Deine lakaien

σας αρεσουν οσο κ σε εμενα οι deine lakaien? η οχι?

Λάαααααθοοςςςςς!
Σβήστε το!

ευχαριστω!

Eίναι από τα αγαπημένα μου γκρουπς. Αγαπημένο μου δισκάκι το Dark Star που είναι ένα all time classic. Μετά θα έβαζα April Skies και White Lies. Kομμάτάρες όπως τα Where You Are, Slowly comes my night, When you lose κλπ είναι από τα καλύτερα κομμάτια που έχω ακούσει. Βασικά όλα τα δισκάκια μου αρέσουν αλλά αυτά ξεχωρίαω.

Kαι τα tapes που βγαζανε στα τέλη 80 είναι τελειώς παράνοια επίσης… :smiley:

εδιτ: Και κάπου εδώ να συμπληρωσω ότι μαζί με κάνα δυο άλλους συμπατριώτές τους αποτελούν τις ηγετικές φιγούρες του goth των 90’ς.

απο τα κομματια που εχω ακουσει περισσοτερο μεχρι τωρα ισως και να ναι το love me to the end,ενα απο αυτα!!!μπαινω συχνα στο site τους για νε δω για καμια συναυλια στην Αθηνα αλλα τιποτα…ολο γερμανια παιζουν απο περυσι!εχουν φαγωθει!

Εγώ μάλλον το Down, Down, Down και το Dark Star έχω ακούσει περισσότερες φορές, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Τέσπα μην αγχώνεσαι, η άνοιξη είναι αρκετά σκοτεινή συναυλιακά οπότε ας βολευτούμε με τα ονοματα που θα έρθουν…

το εχω μετανιωσει που δεν πηγα να τους δω οταν ηρθαν.Θα περιμενω μεχρι την επομενη φορα!

Σκόρπια τραγούδια μόνο ως τώρα. Αλλά είναι μάλλον καιρός να τσεκάρω το Dark Star μου φαίνεται…

Εχω καποια cd τους στον υπολογιστη τους αλλα δεν τα πολυακουω, βασικα δε μου εκαναν και ιδιαιτερη εντυπωση…

αυτά τα έχεις ακούσει?

Χαρη στον φιλο μου τον panagiotis τον εμαθα και μου αρεσουν πολυ! :slight_smile:

χαλαρά απο τα χειρότερα πράγματα που έχω ακούσει.
το γοτθικό/υποβλητικό και το παράφωνο/αστειο είναι πολύ κοντα…
και πολλά γκρούπς του χώρου, πατάνε και στις 2 όχθες.
αυτοί έχουν και κάτι το ψιλο-dance… tssss…
το πιο αστείο ήταν αυτό που βγάλανε για τα 20/25 χρόνια.
αν ήμουν στην ορχήστρα, θα έτρωγα τις χορδές μου…εις ενδειξη διαμαρτυρίας για εγκλήματα κατά της μουσικής και της ορθοφωνίας…

Δεν τους έχω ακούσει ποτέ, αλλά αν είναι τόσο χάλια όσο οι Opeth πρέπει να το κάνω άμεσα :smiley:

8O 8O

Ω Θεε, τι ακούμε εδώ μεσα…

8O 8O

Ναι, κι εγώ λέω να φας τις χορδές σου!! Ναι! Ναι! Ναι!!

Ή καλύτερα να τις χρησιμοποιήσεις σαν μπατονέτα γιατί τα αυτιά σου εχουν πράμα μεσα. Δεν εξηγούνται αλλιως αυτα που γράφεις ρε κουρούνεν… δεν πρέπει να ακούς και τόσο καλά. :smiley: Aλλα περί ορέξεως μπαμπανέτσα…

on topic:

Εμένα οι deine lakaien με ταξιδευουν…

Αν και ρίχνω λίγο λάδι στη φωτιά τώρα… Θα με ενδιέφερε να ακούσω άποψη του karja για το gothic και το darkwave, γενικά… Αν όχι εδώ, στο αντίστοιχο τόπικ :roll:

θείκο το παλίο gothiψ, με κιθάρα σε αρκετά ανεβασμένο πλάνο… έβγαλε πολλά… μεγάλα γκρούπ.
ακόμα και πιο μετά γκρούπ είναι ενδιαφέροντα.
δίνει αρκετη βάση και σε ένα ιματζ, το οποίο άνετα μπορεί να δώσει λαβές για σχόλια…και πολλά γκρουπ της σκηνής είναι πολύ φρου φρου - και όχι άρωμα … αλλά όταν είναι καλό-βαλμένο δημιουργεί πολυ υποβλητική ή/και ταξιδιάρικη ατμοσφαιρα… αλλά πολλά πληκτράδικα κτλ κτλ και πολλά ελέκτρο είναι για πολλές κλοτσές… αν όμως μιλάμα για (χορευτικά) - τότε αλλάζει το θέμα…
απλά τα χορευτικά-γοτθικοειδή…ebm & άλλα electro-industrial… είναι πιο πιστα-oriented - και μόνο εκεί μετράνε… φαίνεται αν αξίζουν…στην πίστα.

γκοθικ σκέτο, γκοθικ μέταλ κτλ κτλ …τα θεωρώ πιο επιτραπέζια μουσική - όποτε…

μιλάμε για καθαρά γκοθικ. όχι για γκοθ φρέντλι ακούσματα… πολλά γκοθο-φόλκ και άλλα ατμο είναι καλά και πολλά είναι χάλια επίσης…

τους λακαίνεν μαλλον κακό νταρκγουείβ θα τους έλεγα… ο αλεξαντερ είναι το χάλι… ο αλλός είν οκ…

μπατονέτες ? δεν νομίζω. αν δεν μπορείς να καταλάβεις/νιώσεις/ακούσεις οτι ο τυπίσκος μέσα είναι μουγγός/παρ-άφωνος, δεν πρόκειτε να σε πείσω εγώ.

ζήτω οι βυ%$$-γκοθούδες με τους φράμπαλάδες και τις καλτσοδέτες και τις ζαρ(ν)τι(νι)έρες …

Έχει δίκιο. Κι εγώ έχω την εντύπωση ότι πολλά τέτοια groups μένουν στον εντυπωσιασμό και χάνουν εντελώς την ουσία. Και αυτό είναι κάτιν που μου τη δίνει πολλές φορές στα νεύρα. Δηλαδή αν απογυμνώσεις το τραγούδι δεν μένει σχεδόν τίποτα. Φυσικά μιλάω για τη σκηνή γενικά και όχι για πολλά μεγάλα αναγνωρισμένα groups -και φυσικά δεν είμαι καθόλου ειδικός επί του είδους.

Από την άλλη, εμείς που είμαστε αλάνια και σκληροί και χαρντροκάδες κάνουμε το λάθος ό,τι δεν έχει κιθάρα και έχει ηλεκτρονικά στοιχεία να το απαξιώνουμε.

Αν θες βάλε υπογραφή [μελωδία>ατμόσφαιρα, μουσική χωρίς κιθάρα δεν είναι μουσική] και μετά πες ό,τι θες. Να ξέρουμε κι εμείς ρε παιδί μου.

όχι φίλε. παίζει πολύ … project - sisters παλιούς έ, diary mission κτλ, αθτθμν, πινκ ινταστρύ… μέσα…
δήλ, εώς και ενελώς ελεκτρο-ιντάστριαλ px wumpscut, μ αρέσουν. ο τύπος είναι παραγώγακλα… γενικά είμαι στο hit n miss με goth. ας πούμε οτι παίζει οτι μου κάτσει καλά στ αυτί.
fields ΔΕΝ πολυγουστάρω χαχαχα. ας καώ στην πυρρα…αν και μ αρέσουν αρκετοί αντιγραφείς τους …χαχα…αυτοί και οι σιστερ είναι πολύ τροφή είδικα, στον ερμηνευτικό τομέα με διάφορα παοτελέσματα.
αλλα πίσω στους DL. τους θεωρώ απίστευτα κακούς λόγω του αλεξάντερ και μου κάνει εντύπωση οτι έχουν τόσααααα χρόνια πορεία…

Δεν το πα για σένα προσωπικά. Γενική διαπίστωση ήταν :slight_smile:

Και συμφώνησα μαζί σου ότι υπάρχει πολύ σαβούρα στο είδος

βασικά

πές μου ένα είδος μουσικής που δεν ισχύει αυτό που λες. Από την άλλη, οι DL ίσα ίσα που είναι και από τα πιο διακριτικά γκρουπς της σκηνής, οπότε αν αυτό το λες γενικά για το image ως στοιχείο που επικρατεί σε διάφορα μουσικά ρεύματα οκ πάσο, αν το λες για τους DL τότε νομίζω ότι κάνεις λάθος. Έστω όμως ότι - προς στιγμήν - τήν πάμε τόσο χαμηλά την συζήτηση και συγκρίνουμε βάσει του image και μόνο… ποιο ακριβώς σου φάινεται ότι δίνει λαβές για σχόλια?

αυτό:



?

ή αυτό:



?

όσο για το αν ο τύπος είναι καλός τραγουδιστής ή όχι δεν θα πω κάτι, δεν έχουν άλλωστε την ανάγκη κριτικών και έγκριτων μουσικών σχολίων-και αυτό το έχουν κερδίσει επάξια εδώ και χρόνια.

Στην τελική ακόμα και η φωνή να σε χαλάει, μου φαίνεται περίεργο πώς μπορείς να αντέξεις τον :W:umpscut που συνήθως είναι τέρμα κάφρος (θεός - κατά τα άλλα βέβαια), και βγάζεις ατάλαντους τους DL.

Όλα αυτά τα έγραψα όχι γιατί δεν σου αρέσουν οι DL αλλά για τους λόγους που επικαλέστηκες. Νταξ, γούστα είναι θα μου πεις αλλά απλώς μου κάνει εντύπωση.