Death Μetal κυκλοφορίες

Φοβερος δισκος, συμφωνω κι εγω στηριζω την πιο Autopsy-ικη κατευθυνση

Μόλις ανακάλυψα αυτούς τους Γερμανούς και ψιλογαμάνε

Το crush nationalism δίνει και παραπάνω πόντους

1 Like

1 Like

Καλοπαιγμένο incantationό death αλλά δεν μπορώ να ακούω τόσο συμπιεσμένα πιατίνια στην ηλικία μου (βασικά δεν μπορώ να ακούω τίποτα συμπιεσμένο αλλά λέμε τώρα :stuck_out_tongue: )

Τι να σου πω, προσωπικά δεν με ενοχλούν τα πατίνια παρότι πρόσφατα έκλεισα τα 44…ίσως επειδή πλέον ακούω κυρίως νέες κυκλοφορίες να έχω εθιστεί στις compressed παράγωγες και να ηχούν στα ταλαίπωρα αυτία μου ως κάτι φυσιολογικό.

1 Like

Καλά κι εγώ δεν είμαι ελιτιστής/πιουρίστας αλλά θα σου εξηγήσω τι εννοώ.

Όταν στο συγκεκριμένο είδος, οι μπάντες του πρώτου (Possessed, Death, Massacre, Immolation, Obituary κτλ) και του δεύτερου κύματος (Morbid Angel, Entombed, Suffocation και πάρα πολλοί άλλοι) έχουν παίξει το 80% όσων ακούμε ως και σήμερα, είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις, τραβήξεις την προσοχή και κρατήσεις το ενδιαφέρον δισκογραφικά σε περισσότερες από μια κυκλοφορίες, όταν απλά παίζεις παρόμοια με τους “παλιούς”.

Προφανώς και υπάρχουν μπάντες που βάζουν νέα στοιχεία στον “παλιό ήχο”, ή τον εξελίσσουν. Αλλά δεν είναι πολλές.

Σε αυτό το πλαίσιο λοιπόν, όταν μια μπάντα κυκλοφορεί κάτι που θυμίζει έντονα κι άμεσα κάποιον από τους παλιούς, προσωπικά αναμένω “κάτι” απ αυτούς, που θα με αναγκάσει να τους δώσω τον χρόνο μου, σε αυτόν τον πραγματικά ορυμαγδό κυκλοφοριών και υπερκορεσμένο genre. Πολλές φορές, αυτό είναι η παραγωγή.

Ε, όταν βρίσκω κι εκεί κάτι που να με “χαλάει”, δε θέλει πολύ για να κάνω skip. Κι αν με πιάσει νοσταλγία, να πάω να βάλω ίσως, τον δίσκο που μου θυμίζει (πχ το Onward to Golgotha για τους συγκεκριμένους).

Δε σου κάνω κήρυγμα για το τί πρέπει να ακούσεις ή τι πρέπει να σου αρέσει ε. That’s just me. Με έχει κουράσει λίγο η υπερπροσφορά στο “κλασικό 80ς-90ς” death metal (στο οποίο ανήκουν πολλά από τα all time favourite albums μου) και δυστυχώς πλέον δυσκολεύομαι να βρω μπάντα την οποία να θέλω να την ακούσω επανειλημμένα και κυρίως σε βάθος χρόνου. 2-3 εξαιρέσεις που μου έρχονται είναι πχ οι Necrot και Blood Incantation με λίγο πιο μακριά να ακολουθούν οι Tomb Mold, Outer Heaven και Outre-Tombe.

ΥΓ1: κι επίσης προφανώς δε θέλω να αποθαρρύνω εσένα ή οποιονδήποτε άλλον απο το να ποστάρει κυκλοφορίες σε αυτό το topic.

5 Likes

Κατανοώ τι εννοείς αφού και εγώ ψάχνω λογούς να κάψω κυκλοφορίες μιας και η “λίστα αναμονής” με όσα θέλω να τσεκάρω κυριολεκτικά είναι ατελείωτη και συνεχώς αυξάνεται.

Είναι στιγμές που καταριέμαι το ίντερνετ και την υπερπροσφορά μουσικής και πληροφοριών αφού με έχει βάλει σε μια ψυχαναγκαστική ατέρμονη λούπα αναζήτησης νέας μουσικής την οποία συχνά καταναλώνω βιαστικά χωρίς να χωνέψω, σπαταλώντας έτσι χρόνο τον οποίο θα μπορούσα να αξιοποιήσω ποιοτικά ακούγοντας κάτι που γουστάρω πραγματικά.

Και το πρόβλημα δεν περιορίζεται μόνο στο Death Metal…

Αnyway… βγήκαμε off topic και είναι μια κουβέντα που επαναλαμβάνεται συχνά την οποία δεν νομίζω πως έχει και νόημα να συνεχίσουμε.

Thanks πάντως, δεν θα ήταν κακή ιδέα να συμπεριλάβω και εγώ ως λόγο απόρριψης μιας κυκλοφορίας τον κομπρεσαρισμένο ήχο…θα γλίτωνα πολύ χρόνο χαχα

4 Likes

Μεγάλη αλήθεια αυτό στην πρώτη πρόταση κ ίσως δεν είναι κ τόσο χωρίς νόημα. Σε κάποιο άλλο τόπικ θα μπορούσαμε να πούμε τις απόψεις μας.

1 Like

+1000, well said.

Νέα κυκλοφορία από τους Genocide Pact, ένα από τα σύγχρονα death metal συγκροτήματα που ξεχωρίζουν:

5 Likes

2 Likes

Νέος δίσκος για τους Δανούς, μετά το πολύ καλό ντεμπούτο τους. Έχω υψηλές προσδοκίες, θα ακουστεί όπως του πρέπει κάποια στιγμή.

5 Likes

Eξαιρετικό δείγμα αυτό ε.
Πολύ ωραία και χύμα παραγωγή.

1 Like

Γενικά υπάρχει μια στροφή στην πιο χύμα παραγωγή τα τελευταία χρόνια. Προφανώς κάποιες μπάντες είχαν πάντα τέτοια “εστίαση” αλλά μιλάω και για μπάντες που στο παρελθόν είχαν διαφορετικές παραγωγές και επέλεξαν να το “γυρίσουν”.

Πάντως την κουβέντα για τους Genocide Pact (που, όπως είπα, είναι μέσα στις σύγχρονες ~10 death metal μπάντες που έχουν να πουν κάτι), την είχαμε κάνει μαζί κι εδώ.

Θα σου πρότεινα να ακούσεις και το προηγούμενό τους. Θα παρατηρήσεις κι αλλαγή στην παραγωγή :wink: Τον είχα βάλει στα καλύτερά μου (προσεγγιστικά στο top 30) του 2018.

Δυνατο και φρεσκο death doom απο Philadelphia.

2 Likes

Doom/Death απο Ιταλία με Lovecraftian στιχουργική, ξέρω,πολύ πρωτότυπο… οπως και το εξωφυλο με το χαρακτηριστικο στυλ του Paolo Girardi που θυμίζει το Portraits of Mind των Plague.
Μουσικά δεν το βρισκω κακό πάντως, εξού και το ποστ.

Επειδή βλέπω ότι έχουν αναφερθεί οι Δανοί κ δεν έχω βρει αναφορά για τους Sulphurous, οι οποίοι είναι κ αυτοί Δανοί κ μάλιστα μοιράζονταν μέλη. (παίζουν επίσης κ στους Hyperdontia, οι οποίοι κυκλοφόρησαν φέτος κ καινούριο άλμπουμ, Hideous Entity). Έχω ακούσει το ντεμπούτο Dolorous Death Knell, το οποίο είναι καρφί Dead Congregation/Incantation. Sulphurous-Dolorous Death Knell

και ένα λινκ για τους Hyperdontia, που ανέφερα.
Hyperdontia-Hideous Entity

1 Like

The new Haiduk album Diabolica [2021] [blackened death]

@Old_Boy Αυτό να μην φύγει ασχολίαστο, τρομερά ευφάνταστο :slight_smile:

1 Like