Dead Can Dance

Σχολιαστε…

Θα επανελθω με ποστ μου αργοτερα γιατι τωρα δεν μπορω να σκεφτω! :stuck_out_tongue:

Τεράστιο, μοναδικό συγκρότημα… Είναι πραγματικά δύσκολο να περιγράψω τη μουσική τους… Σκοτεινή, ατμοσφαιρική, κατανυκτική, με πολλές εναλλαγές κατά τη διάρκεια της πορείας τους, και με επιρροές απο μουσικές του κόσμου… Η διαφορά ανάμεσα στα μελωδικά φωνητικά του Perry και στη φωνή της Lisa Gerrard σήμα κατατεθέν τους. Βασικά ο τρόπος που τραγουδάει η Lisa Gerrard είναι απίστευτος, μιλάμε για φωνάρα, όχι όμως με τον συμβατικό ορισμό της έννοιας…

Τα Saltarello και Summoning of the Muse είναι 2 τραγούδια που κάθε άνρωπος που ισχυρίζεται οτι αγαπάει τη μουσική πρέπει να ακούσει…!

το spiritchaser εχω μονο και ειναι γαματο, δεν τους εχω ψαξει παραπανω για προτεινετε μετα απο αυτο τι να ακουσω

ναι ναι προτείνετε, γιατί και εγώ μία κασσέτα με κάτι βεστ οφ έχω μόνο, προ αρχαιοτάτων χρόνων.

Τσεκαρετε στανταρ το “Within the realm of a dying sun” και το “Aion” καθως και το “Serpent’s Egg”.Kαθαρη μυσταγωγια.

Η αντιθεση των φωνητικων,οι φολκ μελωδιες περασμενες μεσα απο ενα περισσοτερο “γοτθικο” πρισμα κανουν τους Dead Can Dance μοναδικη σχεδον περιπτωση.Η Gerrard παιζει να χει τη πιο στοιχειωμενη γυναικεια φωνη που σω ακουσει.Τσεκαρετε αφοβα βασικα σχεδον τα παντα,συμπεριλαμβανομενου και του DVD τους.Ειχα χασει δυστυχως την ευκαιρια να τους δω(απο κακη συνεννοηση με την παρεα) οταν ειχαν ερθει στην ποιλη μου,σε μια μαγικη βραδια απ οτι ειχα μαθει και ακομα το φερω βαρεως.Μακαρι να ερχοταν η Gerrard για live και εδω,μη τη χασετε οσοι θα εχετε την ευκαιρια να τη δειτε ζωντανα.Προσωπικα μαζι με την McKennitt τις θεωρω τις καλυτερες φωνες εκτος ροκ/μεταλ.

Ειναι απο τα λιγα συγκροτηματα που οχι απλα μου αρεσουν τα τραγουδια τους αλλα καταφερνουν να με ειδσαγουν και στην ατμοσφαιρα τους. Νιωθεις να μεταφερεσαι καπου στο Μεσαιωνα η στην Αναγεννηση…

Η Lisa Gerrard εχει οντως φωναρα αλλα μου αρεσεις και το πιο ρομαντικο υφος του Brendan Perry…

Έχω ακούσει λίγα τραγούδια τους και μου άρεσαν. Αφού λέτε ότι είναι τόσο καλοί θα τους ψάξω κι άλλο!

οσα κοματια σκορπια ειχα ακουσει με φανηκαν πολυ ενδιαφεροντα.

φοβερη,μοναδικη,πρωτοποριακη μπαντα.
gerrard φωναρα απο τις λιγες

τσεκαρετε και το ομωνυμο που χει και ενα απο τα αγαπημενα μου κομματια το In power we entrust the love advocated (αρχικα στο ep garden of arcane delights).που το χουν διασκευασει και οι gathering!!!

Θυμάμαι ότι το συγκεκριμένο κομμάτι μου είχε κανέι και εμένα τρομερή εντύπωση.

Φανταστικο κομματι! Στην διασκευη των Gathering απογειωνεται απο τη φωναρα της Anneke…

Γενικα, μεσα στο Lotus Eaters tribute που ειχε βγει απο την Black Lotus, περιεχονται πολλες ενδιαφερουσες διασκευες στους Dead Can Dance…

Απίθανο τραγούδι, σίγουρα ένα απο τα αγαπημένα μου. Απο τα καλύτερα που έχει τραγουδήσει ο Perry.

καλα την διασκευη την λατρευω!!!η anneke δινει ρεστα σε αυτο το κομματι!!θυμαμαι που λεγανε οτι το ακουσαν οι dead can dance και ειπαν οτι τους αρεσε!!!

Πολύ καλή και η διασκευή των Paradise Lost στο Xavier επίσης…Τσεκάρετε και το tribute album που είχε κυκλοφορήσει η Black Lotus πριν κάτι χρόνια…

Υ.Γ Το Passange in time είναι πιστεύω το καλύτερο τους με κομματάρες σαν το Saltarello,Cantara και Ullysses…Πληροφοριακά η Lisa Gerrard συμμετέχει και στο soundtrack του Heat (ταινιάρα)

cantara = επος!!!

νομιζω εχει κανει\συμμετασχει και αλλα soundtracks η gerrard.insider και gladiator μερικα απο αυτα! :slight_smile:

To Passage In Time ειναι best-of βασικα…

Στο tribute εχει φοβερη διακευη στο American Dreaming με απστευτη ερμηνεια της Jarboe…

Απο τα πολύ αγαπημένα μου είναι σίγουρα το Swans …Η Lisa Gerard εχει σίδουρα απο τις πιο ιδιαίτερα-απόκοσμες-συναρπαστικές φωνές που εχω ακούσει…Σίγουρα πολύ ιδιαίτερο συγκρότημα.

Δεν υπάρχουν πολλά για να πείς για αυτούς.
Δε μπορούμε να πούμε σε ποιον ακριβώς χώρο ανήκουν, αλλά πιστεύω πως τουλάχιστον θα μπορούσαμε να αποφασήσουμε ποιο album τους προτιμούμε.
Άντε λοιπόν…

Βασικά φίλε Diz:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=5444

αν και βλέπω ότι έβαλες πολλ, που δεν υπάρχει στο αντίστοιχο thread.

καλά εγώ ψιφίζω, αν το κλείσουν το κλεισαν… :stuck_out_tongue:

Into the labyrinth for me