Death Angel

Ρε μεγάλε εξήγησα πολύ καλά τα πράγματα στην αρχή, μην πηγαίνεις στα άκρα. Ελεος!

Και για να συνοψίσουμε να παραθέσω μερικά quote όπου χωρίς να το καταλάβεις συμφωνείς μαζί μου

  1. όσο αφορά τη τεκμηρίωση
  1. Οσο αφορά την αλλαγή ήχου

Στάθηκες στις ημερομηνίες πού έδωσα, άπλά εγώ εκτός από αυτά τα albums βάζω και το Gathering στην ίδια κατηγορία όσο αφορά τους Testament. Κι επίσης το ότι πάς να ακολουθήσεις πιο εμπορικούς δρόμους δεν σημαίνει ότι θα σου βγεί κιόλας. Όσο για Death Angel ναι πιστεύω ότι ο ήχος είναι μοντέρνος και δεν πολυέχει σχέση με τα παλιά. Κυρίως τα 2 πρώτα τα οποία προτιμώ. Βεβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μου αρέσει μόνο και μόνο επειδή ο ήχος είναι “φρέσκος” Απλά δεν μου έκανε κλικ. Δεν είμαι αντίθετος με το να ακολουθεί κάποιος πιο νεους δρόμους, αρκεί να μη χάνεται εντελώς η ταυτότητα της μπάντας. Και στους Death Angel πιστεύω ότι με το Art Of Dying χάθηκε. Άποψη μου ναι, δεν λέω ότι είναι σωστή η λαθος, αυτό δυσκολεύεσαι να καταλάβεις.

Ένα σχόλειο απλώς και μόνο στην ενδιαφέρουσα συζήτηση του Eagleheart και signal 05. Ο καθένας καλά κάνει και υποστηρίζει την θέση του. Προσωπικά συμφωνώ με signal 05 εν μέρει, μιας και θεωρώ ότι το Art Of Dying είναι μια χαρά, αν και δεν έχει να κάνει αυτό.

Αυτό που ήθελα να πω στον Eagleheart είναι ότι οι Death Angel δεν προλάβαν να “χτίσουν” κάποια συγκεκριμένη ταυτότητα, ώστε να την χάσουν αργότερα. Το 87 ήταν απλως η πρώτη τους προσπάθεια με το original thrashy feeling της εποχής ( αλήθεια, τότε δεν ήταν μοντέρνοι? ), το 88 κάναν μια προσπάθεια πιο πειραματική ( με συμπαθητικά αποτελέσματα ) και τέλος, το 90 ωρίμασαν. Από εκεί και μετά, διαλύθηκαν, τα μέλη τους ασχολήθηκαν με διάφορα project, και μετά από 14 χρόνια βγάζουν νέο άλμπουμ. Συνεπώς, το θεωρώ λίγο άστοχο να μιλάμε για κάποια συγκεκριμένη ταυτότητα σε ένα τέτοιο γκρουπ και να τους κατακρίνουμε ότι την έχασαν.

Το μοντέρνο δεν είναι απαραίτητα κακό όπως είπα, απλώς εκείνο το “μοντέρνο” μου αρέσει ενώ αυτό όχι. Οσο αφορά τη ταυτότητα θεωρώ ότι με τα 2 πρώτα όλο και κάποιο ύφος “χτίσανε” Για την υποστήριξη θέσης νομίζω ότι δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Εγώ υποστηρίζω τη δική μου ενώ ο φίλος signal θεωρεί ότι έχει δίκιο…

ρε φιλε μπερδεμενα μου τα λες.

μια μου λες δεν σου αρεσαν επειδη κινηθηκαν εμπορικα
την αλλη μου λες δεν σ’αρεσε επειδη αλλαξανε ταυτοτητα
δεν σε καταλαβαινω

1)οτι αφορα τους testament,εστω οτι κινηθηκαν εμπορικα (οτι αλλαξανε ταυτοτητα δεν το δεχομαι διοτι οπως προανεφερα ειχανε ηδη αλλαξει ταυτοτητα με the ritual,low και demonic).το αποτελεσμα ειναι οτι βγαλανε ενα δισκο που στην πλειοψηφια οχι μονο αρεσε αλλα θεωρειται δισκαρα.και εχωντας αρεσει σε τοσο κοσμο, τί εμπορικη καταξιωση καταφερανε?χρειαστηκε να κανουν festival για να μαζεψουν λεφτα για τι θεραπεια του C.Billy.να μην ξαναπω για τα ποσα ατομα μαζεψε η συναυλια τους τοτε στην ελλαδα.

2)για death angel παλι δεν ισχυει αυτο,γιατι με το the art of dying ολοι περιμεναμε τη συνεχεια του act III(αλμπουμ με το οποιο γνωρισανε τη μεγαλυτερη εμπορικη καταξιωση),δηλαδη κατι πιο προοδευτικο.ιδιαιτερα μετα απο τοσα χρονια που ο καθενας τους ειχε ασχοληθει με διαφορετικα πραγματα(funk,rock,jazz) αντιθετως μας προσφεραν κατι πιο παλιομοδιτικο.για βιντεο διαλεξανε το thicker than blood.ενα κομματι καθαρα oldschool thrash metal.επιπλεον φαινεται απο τα λαιβ τους για το the art of dying,οπου τα περισσοτερα κομματια ητανε απο τον πρωτο τους,ποιον ηχο γουσταρουνε περισσοτερο.

σιγουρα ειναι αποψη σου,εφοσον ομως εχω τα επιχειρηματα να σου δωσω να καταλαβεις οτι δεν ειναι σωστη,γιατι δεν το παραδεχεσαι?δεν σου ζηταω να σου αρεσουν τα συγκεκριμενα αλμπουμ.αυτο θελω να καταλαβεις και συ.

Τη πιθανότητα το ένα να είναι επακόλουθο του άλλου τη σκέφτηκες;

Ποιά ακριβώς είναι τα επιχειρήματα σου; Οτι το αλμπουμ είναι old-scool thrash. Εγώ δεν το βλέπω έτσι, τι να κάνουμε. Μα εννοείται πώς καταλαβαίνω ότι δεν μου ζητάς να μου αρέσουν τα albums αυτά (απορώ πώς το σκέφτηκες αυτό…) Eπίσης και οι Metallica δεν παίζουν νότα από το St.Anger πιά, αν αυτό σε βάζει σε σκέψεις
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θες να μου επιβάλλεις αυτό πού πιστεύεις εσύ, τη στιγμή κιόλας πού έχεις συμφωνήσει μαζί μου…

ρε παλικαρι θα με τρελανεις!!!

λογικο ειναι να ειναι επακολουθο η αλλαγη ταυτοτητας προς επιδιωξης κερδους.
σου ξαναλεω ομως οτι οι testament δεν αλλαξανε ταυτοτητα,ειχανε ήδη αλλαξει ταυτοτητα.
ειχαν εισαγει μελωδιες με το the ritual,groove στοιχεια με το the low και death metal επιρροες με το demonic!οπωτε δεν μπορω να καταλαβω που ειδες την εμπορικη πορεια που ακολουθησανε!?

για τους death angel δεκτο να σου φαινεται εσενα συγχρονο το αλμπουμ.ομως για να θεωρησουμε κατι οτι ειναι “ετσι”,το συγκρινουμε με αλλα καθιερωμενα “ετσι”.οπωτε με τι συγχρονο μπορεις να το παρομοιασεις? pantera,machine head,slipknot?γιατι δεν θυμιζει τιποτα απο ολα αυτα.και στη περιπτωση που βιαστει κανεις,να πει οτι ενα σημειο θυμιζει κατι απο ολα αυτα,μην ξεχναμε οτι οι death angel πειραματιζονταν με αλλα ειδη εκτος του μεταλ απο το 2ο τους αλμπουμ.

εγω δεν ειπα οτι δεν παιζουνε στα λαιβ τους κομματια απο το the art of dying.ειπα οτι τα περισσοτερα ειναι απο τον πρωτο τους.και μετα ακολουθει το τελευταιο.πραμα που δηλωνει οτι το 2 και το 3 (τα πιο πειραματικα τους δηλαδη),τα αφηνουν στην απεξω.εγινα κατανοητος?

δεν θελω να επιβαλω κατι.απλα σου δειχνω οτι εισαι λαθος με επιχειρηματα,απο τη στιγμη που εσυ,μου αντιπαραθετεις απλα τα γουστα σου.με λιγα λογια δεν σαρεσει κατι επειδη δεν ειναι αρκετα oldschool,οπωτε ειναι και εμπορικο.
απλα ξερεις ποια ειναι η ουσια,οτι εσυ αναφερες στο αρχικο σου ποστ,οτι το the art of dying ειναι για αμα γουσταρεις machine head.αυτο αμα περναγε απαρατηρητο,θα το διαβαζε κανενας πιτσιρικας ή κανενας που δεν εχει ακουσει το αλμπουμ,και θα σχηματιζε γνωμη.και αυτο γινεται γενικα με νεες κυκλοφοριες ή με νεα συγκροτηματα.και ετσι θαβονται στην παρελθοντολαγνια.

Μα ναι γι’αυτό δεν μου αρέσει, δεν είναι του γούστου μου επιτελους το κατάλαβες. Βαρέθηκα να σου εξηγώ χίλιες φορές τα ίδια πράγματα, νομιζε ότι θές.

επιτελους!!! :yahoo:
ευχαριστω :metal:

Άντε πήγαινε να τα ζαλίσεις κανενός άλλου τώρα. Κι ελπίζω να μάθεις να σέβεσαι απόψεις :slight_smile:

σεβομαι αποψεις που στηριζονται σε επιχειρηματα.εσυ το μονο που μου λεγες ητανε του στυλ “δεν μ’αρεσει” και “προτιμω το αλλο”. οπωτε μαθε να αιτιολογεις τα επιχειρηματα σου και μετα να εχεις την απαιτηση να μην στα πριζουν οι αλλοι. :slight_smile:

Μα ότι επιχείρημα και να παραθέσει μαζί σου κάποιος αβάσιμο θα το βγάλεις, οπότε δεν έχει νόημα. :wink:

οταν δεν εχει βαση,λογικο δεν ειναι να ειναι αβασιμο? :-k

Δεν βγαίνει άκρη… OΚ φίλε μου έγινε, να’σαι καλά.

U2 :bye:

το καινουργιο τους τα σπαει παντος

Ειναι μια πολυ καλη μπαντα.Και με την εμφανιση τους στο Hellfest περσι ειδα οτι ακομα το ΄χουν.

τους αγαπω

Εσένα σε πάω για 3 λόγους:
1)Είσαι Βορειοελλαδίτης
2)Λές κάτι απιστευτες ατάκες
3)Γουστάρεις Thrash και συγκεκριμένα Death Angel

Τα σέβη μου μεγάλε:D

On topic:οι Death Angel είναι ΚΑΒΛΑ!Bay Area Thrash με μελωδία και ολίγη τεχνική, γαμηστερά ρεφρεν και φοβερά άλμπουμ από την αρχή μέχρι το τέλος. Αν και έχω τα 2 τελευταία μόνο θερίζουν απλά:metal::metal:Θα τσιμπήσω εν καιρώ και τα άλλα 3-4 άλμπουμ τους.

ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΜΕ ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΕ?

μιας και ξεθάφτηκε, να συμπληρώσω ότι το πολύ καλό με αυτό το γκρουπ είναι ότι εχουν το πολύ σημαντικό πλεονέκτημα της ηλικίας έναντι άλλων συγκροτημάτων από την “παλιά φρουρά”. Δηλαδή οι τυποι όταν βγάλαν το πρώτο άλμπουμ τους ήταν πολύ πιτσιρικάδες…και ακόμα και τώρα, μετά από τόσα χρόνια, δεν λες ότι τους έχουν πάρει τα χρόνια. οπότε πολύ πιθανό να μας απασχολούν (ευχάριστα) για αρκετό καιρό ακόμα, εν αντιθέσει με τα υπόλοιπα μεγαθήρια που είναι ένα βήμα πριν την απόσυρση (sad but true).

ΜΠΑΝΤΑΡΑ !!!
Απο τις πιο “μουσικες”( διαβαστε στα thanks τις επιρροες τους απο blues/funk μεχρι παλιο thrash και heavy) και ταυτοχρονα γκαζατες thrash μπαντες.
Καταπληκτικα σολο και φοβεροι ρυθμοι.
Εκαναν -για μενα- ενα απο τα καλυτερα comeback albums ( The Art of Dying )μετα την παυση τους με αγαπημενα κομμαται τα No (οργιο lead κιθαρας) και Word to the Wise (οπου το τραγουδας με το πρωτο ακουσμα).
Τετοιες μπαντες θελει η μουσικη μας.