Death Μetal κυκλοφορίες

Φοβερος ηχος για τα σχετικα απειρα αυτια μου στο ειδος. Γενικα πολυ καλος δισκος

2 Likes

εξαιρετικό όντως , θυμίζει έντονα Death ( που το γράφουν και στα σχόλια )

1 Like

Εμένα αυτός ο εξαιρετικός δίσκος μου θύμισε αρκετά πάντως. Ανίχνευσα, ειδικά στον κιθαριστικό τόνο, και αρκετούς Rush. Αν σας ενδιαφέρει μια λίγο πιο αναλυτική άποψη (με λίγη δόση γκρίνιας), my 2 cents:

2 Likes

Αδέρφια, διαβάστε οπωσδήποτε το κείμενο του @apostolisza8.
Γίνεται ο κακός χαμός με δαύτους, τέτοιο hype με progressive death metal δίσκο είχα χρόνια να δω.
Πολύ καλό άλμπουμ, τέλειο για να φέρει νέους ακροατές στο ιδίωμα.
Αποστόλη, λίγα για τους Rush, ε;!

1 Like

Μα για καλό το είπα. Αγαπάμε κιθαριστικό τόνο Lifeson. Ισχύει πως γίνεται ο κακός χαμός και δεν συμμερίζομαι το hype αν και καταλαβαίνω από που προέρχεται.

3 Likes

Όντως όλο το άλμπουμ είναι εξαιρετικό, δεν έχει και μεγάλη διάρκεια. Πολύ καλή και η κριτική. Death θυμίζει πολύ (μου έφερε στο μυαλό και το Spiritual και το Human) αλλά ευτυχώς δεν μένει εκεί. Καιρό είχε να με ενθουσιάσει τόσο πολύ μια death metal κυκλοφορία.

1 Like

Δεν το θεωρώ τον καλύτερο death metal δίσκο που άκουσα φέτος, τον θεωρώ όμως εξαιρετικό και από τους δίσκους που αξίζει να ακούσει κάποιος για να καταλάβει τι μπορεί να κάνει το ιδίωμα στο 2019, χωρίς να χαόνεται από πιο avant-garde κυκλοφορίες.

Ακόμη πιστεύω βέβαια πως μεγάλο από το hype που δημιουργεί η βιομηχανία και όχι οι οπαδοί, έχει να κάνει και με εξωμουσικούς λόγους. Φυσικά το ότι η μπάντα συνθέτει αρτιότατους tech death δίσκους που συνδυάζουν διαφορετικές πτυχές του ιδιώματος σε 36 λεπτά, δεν ευθύνεται για αυτό.

Tech death είπα; έχετε τον νου σας για τις προσεχείς μέρες, ετοιμάζουμε κάτι καλό!

3 Likes

Ελπίζω σε αφιέρωμα δεκαετίας τουλάχιστον :slight_smile:

Το Blood Incantation απολαυστικό, να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι ένα πράγμα αλλά με bonus την καταπληκτική παραγωγή. Όσον αφορά tech death φέτος, Vale of Pnath με ικανοποίησαν αλλά παραδόξως μόνο με Nile διασκέδασα είναι η αλήθεια και λίγο με Xoth.

1 Like

Εμενα μ αρεσε πολυ κ το Nocturnus

Α καλά αυτό είναι εκτός συναγωνισμού, νόμιζα ότι εννοείται. :stuck_out_tongue:

2 Likes

Το Nile ήταν όντως ευχάριστη έκπληξη, ο προηγούμενος δίσκος τους μου είχε φανεί πιο βαρετός. Τώρα ήταν υπέροχοι. Πάντως, μιας και μιλάμε για tech death, μια μπάντα που ξεκίνησε πολύ δυνατά φέτος (my 2 cents here) και ήταν απολαυστική, ήταν οι Vitriol, που ενθουσίασαν και τον Sanders όπως μας είπε στην συνέντευξη μας εδώ.

Ειλικρινά όμως, για φέτος 2 δίσκους κρατάω πέραν του ΒΙ για αυτό το ιδίωμα. Ο πρώτος είναι ο νέος των Abyssal, αν και πιο blackened και χαοτικός, αλλά αρκετά tech, είχαμε και μια ωραία συζήτηση το καλοκαίρι, και ο δεύτερος το Chaos Motion για το οποίο ο @Aldebaran ακόμη παραμιλάει. Βέβαια αυτό φλερτάρει έντονα με το avant-garde γενικότερα.

1 Like

Δεν το είδα, οπότε να ποστάρω και εδώ το EP των Χιλιανών Ripper. Μιας και λέτε για τους Blood Incantation και το tech-death και τη συνάφεια με τους Death του Human… ε, δώστε μια αυτιά και εδώ.

Παρεμπιπτόντως, ο προηγούμενος δίσκος τους ήταν πανεύκολα στα καλύτερα του 2016, deathrash όλεθρος, με το μπάσο πάντα να ξεχωρίζει.

2 Likes

Νέο EP από την μπάντα που έβγαλε τον πιο μισανθρωπικό δίσκο του 21ου αιώνα (μέχρι στιγμής).

Δύσκολο άκουσμα και θέλει υπομονή αλλά έτσι δεν είναι κ η ίδια η ζωή; :stuck_out_tongue:

2 Likes

Εξαιρετική σύνθεση, τρομακτικό κλείσιμο.

Βέβαια, σε εξωμουσικά νέα, αυτό το EP, έγινε αφορμή να τα σπάσει η μπάντα με την εταιρεία της, αφού το κυκλοφόρησε χωρίς ενημέρωση (κατά τα λεγόμενά τους) με αποτέλεσμα η μπάντα να φύγει και να το αποκυρήξει σαν κυκλοφορία. Γενικά έγινε ένας χαμός ανακοινώσεων.

Επειδή είναι όμως τρομεροί τύποι, προτείνουν την πειρατεία αν θέλει να το αποκτήσει κάποιος.

1 Like

Ισχύει, το bandcamp τους έχει σχόλια “απογοητευμένων” οπαδών που βιάστηκαν να παραγγείλουν το EP κι έδωσαν τα λεφτά τους στην Prosthetic Records.

Καμιά συνεντευξούλα θα παίξει; :stuck_out_tongue: Βέβαια θα μου πεις “σε ποια πλαίσια;” Ούτε δισκογραφική δεν έχουν τώρα…

Φαίνονται πάντως ωραίοι τύποι όντως και λάιβ προκαλούν δέος.

1 Like

Για συνέντευξη το είπες και μόνος σου δυστυχώς… :confused:

Περίεργο project, δεν ξέρω αν θεωρούν τους εαυτούς τους μπάντα ή κολλεκτίβα, ενώ πάντα για κάποιο μυστήριο λόγο πίστευα πως έχουν πάρε δώσε με τους Anaal Nathrakh.

Τους έχεις δει λάιβ ε; Πω, ζήλεψα λίγο.

2 Likes

Θα ζήλευες περισσότερο αν ήξερες ότι στο ίδιο φεστιβάλ έπαιξαν και οι Emperor; :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Likes

Μπα, ιδέα σου… :stuck_out_tongue:

1 Like

Σίγουρα είναι άκουσμα που μπορώ να φανταστώ τον Vitriol να εγκρίνει με τα χίλια…
Καρδούλα κ μόνο για το reference!

1 Like

Εξαιρετικό underground death metal από την Πορτογαλία, από την γνωστή εταιρειάρα.
Η Transcending Obscurity δεν κάνει λάθη…
Δυνατό, παθιασμένο death με αρκετά φουτουριστικά στοιχεία.
Κυκλοφορεί 14/2.

3 Likes