Death Μetal κυκλοφορίες

Λίγο oldschool αλλά εκτός των άλλων…τι παραγωγάρα ρε, γαμώ…

3 Likes

Δεν ξέρω πόσοι ενδιαφέρονται ακόμα, αλλά νέο Benediction πλησιάζει (δεν θυμάμαι Σεπτέμβρη ή Οκτώβρη)

1 Like

Νέο άλμπουμ από τους Necrot, των οποίων η προηγούμενη κυκλοφορία ήταν στα καλύτερα του 2017 για μένα.

4 Likes

1 Like

Tech death με λαχταριστή παραγωγή και μπασάκι άταστο special…πολύ μ αρέσει…

Πολύ μ αρέσουν αυτοί οι γάλλοι και τα riffs τους, death metal με μια ελαφρά περιέργεια και υπεργαμάτα riff…από το μακρινό 2007 :stuck_out_tongue:

2 Likes

εσείς τι άλλα

6 Likes

Stanne :smiling_face_with_three_hearts:

2 Likes

Οι Pneuma Hagion είχαν βγάλει το 2015 ένα ωραίο ντέμο, το “Trinity I”.

Βέβαια μες την χρονιά έκαναν τριλογία στα ντέμο, αλλά αυτό μου άρεσε πιο πολύ.

Πριν λίγες μέρες (και ενώ μου είχε καρφωθεί στο μυαλό πως θα βγει Δεκέμβριο εν τέλει), έβγαλαν επιτέλους το ντεμπούτο τους “Voidgazer”.

Black/death, αργές σχετικά ταχύτητες, εφιαλτικές ατμόσφαιρες, αλλά όχι τόση λάσπη στην παραγωγή:

Γενικά μου άρεσε αρκετά.

Βέβαια, έως τώρα black/death δίσκο της χρονιάς μάλλον θεωρώ το φετινό Vassafor (ριβιού εδώ αν ενδιαφέρεται κανείς):

2 Likes

To Vassafor λίγο ξώφαλτσα που το άκουσα μου φάνηκε μπόμπα, αλλά δεν ξέρω αν τελικώς θα το προτιμήσω από το Temple Nightside που σκοτώνει ανηλεώς.

Pneuma Hagion δεν γνώριζα, μπαίνουν στο τεφτέρι με αυτά που θέλω να τσεκάρω.

1 Like

Και βγήκαν την ίδια μέρα από την ίδια εταιρεία και με κοινά μέλη αυτά τα δύο!

Το νέο Temple Nightside ο μόνος λόγος που δεν με ξετρέλανε ήταν γιατί μου έδωσε ακριβώς όσα περίμενα από αυτούς, σαν να έπιασε ταβάνι, αλλά τίγκα σπηλαϊκός ήχος όπως και να 'χει.

Προτείνω να του δώσεις χρόνο του Vassafor, γιατί ειλικρινά πιστεύω πως αν και οι συνθέσεις είναι λίγο μακροσκελείς, σκέφτονται εκτός του κουτιού ως προς τη μελωδία και γενικά το παρακλάδι αυτό. Ναι, ενθουσιάστηκα ολίγον τι.

Χα, ακριβώς το αντίθετο σκέφτηκα εγώ με το Temple Nightside, ότι δηλαδή ξεπέρασε τον προκάτοχό του και ανέβηκε λέβελ!

Θα το τσεκάρω σίγουρα το Vassafor με την πρέπουσα προσοχή!

1 Like

Εγώ, αντιθέτως, έδωσα ευκαιρίες στους Vassafor αλλά δε με κράτησαν. Έχουν ωραία riffs αλλά η - πρακτικά - απουσία φωνητικών και η θαμπή παραγωγή, με χάλασαν. Ίσως στο μέλλον τους ξαναδώσω μια ευκαιρία αλλά προς το παρόν έχω πολλά πιο ενδιαφέροντα πράγματα να περιμένουν στη λίστα μου.

Ωραίοι ακούγονται οι Pneuma Hagion, ούτε εγώ τους ήξερα. Σημειώθηκαν.

Οχι(α). :wink:

1 Like

Δεκτό, εμένα με εντυπωσίασε η προσέγγιση στα πιο μελωδικά riffs, όπως έγραψα και στην παρουσίαση μου θύμισε το black/death του “A Blaze In The Northern Sky” στην νοοτροπία της συγχώνευσης, όχι το αποτέλεσμα, και ακόμη εντυπωσιάζομαι με την εξέλιξη των συνθέσεων, ως προς το κομμάτι της ατμόσφαιρας.

Αλλά ναι, απουσία ουσιαστικά φωνητικών και όχι λογική τραγουδιού, το δέχομαι, φοβερές κιθάρες δε.

Κάτι μου λες που δεν πιάνω τώρα :stuck_out_tongue:

1 Like

Σου λέω ποιο είναι το καλύτερο black/death άλμπουμ του 2020 :stuck_out_tongue:. Ένα χαζο-ρέμπους έκανα: μετάφρασε το οχιά στα αγγλικά και ψάξε τις λίστες σου :upside_down_face:

Πες μου πως εννοείς το φετινό Vredehammer να λυγίσω.

1 Like

Πάρε ένα like και θα πούμε τα υπόλοιπα στις λίστες με τα καλύτερα του 2020.

1 Like

Είσαι τεράστιος.

Τι δισκάρα ήταν αυτή γαμώτο.

1 Like