DEMONS GATE FESTIVAL II - Αθήνα 26 / 9 / 2020

Ήρθε να μας πει πόσο αγαπάει το παοκ

image

1 Like

Τωρα μαλλον δεν τον αγαπαει τοσο

Ναι ρε παίδες, κάτι πιο συγκεκριμένο ίσως ;

Επειδή βλέπω να αποκτάει διαστάσεις μύθου το γεγονός, η φάση είναι ότι πριν το “A Caress Of Stars” ο Γιοχανούλης είπε το αφιερώνω στον ΠΑΟΚ, μετά γίνανε κάτι “ουυ” και “αα” εν είδει χαβαλέ οπότε είπε “ΟΚ, το αφιερώνω στη Χάμαρμπι” (μύστης). Μετά συνέχισε το αστείο λέγοντας σας αγαπάω όλους κι ας είστε Ολυμπιακός, Πανατινάικο, ΑΕΚ αλλά βασικά μόνο ΠΑΟΚΑΡΑ.

Προφανώς σχεδόν όλοι στο χαβαλέ το πήραμε, εκτός από έναν, που απ ότι φαίνεται του το κράτησε μανιάτικο και τον έλουσε με ποτό στο τέλος του λάηβ όταν τζαμάρανε οι υπόλοιποι στη σκηνή στο κλείσιμο του “Gaia”. Ε, οπότε έμεινε στο τέλος ο Edlund και λέει “εγώ για πλάκα σας τα έλεγα, αλλά ένας τύπος εκεί το πήρε στα σοβαρά, αν θέλεις μπορείς να έρθεις στη σκηνή να με δείρεις… ή μπορεί να σε πετάξει έξω ο προμότερ, βασικά δεν αστειεύομαι, να σε πετάξει έξω ο προμότερ”.

Τον βγάλανε έξω τον τύπο (επαναλαμβάνω, είχε τελειώσει το λάηβ) και όλα καλά. Ευχάριστη φοκλόρ νότα, θα χαρακτήριζα το όλο σκηνικό.

10 Likes

α οκ , διότι με τα μισόλογα , εγώ τουλάχιστον κατάλαβα ότι γαμήθηκε το λαιβ…

1 Like

Εγώ πάντως ξενέρωσα χθες με τη γενικότερη στάση και το άκυρο χιούμορ που πολλές στιγμές δε με άφηνε να μπω στο mood της μουσικής. Θα προτιμούσα απλά να έπαιζαν ολόκληρα τα άλμπουμ (όπως τους είχα δει το 2010 όταν και έπαιξαν όλο το wildhoney χωρίς καμία κουβέντα και ήταν μαγικό). Και προφανώς δεν υπάρχει σύγκριση με την κλασική εποχή τους, αλλά οκ, μεγαλώσανε και αυτοί, μεγαλώσαμε και εμείς…

Από χθες κρατάω κυρίως τους απίστευτους ISOLE.

Μερικά βιντέακια:
TIAMAT:a caress of stars
https://youtu.be/AJbMLlD4N4k

MEMORY GARDEN – the rhyme of the elder
https://youtu.be/UH5_kC2Jmqw

ISOLE – beyond the horizon
https://youtu.be/w8dLvakSt38

OPHIS – earth expired
https://youtu.be/W5KhHY24OAM

THE TEMPLE – reborn in virtue
https://youtu.be/s8jqnh7ld3k

I ABYSSICK – mankind?
https://youtu.be/-56tmTSsI6c

3 Likes

Επειδή πολύ στα γύρω γύρω στάθηκε πολύς κόσμος, από απόδοση τι έλεγαν οι Tiamat?

2 Likes

Βγήκα έξω στο τελευταίο και έχασα το σκηνικό του λαιβ δλδ

Συμφωνώ γενικά με MindcrimeK (αν και το '10 δεν τους είχα δει), η αλήθεια είναι πως πέρα από το χιούμορ και το στήσιμο (ήταν λίγο κωμικό όντως) τα περισσότερα κομμάτια από “Clouds”/“Wildhoney” τα ψιλοδολοφόνησαν. Το καλό (για μένα) ήταν ότι το περίμενα, αφού παρά την όποια τεράστια αγάπη τους έχω, αντιλαμβάνομαι ότι εδώ και πολλά χρόνια είναι πρώην μπάντα που μαζεύεται μια στο τόσο για κάποιο λάηβ (στα όρια της αρπαχτής ίσως, αν και ειλικρινά δε μου βγάλανε τέτοια αίσθηση, περισσότερο “αυτό μπορούν τα παλικάρια ήταν”).

Προσωπικά κρατάω τα “A Caress of Stars”, “Wildhoney”, “The Ar”, “Do You Dream of Me?” και φυσικά τα κομμάτια από “Deeper Kind…” και μετά (εξαιρείται το “Brighter Than The Sun” που ήταν τραγέλαφος). Highlight για μένα το “Phantasma De Luxe”.

@Primordial_hordes χάρηκα για τη γνωριμία, χρωστάω μπύρα σε επόμενη συνάντηση.

1 Like

μα ναι ρεσυ, πχ τραγουδας το do you dream of me και μου παιζεις με το πεταλακι του κιθαριστα και χαζογελάς σε φάση “χα, πλάκα έχει ε?” wtf??!!

Χαχαχα, ναι ρε, εκεί ήμουν μπροστά, πάτησε κατά λάθος το πετάλι στην αρχή (και τρόμαξε κιόλας) και για κάποιο λόγο του άρεσε και το συνέχισε, εντάξει νομίζω με ασφάλεια μπορούμε να πούμε ότι ήταν μεθυσμένος (ελπίζω δηλαδή μόνο αυτό).

2 Likes

παντως και στο βιντεο που ποσταρα παραπανω φαινεται να δειχνει δυο φορες το τατου με το δικεφαλο, δεν ειναι οτι εκανε απλα πλακα οπως ειπε μετα.
tiamat paok tatoo

1 Like

Τα καλύτερα έχασα που δεν πήγα και τη δεύτερη μέρα.

2 Likes

Έπρεπε να ήταν εκεί ο πατέρας μου.

Είναι αλήθεια ότι ειδικά το brighter than the sun, ήταν τραγελαφικό, δεν έχω ξαναδεί κομμάτι να σκοτονετε τόσο πολύ σε live

Ουτε ρημα!!

7 Likes

Πω μπανταρα. Εγω θα σου προτεινα να το παρεις χρονολογικα. Τα 2 πρωτα τους ειναι και τα καλυτερα για μενα, αλλα ειναι παντα αξιοπρεπεστατοι.

Δυο δειγματα απο τα 2 πρωτα. Bathoroντουμιλες

Πω αυτο ποσο τελεια μπαθοριλα

8 Likes

Να πω και γω δυό λογάκια γιατί είναι κρίμα τόσο γεμάτο και άρτια οργανωμένο φεστιβάλ να στιγματιστεί από τα τελευταία γεγονότα. Αρχικά ένα τεράστιο μπράβο στο διοργανωτή(ες) που τα προγράμματα τηρήθηκαν (όσο το δυνατόν περισσότερο τουλάχιστον) και στους ηχολήπτες για τον εξαιρετικό ήχο σε σχεδόν όλες τις μπάντες. Μοναδικό μείον αλλά δεν ξέρω αν μπορούσε να κάνει κάτι, οι τιμές στο μπάρ. Αλήθεια δε μπορώ να καταλάβω τη λογική να βάλω 5 ευρώ τη μπύρα ενώ με 3 3,5 να είχες πουλήσει σε μένα τουλάχιστον άλλες 10 χωρίς να χρειάζεται να βγαίνω έξω για να παίρνω και να ξαναμπαίνω με γεμάτο ποτήρι(ναι έκανα σνικιά). Πρώτη μέρα έφτασα στους γαμωκηδείες που ήταν εξαιρετικοί. Ξεκίνησαν με χαμηλά τα φωνητικά αλλά από το δεύτερο τρίτο κομμάτι έφτιαξε το πράμα. Ιδιαίτερη μνεία στο δεξί κιθαρίστα για την παντόφλα με άσπρη κάλτσα με ουράνιο τόξο st pauli. Ereb Altor απλά ΜΑΓΙΚΟΙ. Τρίτη φορά που τους έβλεπα αλλά μακράν η καλύτερη. Το μόνο καλό που έκανε η πανδημία είναι ότι μερικές μπάντες βγαίνουν πιο καυλωμένες πάνω στη σκηνή. Μόνο οι bad religion έχουν καλύτερες τριφωνίες νομίζω. Ahab η αλήθεια είναι ότι έχω κάνει πολύ προσπάθεια να μ αρέσουν αλλά δεν. Τα φωνητικά του τυπά βέβαια είναι από άλλον πλανήτη. Draconian μετά από καμιά δεκαετία πάλι. Γενικότερα έχω φύγει κατά πολύ από αυτόν τον ήχο εδώ και καιρό αλλά μια χαρά πέρασα. Κόσμος Περισσότερος απ ότι περίμενα η αλήθεια είναι.
Δεύτερη μέρα και μέσα από αρχή. I abyssic δε γνώριζα ούτε σαν όνομα . Οκ αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Αγαπημένοι temple για συνέχεια σε μια όχι τόσο καλή εμφάνιση δυστυχώς. 3 αν θυμάμαι καλά καινούρια κομμάτια. Όπως και να χει περιμένω το δίσκο πως και πως. Ophis εξαιρετικοί στο death/doom τους χωρίς πολλά πολλά. Και ωραίο μήνυμα για την underground σκηνή. Isole Isole Isole Isole Isole Isole. Τιτανοτεράστιοι γίγαντες. ΜΟΝΟ ΝΤΟΥΜ. Δεν έχω λόγια πραγματικά. Memory Garden συγκίνηση μετά από τόσα χρόνια. Αν και ηχητικά έχουν ξεφύγει από αυτό που μου αρέσει live πέρασα μια χαρά(εγκώ σβήσα). Κάπου εκεί τελείωσε το live για μένα. Είδα 2-3 κομμάτια τιαματ μέχρι να ξεκινήσει τις μλκιες ο γιώργος μίνος και βγήκα έξω για να μη χαλιέμαι και να μη χαλάω και τους άλλους. Πάντως για πλάκα δε μου έκανε. Επίσης αν ξέρει κανένας ποιος ήταν αυτός που είχε στη μπλούζα του ο δεξιός κιθαρίστας ας μου πει γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πρόκειται για πολύ κακό καθίκι.
Στα υπόλοιπα τώρα επιτέλους φίλοι μετά από πολύ καιρό, γνωριμία με ChrisP (όπως είπες μικρός ο κόσμος), ουσιαστικές κουβέντες με μέλη από μπάντες (για να ξέρουμε και με ποιους έχουμε να κάνουμε).
Άντε στα επόμενα τώρα

11 Likes

Οι Draconian παίξανε καταπληκτικά και ήταν εξίσου καλοί με την συγκλονιστική εμφάνισή τους τον Φεβρουάριο του '16.
Ισορροπημένο setlist, η Lisa υπέροχη και γενικά παίξιμο με όρεξη από όλη την μπάντα. Ο δε τωρινός drummer πρέπει να είναι ο καλύτερος που είχαν ποτέ, όχι μόνο ήταν άψογος τεχνικά αλλά έπαιζε τα κομμάτια καλύτερα κι από τις studio εκτελέσεις.
Μακάρι να μην κάνουν αλλά 6 χρόνια για να μας επισκεφθούν ξανά.

3 Likes