Deathspell Omega

εεεε αφου μονο αυτο εχω ακουσει αυτο στηριζωσταρχιδιστης δηλαδη:lol::lol:

Επιβαρύνεις τη θέση σου, να το ξέρεις.

ειναι πολλες οι φορες που παρατηρει κανεις ανθρωπους των φορουμ και μη, που προσκομιζουν το τιτλο της δισκαρας σε αλμπουμς τα οποια αν το κοιταξεις ουσιαστικα το πραμα ειναι χρυσες μετριοτητες, βαζω και τον εαυτο μου μεσα. αλμπουμς τα οποια ειτε ξεφουσκωνουν στο περασμα του χρονου, ειτε απλα σου αφηνουν μια καλη αναμνηση, χωρις να θελουμε απαραιτητα εκεινη τη στιγμη να τα βαλουμε να παιξουν.
με το σι μονιουμεντουμ, τα πραγματα ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ αλλιως. δεν ξεφουσκωσε ποτε. δεν σου αφηνει μια γλυκια αναμνηση. οποια στιγμη και να αναφερθει καπου σε μια καφετερια καθως πινεις το φρεντο σου μαζι με σκεπτομενα ατομα, σ’ ενα ρεστοραν, στην εξοχη, στο ναου πλεηηγκ, σ’ ενα αεροστατο, ΘΕΣ παντα να ξανανιωσεις τους παλμους του. οποτε εγω λεω σιγα-σιγα να κουλαρω τον εαυτο μου και να παραθετω τη λεξη ΔΙΣΚΑΡΑ οπου της αρμοζει.

Χθες το βράδυ πήγα για περπάτημα ακούγοντας το Kenose και προσπαθούσα, χωρίς αποτέλεσμα, να σκεφτώ αν έχουν βγάλει τα 00s κάτι καλύτερο από τους DO.

ειμαι στα προθυρα να συμφωνησω, απλα να, στα 00ς εχει βγει ενα Dead as Dreams και ενα OM τα οποια καθονται διπλα στη κενωση και στο σι μοντιουμεντουμ.

Σαν εκάστοτε κορυφές ναι, αλλά σε σύνολο αν εξαιρέσεις την πρώτη περίοδο οι DO δεν αγγίζονται. Έχουν και αυτό το κάτι, που δεν μπορώ να προσδιορίσω. που τους κάνει στα μάτια μου μεγαλύτερους από το BM το ίδιο. Πιο πολύ και απ τους Negura

χμ. τσι προάλες χάζευα στο μπιεμ θρεντ και είδα ότι εκθειάζατε αρκετοί το φετινο δίσκο των gorath. Είπα να το βάλω να το ακούσω, και 3-4 κομμάτια gorath μετά μου ήρθε μια πελώωωωωωωωρια (κουικάρας φάση) λαχτάρα να ακούσω το ρήαλ θινγκ και έχωσα σι μονουμέντουμ και στα καπάκια Κένωση. Ντάξει τι να λέμε ηχητική σταύρωση ξανά, θεόρατη μπάντα.
Δεν ξέρω αν αυτό που ειπώθηκε 2-3 σελίδες πίσω, ότι αυτοί ήταν που ξανάκαναν ενδιαφέρον το μπιέμ, ισχύει ή όχι, ξέρω ότι για πολλααααα χρόνια η μόνη μπιεμ μπάντα που με ενδιέφερε ήταν οι ντοντχάημσγκαρντ, μέχρι που άκουσα τυχαία το φασ-ίτε.

Για κάποιο περίεργο λόγο, το φασ-ίτε έχω να το ακούσω από το '07-08 περίπου… :-k

αυτό το “ο,τι καλύτερο στα 00ς” έχετε επιχειρήσει/καταφέρει να το συγκεκριμενοποιήσετε στο μυαλό σας ή είναι απλώς η εντύπωση και η σκέψη που δημιουργείται όταν ακούτε κάποιον δίσκο τους και όταν δεν επιδρούν πλέον οι ήχοι υπάρχει κένωση υπαρκτών νοημάτων; επίσης μιλάτε αποκλειστικά ηχητικά ή και σε επίπεδο στίχων; και αφού δώσω ως δεδομένο ότι είχα προσπαθήσει παλιότερα να καταλάβω το φας και απέτυχα οικτρά, ενώ και με το κενοσε δεν τα πήγα καλύτερα… υπάρχει νόημα να προσπαθήσω με κάτι άλλο; το μονουμεντουμ που στέκεται μεταξύ των άλλων δυο;

Δεν ξέρω που στέκεται το Monumentum, αλλά πάρε ένα discman/mp3/οτιδήποτε, καθάρισε το μυαλό σου και βάλε το Chaining The Katechon. Κάντο άλλες 2-3 φορές και μετά πάρε παράλληλα και στίχους και βγάλε τα συμπεράσματά σου.

Προσωπικά δεν μου 'χει κάνει τόσο τρομερή εντύπωση (ακόμα τουλάχιστον), κάποιο από τα προαναφερθέντα, κάποια στιγμή είχα κάτσει να ακούσω προσεκτικά το Chaining The Katechon, μετά από προροπή του Plunderer, αλλά πάνω που ένιωσα πως πάω να πιάσω κάτι, το παράτησα ο μαλάκας.
Πρέπει να ξανασχοληθώ κάποια στιγμή.

τις τελευταιες μερες εχω παθει απιστευτο κολλημα με το paracletus.αν και γενικοτερα δεν ειμαι και πολυ του death metal,αυτοι εδω με κερδισαν απο το πρωτο ακουσμα του δισκου,ειδικοτερα κομματια οπως το dearth και το apokatastasis panton.
οι υπολοιποι δισκοι τους κινουνται στο ιδιο ειδος πανω κατω και αν ναι,με ποιον συνεχιζω?

  1. Si Monumentum
  2. Οι DSO δεν είναι death metal

Mιας και δεν ειναι του ηχου θα του ελεγα να τα ακουσει αναποδα και τα ΕP’s εννοειται
και να σταματησει στο Si Monumentum.(Tι δισκος ω θεοι !)

οντως,εχω ενα προβλημα στο να ξεχωριζω τι ειναι black και τι death metal:p.

απο paracletus μεχρι si monumentum λοιπον.

Queen εύγε για το δρόμο που πήρες.
Κατ’ εμέ η Αλήθεια βρίσκεται στο [B]“Chaining The Katechon”[/B].
Και στο [B]“Kenose”[/B].

Γράκχε είναι [U]και[/U] death metal.

Deathster, γιατί να σταματήσει στο [B]“Si Monvmentum”[/B]? [B]“Inquisitors”[/B] είναι δισκάρα ενώ ενδιάφεροντα είναι και τα sessions που έβαλαν στην άκρη όταν αποφάσισαν να βγάλουν το [B]“Si”[/B].

queen το πρόβλημα το έχουμε εμείς που τα ξεχωρίζουμε, believe me!

E ας ακουσει και καμια αλλη μπαντα μωρε.Μονο DSO ?
Αφου ειπε οτι δεν εχει ασχοληθει με το ειδος γενικα γιατι να μην
ακουσει και καποια αλμπουμ που ειναι πολυ σημαντικα.

Με τα sessions εννοεις Manifestations 2002 τα οποια γαμανε !

Ναι αυτά εννοώ.

Ο queen ας ακούσει ό,τι θέλει, εγώ το ανέφερα γιατί έχει υποτιμηθεί αρκετά το [B]“Inquisitors…”[/B]. Δικαίως μεν λόγω των όσων απίθανων έκαναν μετά, αδίκως όμως για τα κομμάτια που υπάρχουν εκεί μέσα.

Πάντως ότι θα μου τη λέγανε καφρομέταλλοι που ξεχωρίζω black και death, ε αυτό δεν το περίμενα! :lol:

Κι εγώ ψηφίζω inquisitors και si monumentum.
και μετά τα eps.
πρώτον, αυτά “κολλούν” με κάποιον δομικό τρόπο με το paracletus, δεύτερον, είναι λιγότερο αποπροσανατολιστικά για τους νέους ακροατές.
Νομίζω δηλαδή:-k

Πάντως εύγε, Γράκχε, που απάντησες σε χρόνο dt πρώτος, και με true λιτό-δε-σηκώνω-κουβέντα bm ύφος!