David Lynch: Ο αναρχικός κινηματογραφιστής των ονείρων

No spoilers! Τα κραταω μαζεμενα γιατι αλλιως δε θα τη παλεψω με την αναμονη!

no spoilers no spoilers don’t worry, δεν είπα τίποτα πραγματικά ούτε αποκάλυψα το παραμικρό…

την καλύτερη κάνεις, αλλά από την άλλη, είναι από τις λίγες φορές στη ζωή μου που βλέπω μια ongoing Μεγάλη Σειρά…δυστυχώς wire, sopranos κτλ τα είδα μετά που τελείωσαν, ενώ μόνο το BSG θυμάμαι να βλέπω στην ώρα του…

αν λεμε το ιδιο, το κομματι ειναι του johnny jewel

εν τω μεταξυ η μελωδια μεταξυ 0.18-0.20 μου θυμιζει ενα κομματι του Παντελιδη αλλα δε μπορω να θυμηθω ποιο :stuck_out_tongue:

1 Like

ναι, το ίδιο λέμε τελικά, χτές ειδα και γώ ότι δεν είναι μπανταλαμέντης…από παντελίδη πάντως δε μπορώ να συνδράμω, δυστυχώς :stuck_out_tongue:

Dougie Jones.Ίσως ότι καλύτερο έχει συμβεί στην ιστορία της τηλεόρασης.

2 Likes

Και το 7ο ότι καλύτερο, άπειρα highlights + το μυστήριο thinkens ακόμα περισσότερο + με 2 σκηνές ανθολογίας ήδη…

έχω λατρέψει από τα νέα πρόσωπα πάντως την Ναόμι Γουότς, με τόσα λίγα επεισόδια νομίζω έχει μπεί στο πάνθεον ήδη των αγαπημένων μου χαρακτήρων της σειράς αλλά και της Λόρα Ντέρν, πιο κλασσική Ληντσεική μορφή πεθαίνεις!

γνκ ,μόνο Twin Peaks, 25 χρόνια μετά πάει και πάλι την tv μπροστά σαν τότε :smiley:

1 Like

εγω εχω (ξανα)λατρεψει τη Shelly, στα 47 της ακομα μουναρος ειναι

2 Likes

Πο ναί, ακόμα και η δικιά μου αναφωνεί όποτε την βλέπει τί γυναικάρα είναι!

Και shelly και λωρα εμπ1 ανετα παρα τα χρονια τους :stuck_out_tongue_winking_eye:
Εχω κολλησει στο 3 εδω κ καμια βδομαδα, πρεπει να επιταχυνω λιγο. Η φαση με το φοιτητη και το κουτι γ@μησε αγρια.

Δεν έχω λόγια μετά από κάθε επεισόδιο…άντε να έρθει η Κυριακή!!

ΤΙ

ΦΑΣΗ

Ο Lynch νομίζω χτές όχι απλά άγγιξε το eraserhead, είπε fuck it, let’s do a second one

δεν έχω λόγια.-

υγ. για το συγκρότημα που παίζει αυτή τη βδομάδα στο bang bang club, απλά έφυγε καρέκλα απέναντι μόλις είδα ποιό είναι μαζί με ακατάσχετο ουρλιαχτό :smiley:

1 Like

Τι ήταν αυτό που έγινε στο 8ο ρε μάγκες;
Περιμένω να κατακάτσει λίγο όλο αυτό το πράγμα μέσα μου και θα έρθω για κουβέντα.

2 Likes

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕΕΕ δεν το έχω χωνέψει ακόμα αυτό που έγινε στο 8ο

θύμισε eraserhead αλλά τι να λέμε τώρα το πήγε αλλού το θέμα…1 ώρα αγνής τέχνης

μακάρι να μπορούσα να μιλήσω με τον Lynch και να τον ρωτήσω για αυτό το convenience store μετά την έκρηξη που αν το εκλαμβάνω έστω κ λίγο σωστά είναι από τα πιο λυπηρά πράγματα που έχω δει, ή απλά το δημιουργώ εγώ έτσι στο μυαλό μου και είναι κ αυτό λυπηρό χαχαχα

Πως το εκλαμβάνεις ?

θα στο πω κάπως μπακάλικα επειδή δεν έχω αρκετό χρόνο,

ας πούμε κατ αρχήν πως όταν το τουιν πικς φαίνεται να μην βγάζει νόημα σχετικό με την ιστορία, συνήθως έχει νόημα στην αληθινή ζωή και πολλές φορές πολύ σοβαρό κιόλας περνώντας ο lynch τα μηνύματά του, ή περνάει τα μηνύματά του πετώντας και έναν συμβολισμό σχετικό με την ιστορία για να υπάρξει αρμονία στην όλη φάση (σκέψου τον τρελογιατρό και την διαφήμιση “shovel your way out of the shit”)

επίσης θα πρέπει να πούμε πως ασχολείται πολύ με τις διαστάσεις και το περιβάλλον και το πως οι αλλαγές σε αυτό σε μικρές ή μεγάλες κλίμακες μας επηρεάζουν χωρίς να το καταλαβαίνουμε

τώρα ξεκινώντας από την έκρηξη, αυτό το θλιβερό πράγμα που έκανε ο άνθρωπος στο περιβάλλον του και συνεχίζοντας στο convenience store εγώ το ερμήνευσα απλά πως “είμαστε ένα είδος που προέρχεται από πόλεμο και το μαγαζί της γειτονιάς σου είναι το αντίστοιχο convenience store για να αγοράσεις πράγματα και να νιώσεις λίγο καλύτερα”

σχετικά με την ιστορία, ίσως να συμβολίζει τον τρόπο με τον οποίο ήρθε ο bob στον κόσμο μας και γενικά το “κακό”

φυσικά μπορεί και να μην έχουν ποιντ όλα αυτά που λέω αλλά αυτά τα πράγματα μου ήρθαν στο μυαλό

edit: Το ξαναείδα…όλα γίνανε πιο ξεκάθαρα και μιλάμε για πολύ μεγάλα πράγματα!! Δεν είναι αστείο αυτό που έχει κάνει ο Lynch,…Ήδη βλέπω σχόλια τύπου “ξεπέρασε τον Kubrick” και τα λοιπά…

2 Likes

Το τελευταίο το ξανάδα χτες, νομίζω αλλάζει το perspective που κάποιο άτομο θα βιώνει σινεμά ή τηλεόραση ή εικαστικές τέχνες ή κομικ ή δε ξέρω εγώ τι στο μέλλον…

δεν μπορώ να χωνέψω ακόμα πως ένας δημιουργός, έχοντας αποχή από τό σινεμά μια δεκαετία+, επιστρέφει στην οθόνη και υπερβαίνει εαυτόν, ειδικά σε τέτοια ηλικία… ένα γαμημένο αριστούργημα 50 λεπτών, Lynch στο 110% του, εξακολουθώ να το επαναλαμβάνω αλλά δε γαμιέται, ΤΙ ΣΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΔΙΑΟΛΕ ΕΝ ΕΤΗ 2017!!!

Αν είχα αμφιβολία για τις σπουδαιότερες σειρές όλων των εποχώνε, μεταξύ wire, oz, sopranos, twin peaks κτλ, νομίζω πλέον δεν έχω καμία, κι ας μην έχει τελειώσει καν η σεζον: βλέπουμε την σπουδαιότερη και πιο ριζοσπαστική σειρά όλων των εποχών.-

3 Likes

Gotta Light?

&

This is the water and this is the well.
Drink full and descend.
The horse is the white of the eyes and dark within

Τίποτα δεν είναι πια το ίδιο…

1 Like

Τι θα γίνει με αυτή τη σειρά??

έχει κάψει κάθε εγκεφαλικό μου κύτταρο

τίμ ρόθ <3

1 Like

Fruitcake, anyone? Αριστουργημα.

Και παρακατω καιγεστε ελευθερα :wink:

1 Like