Debtocracy

Σίγουρα δεν αρκεί αυτό, αλλά από κάπου πρέπει να πιάσουμε το μίτο, έτσι;
Αρκετά εμπεριστατωμένη μου φάνηκε η κριτική του Γαλενιανού. Διαφωνώ στο ότι τα στοιχεία ήταν δημόσια και πρσβάσιμα από τον καθένα- ναι μεν [I]ήταν[/I], αλλά σε πολλές περιπτώσεις [I]ρετουσαρισμένα[/I] και έδιναν ψευδή εντύπωση, ειδικά στον πολύ κόσμο. Έχω την αίσθηση ότι κρύβονται παάρα πολλά σκατά κάτω από το χαλί τα οποία μπορούμε να βρούμε.

Πάντως, δεδομένου του ότι η Ελλάδα παίρνει σημαντικά ποσά από την Ευρωπαϊκή Ένωση μέσω των Κοινοτικών Πακέτων Στήριξης, μια δικαστική διαμάχη στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο ενδεχομένως να έχει αρνητικές συνέπειες για αυτά τα πακέτα.

Μεγάλη αλήθεια. Η ΕΕ έχει ΔΩΣΕΙ πραγματικά λεφτά για να επενδυθούν στη χώρα. Τα δικά μας τα παιδιά βάλανε το ξερό τους στο βάζο με το γλυκό…
Στην περίπτωσή μας, τα περισσότερα χρέη μπορεί να είναι τυπικά νόμιμα, αλλά μεγάλο ζήτημα είναι πού πήγαν κάποια γενναιόδωρα ποσά και αν μπορούμε να βρούμε κάνα δίκιο αν τα 'χουν τσεπώσει κάποιοι (που τα 'χουν τσεπώσει, το ξέρουμε).

Προφανώς και δεν θα ξεμπερδέψουμε τόσο εύκολα.Αλλά για μία μερίδα κόσμου,η μη πληρωμή του είναι ουσιαστικά η πιο σωστή λύση για το λαό(ενδεχομένως και για κομμάτια της αστικής τάξης και μικρομεσσαίων επιχειρήσεων).Το να είσαι σε διαρκή λιτότητα μέχρι το 2050 ξέρω γω δεν είναι λύση.Επίσης,μην ξεχνάς ότι τέτοιες κινήσεις μπορεί να ενεργοποιήσουν και κινήματα σε Ευρωπαικές χώρες που μπορεί να πάρουν κουράγιο και να υπάρξει έτσι γενικότερο κίνημα τύπου δεν πληρώνω το χρέος και να μην μας κάνουν και τίποτα…

Eιδα το ντοκιμαντερ και μου αφησε αναμεικτα συναισθηματα.Απο τη μια μ αρεσε αρκετα η απλοικη αναλυση της δημιουργιας κρισης,η παραθεση των πολιτικων δηλωσεων,η αναφορα στις συμφωνιες Ελλαδας-Γερμανιας,το οτι ειναι ενα ντοκιμαντερ απο τα κατω(αν και η διαφημιση στην αρχη με μπερδεψε…) οπως και το εξυπνο τελος του.
Απο την αλλη δεν μ αρεσε η υπερβολικη προσυλωση στο κερδοσκοπικο παιχνιδι των ξενων οργανισμων/κρατων και οι συμφωνιες με τις ελληνικες κυβερνησεις,η μηδενικη αναφορα στον καπιταλιστικο τροπο παραγωγης παρα μονο σε εννοιες κεντρο-περιφερεια(δηλαδη στη μια οψη του νομισματος),η μη αναδειξη του πραγματικου σκοπου των μεταρρυθμισεων που ειναι η ‘‘κινεζοποιηση’’ του εργατικου δυναμικου και η διατηρηση των σχεσων εξουσιας,η αναδειξη του ΕΛΕ ως μοναδικης σανιδας σωτηριας , η παρουσιαση του Κορεα ως Μεσσια και η ελαχιστη αναφορα σε ταξικους διαχωρισμους παρα μονο σε διακρατικους τη σχεση πολιτων και δειφθαρμενης εξουσιας.

Εκει που στα ματια μου ειναι αρκετα χαμηλα ο Χατζηστεφανου το εσωσε λεγοντας κατι μισολογα οτι η ΕΛΕ δεν ειναι παρα μονο η αρχη ενω ολα τα υπολοιπα θα γινουν με αλλους τροπους…Γενικα παντως το ντοκιμαντερ ακομα και αν δεν το ειχε σκοπο περναγε ψευδαισθησεις οτι με μεσοβεζικες λυσεις του τυπου ΕΛΕ(εχω παραθεσει και αρθρο παλιοτερα για το που χωλαινει μια ΕΛΕ τετοιου τυπου) ο λαος θα ζησει καλυτερα(καλυτερα οπως ζουσε πριν?) και κυριως εθνικα ανεξαρτητος…Δυστηχως τιγκα ρεφορμιστικη και μετεωρη λογικη αυτη που δεν λαμβανει υποψην ουτε το ρολο των πολιτικων εξουσιων,ουτε το ρολο του ντοπιου κεφαλαιου και ερχεται και σε αντιφαση με το διπολο κεντρου περιφερειας που ειχε θεσει…

Σε γενικες γραμμες αν αυτο το ντοκιμαντερ ειχε προβληθει απο ενα ΜΜΜ με χρηματοδοτηση και τα ολα του θα ημουν πληρως ευχαριστημενος ειδικα μαλιστα αν δεν το ειχε κανει ο Χατζηστεφανου…Σαν ανεξαρτητη ομως παραγωγη με καθαρα δικη της πολιτικη προταση που θελει να παρουσιαζεται ως ριζοσπαστικη ομως με απογοητευσε…Και αυτο εχοντας παρακολουθησει τον Χατζηστεφανου μου φαινεται οτι εγινε συνειδητα ωστε αυτος που θα ακουσει πρωτη φορα τα πραγματα διαφορετικα απο τα ΜΜΕ να μην πεσει σε βαθεια νερα που θα τον εκαναν να δυσφορησει(πχ δεδομενα οχι μονο για τους πολιτικους αλλα και για τα αφεντικα)…Γενικα πιστευω πως ειναι μια χαρα διεργετικο ωστε να βαλει καποιον που μεχρι τωρα δεν ειχε αναφερθει η ειχε υποστει καθημερινο brainwashing σε μια διαφορετικη λογικη…Γνωμη μου ειναι πως πρεπει να γυριστει και δευτερο μερος(χρηματοδοτηση θα βρεθει στανταρ)που να αναλυει λιγο πιο διεξοδικα τα πραγματα και να στεκεται περισσοτερο στο εσωτερικο της χωρας…Α και με λιγοτερο Λαπαβιτσα στη μαπα μας.