Deus Ex Machina 10/1 @ Αn

Ελα μου ντε, τι μας πειραζει η μπασταρδοκρατια…

ΔΕΝ ΕΙΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΚΡΑΤΙΑ!

Ψήνεστε να μαζέψουμε( οι φορουμίτες) ερωτήσεις εδώ ,και να τους κάνουμε μια συνέντευξη με αφορμή την συναυλία στις 20/12??

κάποιος έχει πολύ καλές ιδέες μου φαίνεται!!!

Ε μα είμαστε πραγματικά ελευθεριακό και συμμετοχικό μέσο ενημέρωσης :stuck_out_tongue: Αντε άντε και τόσο καιρό έψαχνα για αφορμή (+σωστό timing) για συνέντευξη με τους deus.

Πολυ καλη ιδεα.

Ερχεσαι στα λογια μου λοιπον.

Οκ, ο Σπυροπουλος με το Βεναρδη επαιζαν στους Αδιεξοδο, αλλα αυτο ητανε 20+ χρονια πριν ε;
Deus X Machina παω να δω.

τώρα πώς εσύ συμπέρανες ότι έρχομαι στα λόγια σου ακόμα να το καταλάβω βέβαια. ρε ανθρωπέ μου, εσύ μας έκανες ένα τσουβάλι την μπασταρδοκρατια με τα κομμάτια των Αδιέξοδο, κ εγώ σου είπα ότι άλλο οι Αδιεξοδο, και άλλο η μπασταρδοκρατία που είναι των ΓΤΧ. Τέσπα… ο καθένας πάει να ακούσει ό,τι γουστάρει. Όσο για το αν πας να δεις Deus Ex Machina και όχι Αδιέξοδο, ναι σαφώς… αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πρός τι αυτή η εμπάθεια με το να παίξουν ένα ή δύο κομμάτια από το παρελθόν τους. Τώρα αν ακούσεις και ένα 35 summers πάνω ή ένα 35 summers κάτω δεν χάλασε κ ο κοσμος. Όπως κ να το κάνεις αυτή είναι η ιστορία και δεν αλλάζει.

Στους οποιους επισης επαιζε ο Βεναρδης και εντασσεται στη λογικη “παιζουμε κομματια απ’τις παλιες μας μπαντες”. Εγινε καποιες φορες αυτο, οκ ολα καλα, ε μετα γινεται stale, χαλαει η εκπληξη ρε αδερφε συν αυτο που ειπα για το κοψιμο κομματιων Deus με το υπερβολικο ισως παραδειγμα που εδωσα.

σωστός είσαι, αν και εντάξει ήταν “δανεικός” καθώς η θέση του ντράμμερ στους ΓΤΧ ποτέ δεν ήταν μόνιμη - άλλαζε διαρκώς - και εξυπηρετούσε μόνο τα live.

Όπως και να χει, θα τα σπάσουμε για άλλη μια φορά (όχι δεν εννοώ τα γυαλιά μου!). :smiley:

Κάποια στιγμή θα σκεφτώ και ερωτήσεις για τον zouglau:!: :-k

Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε :stuck_out_tongue:

Μερικές ερωτήσεις που θα ενδιαφερόμουν να τεθούν στους DXM, είναι οι κάτωθι:

# Κάτω από ποιές συνθήκες αποφασίσατε να ιδρύσετε την Lab Records? Πόσο εύκολο είναι για ένα συγκρότημα να διανέμει την μουσική του κατ’ αυτόν τον τρόπο? Η συνεργασία σας με την Hitch Hyke όλα αυτά τα χρόνια δεν απέδωσε τα αναμενόμενα?

# Παλιότερα είχατε εμφανιστεί σε χώρες όπως FYROM και Ιταλία. Τώρα υπάρχουν σχέδια για συναυλίες στο εξωτερικό? Γενικότερα, ποιά η απήχηση του γκρουπ εκτός συνόρων?

# Ποια η αποψή σας για τον σύγχρονο χώρο του ελληνικού underground? Υπάρχει ανταπόκριση από το κοινό? Ξεχωρίζετε κάποια γκρουπς? Έχοντας ζήσει τον χώρο από τα 80’ς μέχρι σήμερα, πώς θα περιγράφατε - με λίγα λόγια - κάθε δεκαετία?

# Είστε ίσως το μοναδικό αγγλόφωνο εγχώριο πανκ γκρουπ που έχει γίνει ευρέως αποδεκτό στο ελληνικό κοινό. Όταν διαλύσατε τους Αδιέξοδο κ συνεχίσατε ως Deus Ex Machina, πόσο εύκολη ήταν η υιοθέτηση αγγλικού στίχου?

# Η Γενιά του Χάους - γκρουπ που, ως Αδιέξοδο, είχατε παράλληλη πορεία στα 80’ς - έχουν δηλώσει επίσημα ότι σκοπεύουν να δώσουν ένα τελευταίο αποχαιρετιστήριο live. Επίσης οι Metro Decay προσπάθησαν κάτι ανάλογο, αν και δεν το καταφεραν. Δοθέντος ότι στο τελευταίο live σας στον Λόφο Στρέφη ανέβηκε στην σκηνή ο Σωτήρης Θεοχάρης και τραγούδισε μετά από 20 χρόνια το 38 χιλιοστά, ποιά η άποψή σας για τέτοιου είδους προσπάθειες?

# Από το “execute the law, time’s so short” στο “where’s my future?, time expires”. Παρά το περασμα του χρόνου, παραμένετε πιστοί στις ιδέες σας. Πόσο σημαντικό είναι αυτό για ένα γκρουπ?

αυτές σκέφτηκα προς το παρόν, αλλά εντάξει είναι αρκετές ερωτήσεις που υπάρχουν διασπαρτες στο μυαλό μου, αμα τις οργανώσω θα τις ποστάρω και αυτές. Ας πει και κανένας άλλος να δούμε. Δεν αναφέρθηκα σε ερωτήσεις του τύπου “πότε να περιμένουμε το νέο άλμπουμ σας?” και “στα live σας γίνεται χαμός, πώς το καταφέρνετε αυτό?” μιας και φαντάζομαι θα υπάρχουν ήδη στην λίστα του zouglau.

Παρτε μια που σκεφτηκα και γω στα γρηγορα:

Μετα απο αρκετες αλλαγες στην αρχη της πορειας της, η μπαντα βρηκε ενα λαηναπ που παραμενει σταθερο -με την εξαιρεση της δευτερης κιθαρας- πανω απο δεκα χρονια πλεον, ενω συχνα των εμφανισεων σας προηγειται ασπασμος μεταξυ των μελων. Ποσο σημαντικο ειναι για μια μπαντα να εχει ενα τετοιο δεσιμο επι αλλα και υπο σκηνης;

A ναι… όντως. Τώρα που το πες, ειχα και εγώ την περιέργεια γιατί ο κιθαρίστας του Πανούση σουταρίστηκε.

Εχω κι εγω κατι για σενα.Αμα ειναι θα σου στειλω pm.:slight_smile:

Πολυ ενδιαφερουσες οι ερωτησεις του Παναγιωτη και πιστευω θα εχουν και εξισου ενδιαφεροντες απαντησεις.Ωραια νεα το live των Deus,μακαρι να ακουσουμε και αδιεξοδο!

Παίδες εύγε για τις ερωτήσεις και πολύ χαίρομαι που ανταποκρίνεστε στο κάλεσμα για να συμμετέχετε δίνοντας ερωτήσεις στην συνέντευξη. Μπορούμε να το καθιερώσουμε μου φαίνεται 8)

πώς πάμε με το θεματάκι μας εδώ??? η συνέντευξη ψήνεται??

Xαχαχαχαχχα!

Nαι,ειναι και οι Ducky Boys στο κολπο.Ευκαιρια να τους ξαναδω.