Deep Purple - Rapture Of The Deep

Χαχαχαχαχαχαχα.
Μετά το μέτριο δίσκο της επανένωσης.Άν εννοείς το perfect strangers, ξανά χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.
Το θεϊκό slaves and masters;;;;;Μακράν ότι χειρότερο έχει κυκλοφορήσει το συγκρότημα.
Και όσον αφορά τις συναυλίες τους και το smoke on the water, καλό θα ήταν να δείς πρώτα τα setlists τους από το tour του Purpendicular κι έπειτα. Παίζουν κομμάτια που ο blackmore τα χει ξεχάσει στο χρονοντούλαπο του μεσαιωνικού του πύργου.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΟΙ DEEP PURPLE ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΣΤΑΡΕΙΣ ΣΕ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΦΟΡΑ.

Sorry για τα κεφαλαία.

ον τόπικ:Το Rapture of the deep μάλλον είναι το καλύτερο της μετά purpendicular εποχής. Πέραν της απίστευτης παραγωγής, περιέχει ναι μέν κομμάτια που δεν θα αλλάξουν τον ρου του Rock, αλλά από την άλλη είναι τόσο ώριμες συνθέσεις που δεν τις συναντάμε σε άλλο συγκρότημα. Οι άνθρωποι το χουν κάνει επιστήμη. Το ομώνυμο κομμάτι κέρδισε ήδη μια θέση στο πάνθεον των τραγουδιών - σταθμών του γκρούπ.

Και λίγα λες…

Και μη ξεχνάς πως το “Purpendicular” είναι το καλύτερο από το “Perfect Strangers” και μετά!! Πάντως και το “Bananas” εμένα μου άρεσε πολύ. Όπως και το “Abandon” έχει 3-4 κομματάρες.

Η περιορισμένη έκδοση κατα τα άλλα υπάρχει πλέον και στο Metropolis και στο Rock City, νομίζω και στο PMW. Οπότε…τρέξτε να προλάβετε γιατί μετά, γιοκ!!

Siga me to Perfect Strangers re paidia. Makran o pio yperektimhmenos diskos tous.

Παιδια ο δισκος ειναι φοβερος!To perfect strangers οχι και υπερεκτιμημενο!Προσωπικα οτι εχoυν βγαλει με Morse τα θεωρω καταπληκτικα,ακομα και το abandon(ανηκω στη μειοψηφεια) Παντως απο το ROTD απο τα καλυτερα της καριερας τους κατα κοινη ομολογια στο forum ειναι κ το Before time began το οποιο θεωρω αριστουργημα!

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΟΙ DEEP PURPLE ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΣΤΑΡΕΙΣ ΣΕ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΦΟΡΑ

Ακρως Φασιστικό!

Το άκουσα το rapture, και ήθελα να το πετάξω μαζί με το κονσερβοκούτι του.
Δεν με αγγιζουν πλέον! ΠΛΕΟΝ !

Το S&M είναι φανταστικό - με έναν πολύ καλύτερο του Ιαν τραγουδιστή.
House of the Blue Light κανείς ; Αυτό ηταν το χειρότερο! Κι εκείνο το Abanndon…ουφ.

Δεν πειράζει - αν ισχύουν τα περι επανένωσης του MK3 σχήματος θα γλιτώσουμε απο ενα πραγματικά ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΙΚΟ σχήμα. (Οχι σε ηλικία αλλα σε αντίληψη) Ούτε τον παλαίο τους κλασσικό ήχο - που τους ανέδειξε, έχουν διατηρήσει, ούτε ο νέος τους είναι αρκετά μοντέρνος για να μπορούν να θεώρηθούν συγκρίσημοι. Η ΕΜΙ τους “έδιωξε”. Αυτά.

Δικαίωμά σου να μη σου αρέσει. Αλήθεια όμως, αφού δεν σε αγγίζουν πλέον, το “κονσερβοκούτι” γιατί το αγόρασες;;;

Δέχομαι ότι σου αρέσει το S&M, γούστα είναι αυτά. Αλλά όχι και ο JLT καλύτερος από τον Gillan!!! Σοβαρολογείς;; Ακόμα κι από άποψη καριέρας, και μόνο, ούτε καν που συγκρίνονται!

Να θεωρηθούν συγκρίσημοι με τι;;

Πως από την άλλη λες ένα συγκρότημα δεινοσαυρικό από τη στιγμή που συνεχίζει να βγάζει δίσκους σε τακτά χρονικά διαστήματα, οι οποίοι δίσκοι μάλιστα περιέχουν πολλά νέα στοιχεία (σε σχέση με τους προηγούμενους);; Δηλαδή πόσο μοντέρνοι έπρεπε να γίνουν για να γίνουν “συγκρίσημοι”;;

ΚΑΡΑ - LOL
Καλύτερος ο JLT από τον Gillan,αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.Τι άλλο θα ακούσουμε πιά.
Και ναί ακόμα και το House Of The Blue Light είναι καλύτερο από το Slaves and Masters.

Α, και By the way το ABANNDON ούτε μένα μου άρεσε. Το ABANDON όμως ήταν αξιοπρεπέστατο με 2-3 κομματάρες και μια εκπληκτική επανεκτέλεση του Bloodsucker.

α) Επειδή εχω δισκογραφία ίσως - που οι τύποι - εμπλουτίζουν με μέτρια αλμπουμς και άθλια Bootlegs. Δείτε πόσα έχουν βγάλει απο την Purple Records. Μέχρι κι ο coverdale τους έκραξε.
β) Σαφέστατα ο JLT είναι πολύ μεγαλύτερος ερμηνευτής. Έχει μεγαλύτερη έκταση 4-4,5 οκτ και έιναι ικανός να τραγουδήσει πολύ πιο μελωδικά. Επιπλέον, επειδή τους έχω δεί και τους δύο πρόσφατα - ο turner είναι μια χαρά ενώ ο Ian είναι καμμένος.
γ) δεινοσαυρικό ? Σίγουρα, επανεκτελέσεις, tour με απαρχαιώμενα groups. Επίσης, έρχεστε στα λόγια μου. Πολλά νέα στοιχεία - μέτριες εώς απελπιστικά βαρετές συνθέσεις, χωρίς νεύρο. Εαν δεν είχαν τους Blackmore δίσκους - δεν θα τους έπερναν ούτε σε μπουάτ.
Έχουν να δούν Chart με το κυάλι, τους έδιωξε η εταιρία τους - προφανώς επειδή πουλάγανε κάτω απο κάποιο νούμερο… κλείστε το το ρημάδι και μην καταστρέφετε μια καλή καρριέρα με αλμπουμς κακέκτυπα - που στερούνται λυρισμού και φρεσκάδας.

Λοιπον:chart με το κυαλι?Οι θεσεις που πηραν ειναι σταλμενες.
Με το rapture εφτασαν νο 35 στην Ευρωπη.
Καλα για ξεγραμμενοι…
Ο joe ειναι καλος τραγουδιστης,προσωπικα μου αρεσει πολυ,οπως μου αρεσει και το slaves.Αλλα και στον ιδιο να πεις οτι ειναι καλυτερος του gillan μαλλον θα κλαιει απο τα γελια!!
Επισης ο ian μονο για την bananas tour τραγουδουσε με τους purple 2 συνεχομενα χρονια,οργωνοντας ολο το κοσμο!Απο την Ελλαδα περασαν στο τελος αυτης της περιοδειας,λογικο ειναι να ηταν κουρασμενη η φωνη του.Ασε που του ριχνει και κατι χρονακια του Turner!
Οτι ο Gillan εχει χασει την φωνη του εδω και 18 χρονια ειναι κατι που το ξερουν και οι πετρες,αλλα και παλι η χροια της φωνης του ειναι ακομα υπεροχη!
Για μενα ο gillan 69-87 ηταν ο καλυτερος hard rock/metal τραγουδιστης,και ακομα και τωρα ενας απο τους καλυτερους.O Turner ειναι μικρος μπροστα του.

Δεν πειράζει.
Περί του Chart - και οι Jethro Tull - μπαίνουν, και οι Maiden - μετά απο μια βδομάδα όμως - Bye bye… κοινώς πουλάνε πολλά την πρώτη εβδομάδα και μετά σποραδικές κόπιες.
Περασμένα μεγαλεία…
Ο Gillan είναι μεγάλος κόκορας. Σαν τραγουδιστής. Αλλό αν σου αρέσει.
Και εμένα μ αρέσει ο Neil Young. Ειναι καλός τραγουδιστής ? OXI, Ερμηνευτής ? ΣΑΦΩΣ !

Οχι και ο JLT καλυτερος!Αν ειναι δυνατον.Ακομα και τωρα ο ΙΑΝ παρα την ηλικια του ειναι φοβερος!Για μενα μακραν η καλυτερη χροια στην ροκ γενικοτερα αλλα και στην μεταλ(βλεπε born again) και οχι μονο χροια γενικα μακραν ο καλυτερος τραγουδιστης και τεχνικα!Η απολυτη για μενα φωνη…

karja(den se vrizw!) mou fainetai oti exeis xasei teleiws thn bala. an thewrousame peatamena ola ta groups pou den exoun megalh eborikh apityxia tote to mono pou tha akougmae tora einai britney spears,gamw-eminem kai gamw-50 cent.
Sorry gia ta greeklish eimai exwteriko.

Ωραία, έχεις τη δισκογραφία τους. Δηλαδή αυτό σημαίνει πως πρέπει να αγοράζεις ό,τι νέο βγάζουν;
Ενημερωμένη πάντως σε βρίσκω. Μόνο που τα cd της Purple Rec. πωλούνται αποκλειστικά μέσω διαδυκτίου, το οποίο σημαίνει ότι απευθύνονται αποκλειστικά στους οπαδούς. Δεν σ’αρέσουν; Μακριά!!

Μίλησε και ο David…Δε λέω, φοβερός τραγουδιστής…Αλλά ας κοιτάξει τα χάλια του καλύτερα. Περιοδεύει εδώ και τρία χρόνια για να παίζει τραγούδια από 2-3 δίσκους ο νεότερος εκ των οποίων βγήκε το '87…

Πολύ μεγαλύτερος λαλάκας ίσως…Νομίζει πως είναι Θεός και το μόνο που έχει κάνει είναι πως έχει τραγουδήσει σε 2-3 καλούς δίσκους. Οι προσωπικοί του είναι όλοι χάλια. Ένα δίσκο έκανε με τους Purple και κατάφερε να τους ρίξει στο δημιουργικό τους ναδίρ. Δευτεροκλασσάτα AOR τραγουδάκια που κάνουν μόνο για κωλόμπαρα, με στίχους χειρότερους και από των Firehouse…Από όσα έχει κάνει τελευταία μόνο το HTP άξιζε, και αυτό κατά κύριω λόγω χάρη στον Hughes και μόνο. Και σήμερα κάθε άλλο παρά καλά είναι ο Turner. Ακόμα και σε κανονική του κυκλοφορία (HTP Live In Tokyo) είναι για κλάματα…
Ο Gillan από την άλλη είναι σε αρκετά καλή κατάσταση. Η χροιά του είναι καλοδιατηρημένη, απλά δε μπορεί να βγάλει τις κραυγές που έβγαζε κάποτε (Και ο Turner ούτε που μπόρεσε ποτέ να αγγίξει!).

Όλη κι όλη μία επανεκτέλεση έκαναν πριν 7 χρόνια. Ήρεμα!!
Οκ, θα τους προτείνω να κάνουν περιοδεία με τους Nickelback.
Εαν δεν έπαιζαν τόσο πολλά από τους Blackmore δίσκους θα ήταν απλά ακόμα καλύτερα, επειδή δίσκοι όπως το “Purpendicular” είναι απλά καλύτεροι από πολλούς τους αγαπητού Ritchie. (Και πολύ καλύτεροι απ ότι έχει κάνει ο JLT σε όλη του την καριέρα…)
Βλέπουν charts με τα κυάλια;; Ε και; Τι είναι αυτό; Κριτήριο για το αν ένα συγκρότημα είναι καλό ή όχι; ?

Pesta cozy!

Kατά γενική ομολογία ο Gillan είναι μεγάλος ερμηνευτής.
Άλλο αν δεν αρέσει σε εσένα.
Όχι άλλο αν αρέσει σε εμάς.

Για όνομα του Θεού!!!Ο JLT καλύτερος του Gillan;;
Ποια εποχή;;Σε ποια χώρα;

Είμαι ΑΡΡΕΝ.

Κανείς δεν υποχρεώνει λχ να πάρει κάποιος τα Live Maiden ή Marillion. Στην πρώτη περίπτωση, βλέπουμε ανωριμότητες απο άτομα του style, οι Maiden είναι έμποροι κτλ κτλ.
Στη δεύτερη, ελάχιστοι, αγοράζουν κυκλοφορίες της Front Row αλλά οι εν λόγω κυκλοφορίες είναι πολύ πιο προσεγμένες απο τις αντίστοιχες της P.R. (DPAS)
Όλες δε έχουν την έγκρισή των συγκροτημάτων αλλιώς δεν θα κυκλοφορούσαν.

Kατά γενική ομολογία ο Gillan είναι μεγάλος ερμηνευτής

Γενική ομολογία ? Δεν μου λέει κάτι αυτό. Το αν αρέσει λόγου χάρη ο Ozzy σε πολλούς τον κάνει καλύτερο “τραγουδιστή” απο τους μετέπειτα στους Sabbath ? OXI .

O Coverdale έβγαλε μια δισκάρα το Into the light. Κανείς ΔΕΝ την πήρε σχεδόν.
Είχε εδώ και χρόνια πεί οτι ήθελε να απαγκιστρωθεί απο αυτή τη φάση και παρότι ο
δίσκος δεν λέει πάνω Whitesanke, ακούγεται σαν WS. Απλά δεν είχε το λογότυπο.
Το αποτέλεσμα ? Πούλησε 35000 κομμάτια ! Να το βράσω το 1987. BTW παίζανε στην τελευταία τους περιοδεία και το Take me with you απο το Trouble.

Ω ναι, το Love Conquers All, πχ το παίζουν όλα τα Baby-Oh ! Σίγουρα ! King of Dreams, Wicked Ways, Fortuneteller χάλια μαύρα ε ? Μαύρα μεσάνυχτα ίσως ?! (Α ρε μεταλλοπατέρας που σας χρειάζεται…Χαρντροκοπατέρας εδώ.) Και τι κακό έχουν οι στίχοι των Firehouse ? Κόψε τη φιλοσοφία, man ! Σοβαρέψου. Μην τα πετάς αυτά ετσι απότομα. Επίσης άκουσε τα Brazzen Abbot και δες το Live και έλα να μας ξαναπείς ποιός είναι χάλια και ποίος προσπαθεί να μιμιθεί τον Tom Jones επειδή δεν έχει ψιλές πλέον.

Στο Rapture - δεν μετράει ; Επιπλέον ίδιας δυναμικής group είναι πλέον με τους ΝΒ. ΜΕ πτωτικές πωλήσεις. Συμφώνησα οτι το “Purpendicular” είναι καλό. Τα blackmore’s night όμως, ο Doogie White δίσκος με Rainbow, και σχεδόν τα πάντα απο JLT άνετα του κάνουν να φαντάζει φτωχό…

Τέλος, σίγουρα όχι, αλλα είναι κριτήριο για το αν ένα group είναι βιώσιμο και όχι δεινοσαυρικό.
[/list]

  1. Όντως τρελή δισκάρα… Το hammer του έβαλε 2/10, αλλά αμφιβάλλω αν το άκουσαν έστω μία φορά… Τρελές bluesιες…

  2. Take me with τι κομματάρα Θεέ μου… Αυτό και το Lie down φτάνουν και περισσεύον για να έχω το Trouble πολύ ψηλά στην εκτίμηση μου σε σχέση με την γενικότερη αναγνώριση που έχει…

:oops: !!!Sorry!! Απλά…Karja;;; Τέσπα…

Κοίτα φαίνεται πως δεν παίζει με την καμία να βγάλουμε άκρη μιας και έχουμε τελείως διαφορετικές απόψεις, οπότε δεν έχει νόημα να συνεχιστεί η κουβέντα.
Πάντως κάτι μου λέει πως κάπου είσαι χωμένος εσύ…(περιοδικά, webzines κτλ…)!!

Α!!Το “Into The Light” είναι όντως δισκάρα! Όπως και το “Restless Heart” είναι υπέροχο. Όσο για το πρώτο, την κριτική την είχε γράψει ο Χάκος…

Δεν μπορείς να εκτιμίσεις τι λεπτή ειρώνια της επιλογής/παραφθοράς του ονόματος ;
Ρε, απλά κουβέντα κάνουμε - σε κάπως έντονο ύφος, δε σημαίνει οτι αν έρθουν, δεν θα πάω να τους δώ, ή αυτούς ή τον blackmore που μάλλον έρχετε με πενθερά και νύφη.

Όχι φίλτατε, δεν είμαι χωμένος, απλά ασχολούμαι αρκετά με τη μουσική και σαν ακροατής και εδώ και μερικά χρόνια σαν παίκτης. Και εκτιμούσα όσους ανέφερα σε κάποιο άλλο thread, διότι αν τους είχες ψυχολογήσει διάβαζες μια κριτική τους και ήξερες τι θ ακούσεις. O Φατούρος το παράκανε με Κεμπάμπ και γκόμενες,αλλα μερικές ατάκες - ειδικά στο Webzine έχουν απίστευτο γέλιο. Ο καλύτερος που πέρασε ποτέ πάντως απο περιοδικό, ήταν ο Σταματούκος κι ας έλεγε βλακείες για τους MANOWAR.Αυτά.

Η παραφθορά ήταν πανέξυπνη! Απλά δε σου δίνει τη δυνατότητα να ξεχωρίσεις το φύλο!! Εκεί ήταν η απορία μου!!

Αχα…Τώρα κατάλαβα…Κατά βάθος προτιμάς τον Gillan και τους τωρινούς Purple! Απλά έγραψες τα προηγούμενα για να μου σπάσεις τα νεύρα… :smiley: :D/ !!

Δεν είσαι χωμένος μεν, αλλά απ’ό,τι φαίνεται έχεις καλούς πληροφοριοδότες (που είναι χωμένοι!!) :wink: