David Lynch: Ο αναρχικός κινηματογραφιστής των ονείρων

καλά δεν θα τα χαλάσουμε στο straight story :stuck_out_tongue:
στο elephant man πέθανα στο κλάμα σε δύο σημεία

1. όταν τον στρίμωξαν στον σταθμό και φώναξε “I am not an elephant! I am not an animal! I am a human being!”
2. στο τέλος που πέθανε “ανθρώπινα” ξαπλώνοντας κανονικά.

ποοοοο ναι ρεε

Ταινιάρα, αλλά δεν έχω καταφέρει να την ξαναδω. Δεν εχω καταθλιπτικές τάσεις ακόμη, ούτε θέλω :stuck_out_tongue:

αυτό είναι ένα θέμα. μπορούν να σε πουν εύκολα μαζόχα αν την ξαναδείς, γιατί, ενώ μπορεί να πέφτεις σε κατάθλιψη, έχει καλλιτεχνική αξία, και άνετα θα γούσταρε κάποιος δεύτερη και τρίτη φορά. επιρροές από noir, εξπρεσιονισμό και δε συμμαζεύεται. την είχε πριν 2 μήνες στα θερινά δώθε και το σκέφτηκα σε κάποια φάση, αλλά δεν ήθελα να διαταράξω την ψυχική μου γαλήνη κλπ κλπ.

Μάλλον δεν σου αρέσει ο αμερικάνικος indie κινηματογράφος. Εγώ τον λατρεύω, βλέπεις την πραγματική Αμερική εκεί.
Δε νομίζω πάντως ότι σκοπός της ταινίας ήταν να συγκινήσει. Νομίζω ότι ήταν απλά ένα tribute στις φωτεινές, θετικές συνιστώσες της έννοιας Άνθρωπος. Και μια σφαλιάρα στα μούτρα αυτών που ισχυρίζονταν ότι ο lynch δεν είναι ικανός να γυρίσει ένα “κανονικό” φιλμ.
Να πούμε ότι ο πρωταγωνιστής, ο Richard Farnsworth, απεβίωσε το 2000 λίγο μετά την κυκλοφορία της ταινίας. Τουλάχιστον πρόλαβε να δει την επιτυχία της πρώτης (και τελευταίας, όπως αποδείχτηκε) ταινίας στην οποία συμμετείχε σε πρώτο ρόλο.

το “καλύτερο” είναι ότι γύρισε την ταινία έχοντας καρκίνο και ότι αυτοκτόνησε για να μην πονάει. κοιτούσα τώρα στο imdb και ανακάλυψα ότι έκανε τον σερίφη στο misery :!:

Φοβερό, δεν το γνώριζα αυτό για τον καρκίνο.

Οι δυο κύκλοι του Twin Peaks παίζει να πωλούνται πουθενα σε box set;

8O8O

Aντε ρε??? Δεν είχα ιδέα.

Πόσο φοβερή ταινία ρε γαμώτο το μιζερι

@επικ: Τα περί συγκίνησης τα ανέφερα διότι πολύ από’ έδω είπαν πως το βρήκαν το έργο πολύ συγκινητικό, μια πραγματικά συγκηνιτική ιστορία κλπ κλπ. Ε αυτό που είπα ήταν ότι εμένα δε με άγγιξε.

Στα περί indy αμερικάνικου κινηματογράφου δεν ξέρω, μπορεί και να’ χεις δίκιο (ότι δείχνει μια πραγματική πτυχή της αμερικής) δεν έχω δει και πολύ απ’ αυτόν να σου πω την αλήθεια…

Α! Και ο Lynch έχει αποδείξει και παλιότερα ότι μπορεί να κάνει “κανονική” ταινία (Το κανονική το λαμβανώ εγω ως μη mindfuck). Εκανε το Ελεφαντ. Αλλά βασικά δεν ήταν κανονική, ήταν θεική. :stuck_out_tongue:

είδα public μόνη της τη 2η σεζόν χωρίς greek subs και σε ψιλοτσιμπημένη τιμή. η άχρηστη πλεροφορία της ημέρας.

Twin Peaks: Definitive Gold Edition (10 Discs)

All 29 Episodes plus the Original Pilot: Both U.S. network and international versions of the pilot

Remastered Picture from the original negative with newly-created 5.1 Audio, personally approved by David Lynch - also includes original 2.0 Audio

Deleted Scenes: Lost footage saved from the cutting room floor

Exclusive feature-length documentary, “Secrets from Another Place,” exploring the show’s origins, production and impact - featuring brand-new interviews with the cast and crew and never-before-seen footage

“A Slice of Lynch”: David Lynch takes a strange and amusing look back with help from Kyle MacLachlan, Mädchen Amick and JohnWentworth

“Return to Twin Peaks”: Follow a group of devoted “Peaks Freaks” and cast members to the 2006 Twin Peaks Festival

Interactive Map: The show’s unforgettable locations and how to find them in real life

The complete Log Lady Introductions

Saturday Night Live: Kyle MacLachlan’s monologue and the hilarious Twin Peaks comedy sketch featuring the SNL cast

The “Falling” Music Video with Julee Cruise

And Many Golden Nuggets: On-air promos, TV spots, production documents, rare photos and more

EUR 55.99

http://www.play.com/DVD/DVD/4-/13068986/Twin-Peaks-Definitive-Gold-Edition/Product.html?cur=258

david lynch is my god. δεν μπορω καν να περιγραψω ποσο θεος θεωρω πως ειναι.
η καλυτερη του ταινια ειναι φυσικα το eraserhead. ειναι χαλαρα στις 5 αγαπημενες μου ταινιες εβερ. απελπιστικα σκοτεινη και καλτ κλασικ for sure. ακομη θυμαμαι την πρωτη φορα που την ειχα δει. ηταν πρωι. δεν μιλησα καθολου ουτε εφαγα τιποτα μεχρι να τελειωσει η μερα. και το επομενο πρωι την ξαναειδα. οπως και το μεθεπομενο απογευμα.
δεν θα μιλησω για τις υπολοιπες, ειναι καταπληκτικες -οι περισσοτερες-. θα μιλησω ομως για την τελευταια του. το inland empire ειναι αποδειξη οτι υπαρχει τεχνη στις μερες μας. επισης, οποιος μπηκε στην διαδικασιανα ψαξει στο google το ‘meaning’ της ταινιας η κατι παρομοιο, ειναι παθετικ, λουζερ και πρεπει να σκοτωσει τον εαυτο του.

Kαλά άραξε λιγάκι:p Κι εμείς τον αγαπάμε άλλα δεν είναι κακό να θες να δεις και μια διαφορετική άποψη.

Κατα τ’ άλλα βλέπω πως κι εγώ δεν έχω ψηφίσει εδώ πέρα, και μάλλον συγκλίνω κι εγώ πρός eraserhead γιατί το θεωρώ απίστευτο έργο γενικώς. Για τους τρομέρους συμβολισμούς και τα βαθύτερα νοήματα που κρύβει, για το πόσο σκοτείνη ατμόσφαιρα βγάζει, για το πόσο αρρωστημένο γίνεται ανά σημεία, και για το πόσο πολύ σε στοιχειώνει. Συν του ότι είναι η πρώτη του που είδα ποτές.

δεν εχει να κανει μετο ποσο τον ‘αγαπω’. δεν ειναι αυτο το ποιντ μου.

Το ποιντ σου ποιό είναι?

Ότι εσύ είσαι πιο έξυπνος από διάφορους άλλους αποτυχημένους που πρέπει να πεθάνουν επειδή μπορεί να μπήκαν στο site του mullholand drive και να είδαν τα 10 clues που δίνει ο lynch?

E, αυτό πάνω κατω… :stuck_out_tongue:

ooooooooook

Μαλακίες είναι αυτά.
Εγώ έχω δει τις περισσότερες ταινίες του Λιντς από 2-3 φορές την κάθεμια, έβγαλα διαισθητικά τα δικά μου συμπεράσματα και μετά έτσι για την καύλα, πήγα και διάβασα ολόκληρα σεντόνια αναλύσεων.
Σιγά μην κάτσουμε και απολογηθούμε κιόλας γι’ αυτό…

Ποιος μιλησε για τα 10 clues που δινει ο lynch? δεν νομιζω στην τελικη οτι θα μπω στη διαδικασια να σου εξηγησω τι εννοω αφου για οτι πω θα εχεις ετοιμη καποια εξυπναδα να πεις. ειναι και μεσημερι καταλαβαινεις, που να ξερναω…

Ε ναι που να εξηγείς τώρα σε νοητικά υποδεέστερα όντα. Ντάξει κι εγώ βαριέμαι να μπω σε αυτή τη διαδικασία να σου πω την αλήθεια.

Πάντως να ξέρεις ότι δεν είμαι ο τύπος που πετάει έτοιμες εξυπνάδες και που την λέει στον άλλον απλά η φράση σου που έκανα bold ήταν για τον πούτσο. Τουλάχιστον μείνε στο ποστ του Keyser που συμφωνώ κατά λέξη

δειτε και το Grandmother, μικρου μηκους ειναι.