Καλυτερο death metal album των 00' s

απ τα λίγα που έχω ακούσει, συμφωνώ με darth για τη δισκάρα

συμφωνώ με την πλειοψηφία για το

και προσθέτω και το συγγενούς ήχου διαμάντι

Δεν θα πρωτοτυπισω, ουτε θα πω κανενα underground δισκο…
Bolt Thrower - Those Once Loyal και Nile - Annihilation Of The Wicked ειναι δυο δισκοι που γουσταρω τρελα και κοσμουν πραγματικα τη δισκοθηκη μου. ΚΑΒΛΑ.

8)8)

σωστος ο παικτης

DEATH AFTER DEATH AFTER DEATH AFTER DEATH!!!

με σειρα προτεραιοτητας

  1. αυτο παει στα καλυτερα που εχουν βγει γενικα
  1. δεν με ενδιαφερει αν δεν το βρισκετε death enough εγω το αγαπαω υπερβολικα

Μιας και το Deathrace King ειχε καλη ανταποκριση, αξιζει να αναφερω ποσο ανυπομονος νοιωθω περι του τι θα παιζουν οι Dobbermann στα λαιβ. Τα μελη ειναι τα ιδια, σχεδον, ο τραγουδιστης το παει στην ιδια ακριβως στυλιστικη φαση με τον Λιντστραντ κι ο ηχος του σαμπλ ειναι Crownιλα στο πιο θρασέ τουπα - τουπα. Αντε μηπως ακουσουμε ποτε αυτα τα ρημαδια Rebel Angel και Deathexplosion, γιατι ενα απωθημενο το χω που δεν καταφερα ποτε να τους δω λαιβ.

ασχετο λιγο
το project του lindstrand (one man army…) μονο εγω το βρισκω συμπαθητικο?

Αναλογως πως το εννοεις… Εμενα μ φαινονται απλα συμπαθητικοι και τιποτα παραπανω…

Δεν εχω ακουσει το πρωτο βεβαια, το οποιο λενε πως ειναι το καλυτερο του(ς).

δεν το εννοω καπως, απλα συμπαθητικοι και μενα, μονο που γενικα δεν εχω ακουσει καλες αποψεις

τελοσπαντων αντε να δουμε και dobberman

κι εγω δεν εχω αμεση σχεση με το ειδος, πεντεξι πραματακια εχω ξεχωρισει.
πρωταπολλα βαζω το Ills of Modern Man απο Despised Icon, εχει τα παντα μεσα το ατιμο.
υστερα μοιραζονται οι τρεις γκοσαδες του ειδους τη θεση και προφανως οχι με τα αλμπουμς που αραδιαζετε =Ρ
Informis Infinitas Inhumanitas απο Origin. Souls to Deny απο Suffocation και Destroy the Opposition απο Dying Fetus.
θα εχωνα και Necrous Christous, τους κλασικους γαλλους και τους ντισι αλλα δεν θελω να τα μπλεξω.

ΔΕ ΜΠΕΣΤ ΑΠΛΑ.

δισκαρος κι αυτος…

ε αυτά είναι δύσκολα πράματα… πως να διαλέξεις…

btw Deathklok - Dethalbum το είπε κανείς? :smiley:

Those Once Loyal,τα περισσοτερα απο Nile που εχουν αναφερθει

και

Χωρις να ειμαι και πολυ σχετικος με το ειδος το αγπαημενο απο το ειδος που ακουσα ηταν το

και δευτερο το

Honour Valor Pride απο Bolt Thrower

Θα πας μπροστά στη ζωή σου αδερφέ!
Τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό χωρίς συγκεκριμένη σειρά:
VITAL REMAINS - Dechristianize, DEICIDE - The Stench Of Redemption (ω ναι, ω ναι!!!),
BOLT THROWER - Those Once Loyal (φυσικά), KRISIUN - Assassination/Southern Storm (διαλέγετε),
HATE ETERNAL - I Monarch, NILE τα γνωστά όλα, το καινούριο MORBID ANGEL (ελπίζω να βγει στα 00’s)
και… αφιερωμένο σε deathster… IMMOLATION - Close To A World Below ε-ν-ν-ο-ε-ί-τ-α-ι !!!

Εφτιαξα μια λιστα σε αλφαβητικη σειρα.
Σιγουρα εχω ξεχασει καποια αλμπουμ αλλα δεν βαριεσαι !
Μια λιστα με αλμπουμ που πιστευω οτι οποιοσδηποτε ασχολειται με το ειδος θα πρεπει
να ριξει καποιες ακροασεις.

Behemoth - Thelema 6 : Εκπληκτικο αλμπουμ.Βαρβαρο,τεχνικο (μεχρι και τζαζιες εχει σε σημεια),
πορωτικο DM σε εναν δισκο που τα εχει ολα.

Bloodbath - Resurrection Through Carnage : Opeth & Katatonia & Dan Swano μας κανουν ενα
εκπληκτικο ντεμπουτο βαρβαρου σουηδικης σχολης DM που σε αφηνει μαλακα με την ποιοτητα του
και την παλιομοδιτικη ατμοσφαιρα.

Βolt Thrower - Those Once Loyal : Oταν μερικοι μιλανε για τον καλυτερο δισκο μιας μπαντας που εχει
κυκλοφορησει δισκους σαν το Warmaster,IVth Crusade,For Victory φανταστειτε γιατι πραγμα μιλαμε !

Cadaver - Necrosis : Mπορει να μιλαει και ο φανμποησμος αλλα τετοιοι δισκοι δεν υπαρχουν πολλοι!
Βρωμικο,με μπολικες thrash πινελιες,γρηγορο,με ενα απο τα καλυτερα λαρυγγια του ηχου,με φοβερα τραγουδια,ε δεν μπορει διαολε δισκαρα θα ειναι !

Dead Congregation - Graves Of The Archangels : O καλυτερος ελληνικος Death Metal δισκος.
Βασισμενοι στις κυριες επιρροες τους εφτιαξαν εναν βαρβαρο,σκοτεινο,σκατοψυχο,βορβορωδες
δισκο που εκθειαζεται απο οσους ασχολουνται με το ειδος.

Grave - As Rapture Comes : Γιατι τα κουρελια τραγουδανε ακομα.Οι παλιοσειρες εχουν χρονια που
επανασυνδεθηκαν και εφτιαξαν εναν ποιοτικοτατο δισκο παλιου,καλου,σουηδικου μεταλ του θανατου.

Immolation - Close To A World Below : Μεγαλειωδης μπαντα.Τετοια ριφ,τοσο στρυφνα,τοσο περιεργα
τοσο μοναδικα και τοσο μα τοσο πορωτικα μονο αυτη η μπαντα μπορει να φτιαξει.Δεν υπαρχουν λογια
για μια απο τις καλυτερες μπαντες του ηχου.

Kaamos - Kaamos : Μαζι με κατι αλλα καλοπαιδα(ποιο κατω αυτοι) ,φερανε ξανα την σουηδικη σκηνη
στο προσκηνιο.Βρωμικο DM,παλιας σχολης και αυτοι,σκατοψυχοι και αυτοι με ριφομηχανες στις κιθαρες
κανανε ενα αρκετα καλο μπαμ οταν βγηκανε.

Μalevolent Creation - The Will To Kill : Ε τι να λεμε τωρα ? Ποιος δεν τους ξερει ?
Εκπληκτικος δισκος,τιγκα στο μισος,δυνατος,βαρβαρος.Οτι πρεπει για ρομαντικα δειπνα.

Misery Index - Discordia : Πχιοτητα κυριοι.Καφριλα στο φουλ,ριφαρες,ατομα που ξερουν να παιζουν
και το κανουν καλα.Οι grind πινελιες δινουν ενα συν στο συνολικο αποτελεσμα!

Morbid Angel - Gateways To Annihilation : Γιατι οταν οι αρχοντες βγαζουν δισκο,οι υπολοιποι σωπαινουν.Ριφ-οδοστρωτηρας,σολο που μονο χταποδι τα παιζει,ντραμς απο το διαστημα μας κανουν
εναν δισκο που πρεπει να τον ακουσουν ολοι !

Necros Christos - Triune Impurity Rites : Μερικοι λενε οτι τα intros τους ειναι καλυτερα απο τα
τραγουδια τους αλλα εμεις τους γραφουμε.Σκοταδι εις τον κυβο.Μυστηριοι,σκοτεινοι οι Γερμανοι εβγαλαν
εναν δισκο πραγματικα θανατερου μεταλ.

Nile - In Their Darkened Shrines : O δισκος που εφερε ξανα το DM στο προσκηνιο και κυριως στο
mainstream.Πραγματικα αψεγαδιαστος,υπερβολικα γρηγορος και τεχνικος,ισως ο πιο σημαντικος δισκος
αυτης της δεκαετιας κυριως για τον ντορο που εκανε.

Οrigin - Informis Infinitas Inhumanitas : Aν και μπορουσα να βαλω και το Antithesis το ιδιο μας κανει.
Υπεργρηγοροι,υπερτεχνικοι απο τις λιγες μπαντες τους ειδους που αποδεικνυουν οτι αυτο το ειδος μπορει
να προσφερει δισκαρες !

Repugnant - Epitome Of Darkness : O καλυτερος δισκος της δεκαετιας για το ειδος.Ναι.Για το πραγματικο DM.Για εκεινο το DM το οποιο μυριζει σαπιλα,μιλαει για θανατο και αναγεννημενα πτωματα,
για εκεινο το οποιο νομιζεις οτι ομιχλη σε νεκροταφειο ειναι το καταλληλο περιβαλλον για να το ακουσεις.
Αξια μπορει να σταθει διπλα στους δισκους-οροσημα της Σουηδιας του '90.

Τhe Crown - Deathrace King : Αλητεια,βρωμια και τσιτα τα γκαζια στον πιο ροκεντρολε δισκο
της λιστας.Εκπληκτικη μπαντα σε εκπληκτικη φορμα εφτιαξε εναν δισκο μολοτοφ ! Πινεται σε σφηνακια !

Vomitory - Blood Rapture : Bαρβαρο,γρηγορο,τεχνικο,ρομαντικη θεματολογια μας κανουν εναν
ακεραιο και αψεγαδιαστο δισκο που συστηνεται ανεπιφυλακτα!

Vital Remains - Dawn Of The Apocalypse : Mονο και μονο γιατι καταφερνουν να γραψουν 9λεπτα
τραγουδια και να μην ακουγονται βαρετοι.Γιατι μπορουν να παιξουν τεχνικα και να μην γινουν ενοχλητικοι,
γιατι αυτο εδω ειναι δισκαρα οτι και να λετε!

Επισης για να τελειωσω θα πω και Akercocke & Teitanblood οι οποιες δεν ειναι αμιγως death metal μπαντες,
αλλα εφτιαξαν δισκους που βασιζονται αρκετα στο DM και με μπολικες αλλες επιρροες τα αποτελεσματα ηταν
εκπληκτικα.

Ξεχασα τους Krisiun o κεφαλας !

και αυτο το ξεχασες…

+111
εν αναμονη του 2ου
[-o<

Ειπα θα κανω υπερποστ και το ξηγηθηκα.
Να σου πω την αληθεια καλυτερη κυκλοφορια μετα την επανασυνδεση ειναι το Despise the Sun.
Aν και ναι.Γιατι οχι και το απο πανω…

Παιρνω την σκυταλη απο το συγκαφρο Deathster για να παραθεσω και γω μια 30αδα που πιστευω οτι απο το 00-08 αλλαξαν σημαντικα (πιο σωστα βελτιωσαν,ομορφηναν αναζωογονησαν το ιδιωμα).
Δεν συμπεριελαβα μπαντες οπως οι Cephalic Carnage η’ οι Napalm Death παρα το οτι εβγαλαν δισκους που μ εντυπωσιασαν σ αυτο το διαστημα καθως δεν συμπεριλαμβανονται αυστηρα στο death metal.

1)[B] Νile-In Their Darkened Shrines /B
2) [B]Behemoth-Demigod /B
3) [B]Behemoth-Thelema 6/B
4) Immolation-Harnessing Ruin (2005)
5) [B]Krisiun-Ageless Venomous /B
6) [B]Decapitated-Nihility /B
7)[B] Dying Fetus-Destroy The Opposition /B
8) [B]Hate Eternal-King Of All Kings /B
9) [B]Spawn Of Possession-Cabinet /B
10) [B]Abhorrence-Evoking The Abomination /B
11) [B]Necrophagist-Epitaph /B
12) [B]Suffocation-Suffocation /B
13) [B]Aborted-Goremageddon /B
14)[B] Origin- Echoes Of Decimation /B
15)[B] Behemoth-The Apostasy /B
16) [B]Blood Red Throne-Monument Of Death /B
17) [B]Vomitory-Blood Rapture /B
18)[B] Bolt Thrower-Those Once Loyal /B
19) [B]Vader-Revelations /B
20) [B]Krisiun-Works Of Carnage /B
21) [B]Psycroptic-Scepter Of The Ancients /B
22) [B]Sceptic-Unbeliever’s Script /B
23) [B]Zyklon-Aeon /B
24) [B]Origin-Antithesis /B
25)[B] Bloodbath-Blasphemies Made Flesh /B
26) [B]Internecine-Book Of Lambs /B
27) [B]Nile-Black Seeds Of Vengeance /B
28) [B]Dying Fetus-Stop At Nothing /B
29) [B]God Dethroned-Ravenous /B
30)[B] Insision-Revealed And Worshipped /B