Death Angel

οχι τοσο καλογυαλισμενο οσο γκρουπς οπως οι trivium!
και μοντερνο???δεν υπαρχει ιχνος μοντερνου στο αλμπουμ.ισα ισα θα συναντησεις πολλα παλιομοδιτικα πραγματα.punkothrash κομματια,ακουστικες μπαλαντες σε φαση room with a view απο το act III.ειλικρινα δεν σε καταλαβαινω.το χεις ακουσει το αλμπουμ?

Koίτα εμένα αυτήν τη εντύπωση μου έδωσε. Αν δεν το είχα ακούσει δεν θα πόσταρα περί αυτού. Αν θές ντε και καλά να μου αλλάξεις γνώμη μπορούμε να το διαπραγματευτούμε.

απλα εννοω,το χεις ακουσει καλα?ή πεταχτα?γιατι αν ειναι πεταχτα και δεν σου κανε εντυπωση με τη πρωτη φορα,ξανακουσε το!ειναι πολυ καλος δισκος!εφοσον βεβαια γουσταρεις το συγκεκριμενο ειδος!
απλα το σχολιο σου για το the art of dying και τους machine head ητανε λιγακι ακυρο.

Αν θές να το θεωρείς άκυρο δικαίωμα σου. Απλώς εμένα δε μου άρεσε πού πολλές παλιές καραβάνες ξαφνικά στα τέλη των 90’s με αρχές 00’s ακολούθησαν τα τεκτενομενα για να πουλήσουν περισσότερο (βλ. Kreator, Testament) Το ίδιο πιστεύω και για τους Death Angel. Ελπίζω να έγινα σαφής.

εισαι ο πρωτος που ακουω να λεει οτι οι death angel ακολουθησαν τεκτενομενα για να πουλησουν!!
για τους kreator οκ,κανανε καποια πραγματα εκτος πορειας,
αλλα και για τους Testament!!!δηλαδη δεν σ’αρεσε το the gathering!!!τι καινουργιο\συγχρονο υπηρχε σε αυτο το αλμπουμ???η παραγωγη???λογικο δεν ειναι να χει καλη παραγωγη??αμα ειναι να κανουμε καποιο σχολιο για testament σχετικα με κονομα,θα πρεπε να το καναμε οταν κυκλοφορησαν το The Ritual που ξεφυγανε απο το thrash και πεξανε πιο αργα και μελωδικα ή στο Low(δισκαρα) που αποκτησανε πιο συγχρονο ήχο!αλλα να πεις οτι οι testament ακολουθησαν τα τεκτενομενα στα τελη των 90’ς (εννοωντας λογικα το The Gathering του 99)για να πουλησουν,παλι δεν σε καταλαβαινω.λες και γινανε ποτε μεγαλοι οι testament,που στο λαιβ τους εδω τοτε μαζεψανε με το ζορι καμια 300αρια ατομα!
δικαιωμα να χει ο καθενας τη γνωμη του,αλλα να τεκμηριωνουμε αυτα που λεμε.

Καλά τωρα παίζουμε με τα λόγια; Τι άλλο να τεκμηριώσω δλδ; Επειδή δεν σου αρέσει η άποψη μου πάει να πεί ότι δεν έχουν βάση αυτά πού λέω;

ε ναι.πρωτα μου λες οτι το the art of dying ειναι για οσους ακουνε machine head.μετα μου λες οτι οι death angel και οι testament ακολουθησαν τα τεκτενομενα για να κονομησουν!!!δεν ειναι οτι δεν μου αρεσει η αποψη σου,ειναι οτι δεν στεκουν αυτα που λες!πως θα σου φαινοτανε αν ελεγα εγω πχ οτι οι symphony x αντιγραφουν τους dream theater για να βγαλουν φραγκα?!?!

Τους Machine Head εξήγησα το λογο πού τους ανέφερα όταν με ρώτησες πιο πάνω. Αλλά από ότι φαίνεται δεν το κατανόησες. Στη θέση τους θα μπορούσε οποιαδηποτε άλλη μπάντα. Δεν είναι ότι συγκρίνω ήχο, αλλά “νοοτροπία” πώς το λένε. Oσο για το Gathering αυτή την αποψη έχω τι να κάνουμε, ο ήχος δεν έχει για μένα δεν έχει καμία σχέση με τα όσα βγάλανε τη περίοδο 87-90.
Οπότε εξηγώντας σου τα παραπάνω δε’νομίζω πώς χρειάζεται να αναλύσω τα όσα είπες περί Symphony X & Theater.

ουτε νοοτροπια,ουτε τιποτα απο οποιαδηποτε συγχρονη μπαντα,θα μπορουσε να συσχετιστει με το τελευταιο death angel.τεσπα,απλα πες οτι δεν σ’αρεσε και τελειωνει εκει το θεμα.
οσο για το gathering,το οτι δεν εχει σχεση με την πρωτη περιοδο,αυτο δεν το κανει κακο δισκο.και απο που και ως που οταν ενα συγκροτημα που δεν βγαζει δισκο που να θυμιζει τα πρωτα της αλμπουμ,θεωρειται οτι κυνηγαει τα λεφτα???ασε που θεωρειται απο απανταχου οπαδους αριστουργημα.πες και δω απλα οτι δεν σ’αρεσει ο συγκεκριμενος δισκος και τελειωνει το θεμα.

Aν έβγαζαν ομως ένα νέο Legacy ή Souls of black θα τους κατηγορούσαμε για στείρα επανάληψη…Λοιπον το Gathering είναι δισκαρα με τα όλα του και πολλές φορές χανουμε το νόημα ψάχνοντας το κάτι παραπάνω…Μερικοί δίσκοι δεν χρειάζονται αναλύσεις…Απλα απολαμβάνονται…Και στο κάτω κάτω στο gathering εκσυγχρόνισαν όσο έπρεπε τον ήχο τους,τα κλασικά τους στοιχεία φωνάζουν από μακρυά…:wink: Off topic τέλος…:lol:

Ρε φίλε ηρέμησε. Ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια σε πολλά πράγματα. Μη προσπαθείς να επιβάλλεις την άποψη σου θεωρώντας τη ως την “αληθή” Ναι, αυτά τα albums δεν μου αρέσουν για τους λόγους πού εξήγησα, εσύ πές ότι διαφωνείς και για ποιούς λόγους και δεν είναι ανάγκη να επιβάλλεις την άποψη σου.

ρε φιλε ηρεμος ειμαι.δεν προσπαθω να επιβαλω την αποψη μου.δεν προσπαθω να επεμβω στα γουστα σου.δεν σου λεω οτι εισαι λαθος επειδη δεν σ’αρεσουν αυτα τα αλμπουμ.απλα δεν μπορω να δεχτω αυτο που ειπες οτι death angel και testament κυνηγησαν τα φραγκα.αυτο.την στιγμη κιολας που οτι συγχρονα στοιχεια υπαρχουν στο the gathering προυπηρχαν στα low και στα demonic.δηλαδη τα grooves και τα death metal στοιχεια.αυτα!
δεκτο να μην σ’αρεσει κατι,ας ειναι ξερω γω και το ομωνυμο των sabbath,αλλα το να λες οτι αυτες οι 2 συγκεκριμενες μπαντες κυνηγησαν τα φραγκα,ειναι σου ξαναλεω ,σαν να λεω οτι οι symphony x επιδιωκουν την κονομα!αυτα!τελος!ειμαστε off topic,οπως επισημανε και ο davidian!

Αν εσύ έχεις σχηματίσει τέτοια άποψη για τους Symphony X γιατί να μη το πείς; Όλοι τα φράγκα επιδιώκουν άλλωστε… Απλώς άλλοι τα καταφέρνουν καλύτερα κι αλλοι λιγότερο έως καθόλου. Τέλος πάντων, αυτά, δεν βγαίνει άκρη οσο και να το τραβήξουμε…

καλα τωρα εισαι εντελως λαθως.δεν επιδιωκουν ολοι τα χρηματα.αλιμονο αν ητανε ολοι ετσι!θα χε εκφυλιστει η μουσικη μας σε βαθμο beyond repair!
κοιτα η λογικη του διαλογου ειναι οτι καθενας παραθετει τις αποψεις του και στη συνεχεια τις επιχειρηματολογει!ετσι δουλευει καπως το πραμα.οπωτε εγω ελευθερα μπορω να πω οτι οι symphony x ειναι εμποροι και κυνηγανε τα χρηματα,αλλα εσυ λογικα οντας γνωστης της μπαντας(και λες οντας,διοτι αν δεν εισαι το πιο πιθανο ειναι να προσπερασεις το σχολιο μου) δεν θα το δεχτεις,και θα με ρωτησεις που το στηριζω αυτο,και γω δεν θα χω φυσικα κατι να σου παρουσιασω ή θα σου πω κατι το οποιο δεν στεκει,γιατι ολοι γνωριζουμε το ποιον των symphony x,το ποιοι ειναι,τι εχουν προσφερει και το οτι ποτε ακολουθησαν τις μοδες.
καπως ετσι το βλεπω εγω.αλλα επειδη δεν βγαινει ακρη,ας κανουμε ενα νεο thread να δουμε και αλλες γνωμες.

Δείχνεις άλλη μιά φορά πόσο ισχυρογνώμων είσαι! Εμένα η άποψη μου αυτή είναι, μιλώντας για mainstream, στο underground μετά αλλάζουν τα πράγματα και πάμε πολύ βαθιά μετα και το τόπικ δεν ενδείκνυται.

δηλ θεωρεις οτι ολοι στο mainstream πανε για τα λεφτα??
τους symphony x που τους εντασεις?

Γιατι δλδ κακό είναι να θές να βγάλεις λεφτά; Πολλοί θεωρούν αρνητικό να ενδιαφέρεται μία μπάντα να βγάλει λεφτά, εγώ δεν το θεωρώ. Τουλάχιστον μέχρι ενός σημείου. Όπως εσύ κι εγώ δεν δουλεύουμε για τη ψυχή της μάνας μας, έτσι και οι μπάντες. Το ότι ενδιαφέρεσαι για τα λεφτά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν γουστάρεις αυτό πού κάνεις. Τουλάχιστον εγώ έτσι πιστευώ, αν εσύ πιστεύεις ότι κάνω λάθος πάλι δεν θα κάτσω να σε μεταπείσω, βαρέθηκα! Όσο για τους Symphony X θεωρώ ότι από άποψη απήχησης (live, πωλήσεις) ανήκουν στο mainstream. Στο γκρουπ των “μικρομεσαίων” συγκροτημάτων (πού μπορούν π.χ να μαζέψουν από 500-600 άτομα και άνω σε μία συναυλία)

κοιτα συμφωνω σε αυτα που λες.απλα αλλο να παιζεις μουσικη και να περιμενεις να βγαλεις καποια χρηματα ωστε να μπορεις να κανεις τη ζωη σου,χωρις να χρειαζεσαι να βρεις κανονικη δουλεια,η οποια θα σου φαει χρονο,απο αυτον που αφιερωνεις στο συγκροτημα σου κλπ κλπ,και αλλο να παιζεις μουσικη με απωτερο σκοπο να γινεις ενα μεγαλος ροκ σταρ,με γκομενες,σπιτια,αμαξια κλπ κλπ.σε αυτο λοιπον πιστευω οτι συμφωνουμε οτι οι symphony x,ναι μεν ανηκουν στην mainstream κατηγορια,αλλα παιζουν γιατι γουσταρουν τη μουσικη και επισης γνωριζουν οτι δεν προκειται ποτε να αποκτησουν τα τρελα φραγκα,διοτι ωντας τοσα χρονια στη σκηνη,εχωντας βγαλει επι το πλειστον δισκαρες,και παιζοντας τοσο ποιοτικη μουσικη,βλεπουν κατι μπαντες που παιζουν ρετρο (Hammerfall) και καποιες αλλες που εχουν καταντησει μια τραγελαφικη κοπια των οσων αντιπροσωπευουν οι ιδιοι(rhapsody),να εχουν αποκτησει φημη και αναγνωριση παραπανω απο αυτους.οπωτε σε περιπτωση που συμφωνεις με αυτα που ειπα μολις τωρα,ελπιζω να καταλαβεις,γιατι δεν μπορω να δεχθω οτι συγκεκριμενα οι death angel και οι testament,ακολουθησαν τη μοδα για να τα κονομησουν!
καλο βραδυ.συνεχιζουμε τη κουβεντα την επομενη φορα,διοτι ξυπναω στις 6:30 αυριο! :wink:

Τι να κάνουμε, πρέπει να δεχόμαστε ότι υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις από τις δικές μας, τα’χει αυτά η ζωή! :slight_smile:

υπαρχουν διαφορετικες προσεγγισεις σιγουρα.δυστυχως τα χει αυτα η ζωη.παντως με τη λογικη σου μου λες να δεχθω αν καποιος βγει και πει πχ οτι οι manowar παιζουν black metal ή οτι οι maiden ειναι underground!οκ! παω πασο.