Καλυτερο death metal album των 00' s

πειτε ποιο θεωρειτε το πιο βιαιο, βαρβατο, σαπιο, τεχνικο, φονικο death metal album της δεκαετιας που διανυουμε.
ο καθενας με τα δικα του κριτηρια εννοειται.

ελπιζω να μην υπαρχει παρομοιο thread και μας κυνηγαει παλι ο ‘‘Γιαννακης’’.

Για μένα μάλλον αυτό

Αυτό εδώ:

Μαυρίλα, υποβλητικότητα, κατάνυξη.

για μενα σιγουρα στην πενταδα…
παραγωγη, ατμοσφαιρα, κτηνωδια και φοβερο artwork…

1 ? Aληθεια θες ενα τωρα ?
Μου ηρθαν 3 στο μυαλο αμεσως-αμεσως.4.5.

Tελος παντων θα επανελθω αλλη στιγμη που θα εχει αναψει (?) η κουβεντα.

Εdit : Για την αποπανω μπαντα πας στο προηγουμενο και προσκυνας.

καλα, δε σου βαλαμε και το μαχαιρι στο λαιμο.πες παραπανω απο ενα.:wink:
κι εγω με δυσκολια επελεξα και θα επανελθω αναφεροντας κι αλλο αλμπουμ στη συνεχεια.
κουβεντα να γινεται.

Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό:

αλλά υπάρχουν και άλλα πολλά κορυφαία δισκάκια. πχ.
Nile - In Their Darkened Shrines
Kaamos - Lucifer Rising κλπ, κλπ

μετά από σκέψη 2-3 δευτερολέπτων…

:D:D:D κι αυτο στην πενταδα…

Θα γραψω ενα κατεβατο σε καποια φαση με 10-15 αλμπουμ που πιστευω οτι αξιζουν να αναφερθουν.

Φιλε Darth δεν φανταζεσαι ποσο πολυ γουσταρω αυτο το αλμπουμ και ποσες φορες επαιξε περυσι (αμαξι,σπιτι,υπολογιστη) σιγουρα το καλυτερο του 08 και ισως να το σκεφτομουν σοβαρα ως επιλογη διοτι οι Origin κοβουν κ…ους αλλα απ τι στιγμη που το 02 κυκλοφορησε αυτο:

Αυτο αλλαξε την το death metal στην τρεχουσα 10ετια, απο τοτε μεχρι σημερα η κιθαριστικη προσεγγιση στο συγκεκριμενο ειδος ειναι πολυ πιο ιδιαιτερη λογω αυτου του αλμπουμ.

επισης θα ηταν λαλακια να μην συμπεριλαβω ετουτο το κοσμημα

10/10 και τα δυο

υπαρχουν πολλα ακομα οπως το Nihility απο Decapitated το Destroy The Opposition των Dying Fetus, ακομα και το Epitaph των Necrophagist αλλα τα 2 πιο πανω θεωρω οτι ηταν τα πιο κορυφαια!!!

Το In Their Darkened Shrines παίζει να είναι και το σημαντικότερο death metal Album των 00’s, άλλαξε τον τρόπο που παίζεται το Death Metal απλά πιστεύω ότι οι Origin το τελειοποιήσαν μέχρι εκεί που μπορεί αυτό το στυλ. Από την άλλη κάτι όλο αυτό το Ritualistic αιγυπτιακό Concept τους με τόση Doomια κανονικά δεν είναι My Cup Of Tea ενώ όλο αυτό το φουτουριστικό των Origin με εκφράζει πολύ περισσότερο. Πάντως το Annihilation Of The Wicked μου αρέσει περισσότερο ενώ το Ithyphalic με ψιλοαπογοήτευσε.

Και οι Behemoth μεγάλο Respect, μπράβο τους που αναγνωρίστηκαν έστω και τόσο καθυστερημένα. Και το τελευταίο τους γαμεί.

καλυτερο δεν ειναι
ουτε καθαρο death metal

αλλα ειναι απο τα αγαπημενα μου

επισης ενα αλλο που δεν ειναι death metal
αλλα προερχεται απο death metal μπαντα
και γαμαει
ειναι αυτο

και τελος κατι το οποιο ειναι ον τοπικ

αυτα! :slight_smile:

επισης (προσωπικη μου αποψη παντα)
ειναι οτι μαζι με nile μεσολαβησε και αλλη μια μπαντα

η οποιο το 2000 κυκλοφορησε το παρακατω αλμπουμ

Mιας που είμαι άσχετος με το άθλημα, μπορώ να σκεφτώ μόλις τρεις δίσκους που μου είπαν κάτι. Όχι ότι άκουσα και πολλούς πάντως. Grave of the archangels και Necros Christos τα δυο. Μεταξύ αυτών, διαλέγω τον χριστό μιας που το ακούω πιο άνετα ολόκληρο. Κατά τ’ άλλα, το μόνο που σχετίζεται με τον ήχο (αν και δεν ξέρω πόσο ταιριάζει εδώ, ένα μπαστάρδεμα διαφόρων πραγμάτων είναι) και ακούω σε σταθερή βάση είναι το Necrospiritual Deathcore των Amok. Νορβηγία όλως τυχαίως :roll: Έχει τρομερή ατμόσφαιρα, χρησιμοποιούν samples και εισαγωγές καλύτερα από τους necros christos, είναι παλιατζούρα και σύγχρονο ταυτόχρονα, έχει riffs, δεν πρήζει αρχίδια με συνεχή hypersuperduperblastbeat, έχει τέλειο ήχο, blues σολο, και μια τριλογία που κόβει κώλους. Παίζει να είναι χοντρομαλάκες οι δημιουργοί βέβαια, αλλά δεν το έχω ψειρίσει είναι η αλήθεια. Έχει και ασπρόμαυρο 'ξώφυλλο. Α, και όλα τα τραγούδια είναι ΧΙΤΑΡΕΣ.

Ωραίο thread!Πολλοί έχουν εκθέσει την άποψή τους,ας το κάνω κι εγώ.Βέβαια,δεν γίνεται να βρω ένα καλυτερότερο,οπότε,μαζί με τα προαναφερθέντα Nile,Origin,Bolt Thrower προσθέτω:

Καλα ρε μαλακα signal με το που ειδα τιτλο στο θρεντ μου ρθαν ΑΚΡΙΒΩΣ τα αλμπουμ που ανεφερες!:stuck_out_tongue:

γαμει το blood oath, αλλα θεωρω καλυτερα το ομωνυμο και το Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο souls to deny.
ενταξει, γουστα ειναι αυτα…:slight_smile:

Same here.

Ως δευτερο θα επελεγα

Και τριτο

Προβλεψιμος, αλλα δε βαργιεσαι.

αυτό:

και αυτό κατά μια έννοια: