Death Μetal κυκλοφορίες

1 Like

Έχουμε επιστροφή Vomitory φέτος, για τους μερακλήδες. Not great not terrible το πρώτο δείγμα πάντως:

3 Likes

CADAVER COILS “Offerings of Rapture and Decay” [2022]

Άλλη μία περσινή, πολύ αξιόλογη, εγχώρια κυκλοφορία, one-man project από τον NAOS (βλ. AKROTHEISM)

Μετρημένο σε διάρκεια, περιλαμβάνει 5+1 κομμάτια, βουτηγμένα σε ένα death metal που δεν κομίζει ηχητική ακρότητα, όσο την ατμόσφαιρα και το αίσθημα του κινδύνου, το οποίο αναδύεται μέσα από πολλαπλά, παλλόμενα leads που ξεφυτρώνουν στο τέλος των riffs, προερχόμενων κατά βάση από το thrash το παλιό, το ορθόδοξο σατανικό.

1 Like
5 Likes

Για το αναμενόμενο νέο άλμπουμ των Horrendous (ο προηγούμενος δίσκος τους ήταν άνετα στο best of μου του 2018), θα μιλήσουμε ή όχι;

1 Like

Το είχα ποστάρει στις Νέες Κυκλοφορίες.

Το άλμπουμ τα σπάει! Να πω κι άλλα;

1 Like

Σαξοφωνα εχει;

1 Like

Ζουμερό death metal που παντρεύει την σήψη και δυσωδία της Autopsy σχολής (πρώτο, κύριο και βασικό) με κάτι από την πιο αμέση, βάρβαρη φύση της μουσικής των Cannibal Corpse. 26 λεπτά σφηνάκι για όσους ψάχνουν έναν DM δίσκο που δεν χαρίζει κάστανα, δεν σε αφήνει να ανασάνεις (από όποια πλευρά και να το δεις, μουσικής ή ατμόσφαιρας) και κυλάει διαολεμένα εύκολα.

Ένα μικρό έπος…

Νέο Inca!

1 Like

Τυχαία ανάρτηση από No Clean Singing, βλέπω εξώφυλλο από Νάκο, λέω ας τσεκάρω, τσέκαρα, καλημέρες

2 Likes

Αδυναμίες ειναι αυτές, τι να κανουμε.

Νέο Cruciamentum. Νόμιζα τα είχαν παρατήσει να πω την αλήθεια. Ωραίο τούτο εδώ πάντως για πρώτο δείγμα.

5 Likes

Καλησπέρα.

Φρέσκο (χα!) Tomb Mold, σπαρταράει. Δεν έχω ακούσει ακόμα.

6 Likes

Όου. Εξωφυλλάρα.

1 Like

Απο τις σπανιες εμφανισεις μου στον χωρο. Το προηγουμενο το λατρεψα.
Αυτο δεν βλεπω να χει ενα Yuggothian Spell κ στεναχωριεμαι

2 Likes

Αφού μας πρόσφεραν ένα ωραιότατο κυρίως πιάτο με το ντεμπούτο τους πέρσυ, φέτος σερβίρουν και γλυκάκι οι Maul με ένα EP που κυκλοφορεί εντός Νοεμβρίου.

5 Likes

Early treatment :stuck_out_tongue:

2 Likes

Spectral Voice - Red Feasts Condensed into One

λίγο αναπάντεχο αλλά καλοδεχούμενο το 2ο άλμπουμ

4 Likes

APHOTIC “Abyssgazer” [2023]

Μια παρέα σχετικά νέων (από 25-33 αν είδα σωστά) Ιταλών παίρνει την αιώνια μαγιά των INCANTATION (και των DC βεβαίως-βεβαίως, όχι τυχαία co-release από Nuclear Winter) και ντύνοντάς την με doom περάσματα και διάφορα τεχνολογικά τερτίπια (αλλά σε όχι έξαλλο βαθμό), ντεμπουτάρει με έναν δίσκο που θα λεγε κανείς πως είναι μια άλλη εκδοχή sci-fi death metal με έμφαση όχι στην τεχνική (όπως π.χ. οι BLOOD INCANTATION) αλλά στην ατμόσφαιρα -εξ ού και το κατάλληλο εσχατολογικό concept.

Η (σε υπερβολικό βαθμό ίσως) fuzzy παραγωγή ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν αδικεί κάπως το όλο αποτέλεσμα ή αν είναι ακριβώς αυτή που πρέπει.

@nikosPL κάτι μου λέει ότι ίσως σε ενδιαφέρει (σε περίπτωση που δεν το έχεις ήδη πάρει πρέφα)

2 Likes