Deathspell Omega - Paracletus

Ουαου…πρεπει να νιωθεις πολυ τη μουσικη που ακους για να το γραψεις αυτο.

fixed.
και διαβάζοντας το κείμενο του plunderer ενθουσιάστηκα, ενώ δεν έχω ακούσει ακόμη νότα από το δίσκο!

ντάξει, να δεχτώ ότι θέλουν μελέτη οι στίχοι, αλλά εδώ θέλει μελέτη και η κριτική. :thumbup:

Όποιος ενδιαφέρεται, check signature.

Αρκετά ενδιαφέρουσα η άποψη.

Λοιπόν το λιώνω τώρα τελευταία, και μου χει σχηματιστεί για γνώμη που θα την πω μόλις καθίσει λίγο κάτω.

Εγω παλι αναρωτιεμαι πως και δεν πεταχτηκε κανα fake να κραξει τοσες μερες, τωρα που εγραψε ο Plunderer. Κι ηταν και πιο περιγραφικος απο μενα, εξ αλλου.

Για να λεμε καποια πραγματα με το ονομα τους, ετσι; Αντι-δηθεν ειμαστε. Οξω απ το metal μας.

Χτες χάζευα το βινύλιο κι έχω να πω πως το συνοδευτικό βιβλιαράκι είναι από τα καλύτερα πράγματα που έχω δει σε δίσκο. Έτσι όπως είναι σχεδιασμένο ας πούμε πως σε παρακινεί να κάτσεις να ψάξεις τους στίχους και το κόνσεπτ και όλα.

Ακόμη να τον χωνέψω τον δίσκο…:-k
Δεν έχω αποφασίσει αν είναι πραγματικά καλός και πόσο.

Ούτε γω τον έχω χωνέψει, αλλά το βέβαιο είναι ότι τον ακούω και γουστάρω. Δίσκος που εξιτάρει το μυαλό και τις αισθήσεις, κλασσικότατοι DSO. :thumbup:

Εμένα πάλι προσωπικά μου φαίνεται ο καλύτερος τους. Πριν πέσουν οι παλιοί φανς να με φάνε να πω ότι οπαδός τους ποτέ δεν ήμουν και δεν έχω ασχοληθεί και τρελά. Το Si Monumentum προσπάθησα να το ακούσω αλλά έχει μια περίεργη ατονία που με αποσυντονίζει, θα ακούω 2-3 τραγούδια(και ειδικά για τέτοιο δίσκο είναι και λίγο λάθως να τον αντιμετωπίζεις σα δίσκο τραγουδιών και όχι συνόλου) και θα πω ότι είναι και γαμώ αλλά όλο σερί προς το παρόν το κάνω λίγο ψυχαναγκαστικά. Επίσης έχω και πρόβλημα με τους δίσκους που με τη δική μου αντίληψη δεν έχουν καθαρά Highlights και για μένα το Si monumentum είναι τέτοιος δίσκος.

Το Fas Ite πιο κοντά στη δική μου αντίληψη, ίσως γιατί μου το βγάζει και με στάμπα ότι είναι αντισυμβατικό μπλακ μεταλ (κάνοντας το και πιο συμβατικό ταυτόχρονα από το Si Monumentum επί της ουσίας) αλλά και πάλι κάτι μου λείπει.

Εδώ πάντως είναι οι Deathspell όπως τους θέλω εγώ, πιο πολύ αισθάνομαι καθαρά τη ροή του, η μελωδία του με πιάνει περισσότερα, μπορώ να ξεχωρίσω Abscision και Have You Beheld The Fevers σαν προσωπικά μου Highlights και δεν ξέρω αν επιρεάστηκα από τα γραφόμενα του BBB αλλά το Apokatastasis Panton μου κάνει και μένα Fountain συνειρμούς.

Για πρώτη φορά πάντως με βλέπω με Deathspell σε προσωπικό μου Τοπ 5 χρονιάς. Ισώς επειδή κάποιος ποιο παλιός οπαδός θα μου έλεγε κοροιδευτικά ότι περίμενα να “κανελώσουν το ριζόγαλο”.

Υπόψιν ότι σχετικά με τα προηγούμενα τους δεν είναι διόλου απίθανη θεαματική κωλοτούμπα στο μέλλον

Δεν μπορω να πω τιποτα για το αν ειναι καλυτερο/χειρωτερο απο τα προηγουμενα. βασικα μονο το κενοσε εχω ακουσει σχεδον οσο παρακλητο. Για την ακριβεια τον ακουω περιπου τρεις φορες την ημρεα εδω και 3 βδομαδες με μηνα (δεν θυμαμαι ακριβως) παιζει να μην ακουσω αλλο τους τοσο πολυ. και μου αρεσαν τα προηγουμενα να φανταστειτε. βασικα μαζι με το ecclesia των υπερθεων borgia ειναι ο,τι καλυτερο εχει κυκλοφορησει την τελευταια 2ετια στον ευρυ χωρο του “πειραματικου”/avant-garde/εξεζητημενου black metal. Δεν εχω ακουσει πολλες κυκλοφοριες απο '10 (ΑΠ ΤΟ '09 ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ) για να λεω ασφαλως το παραπανω συμπερασμα, αλλα σιγουρα ειναι καλυτερο απο αυτα που εχω ακουσει, συμπεριλαμβανομενου και του μαραναθα το οποιο μεσα στο 6μηνο ψιλο-ξεφουσκωσε μεσα μου. αυτα.

Θελω καιρόοοοο ακόμα για να γράψω κάτι γι’αυτον τον δίσκο εδώ. Αλλά γενικά είμαι στην περίοδο που τώρα ακούω και μπορώ να νιώσω λίγο αυτή τη μπάντα. Οπότε θα μου πάρει καιρό για να τον εκτιμήσω. Σίγουρα αυτλη η μπάντα και αυτός ο δίσκος δεν συγκρίνεται με με την μουσική που έχω μάθει.

Το πόστ του Plunderer είναι μοναδικό και σε τραβάει να μελετήσεις τον δίσκο. Ωραίος ρε! :slight_smile:

Να πω την αληθεια το Paracletus ειναι το πρωτο αλμουμ που ακουω απο τους DSO.Το ακουσα παααρα πολλες φορες αλλα μια και πηρα το cd και το ακουσα μερικες φορες συνεχομενα θα πω την γνωμη μου.Μου αρεσει το Black Metal αλλα ειναι απο τα ειδη τα οποια για τον ενα η τον αλλο λογο δεν εχω ψαξει καθολου.Ο λογος που εκατσα να ακουσω αυτο το album ειναι γιατι κατα καιρους ειχα διαβασει διαφορα για τους Deathspell Omega και ηθελα καποια στιγμη να τους ψαξω.Τo album ειναι πραγματικα απιστευτο.Δεν ειμαι πολυ συνηθισμενος στο να αντιμετωπιζω το αλμπουμ σαν συνολο κι οχι σαν τραγουδια,αλλα σε αυτο το αλμπουμ ιδιαιτερα απο την αρχη μεχρι το Phosphene δεν μπορεις να καταλαβεις οτι αλλαζει το τραγουδι…Τις πρωτες φορες που το ακουσα εφτανα στα μισα του δισκου χωρις να το παρω χαμπαρι.Σου φαινετε οτι αν ανακατεψεις τα τραγουδια ο δισκος θα γινει χειροτερος,γιατι το καθε τραγουδι ειναι καλο οχι μονο για αυτο που ειναι αλλα και επειδη βρισκετε καποιο πριν και καποιο αλλο μετα απο αυτο.Μου βγαζει μια τοσο γαματη ατμοσφαιρα η οποια αλλαζει καθως αλλαζει ο ρυθμος κι ο ηχος.Δεν ειμαι ο καταλληλος να πω πολλα πραγματα και προφανως δεν μπορω να μπω σε συγκρισεις ουτε να μιλησω για το ποσο αλλαξε ο ηχος του συγκροτηματος.Το σιγουρο ειναι οτι θα κατσω και θα ακουσω ολα τα αλμπουμ τον Deathspell Omega και θα τους δωσω την απαραιτητη προσοχη.Μπορει να μην μου αρεσουν οσο αυτο αλλα με πορωσε να τους ψαξω.

ψυχεδελεια.

Πολύ σωστά τα λέει o μεκ-κάνιμπαλ.

καποιος που δεν εχει ακαουντ και βαριεται να κανει αλλο λεει:

Angmar είναι αλήθεια ότι διάβασες το κείμενο για τον δίσκο στο sonicdeathmonkey κι έγραψες περίπου τα ίδια;

πες του μαριου οτι εχει κουρασει με την εμπαθεια του

edit: οκ, μπορω να το παιξω κι εγω αυτο το παιχνιδι

λοιπον διαβασα τρεις φορες το κειμενο, μηπως καταλαβω τι εννοει. η μονη εξηγηση που βρηκα ηταν το σημειο του wren για το concept. μονο που

Πριν βγει ο Παρακλητος, post μου, απο αρχες Σεπτεμβρη

και

Si Monvmentvm Reqvires, Circvmspice is a 2004 album by the black metal band Deathspell Omega. (The album title is Latin for “If you seek his monument, look around you”, from the epitaph of Christopher Wren’s tomb at St Paul’s Cathedral.)

Γιάννη, με τις μαλακίες τρίτων θα ασχολούμαστε; Όποιος έχει τα κοχόνες μπαίνει και κατηγορεί δημόσια. Όποιος απλά κάνει κρεμαστάρια όσα δε φτάνει και κρύβεται κι όλας για να μην πάρει την ευθύνη στη λάσπη που ρίχνει, δε μας ενδιαφέρει. So simple που έλεγε κάποτε κι ένα t-shirt. Κρίμα για τον Necro που αναπαράγει δημόσια την κάθε βλακεία που του είπαν, ενώ από μόνος του μπορεί να καταλάβει πως είναι εμπαθέστατη λάσπη…

Όχι όχι όχι εκεί Μάριε, εκεί πονάει, σταμάτα καλέ!