Death Μetal κυκλοφορίες

Οχι εδώ δεν είναι υποσχέσεις, εφόσον υπεραγαπάς Necrotcisim όπως και εγώ θα καταλάβεις.

1 Like

Εγώ πρέπει να ήμουν από τους ελάχιστους που το “Surgical steel” δεν τους άρεσε… Και μιλάμε για μεγάλο έρωτα οι Carcass, από πολύ μικρή ηλικία μεγάλο κόλλημα. Τη μέρα που κυκλοφόρησε το “St. Anger” αγόρασα μαζί μ’ αυτό το “Symphonies of sickness”, σαν τώρα το θυμάμαι πόσο σκόνη είχε φάει το πρώτο εκείνη την περίοδο. Μ’ ενθουσιάζουν, όμως, όλα αυτά που λέτε για “Necroticism”, οπότε θα το ακούσω σίγουρα το καινούριο.

1 Like

Το Necroticism και εμένα είναι το αγαπημένο μου - το Heartwork όμως είναι το αριστούργημά τους για πολλούς αντικειμενικούς λόγους - και ναι, ακούω και εγώ πολλές πινελιές μέσα στο Torn Arteries που το φέρνουν στο μυαλό, όχι από άποψη επανάληψης και νοσταλγίας για τους fans, αλλά ενορχηστρωτικά μιλώντας. Από προχτές το βράδυ που leakαρε μόνο αυτό παίζει στα ηχεία, εμμένω στην αρχική μου άποψη ότι έχουμε να κάνουμε με δισκάρα, η οποία δεν κοιτάει στο παρελθόν για να ικανοποιήσει τους οπαδούς, αλλά κοιτάει μπροστά χρησιμοποιώντας μερικές από τις καλύτερες πατέντες του παρελθόντος τους και τις μπολιάζει επιτυχώς με τους Carcass του σήμερα.

1 Like

Να πω κι εγώ άποψη μετά από 3 ακροάσεις;

Πολύ καλός δίσκος, δεν έχει σημασία η κατάταξη/σύγκριση αλλά αν με πιέσετε θα πω ότι προτιμώ το Surgical Steel στη μεταξύ τους σύγκριση :stuck_out_tongue:

2 πράγματα που παρατήρησα ή εκτίμησα σε αυτόν τον δίσκο:

  1. όπως και στον προηγούμενο, το album δεν έχει μέτρια κομμάτια. Από αρχής μέχρι τέλους, ακούγεται πολύ ευχάριστα.
  2. Ο ήχος είναι ελαφρά διαφορετικός. Δεν υπάρχει το ηχητικό μπετόν και η ολομέτωπη επίθεση του SS αλλά αυτός ο επιπλέον χώρος που υπάρχει, δημιουργεί ένα ωραίο groove (που πάντα το είχαν βέβαια οι Carcass) που χρειάζεται για να εξισορροπεί την υπόλοιπη καφρίλα.

Όσον αφορά τους παραλληλισμούς με παλαιότερες κυκλοφορίες τους, εγώ το βάζω πιο κοντά στο SS κι ας μην έχει τόση επιθετικότητα.

2 Likes

Εντωμεταξύ πόσο μ αρέσει αυτή η δύαδα στη μέση του δίσκου, καθώς και το contrast μεταξύ τους.

3 Likes

Μαλάκες, τώρα το είδα το εξώφυλλο. Τι θεΐλα είναι αυτή.

2 Likes

Πολύ δυνατό το Carcass!

O ήχος μ αρέσει περισσότερο από το SS σίγουρα!

1 Like

Οι αγαπημένοι Hate επιστρέφουν δυο χρόνια μετά την τελευταία δισκάρα τους,με νέο δίσκο.

Δείγμα:

Δεν τους είχα ξανακούσει τους αποπάνω, συμπαθέστατο το τραγούδι!
Βέβαια, δεν θα τους κατέτασσα στο Death metal, πηγαίνουν περισσότερο προς black metal μεριά.

Είναι καθαρά η αισθητική και το image που μπορεί να δώσουν αυτη την εντύπωση.
Στην πραγματικότητα, είναι η τρίτη ιστορικότερη death metal μπάντα της πολωνικής σκηνής.
Το Anaclasis του 2005 και (κυρίως) το Erebos του 2010 είναι από τους εμβληματικούς δίσκους του post-2000
ευρωπαϊκού death metal.
Πάντως είναι αλήθεια πως στην προσπάθειά τους να μην μείνουν στάσιμοι, έχουν κάνει μια σχετική στροφή τα τελευταία χρόνια σε κάπως πιο blackened καταστάσεις,ιδίως στο πολύ δυνατό προπέρσινο αλμπουμ τους, στο οποίο είχαν βουτήξει ως τα μπούνια στην σλαβική μυθολογία, καταλήγωντας σε κάτι που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως το δικό τους Theogonia,κυρίως ως προς την ανανέωση που επέφερε στον ήχο τους ( minus τα folk elements,that is…).
Βέβαια,η βάση της μουσικής τους,όπως και τα φωνητικά,παραμένουν πιστά στην πολωνική death παράδοση…
Όπως και να χει,ιστορική μπαντάρα,με δισκάρες και συγκινιτική λάιβ παρουσία
(ακόμα παραμιλαω με το πακέτο Suffocation/Belphegor/Hate που είχε γκρεμίσει το Temple στις άρχες του 20, μόλις λίγες μέρες πριν από τα πρώτα κλείδωματα και την ακύρωση όλων των λάιβ)

3 Likes

Περσινή κυκλοφορία που μου ξέφυγε, με συμμετοχή του vocalist των αγαπημένων μου Khonsu. Ελαφρώς blackened / swedish death metal που για κάποιο λόγο έχει κολλήσει στο playlist. M άρεσε πάρα πολύ το άλμπουμ και η ατμόσφαιρα του γενικότερα.

1 Like
4 Likes

Σκοτωνει, μου αρεσει παρα πολυ τουτο δω @Old_Boy!

Βασικά το κατέχουν συνθετικά, συνδυάζοντας αρκετά riff και εναλλαγές σε ταχύτητες στα κομμάτια τους ώστε να μην κουράζουν, κάτι δύσκολο για death/ doom. Ειδική μνεία στον drummer…φανταστικά cymbals…

Πολύ καλό indeed όπως και το τελευταίο Worm σε αυτόν τον ήχο!

Very very nice, ασήκωτο death metal, έχει και γερή δόση Bolt Thrower…

Και τώρα κάτι πιο ελαφρύ και πολύ, πολύ πιο γρήγορο :slight_smile:

Και όπως πριν λίγους χειμώνες έτσι και φέτος οι Καναδοί Outre-Tombe εγάμευσαν με το νέο τους άλμπουμ.
Πολύ πιο μουντή παραγωγή και πιο πάρτα στη μάπα φωνητικά, λίγο παραπάνω από ότι θα ήθελα για τα γέρικα αυτιά μου, αλλά ριφολογία και ατμόσφαιρα άλλο πράμα…και βγάζουν ψυχή bolt thrower όσο κανένας άλλος νομίζω.

6 Likes

Μεγάλη ηχητική διαφοροποίηση σε σχέση με το Nécrovortex του 2018. Βασικά από… Dismember μας πήγαν στους Autopsy. Θα το τσεκάρω και αισιοδοξώ γιατί το Nécrovortex ξεχώριζε στον ορυμαγδό αντίστοιχων κυκλοφοριών με σουηδικό ήχο death metal.

1 Like

Αυτό ακριβώς, τίποτε άλλο.

Πάντως κάτι nihilist-ικά περάσματα μες την λάσπη τα κρατάει ακόμα :stuck_out_tongue:

Φοβερός δίσκος, δεν πιάνεται εύκολα αυτή η παρακμιακή ατμόσφαιρα και αυτοί το κάνουν να φαίνεται εκνευριστικά εύκολο.

3 Likes