Dead Can Dance @ Lycabetus Theatre, 23/9/2012

Bump γιατί έτσι 8)

Επειδή έβαλα να παίζει και επειδή είναι από τις πλέον αναμενόμενες συναυλίες της χρονιάς.

Ελπίζω, κρυφά είναι η αλήθεια, να μπορέσω να τους δω αν και νομίζω δεν παίζουν κομμάτια που είναι μεγάλες μου αδυναμίες (The Cardinal Sin, Mesmerism, Anywhere Out of the World, The Host of Seraphim).
Μπαντάρα από τις λίγες με φοβερά λαήβ (Το Toward the Within είναι τρανή απόδειξη).

Τα εισητήρια των 28 ευρώ υπάρχουν ακόμα;;

Δυστυχώς, εξαφανίστηκαν από τις πρώτες ημέρες της προπώλησης.

περνάει ο καιρός και πλησιάζει το live… νομίζω θα ειναι το live της χρονιάς :slight_smile:

Δε μπορούσα να το ρισκάρω, αφήνοντας το για πολύ μετά (Λυκαβηττός είναι, οι πιθανότητες εξάντλησης δεν αποκλείονται), και τσέπωσα σήμερα το πολύτιμο εισιτήριο! Δε ξέρω αν είναι το λάιβ της χρονιάς, για μένα σίγουρα πάντως είναι το πιο πολυαναμενόμενο από τα όλα επερχόμενα λάιβ…

Πήρα και γω τικέτι.Δεν μπορώ να περιμένω…!!!A dream comes true!!!

Ας κανει καποιος ενα update, να πει νουμερο που πηρε, απο πού κλπ. Να αρχιζω να αγχωνομαι που δεν εχω φραγκα ακομα? :frowning: Θα παω πολυ αργοτερα για εισιτήριο ρε γαμω.

Πάντως το δικό μου (που όπως φαίνεται από το ποστ το πήρα 12 μέρες πριν) έχει τον αριθμό 1393.

Στην Θεσσαλονίκη πουλάνε ακόμα με την μειωμένη τιμή (28 ευρώ), προλαβαίνετε.

Από πού πήρες τα 28άρια;

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Για ποιο απο τα δυο λαιβ;

άκουσα πρόσφατα πολλά για δαύτους αλλά δεν του έχω ακούσει ποτέ… με ψήνει το live πολύ όμως… για πείτε τι να ακούσω…τι να ψάξω τέλος πάντως να χω μια ιδέα…

το Within the Realm of a Dying Sun ειναι personal favorite. Αλλα και το προσφατο τους(στο οποιο λογικα θα βασισουν του setlist)ειναι πολυ καλο

Το είδαμε κι αυτό:

Οι Dead Can Dance διασκευάζουν Χάρις Αλεξίου (το γνωστό Ούζο Όταν Πιεις) με τίτλο Prezakias!!!

Edit: Όπως με πληροφόρησε ο Michalis Purple, υπάρχει όντως τραγούδι με τίτλο Πρεζάκιας από την Ρόζα Εσκενάζυ. I stand corrected!

Άπειρο respect!!!

Είναι εύκολο να πας στο θέατρο; Πώς πάς; Με αυτοκίνητο; Και που το παρκάρεις μακριά από τον χώρο της συναυλίας;;

Πιθανότατα η πιό “κουλτουρέ” συναυλία που θα πάνε οι περισσότεροι ροκομεταλλάδες από δω μέσα. Πιθανώς οι ίδιοι που σχολιάζουν με στόμφο τις κυκλοφορίες των Red Hot Chili Peppers και συγκρίνουν κιόλας τον ήχο δίσκων και κυκλοφοριών ως τρελοί γνώστες του αντικειμένου… Α ρε άτιμη διαφήμιση τί κάνεις… :stuck_out_tongue:

Τώρα βέβαια πού ακριβώς κολλάνε οι RHCP με τους DCD και πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι όσοι δηλώνουν ότι αυτό το live δε χάνεται είναι πρόβατα/θύματα της διαφήμισης κι όχι ότι όντως τους λατρεύουν, αυτά μόνο εσύ τα ξέρεις Μήτσε.

Τα Within the Realm of a Dying Sun, The Serpent’s Egg, Aion και το τελευταίο Anastasis είναι πιστεύω must. Έχουν άλλα 4 αλμπουμ, λίγο πιο διαφορετικά (τα 2 πρώτα πιο gothic, τα 2 τελευταία πριν διαλυθούν πιο ethnic).