έχουμε δει στον κινηματογράφο τα τελευταία χρόνια?
άλλο αν δε σ’αρέσει το story, και άλλο αν δε σ’αρέσει η ταινία…

εχουν ιδιο σεναριογραφο με Φορεστ…τεσπα, η συζητηση για αυτη τη μαλακια μεγατονων τελειωνει εδω…απελπιδα προσπαθεια χολιγουντιανης κουλτουρας και βαθυτερου υπαρξιακου νοηματος ταινια…κριμα που ειχα κλεισει τα 12 οταν το ειδα:p…πραγματικα κακη ταινια
(για Zodiac δεν αρχιζω γτ η αμπαλιαση παει φουλ και το διασκεδαζω:p)

καλά σε χώνει πάντως το zodiac.να το ξέρεις αυτό…
http://www.youtube.com/watch?v=zFJGIM2w1VA \:D/

τι ταινία είναι αυτή?γιατί αν αξίζει να τη δω, μη δω τώρα τη σκηνή και το χαλάσω.

http://www.youtube.com/watch?v=bcKPkeRQwvE&feature=related :razz:

τίποτα για το social network θα πούμε?:stuck_out_tongue:

εμένα γιατί το benjamin button εξακολουθεί να μ’ αρέσει -και πολύ θα’ λεγα-, μετά και από τη δεύτερη φορά που το είδα???:oops: Τι συμβαίνει?:expressionless:

Α ωραιο τοπικ!!

Δεν ειναι απο τους αγαπημενους μου σκηνοθετες, αλλα θεωρω τις περισσοτερες του ταινιες απο παρα πολυ καλες εως αριστουργηματα. Το Benjamin Button δε με χαλασε καθολου, σε αντιθεση με το Zodiac το οποιο το ειδα μια φορα, το εσβησα απο τη μνημη μου και δε θελω να το ξαναδω ποτε.

Προτιμω τα κλασικα του μεγαλουργηματα με τα οποια απεκτησε ονομα, δηλαδη τα Se7en, The Game, Fight Club, τα οποια για μενα ειναι ταινιαρες. Το Alien 3 ειναι ανισο, αλλα χαρακτηριζεται απο την ατμοσφαιρα που εχει σε ολες τις ταινιες του. Το Panic Room επισης μαρεσε παρα πολυ, αν και δεν το περιμενα.

Δεν εχω δει ακομα το Social Network.

ΥΓ. Καποιος πανω κραζει το Zodiac και θεωρει μεσα στις 5 καλυτερες ταινιες της δεκαετιας που μας περασε το Syriana. Μαλιστα. Το Syriana το θεωρω τη χειροτερη ταινια που εχω δει ποτε στο σινεμα και τη χειροτερη ταινια για την οποια εχει γινει ντορος, καλυτερα να δω στη σειρα ολη την τετραλογια Twilight δυο φορες.

Fight Club…με εκπληκτικό καστ, φοβερό σενάριο, και σκηνοθεσία:):!:

Το Zodiac δε με είχε ενθουσιάσει, νομίζω κάπου με κούρασε. Το Benjamin Button μου άρεσε πολύ…όπως και το Seven (με την καταπληκτική ερμηνεία του Kevin Spacey). Αλλά η προφανής επιλογή είναι το μέγιστο Fight Club :stuck_out_tongue:

η ατάκα του στο τέλος με πεθαίνει ε

Ξεθάβω για να αποκαταστήσω την ιστορική αλήθεια και να πω ότι το Zodiac τελικά είναι ταινιάρα. Το Μπεντζαμιν Μπάτον για το πεος αφού πρόκειται για μια ανέμπνευστη αντιγραφή της άλλης μαλακιάρας, του Φόρεστ Γκαμπ ενώ το social network είναι απολαυστικότατο. Το κορίτσι με το τατουάζ είναι σουηδική ταινιάρα και το χολιγουντ αυτές τις ταινίες δεν πρέπει να τις αγγίζει ακόμα και αν μιλάμε για Φίντσερ.

:oops:

ο φιντσερ δυστυχως για εμενα εχει μπει στο τριπακι θελω να μου δωκετε το οσκαρ.δεν εξηγουνται αλλιως οι δυο τελευταιες του ταινιες.για το κοριτσι με το τατουαζ(αν και δεν εχω δει το οριτζιναλ)ειμαι αρνητικος.χολιγουντ ριμεικ once again,noope.
αυτο που ειχε για μενα ενδιαφερον ειναι που ηθελε να γυρισει ταινια τον ραμα του κλαρκ.θα την γυρισει τελικα?θα ενθουσιαζομουν αν το εκανε γιατι οσο να ναι σαν σκηνοθετης ειναι θεος.

ψήφισα Όλες/Οι περισσότερες γιατί τις έχω δεί όλες και πραγματικά οι περισσότερες αξίζουν! Εκτός του The Social Network που δε μου άρεσε, το The Curious Case of Benjamin Button ήταν μιά χαρά αξιόλογο, ενώ όταν μιλάμε για τα Fight Club, Se7en και ίσως Zodiac μιλάμε για ταινίες που υπάρχουν πάντα σε όλες τις λίστες με τα καλύτερα όλων των εποχών!

και μπαίνω στο imdb να δώ τι γυρίζει τώρα μετά το τατουάζ
και βλέπω ότι έχει στο πρόγραμμα σειρά με τον κέβιν σπέισυ!8O

από ένα μικρό wiki research βρήκα

house of cards λέγεται
remake μίας παλαιότερης του μπιμπισι…
political drama το genre

The plot follows his amoral and manipulative scheme to become leader of the governing party and Prime Minister.

όσοι ξέρουν κάτι παραπάνω ας τα πουνε δώ

περιμένουμε πολλά απο τον κύριο φίντσερ

Περίεργη περίπτωση. Θυμάμαι, πριν καμιά δεκαριά χρόνια, που συζητούσαμε γενικώς περί σινεμά με τον Λουπέν και όποτε πήγαινε η κουβέντα στον Φίντσερ παραληρούσαμε και το ρίχναμε στο καπάκι στην οσφυοκαμψία, “μακράν ο καλύτερος σύχρονος σκηνοθέτης”, “we’re not worthy” και όλα τα σχετικά.
Και τώρα;
Τώρα, η τελευταία πραγματικά καλή ταινία του Φίντσερ, όπως λέγεται, είναι το Zodiac (προσωπικά πάντως το Benjamin Button δεν έκατσα καν να το δω όταν πληροφορήθηκα από τις πηγές μου για το τί παίζει - είπα, ε, κάτσε, δε θέλουμε και δεύτερο Forrest Gump στη ζωή μας!) και γενικά η εικόνα του είναι ενός παρηκμασμένου σκηνοθέτη που ακούς ότι ετοιμάζει την τάδε ταινία και λες “μνιέχ”, ενώ παλιότερα ήσουν σε αναμένα κάρβουνα.
Δε μ’ αρέσει που το γράφω, αλλά νομίζω ότι εν τέλει, όπως αποδείχθηκε, ο David Fincher ΔΕΝ είναι μεγάλος σκηνοθέτης. Μέχρι αποδείξεως του εναντίου (δηλαδή, μέχρι να ξαναγυρίσει μερικές ταινίες τόσο σπουδαίες όσο οι παλιές του), είναι ένας σκηνοθέτης που κάποτε θα μπορούσε να έχει γίνει μεγάλος αλλά κάπου το χασε στην πορεία.

Αυτά για τον Φίντσερ, και επίσης κάτι ψιλο-οφφ τόπικ αλλά θέλω να το σχολιάσω κι εγώ.

άπειρα πλας
So very true… Αθλιότητα από τις λίγες.

Το Συριάνα δεν είναι από τις πέντε καλύτερες ταινίες της τελευταίας δεκαετίας.

Το Συριάνα είναι μέσα στις πέντε ταινίες που ΣΑΣ ΧΩΝΟΥΝ καλύτερα την τελευταία δεκαετία.

Σοβαρά τώρα σ’ αρέσει;

Όχι, δε μου αρέσει. Μου αρέσει αυτό που δείχνει.

Άλλο αυτό.
Αν ήταν έτσι, δε θα είχαν λόγο ύπαρξης οι σκηνοθέτες.

http://flix.gr/news/o-nteibint-fintser-tha-to-parei-to-koritsi.html

το the game ειναι τελειο!!