David Lynch: Ο αναρχικός κινηματογραφιστής των ονείρων

to de kaneis na pei entypwseis?

στα πρώτα reviews που διαβασα (spoiler free) για να κοψω γενικη αντιδραση-και γτ δεν αντεξα ;p -, το κοινό όλων σχεδόν είναι ότι είναι πιο πολύ David Lynch του Μανχολαντ Ντραιβ, του Ινλαντ εμπαηρ και του Μπλου Βελβετ και poly λιγοτερο twin peaks του 90 + οτι δε καταλαβαινεις τιποτα :stuck_out_tongue: (τουλαχιστον για τα 2 πρωτα)
Οποτε τα 2/3 ψηθηκαν, το 1/3 που περιμεναν σαπουνοπερα με υπερφυσικα στοιχεια και μυστηριο και χιουμορ και ατακες απτο καλημερα ξενερωσαν…

κωλοψηθηκα κοινως :D!

αλλα περιμενω ακομα να το δω με subs σε 1080 σωστα αυριο/μεθαυριο και με ολο το χρονο μπροστα μου (εχω και ρεπαρα μια μερα), γτ περιμενα τοσα χρονια, δε θα το ξεπεταξω πριν ειναιι ολα τελεια :stuck_out_tongue:

2 Likes

Χα! Δεν ήξερα ότι είναι κι αυτή δικιά του! Και την έχω τόσο καιρό και δεν την έχω δει…

χεχε, σου βρήκαμε λοιπόν δουλειά για τα επόμενα βράδια

Πρωτο επεισοδιο 1.55’ κ δευτερο 55’ :joy::joy::joy: αντε να βγουν σοβαροι υποτιτλοι να λιωσουμε!!!

Είδα τα 4 πρώτα και μπορώ να πω ότι ο Lynch επέστρεψε και μας δείχνει μια δουλειά που ετοιμάζει με μεράκι για χρόνια.
Προσωπικά είχα ενα φόβο για το πως μπορεί να διατηρηθεί το κλίμα των πρώτων δύο σεζόν αλλά και πως θα καταφέρει να κλείσει αυτό το τεραστιο κλιφχάνγκερ μετά από 25 χρόνια. Αν έβλεπα κάτι σαν το Fire walk with me θα ήμουν ικανοποιημένος, αλλά όχι. Ο Lynch πέταξε μέσα στην κατσαρόλα το Lost Highway, τις πρώτες δύο σεζόν, το FWWM , Blue Velvet, λίγο Mulholland Dr., αρκετό 2017 και μαζί με μερικές αναφορές σε Eraserhead/wild at heart και Marlon Brando (!) κατάφερε να δώσει ένα άριστο αποτέλεσμα.

Εύχομαι με όλη μου τη δύναμη να μην καταλήξει σε μια φιέστα όλο αυτό.

Tl;dr : Lynch Delivers.

1 Like

EXΩ ΚΩ-ΛΟ-ΚΑΥ-ΛΩ-ΣΕΙ

απλά σα νουμπάς περιμένω ακόμα σαμπς για να το δώ μετά καφέ ντόνατς και σε ολη την μεγαλοπρεπεα που του αρμοζει, χωρις να μπω καν στη διαδικασια να σκφτω αν μια λεξη δεν την ξερω :stuck_out_tongue:

το γεγονος οτι θυμιζει ολη την καριερα του Λυντς ειναι καταπληκτικο promise, κατι που το ευχομουν απο τοτε που ανακοινωθηκε η τριτη σεζον… :smiley: :smiley:

it is happening again!

Εχτές στο σπίτι του μάνατζερ.

3 Likes

εγω ειδα το πρωτο μισαωρο γιατι μετα αποκοιμηθηκα απο την κουραση της μερας, αυτο το πρωτο μισαωρο οντως εφερνε πιο πολυ στις ταινιες του και δεν ειχε σχεδον καθολου σχεση με τη σειρα περα απο καποια προσωπα

1 Like

Ναι, γιατί δεν προσπάθησε να το επαναφέρει σαν σαπουνόπερα μυστηρίου, αλλά σαν σειρά μυστηρίου.

Σημερα και εγω εχω κλεισει το βραδυ … Cherry Pie και Peaks !

ΔΙΑΟΛΕ ΗΤΑΝ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ :’)

Ήταν David Lynch όντως, λιγότερο Twin Peaks αλλά νομίζω ότι σήμερα θέλω να δώ αυτό ακριβώς, η σειρά μου φάνηκε ότι απλά έκανε πολλά άλματα μπροστά και σπάνια βλέπουμε τέτοιο επίπεδο τηλεόρασης, τέτοια προσαρμόγή μιας σειράς 20+ετίας σε σημερινά δεδομένα…
Τί να σχολιάσει κανείς, ήταν David Lynch του Mulholland dr., FWWM, Lost Highway κτλ ξερά απλά και λιτά.-
Το πόσο εντωμεταξύ έδενε ΤΕΛΕΙΑ το david lynch στοιχείο με τα εμβόλιμα ξεκάθαρα twin peaks κλασσικά περάσματα, ήταν μια γαμημένη τελειότητα!

highlight η φάση με τα κλειδιά (έκλαψα), το black lodge (ένα μικρό έργο τέχνης από μόνο του), η φάση στη νέα υόρκη (ανατριχίλα) και βέβαια όλα τα περάσματα των παλιών χαρακτήρων με πηκ για μένα το φινάλε στο μπανγκ μπανγκ κλαμπ που ήταν ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ twin peaks, τόσο νοσταλγικά μελαγχολικό και πανέμορφμο, μετά από το ζόφο που προηγήθηκε που πραγματικά σχεδόν δάκρυσα…

τεσπά, παραλήρημα, το Twin Peaks επέστρεψε, ο Lynch επέστρεψε, ο Frost μαζί του, δε κατάλαβα σχεδόν χριστό :stuck_out_tongue: αλλά μπορώ να πώ ότι δεν έχω παρακολουθήσει κάτι τόσο έντονα στην τηλεόραση, μάλλον από τότε που τελείωσα και το Sopranos, 6-7 χρονάκια πριν

υγ.
Αν θέλω κάτι παραπάνω στα επόμενα, είναι περισσότερη μουσική, μόνο αυτό μου έλειψε λίγο…

it is happening again!

2 Likes

Ισχύει! Ούτε μια φορά δεν το ακούσαμε αυτό:

Το πιο γαμάτο χαλί εβερ. :smile:

1 Like

OK, δε θέλω προφανώς εξηγήσεις (duh) αλλά καμία ερμηνεία για το 3ο?

4ο το κρατάω για σήμερα/back to back δε τη πάλευα χτες, αλλά το 3ο, πέρα της αριστουργηματικού eraserhead πρώτου μέρους, ήταν ένα κολλοσιαίο W T F (με τη καλή έννοια πάντα) από τη μέση και μετά…και δυστυχώς θυμάμαι αμυδρά το σκηνικό με το δαχτυλίδι κτλ…

επίσης, welcome back agent Cole and Arthur :smiley: :smiley:

όπως και νάχει, twin peaks <3

ωραία τα λέτε οι από πάνω!!

Είδα τα πρώτα 2…τι να λέμε…είμαι με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά σκεπτόμενος πως θα δούμε νέα ολόκληρη σεζον twin peaks…εξαιρετικές σκηνές η μία μετά την άλλη και αυτή η απίστευτη αισθητική του κόσμου του Twin Peaks…δεν έχω λόγια…

Ι love Twin Peaks and it’s world…<3

It is happening again!!!

1 Like

πο το 4ο ήταν ΠΙΟ TWIN PEAKS ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ… δλδ όσοι ξένισαν με τα 3 πρώτα, το 4ο είναι ακόμα πιο κοντά στο ύφος του παλιού, χωρίς όμως να ξεφευγει από το ύφος του o far… επιστρέφουν αγαπημένα παλιά πρόσωπα, σουρεαλιστικά ξεκαρδιστικά αστείο + όταν σκάει το theme που περιμένεις να ακούσεις διακαώς 3 επεισόδια τώρα, ε εκεί γονατίζεις…

επίσης ήδη Kyle MacLachlan ερμηνειάρα και μόνο <3

ήδη μιλάμε για άλλο επίπεδο τηλεόρασης

1 Like

Βρηκα επιτελους το χρονο και τη συγκεντρωση να ευχαριστηθω πληρως το πρωτο διπλο επεισοδιο της αγαπημενης μας σειρας…

Το νεο Twin Peaks ειναι μια βουτια στο μυαλο του Lynch; απομακρυσμενο απο τη παλια συνταγη της σαπουνοπερας-με-σκοτεινο-twist ( το οποιο στην εποχη του ηταν μια πρωτοπορια και κατι μοναδικο ) , ο David ειναι σα να το πηρε απο το χερακι και το εριξε στα ναρκωτικα.

Φυσικα πολλα εχουν αλλαξει απο τη παλια σειρα, το πιο σημαντικο ειναι οτι ο Lynch σκηνοθετει τα παντα και τα γραφει μαζι με τον Mark Frost. Δεν υπαρχουν πιεσεις απο το network για τα (κακα τοτε) νουμερα τηλεθεασης και δεν υπαρχουν παρεμβολες στο δημιουργικο κομματι.
Τα παραπανω μας οδηγουν σε ενα μοναδικο δημιουργημα του Lynch που φερνει χαρακτηριστικα απο πολλες παλιες του ταινιες οπως Mulholland Drive, Eraserhead, μεχρι και Blue Velvet.

Δε σου δινει καμια ευκαιρια να μελαγχολησεις οταν βλεπεις χαρακτηρες η τοποθεσιες απο τα παλια, αλλα απο την αρχη σε αρπαζει απο τα μουτρα και σε στροβιλιζει σε μια παρανοια.

2 Likes

τα πρώτα 4 επεισόδια είναι καλύτερα από ότι θα μπορούσε να περιμένει και ο πιο φανατικός οπαδός νομίζω…όσοι ξέρω που τα είδανε παραμιλάνε…

Άντε τώρα στο περίμενεε

1 Like

βλέπουμε στο ρελαντί την καλύτερη τηλεοπτική (?) σειρά, ίσως της τρέχουσας δεκαετίας…

στο χθεσινό, θα μπορούσα να βλέπω σε loop την σκηνή με τον dougie και το μολύβι και την ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ του badalamenti, για 1 ώρα σερί και μετά να συνέχιζε το επεισόδιο κανονικά…

γενικά το χτεσινό μου γάμησε τη ψυχή σε κάποιες στιγμές + έμπλεξε ακόμα περισσότερο τα πράγματα, με νέους χαρακτήρες και ακόμα περισσότερο μυστήριο…

ώρες ώρες είναι σα να βλέπω πολλές σειρές σε μια, αλλά για κάποιο λόγο όλες δένουν μεταξύ τους και δε σου δημιουργεί αίσθηση ότι κάτι μένει πίσω, πέφτει βάρος αλλού κτλ…

ο dougie είναι το next best thing, αλλά πραγματικά, όταν γίνει η Επιστροφή, αυτό που περιμένουμε πλέον όλοι διακαώς, νομίζω θα κλάψω ε :stuck_out_tongue:

Είδα χθες το Mulholland Drive…

τα σέβη μου

2 Likes