Def Leppard - Songs From The Sparkle Lounge

Otan thelo na akouso Def thelo na akouso Def. Poromeno opos to Go, to tommorow…alla ayta ta asmata me Mutt tha itan 5 klik pano (ektos tou Go pou tha itan 1-2). Milame gia enan apo tous 5 paragogous epistimi.
To kollima den to exo ego alla oi idioi pou ton plisiasan gia ayton ton disko. Kalos i kakos tairiazoun mousika kai giayto egine i epityxia pou egine.
Thelo na ksanakouso yperparagogi meta apo xronia ton isxnon ageladon, kako einai? O Mutt zitise to 1/5 ton xrimaton pou epairne tote. Den tha to ekane kai tsampa…
Kai na simpliroso ta prota sxolia, thelo na akouso Def simainei oti den thelo na akouso pseytoQueen (Love), oute pseytoBon Jovi (Gotta Let It Go) oute pseytoBryan Adams kai paei legontas. Thelo na akouso paper sun, bringing on the heartbreak, when love and hate collide, gods of war, rock of ages, foolin, hysteria, Fractured Love , Desert Song kai paei legontas giati tha nyxtosoume (tous exo dei 2 fores sta 80’s - 2 sta 90’s) kai ayto tha mporousann liga kommatia na to prosferoun oso aploxera mporei prosferei to Go p.x.

O diskos tha to ksanapo, mou arese alla eksefrasa mia eyxi diki mou. Se allous goustaran poli ayto pou akousane. Ego perisseyo se tetoies periptoseis…Pali eyxaristimenos eimai giati akousa kainourio Def. 8)

Ego etsi akousa to diskio.Pantos safos kai exeis dikio gia ta kaloupia pou eipes. Se merikous omos aresoun ta kaloupia kamia fora.

δεν τον πλησιασαν, τους πλησιασε o mutt για να τους πρoτεiνει 2 κομματια , αλλα επειδη ηταν στα τελειωματα του sparkle lounge δεν μπορουσαν να τα δουλεψουν και κατα πασα πιθανοτητα θα τα χρησιμοποιησουν στην επομενη δουλεια τους. ετσι ειπαν. με μπερδεψες για το love παντως. το θεωρω πολυ καλυτερο απο π.χ. το when love & hate collide και πιο πολυ μου θυμισε dream theater μπαλαντες παρα queen. απο τα καλυτερα που εχω ακουσει γενικοτερα οχι μονο def. και ο adams που κολλαει δεν καταλαβα.
κοιτα κανενα συγκροτημα δεν μπορει να βγαλει albums οπως παλια. π.χ. pink floyd. μετα το the wall υπηρξε κατι που να συγκρινεται με τα παλια ή π.χ metallica? οχι. παντως το sparkle lounge ειναι οτι καλυτερο εχουν
βγαλει τα τελευταια 13-14 χρονια σαν συνολο. τωρα αν συνεργαστουν με mutt ok by me, αρκει να μην τους δωσει κομματια σαν to all night ή σαν αυτα της γυναικας του…:wink:

E oxi kai kanena band den mporei na bgalei kalitero i isaksio apo ta palia.Min mou zitiseis paradeigmata pls. To sxolio gia Mutt eite to dexesai eite to petas. To love esena sou thymise DT emena allo, toso apla. Episis timi tous an moiazoun me Bryan pou einai to problima (o Bryan einai theoulas). Den diafono idiaitera gia tin aksia tou diskiou , eipa ego ti tha ithela. Kai ta loipa kai ta loipa. A nai kai liga gia tin kyria Mutt , oxi manes filos (ematha ki alli ekfrasi edo mesa) :stuck_out_tongue:

αφου τιμη τους που μοιαζουν με adams τοτε ολα καλα αν και δεν νομιζω οτι μοιαζουν. μαλλον ο adams μοιαζει
ειδικα απο τοτε που συνεργαστηκε με τον mutt. και με παρεξηγησες δεν ειπα κατι για την γυναικα του mutt. ειναι γυναικαρα και θα προτιμουσα να ειναι δικια μου, για τα τραγουδια της ειπα και πως θα φανει σε ολους να δωσει στους def ο mutt τετοιου ειδους τραγουδια ή οπως το all night παλι.γιατι τωρα με τετοια ασχολειται. #-o . αυτο ειπα. και θα ηθελα να ακουσω κατι απο το καινουργιο και στο live της εθηνας!!

το love θυμιζει queen
μελωδιες στα φωνητικα
δευτερα φωνητικα (εδω κανει μπαμ δηλαδη)
το σολο και γενικα η μουσικη κατα τη διαρκεια του σολου

και επισης και οι dream theater θυμιζουν queen (among others)

:slight_smile:

καλο ειναι βασικα μεγαλες μπαντες να αποδιδουν ενα φορο τιμης στις μεγαλυτερες

απο την αλλη ομως το gotta let it go θυμιζει πολυ bon jovi των τελευταιων χρονων
και οχι το let it go απο high n dry (μα καλα τι κουλο και αυτο να βγαζουν κομματι με σχεδον ιδιο τιτλο με παλιοτερο τους??)

τεσπα
το δισκακι εχει αρκετες καλες στιγμες
και ας μεινουμε σε αυτες

:slight_smile:

βασικα οι def παντα θυμιζαν λιγο queen στα πισω φωνητικα και στις μελωδιες τους. δεν ειναι το love, το οποιο κανει την εξαιρεση στο να θυμιζει. αυτο νομιζω. και απλα οι def επαιζαν πιο hard απο τους queen. αλλωστε οι queen δεν ηταν ποτε hard, αν και οποτε το δοκιμασαν ηταν πολυ καλο. και μην ξεχναμε τις τελειες σχεσεις bryan may - joe elliott σε βαθμο ανατριχιλας.

Συμφωνω, το εχω σκεφτει πολλες φορες αυτο.

Καλά, το “Gotta Let It Go” στο refrain είναι τρελό κλέψιμο από “Have A Nice Day” ε…

Οι πρωτες ακροασεις ειναι αρκουντως ενθαρρυντικές…

Εdit:Εχει ακουσει ο Βοn Jovi το gotta let it go?:lol:

και εμενα με εξεπληξε (αρνητικα) το ρεφρεν του gotta leti it go. Mα καλα δεν εχουν ακουσει το Ηave a nice day?

Και ειναι η πρωτη φορα που τραγουδι Def Leppard μου θυμιζει πολυ καποιου αλλου συγκροτηματος…περιεργο:-k

Κατα τα αλλα το νεο αlbum ειναι αρκετα καλο και πιο ροκ.

Πρωτες εντυπωσεις:

1.Ενα κλικ πιο heavy απο το Χ

2.Τα κλασικα πολυφωνικα ρεφραίν ειναι ακομα εδώ…

3.Συνθετικα η μπαντα ξεπερναει το X…Τα Go,nine lives και c mon c mon θυμιζουν κατι απο παλιούς καλούς Leppard και ειναι ανετα τα hits του δίσκου…

4.Εν τελει,ενα πολυ αξιοπρεπές album απο τους Leppard εν ετει 2008…(το περιμενα χειρότερο η αληθεια ειναι…) Η 1η Ιουλίου πλησιάζει…

Title changed :slight_smile:

??:-s

Ο τίτλος του θρεντ ωρε!!

Αντε και για να μαστε όν τόπικ, στις 2 φορές που τον άκουσα δε μου είπε τίποτα ο δίσκος :-k

ΑΑΑααα…#-o Ε νταξ εν ετη 2008 ειναι καλουτσικος.Βεβαια μετα απο κανα μηνα ισως να μην τον ακουει κανεις κ να ξεχαστει αλλα δεν βαριεσαι αφου ειναι καλυτερος απο το Χ.:stuck_out_tongue:

ακόμα δεν τον έχω ακούσει, αλλά δεν ήταν και τόσο κακό το Χ…

Αντε ακου Τhrice εσύ μιζερε ανθρωπε…:lol: :stuck_out_tongue: Οσο το ακουω τελικα,τοσο μου αρεσει και πιο πολύ…Οι Def Leppard ειναι εδω και θα συνεχιζουν να προκαλουν hysteries…8)

εχω να ακουσω δισκο χωρις να παταω το κουμπι να παω στο επόμενο εδω και κατι χρονια, ακομα και απο τους def. το νεο τους αλμπουμ κατεφερνει να με κανει να μην παταω το κουμπι, αλλα να τον ακουω ολο. κι αυτο κατι σημαινει. ειναι ροκ, ειναι πιο δυνατος απο προηγουμενες δουλειες τους, χωρις αδυναμιες και ειναι ενας πολυ καλος δισκος.δεν το περιμενα εν ετη 2008 να βγει κατι τοσο καλο. τωρα αν καποιοι εδω δεν τους αρεσει μου προξενει εντυπωση. μεχρι και η μανα μου στο c’ mon c’ mon αρχισε να χοροπηδαει. δυσκολο να επιλεξω αγαπημενο. ισως τα go, love και bad actress.

Πάντως προτιμώ το καινούργιο Leppard σε σχέση με τους Man Raze του Phil Collen

(βάση του τραγουδιού που άκουσα στο Tube :arrow:

Παντως εχει ολα τα χαρακτηριστικα στοιχεια τους σε πολυ καλες αναλογιες! Πολυ καλη δουλεια. :wink: