Death Μetal κυκλοφορίες

:open_mouth:

1 Like

Μιας και τα λέτε στην κεντρική, ας σπαμμάρω λίγο ακόμα (καθότι έχω ενθουσιαστεί με αυτό που έπεται).

PLAGUE το λοιπόν και ο δίσκος Portraits of Mind (14/2, το είπαμε).

Δείγματα :

Portal Into Reality
Intersperse

Και κανα δυο όμορφες κριτικές :

Στηρίζουμε γιατί πέρα από την εντοπιότητα, εδώ υπάρχει πολύ μεράκι και ταλέντο.

2 Likes

Θα τα πούμε και πιο αναλυτικά πάντως όσον αφορά τον δίσκο σε λίγες μέρες :slight_smile:

1 Like

Α με συγχωρείτε τότενες. :blush: Και εξαιρετικά. Αναμένω.

1 Like

Πάντως, μέχρι την κριτική, να πω μόνο πως ο ενθουσιασμός σου είναι βάσιμος :wink:

1 Like

Ulcerate - Shrines of Paralysis (2016)

Περίπλοκο Ατμοσφαιρικό Ακραίο

https://ulcerate.bandcamp.com/album/shrines-of-paralysis

2 Likes

^ Το αποπάνω παραμένει ο τρίτος αγαπημένος μου δίσκος του 16 κ μια από τις πιο ιδιαίτερες (κ σημαντικές) κυκλοφορίες για το death metal των 10ς. Επιπλέον ήταν ο δίσκος που τους έφερε στα μέρη μας για ένα από τα πιο άρρωστα κ υποβλητικά λάιβ που έχω δει εδώ κ πολλά χρόνια…

Αλλά για να πάω σε κάτι πιο τωρινό, που ,προς ευχάριστη έκπληξή μου, έχει φάει ήδη ένα μικρό hypάρισμα προτού κυκλοφορήσει καν:


Plague- Portraits of Mind

Λιγότερο νεοϋορκέζικο απ’ότι περιμενα κ περισσότερο φλοριδιανό, κ σίγουρα βουτηγμένο ως το μεδούλι στα 90ς, το Portrait of Mind εκπροσωπεί μια πλευρά του Death Metal στην οποία τρέφω ιδιαίτερη αδυναμία. Ψυχωμένο κ επικίνδυνο, παραδοσιακό αλλά όχι τυπικό, ολντσκουλ όχι ως αυτοσκοπός αλλά επειδή το νιώθουν,για μένα παίζει από τώρα στα αγαπημένα μου της χρονιάς.

Κ βγαίνει κι από εταιριάρα (που ανάμεσα σε άλλα έχει στο ενεργητικό της και τους μικρούς βραζιλιάνους θεούς Escarnium)…
Having said that, κ μιλώντας από τώρα για αγαπημένα χρονιάς:
Necrowretch- The Ones From Hell


ΜΑΥΡΗ ΛΥΣΣΑ Κ ΘΕΙΑΦΙ!!!

Περισσότερο black παρά death στην ψυχή, αλλά επαρκώς death στα εκφραστικά μέσα ώστε να ταιριάζει να αναφερθούν κ εδώ.

Με κάθε δίσκο τους λέω ότι δεν παίζει να με πιάσουν τόσο πολύ κ στον επόμενο, φάση είναι, θα μου περάσει, θεωρητικά καταλαβαίνω ότι δεν παίζουν κ κάτι τοοσο ιδιαίτερο ή μη ξαναπαιγμένο κλπ.

Αλλά σκατά. Κάθε φορά λυσσάω απ την αρχή. Οι τύποι καίνε πλουτώνιο…

(ή αλλιώς, αθάνατη η σπορά των μεγάλων Merciless…)

6 Likes

Βγήκεβγήκεβγήκεβγήκε!! :smiley:

Κριτική

και δίσκος

Τώρα αν πω πόσο μ’άρεσε η κριτική θα φανώ προκατειλημμένη ;p , οπότε ας πω πόσο μ’άρεσε ο δίσκος, που είναι κάπως πολύ. Αν βρω λίγο κέφι θα γράψω κάτι πιο αναλυτικό, προστοπαρόν αρκούμαι στις ακροάσεις. :beers:

2 Likes

Βγαίνει την άλλη Παρασκευή. Τον νου σας οι σχετικοί! Σπηλαϊκό, βλάσφημο, με εξαιρετικό ήχο.

Μάλλον τα projects του Rekevics (Vanum, Yellow Eyes, Fell Voices) πρέπει να τα εμπιστευόμαστε τυφλά. Έχουν και μέλη των σπουδαίων Anicon μέσα. Κοινώς, αμερικάνικο underground στα καλύτερα του.

Ε, και φυσικά αναμένουμε αυτό:

Μου αρέσει η πιο black τροπή τους.

3 Likes

Ήθελα να ποστάρω για το νέο Ulcerate , αλλά με πρόλαβε o Αποστόλης.

Έχω αναφέρει τουλάχιστον δυο φορές πόσο σπουδαίους τους θεωρώ (για μένα είναι πολύ εύκολα η σημαντικότερη death metal μπάντα των τελευταίων δέκα χρόνων κ βάλε) οπότε δεν θα επαναληφθώ τώρα, κ θα προσπαθήσω να συγκρατήσω το σεντόνι που αδημονεί να ξεδιπλωθεί για την πάρτη τους.

Προς το παρόν θα πω απλά πως όποιος δεν καλύπτεται απλά από την (πολύ δυνατή ομολογουμένως) αναβίωση του OSDM κ αναζητά κάτι παραπάνω/διαφορετικό, υπέρβαρο κ άρρωστο με τρόπους που να αποτυπώνουν το Τώρα (κ το Αύριο ενδεχομένως) κ δεν έχει τύχει να τους ακούσει, ας το κάνει ΧΘΕΣ

(ειδικά το ανυπέρβλητο εκείνο Destroyers of All).

Κ να αποδώσω εδώ κ κρέντιτ στον συντάκτη του ροκιν ( ο Τόλης Δόσης ήταν νομίζω) που ήταν από τους πρώτους στην Ελλάδα που τους είχε εντοπίσει/ξεχωρίσει (χρόνια πριν από τον Αγόρο παραδόξως) κ είχε συμβάλει στη διάδοσή του ονόματός τους με την κριτική του στη δισκάρα Everything Is Fire (παραμένει από τους κορυφαίους τίτλους δίσκου έβερ) του 2009.

Για τον επερχόμενο δίσκο δεν θα σχολιάσω ακόμα κάτι (ούτε για τη θεματική του, ούτε για την κομματάρα που ποσταρίστηκε αποπάνω).

Θα πω απλά: 47 κ σήμερα

2 Likes

Καλησπέρα:

4 Likes

Καινουριο κομματι ενοψει του νεου ep απο τη Βελγικη riffομηχανη!!!

Στις αρχές της δεκαετίας, κάτι Σουηδοί ονόματι Morbus Chron είχαν βγάλει έναν πολύ ιδιαίτερο δίσκο, το Sweven. Να ένα άσμα που έως και σήμερα επανέρχομαι!

Έκτοτε διαλύθηκαν, αλλά ο mastermind τους επέστρεψε πριν λίγες μέρες με ένα νέο project, ονόματι, μαντέψτε, Sweven! Μια ώρα προοδευτικής, σχεδόν ταξιδίαρικης και ανά σημεία ψυχεδελικής μουσικής, την οποία τυπικά μπορούμε να αποκαλούμε ακόμη death metal! Ηχεί πολύ κοντά στον δίσκο των Morbus Chron, ταυτόχρονα όμως φροντίζει να βγάλει διαφορετική ταυτότητα έως ένα σημείο.

2 Likes

Τι εξωφυλλάρα είναι αυτή!! To eternal Resonance!!

1 Like

Είναι είναι, απλά από την πρώτη στιγμή που το είδα τα χρώματα μου θύμισαν το “Sweven” των Morbus Chron και δεν το ευχαριστήθηκα αρκετά!

1 Like

Καλημερα!!!Ερχεται τελη Απριλιου.Μεγαλη αναμονη για αυτο το δισκο,η επιστροφη μιας απτις μεγαλυτερες death metal μπαντες του 21ου αιωνα που συνδιαζει αψογα καφριλα,μελωδια και τεχνικη🤟

1 Like

Cattle Decapitation’s Travis Ryan (vocals) comments: “With the cancellation of our ironically titled ‘Europandemic Tour’ and social distancing recommendations set in place, we found ourselves with not much to do. So we figured why not address the elephant in the room in the form of a music video for ‘Bring Back The Plague’ and just film it on our mobile phones instead of with an actual crew. Dave didn’t even have access to a drum kit, and nobody is leaving their houses anyway, so we decided to lighten the mood with a video. Everything from the band name to the lyrics to the merchandise to the imagery have always been heavily steeped in metaphors and irony always with tongue firmly in cheek, so this new video by David Hall at Uneasy Sleeper may just be our coup de gras…for better, or for worse. Just don’t take it too seriously, we obviously didn’t. Sit back, have a laugh if you can, and stay the fuck home at all times possible.”

Τρελό έπος το βιντεο

3 Likes

Νομιζω δυσκολα θα δουμε κατι καλυτερο μεστο 2020,τουλαχιστον αναφορικα με τον ακραιο ηχο!

Μια μικρη γευση απο το επερχομενο δισκο των Vader

1 Like

Επιτέλους κυκλοφόρησε!

Τα hardcore στοιχεία πήγαν (σχεδόν) περίπατο, πλέον υπάρχει μόνο death metal. Ηχάρα.

Αν και συνεχίζουν να αγαπάνε σε προκλητικό βαθμό τους Celtic Frost. Καλά κάνουν.

2 Likes