Def leppard-whitesnake στη θεσσαλονικη

  1. Έχω μάθει ότι μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα ανακοινωθεί η συναυλία τους στη Θεσσαλονίκη για 30 Ιουνίου. Επιτέλους γιατί φέτος δεν παίζει τίποτα Θεσσαλονίκη.

Μακαρι γιατι ενταξει οταν γινονται ολες οι μεγαλες συναυλιες στην Αθηνα ειναι πολυ δυσκολο να κατεβαινει ολος ο κοσμος ολο Αθηνα. Αν ισχυει κατι τετοιο θα ειναι πολυ καλο.:stuck_out_tongue:

Πιστεύεις ότι θα μάζευε κόσμο μία τέτοια συναυλία για 30 Ιούνη ή θα τη σνομπάραμε:

Οποια ημερομηνια και γινοταν κοσμο δεν θα ειχε.
Να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους

Στην Αθήνα το κάνουν στο Καραϊσκάκη. Εμείες γιατί να μη μαζεύαμε κόσμο;

γιατί το Καραϊκσάκη έχει και πολλά διαρκείας…

Πιστεύεις δηλαδή ότι δε θα μάζεύε μία τέτοια συναυλία 10-12.000 κόσμο με 40 €;

Γιατι πρεπει το βραδυ να πανε και μπουζουκια.

Προσωπικα δεν το πιστευω,μονο οι Σκορπιονς καταφεραν να μαζεψουν πανω απο 10000 στην πολη μας τα τελευταια χρονια ,αν δεν κανω λαθος(τους U2 δεν τους μετραω…) και δυστυχως ή ευτυχως οι Leppard δεν ειναι το ιδιο δημοφιλεις εδω.40 ευρω ισως φανει ακριβο στον μεσο Θεσσαλονικιο γιατι δεν θα χει τραπεζι,μπουκαλι και ξηροκαρπια…

Τότε να μη γκρινιάζουμε ότι δε γίνονται συναυλίες στη Θεσσαλονίκη και ας μπαίνουμε στα πούλμαν για Αθήνα για να δούμε καμιά συναυλία.

Πόσο κόσμο πιστεύεις ότι μπορεί να μαζέψει στη Θεσσαλονίκη;

2-3 χιλιαρικα?

Μα δεν εχουμε αλλη επιλογη εδω και αρκετο καιρο…οποτε γιατι να γκρινιαξει καποιος???Το παιρνεις αποφαση απλα και πας Αθηνα οποτε βολεψει.
Χαζοι ειναι οι διοργανωτες να ρισκαρουν τα λεφτουδακια τους σε μια πολη που δε δειχνει εμπρακτα το ενδιαφερον της για τα συναυλιακα δρωμενα?:-k [-X

Εντιτ:Το μαξιμουμ 6-7 χιλιαδες

Καλά κάνεις και δεν μετράς τους U2 γιατί εκεί ήμουν και εγώ που είμαι Αθηναίος (και τότε υπηρετούσα τη θητεία μου στη Λάρισα και με βόλεψε καλά…8)) και ξέρω τουλάχιστον άλλους 20 Αθηναίους από φίλους και γνωστούς μου που είχαν ανέβει, και είμαι βέβαιος πως είχαν ανέβει εκατοντάδες αν όχι χιλιάδες άλλοι από ΑΘήνα αλλά και άλλες περιοχές.

Έχεις δίκιο για τα όσα γράφεις για Θεσ/νίκη και μπουζούκια, τα είχα γράψει και εγώ παλιότερα με αφορμή την ακύρωση τον Thin Lizzy και είχα παρεξηγηθεί…:stuck_out_tongue:
Το δυσάρεστο είναι πως αυτοί που ακούτε αξιόλογη μουσική πάνω είστε λίγοι. :frowning:
Το ευχάριστο είναι πως αυτοί που ακούτε το ψάχνετε πολύ, έχετε γνώσεις (οι περισσότεροι που ξέρω από εδώ μέσα παίζετε και οι ίδιοι μουσική) και αποδεικνύετε την αγάπη σας για τη μουσική και με αυτά τα ταξίδια στην Αθήνα που γράφεις.

Τεσπα, αναλογικά και κοινό της Αθήνας μπροστά σε αυτά άλλων Ευρωπαϊκών χωρών, πίκρα είναι…:frowning:

1.000.000 oι σαλονικεις.

απο αυτους οι 500.000 ειναι μεγαλοι,(γονεις παππουδες)
απο το αλλο 500.000 οι 250.000 ειναι μωρα, παιδια,

απο τους 250.000 δε ξερω ποσοι δεν ακουνε τετοια μουσικη,(αλλα γουστα,ελλειψη μουσικης παιδιας,) αλλοι ποσοι ειναι φτωχοι αγραμματοι απο δυτικες συνοικιες και φοινικα, τουμπα…

αλλοι ποσοι ειναι μαθητες 3ης λυκειου κ γραφουν εξετασεις μαλλον σημαντικες για το μελλον τους.
αλλοι ποσοι ειναι φοιτητες και δεν εχουν μια για να πανε γιατι εχουν νοικια κ αλλα ζορια.

ποσος νομιζεις οτι ειναι κανονικα ο ροκαδικος κοσμος για να γεμισει και 10.000???

και να πω κ το αλλο. κ γω στον ροκ κοσμο ανηκω αλλα δεν ειμαι φαν των Def Leppard.
οπως και ολοι οι φιλοι μου αρα δεν θα παμε.
αρα μενει ακομα λιγοτερος κοσμος …

μην ακουω λοιπον για μπουζουκια.σκεφτειτε το λιγο παραπανω.

τι εννοεις να σκεφτουμε? τοσους λογους ειπες και ναι οταν στην χωρα βασιλευει το μπουζουκι εννοειται οτι παιζει ρολο. το αν δεν θα πας εσυ παρολο που εισαι ροκ φαν δεν λεει τιποτα γιατι οι μπουζουκοφαν εξακολουθουν να ειναι εκατομμυριαπλασιοι απο τους ροκ φαν στην χωρα μας. κι εγω ροκ φαν ειμαι αλλα δεν ακουω maiden. και?

Σε μια πολη με πανω απο 150.000 φοιτητες,σπουδαστες και μαθητες ειναι απαραδεκτο να μη μπορει καν να γεμισει η Υδρογειος και το Ξυλουργειο σε ΚΑΘΕ live που γινεται,το χω ξαναπει και θα το ξαναλεω αυτο το επιχειρημα.Υπαρχουν πολλες Ευρωπαικες πολεις με λιγοτερο πληθυσμο που ειναι υποδειγματα πολιτισμου και πνευματος.Δε φταινε τα νουμερα(οι αριθμοι),αλλου ειδους “νουμερα” φταινε.

Υδρογειος τέλος…

Απ’οτι εμαθα δηλαδη…

Μεγαλη συζητηση ανοιγετε παντως…

Και χλωμο το κοβω Def Leppard στην Θεσσαλονικη, αν και μακαρι να γινει γιατι Αθηνα δεν θα τους δω με την καμια…

αν ερχονταν μονοι οι whitesnake για πρωτη φορα θα γεμιζαν πολυ περισσοτερο κοσμο…

οι whitesnake ειναι πολυ ποιο δημοφιλεις απο def leppard αλλα ερχονται για 3 φορα μεσα σε 5 χρονια…ενταξει παραπηγε…

Starstruck με αυτό που γράφεις περί 1ης και 3ης φοράςμου δίνεις ωραία πάσα για να γράψω για ένα από τα πιό μίζερα κομμάτια της Ελληνικής συναυλιακής νοοτροπίας:
“Toυς έχουμε ξαναδεί”
Το επιχείρημα παίζει με την ίδια ένταση σε Αθήνα και Θεσ/νίκη και από ένα σημειο και έπειτα φαίνεται πως και οι promoters το παίρνουν πλέον σοβαρά υπ΄όψη.
Ρε παιδιά αν είχε οποιαδήποτε βάση, καμμία μπάντα δεν θα έκανε καριέρα πάνω από 10-15 χρόνια γιατί σε ατό το διάστημα όλοι θα “τους είχαν δεί”
Δηλαδή κάτι που είναι καλό δεν αξίζει να το ξαναβλέπουμε κάθε χρόνο;
Δηλαδή όταν μπάντες πάιζουν σε ξένες πόλεις 2 και 3 φορές μέσα στην ίδια χρονιά αυτό δεν μας λέει κάτι;

To xειρότερο είναι πως αυτοί που είναι τελικά οι τακτικότεροι “επαναληπτικοί” επισκέπτες στην Ελλάδα είναι αυτοί που διαφοροποιούν λιγότερο τα set lists, που παίζουν τα κομμάτια ακριβώς όπως στον δίσκο χωρίς να αυτοσχεδιάσυν ή να πειραματιστούν κλπ. :-k

Eιδα dokken 2 φορες σε 1 χρονο.Και να μεγαλωσει περισσοτερο η κοιλια του don παλι θα παω…
Whitesnake και def leppard θα εχουν το κοινο των μεταλλαδων της εποχης οπου το Ναυαρινο βυθιζοταν απο την κοσμοσυρροη και θελω να πιστευω οτι δε θα ειναι 2-3000 μονον…