Death Μetal κυκλοφορίες

Κάτι μου λέει πως παίζει τρελό return to form. Για να δούμε, 3/3 έως τώρα.

1 Like

Έσκασε καινούργιο Nile

Έχουμε και εξώφυλλο

Κυκλοφορία αν θυμάμαι καλά είναι 1η Νοεμβρίου.

M΄ άρεσε περισσότερο αυτό από το “Boiled Over”. Για να δούμε, μεγάλη η αναμονή καθότι με το ντεμπούτο τους έθεσαν τον πήχη πολύ ψηλά,

Σε άλλα grind/death νέα, κυκλοφόρησε νέο κομμάτι από τον επερχόμενο δίσκο των Cattle Decapitation (με ίσως το καλύτερο λαρύγγι στο extreme metal).

Από τους καλύτερους δίσκους της δεκαετίας για το death metal, προσωπικά μιλώντας.

Τους θυμάμαι από ένα ντέμο πριν μερικά χρόνια με το όνομα “Διαδήλωση”. Έχουν βελτιώσει αρκετά την προσέγγισή τους εδώ.

Πρώτη αίσθηση είναι πως ακούγεται σαν τους παλιούς καλούς Opeth αν παίζανε πιο κοντά στους Mitochondrion/Ulcerate. Τώρα αν είναι το ίδιο ποιοτικό θα δείξει…

edit: mastering απο Brendan Sloan (Convulsing). Έτσι εξηγείται ο ήχος.

Το black/death μάλλον ζει και φέτος.

Ο κύριος Todd Burdette (Tragedy, His Hero Is Gone) είναι ένας μύθος. Ο κύριος Tim Call (Mournful Congregation, Weregoat, Terror Oath) ξέρει το metal του.

Έχουν μια black/death/doom μπάντα, τους Nightfell. Μετά το αργό και κατάμαυρο “Darkness Evermore” κυκλοφορούν αυτές τις μέρες τον νέο τους δίσκο. Προς το παρόν, θα αρκεστώ να πω, πως αν οι αργοί Grave βρίσκανε τους Bolt Thrower διαμέσου μιας gloom μαυρίλας, το αποτέλεσμα θα ηχούσε κάπως έτσι, αν προτιμούσαν punk drums αντί για δίκαση. Δίσκος που θα τσακωθεί με το νέο Mizmor για τον πιο αργό και ογκώδη black δίσκο για φέτος.

1 Like

!!!
Θα τσεκαριστεί μόνο και μόνο γι’ αυτό.

1 Like

με έπεισες!

1 Like

Παιζει καινούργιο Blood Incantation(πολυ καλο) και καινούργιο κομματι Bolzer για καινουργιο ep(στη φαση του hero φαινεται, πα μαλ)

1 Like

το οποίο διέρρευσε κάπου 1μιση μήνα πριν κυκλοφορήσει επίσημα έτσι! Είναι όντως πολύ καλό.

Με τους Bolzer προσωπικά δεν ασχολούμαι μετά τα διάφορα που ακούστηκαν και για αυτούς. Δεν μου άρεσε και το Hero βέβαια.

Εν τω μεταξύ στο τελευταίο κομματι Blood Incantation στο εβδομο λεπτο παιζει κοπια(τριμπιουτ ισως) σε Pink Floyd και λιγο πιο κατω ενα ριφ θυμίζει υπερβολικα Death

Αντε ρε, το Hero ηταν γαματο. Βεβαια οπως εγραψε καποιος καπου το θεμα μαυτους ειναι αν θα ξεπερασουν ποτε ΤΟ ΡΙΦ

Περσινη κυκλοφορια. Παιζουν καλη μπαλιτσα.

Μεθαύριο κυκλοφορεί νέο Teitanblood από την NoEvDia…

Με μια πρώτη γεύση μπορώ να πω πως όλα όσα πρέπει να είναι παρόντα, είναι και αργόσυρτα μάλιστα. Κόλαση.

1 Like

Δισκάρα. Στεγνά. Αν δεν με πιστεύετε, επιχειρήστε το:

Καλύτερος (blackened) death metal δίσκος της χρονιάς; Μπορεί. Νομίζω είναι στα ίδια επίπεδα με Altarage και Abyssal, δηλαδή πολύ ψηλά. Δεν ξέρω αν συγκρίνεται με το “Death” και προς το παρόν λίγο με ενδιαφέρει, απλά εκπληκτική μπάντα.

4 Likes

Το Death από τους Teitanblood μάλλον μου άρεσε περισσότερο. Αλλά αυτό το The Baneful Choir είναι πραγματικά απίστευτο

Κανονικός εφιάλτης. Ενώ βαράει κανονικά σε όλη την διάρκεια σου δίνει την εντύπωση αργόσυρτου κομματιού. Βάλε και τους διάφορους απόκοσμους ήχους από πίσω…

1 Like

Αυτό!!!

5 Likes

Ωραίος!!