Καλύτερο Deep Purple άλμπουμ

Deep Purple από Mk I
In Rock από Mk II
Burn από Mk III

εξαιρώ το πολύ καλό “Come Taste the Band” και τη δισκογραφία με Morse γιατί, όπως έχει πει και ο Jon Lord (RIP), “χωρίς Blackmore δεν υφίστανται Deep Purple”.

νομιζω πως το in rock ειναι το κορυφαιο αλμπουμ τους και στη συνεχεια το fireball…

απο κει και περα οι purple στο studio ηταν απλα μια πολυ καλη μπαντα…

οταν εβγαιναν ομως στην σκηνη να παιξουν live μεταμορφωνονταν σε ενα μεγαθηριο στην μεγαλυτερη μπαντα ολων των εποχων…

τα ποιο χαρακτηριστικα παραδειγματα αναμεσα σε πολλα αλλα…

το μεγαλειο του παρακατω αλμπουμ δεν μπορει να το αγγιξει κανενα αλμπουμ ειτε studio η live οποιασδηποτε μπαντας στον πλανητη…ειναι για μενα ο κορυφαιος rock-hard rock δισκος ever…

το παρακατω αλμπουμ της mk3 ειναι εκπληκτικο…το καλυτερο αυτης της συνθεσης…

Xαχα, στο όριο ήμουν και εγώ λόγω λατρείας στη συγκεκριμένη σύνθεση αλλά πρυτάνευσε η αντικειμενικότητα και ψήφισα Machine Head! :smiley:

Καλά, αν στο δημοψήφισμα έπαιζαν και τα live και εγώ αυτό θα ψήφιζα!

Αλλά δεν συμφωνώ μαζί σου πως δεν το αγγίζει κανένα άλλο live άλμπουμ, υπάρχουν και αυτά: :wink:

[SPOILER]

[/SPOILER]

*το πιάσατε το νόημα

[B]Full Album Track Listing:

  1. Smoke On The Water - Carlos Santana / Jacoby Shaddix
  2. Highway Star - Chickenfoot
  3. Maybe I?m A Leo - Glenn Hughes / Chad Smith
  4. Pictures of Home - Black Label Society
  5. Never Before - Kings of Chaos
  6. Smoke On The Water - The Flaming Lips
  7. Lazy - Jimmy Barnes with Joe Bonamassa
  8. Space Truckin? - Iron Maiden
  9. When A Blind Man Cries - Metallica[/B]

http://www.myfavouritemagazines.co.uk/music-bookazines/classic-rock-presents-re-machined-a-tribute-to-deep-purple/

1 Like

8O8O8O8O8O8O8O8O8O

Το εχω στην ειδικη εκδοση για τα 25 χρονια τωρα θα παρω και αυτο !

Στα παραπάνω άλμπουμς θα προσέθετα κι αυτά.

Δεν δέχομαι ενστάσεις για το Heep.Eυχαριστώ.

Θα ξεφύγουμε off topic και υπάρχει θρεντ για το καλύτερο live album γενικά.
Πάντως και για τους Zeppelin ακόμα -που ίσως ξέρεις πόσο άρρωστος είμαι- δεν θεωρώ πως έφτασαν στο ύψος των τριών παραπάνω ζωντανών κυκλοφοριών.

απο καθε περιοδο μονο μπορω να βαλω ενα αγαπημενο album

ΜΚ1
Deep Purple
ο δισκος που εχει τα καλυτερα τυμπανα στην ιστορια των Purple

ΜΚ2
In Rock
ακομα και τωρα με πιανει ανατριχιλα ακουγοντας την κιθαρα του Blackmore σε αυτων τον δισκο

ΜΚ3
Stormbringer
γιατι απλα αγαπαω Hughes

ΜΚ4
Come And Taste The Band
τωρα που μεγαλωσαμε και ωρισαμε καταλαβαμε τι δισκοαρος ειναι αυτος
ενα απο τους απολυτους Rock Funk δισκους
πιστευω οτι εαν ειχε γραφτει απο Group τυπου Mother Finest, Funckadelic θα ηταν οροσημο σε αυτο το στυλ αλλα δυστηχος τα “κολημενα” μυαλα δεν μπορουν να ξεπερασουν οτι γραφτηκε απο τους Purple

Οι Deep Purple δεν τελείωσαν το 1976, ούτε η Mk. IV ήταν η τελευταία τους! :stuck_out_tongue:

Καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά ενίοτε και οι κομπανίες σηκώνουν κεφάλι: έγινε την περίοδο του Stormbringer, αλλά έγινε και την εποχή του The Battle Rages On όπου απαιτήσανε επιστροφή Gillan και διωγμό του Turner που τους είχε επιβληθεί. Και μπορεί μεν στο δίσκο να μην πολυσυμμετείχε γιατί δεν γούσταρε τη μουσική τροπή (και την έκανε με ελαφρά για να φτιάξει τους Rainbow), στις συναυλίες όμως της περιόδου ήταν το αδιαμφισβήτητο αφεντικό.

Και ναι, τεράστιος καλλιτέχνης ο Hughes, δεν έχει βρει την αναγνώριση που του αξίζει, όμως θα μπορούσε να είναι λίιιιιγο πιο προσγειωμένος! 8)

για μενα εκει τελειωσαν…
η επανενωση και οι δισκοι που κυκλοφορισαν εχουν απλα πλακα…
τωρα για την περιοδο με τον morse οκ μαμανε αλλα δεν ειναι Deep Purple για μενα.

ο Hughes δεν χρειαζεται να προσγειωθει μια χαρα ειναι! :smiley:
ετσι και αλλιως δεν υπαρχει καποιος αλλος ροκ τραγουδιστης απο τα 70ς που να τραγουδαει καλυετρα απο τοτε :wink:

Fireball you Fools!!

κλασσικο αγαπημενο κομματι απο ψυχεδελολατρεις :smiley:

αλλοι βεβαι υποστηριζουν οτι το μεγαλο αυτο διαστημα στη μεση χαλαει λιγο το συνολικο αποτελεσμα μιας μεγαλης hard rock συνθεσης:roll:

Όλοι όσοι ψηφίσατε Fireball,το Anyone’s Daughter σας αρέσει?

ωραίο κομμάτι, μου θυμίζει πολύ Bob Dylan

Ένα ωραίο country & western κομμάτι άσχετο όμως με το ύφος των Deep Purple όχι μόνο στο συγκεκριμένο δίσκο αλλά και γενικά. Φωτοβολίδα.

το fireball το αγορασα αρκερα πιτσιρικας.
αυτο το κομματι μου ειχε αρεσει πολυ απο τοτε οπως και το No No No
αλλα λιωνοντας τον δισκο καταλαβα οτι το fools ειναι ο υμνος! :stuck_out_tongue:

[B]rocking_monster_0666[/B]

απλα δεν ξερουν! :lol::lol:

Το Fools είναι ο ύμνος και δεν πειράζουμε ούτε το μεσαίο μέρος του,ούτε τίποτα.

Το Anyone’s Daughter ενώ μου αρέσει,πιστεύω και να έλειπε δεν θα χαλούσε κάτι από τον μύθο του άλμπουμ.Καλό πάντως,πολύ διαφορετικό.

ωραιο τραγουδακι αλλα θα προτιμουσα 1000 φορες να ειχαν βαλει το slow train στην θεση του…