DHG live 13-14/11/2015 @ Fuzz & Eightball

Προς τι ο γελοτας φιλτατε?

Λίγο τέχνη με λίγο “μπουζούκι” πάντα είναι καλός συνδυασμός για ένα διήμερο.

Ξέρει κανείς εάν ξεκίνησε η προπώληση;

Στο Viva.gr υπαρχει προπωληση

Ναι, εννοώ στα φυσικά σημεία προπώλησης. Εκτός εάν το εισιτήριο θα είναι το γνωστό Α4 έτσι και αλλιώς

[τα εισιτήρια που θα αγοραστούν μέσω του viva.gr και των φυσικών του σημείων προπώλησης, θα ανταλλάσονται με αναμνηστικό εισιτήριο στην είσοδο]

Οι SHIBALBA έκαναν ό,τι μπορούσαν, αλλά η μουσική τους και το τελετουργικό δεν είναι για τόσο μεγάλο χώρο και κυριως για τόσο ετερόκλητο κοινό. Στην επόμενη εμφάνισή τους στη Death Disco πιστεύω θα βγάλουν περισσότερα vibes.

Οι THY DARKENED SHADE ισοπέδωσαν το σύμπαν με διπλή κιθαριστική επίθεση (μιλάμε για κιθάρες τώρα όμως, όχι για ξύσιμο) από Semjaza και Cain Latifer και φοβερή φωνητική ερμηνεία από τον The A.

DHG συμπαθητικοί με διασκεδαστή Aldrahn και highlight τα κομμάτια του “Satanic Art”. Πολλά προβλήματα με τον ήχο στις κιθάρες του Vicotnik και γενικά ψιλοδιεκπεραιωτική εμφάνιση. Από το '07 δε θυμάμαι πλέον και πολλά αλλά το '11 ήταν σίγουρα καλύτεροι.

Γενικά θετικό πρόσημο στους DHG, αλλα θα μπορούςαν καλυτερα. Πολλά λάθη και γενικώς ατσαλοσύνη, και με προβλήματα στον ήχο - δεν ξερω ποιος φταίει για το τελευταίο βέβαια. Η performance του Aldrahn μου άρεσε πολύ όμως και η επιρροή των Devil Doll είναι πολύ ωραία φιλτραρισμένη.
Support πρόλαβα λίγο τους πρώτους, ύπνος. Οι δεύτεροι πολύ καλοί

Mας γάμησε στα κεριά και τα λιβάνια ο μαλάκας o Αχέροντας.

Συμφωνώ κι εγώ με όσα είπατε, καύλα οι Thy Darkened Shade που μας ξύπνησαν μετά τον ύπνο που έπεσε από Shibalba
και Dodheimsgard καλοί, αλλά σίγουρα καλύτεροι τις προηγούμενες 2 φορές.
Μια χαρά περάσαμε πάντως.

Αρα καλά κάνω και θα προτιμήσω hidden orchestra σήμερα :grinning:

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Όχι, ούτε καν, μη το χάσεις, η εμφάνιση ήταν ισοπεδωτική και δύο φορές καλύτερη από το '11 (το '07 δεν είχα πάει), εντάξει με κάτι μικροφωνισμούς δεν απολαύσαμε το Ion Storm και λίγο από το Traces αλλά πρέπει να τους δεις.

Οι DHG ντροπιαζουν οποιον λεει οτι παιζει live αυτη την στιγμη! Τελειος ηχος, ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εμφανιση, αλανθαστοι, δεμενοι… εσπειραν το συμπαν! Ο drummer ειναι απο αλλο πλανητη, ο μπασιστας εδινε σεμιναριο και φυσικα η αξια των Aldrahn και Vicotnic ειναι γνωστη και σταθερη εδω και πολλα χρονια.
Ημουν πολυ περιεργος για το πως μπορει να μεταφερθει το μουσικο τους χαος ζωντανα, τελικα απλα μας αποστομωσαν. Με μια λεξη [B]συγκλονιστικοι[/B].
Highlight τα Ion Storm και Traces Of Reality οπως και το προσωπικο αγαπημενο Vendetta Assassin. Ελειψε το 21st Century Devil το οποιο το περιμενα αλλα δεν μου εκαναν την χαρη, δεν πειραζει ομως.
Οσοι δεν τους ειδατε, χασατε μια [B][U]ηχητικη ατομικη βομβα[/U][/B]!
Παμε και στα αρνητικα τωρα το οποιο ηταν το εξης ενα, το live ξεκινησε στις 10 και μιση περιπου ενω και καλα ξεκινουσε στις 9 με αποτελεσμα οι DHG να βγουνε στις 12! Τι να πω, ντροπη ρε! Υπαρχει κοσμος που ερχεται απο μακρια αλλα στα παπαρια σας, υπαρχει κοσμος που ηθελε να φυγει με την συγκοινωνια λογω οικονομικης στενοτητας αλλα εχει τον καθε διοργανωτη διαχειριστη στην τσεπη του και αναγκαστικα πηρε ταξι. Επισης, αν και δεν θα το πιστεψουν οι κ.κ. διοργανωτες, υπαρχει και κοσμος που δουλευει Κυριακη. Κατι τετοιες μαλακιες μα κρατανε μακρια απο τα live και οταν αποφασιζω να παρεβρεθω σε καποιο το οποιο θεωρω εξαιρετικο, βλεπω οτι η νοοτροπια δεν εχει αλλαξει καθολου εδω και 20 χρονια… Δεν ειμαστε πολιτες β διαλογης, οταν πληρωνω κατι θελω να λαβαινω και το αυτο, οχι τελικα να φτανω στο σπιτι μου στις 6 το πρωι! Ντροπη!

Υ.Γ.: Respect στην μπαντα που αμεσως μολις τελειωσε κατεβηκε μεσα στο κοινο και αρχισε να υπογραφει και να φωτογραφιζεται με [B]ΟΛΟΥΣ[/B]! Respect και στον drummer που δεν κατεβηκε απλα αλλα εκανε ενα επικο stagedive!

12:30 βγήκαν και η συναυλία τελείωσε λίγο μετά τις 2 με αποτέλεσμα να χάσουμε & τον τελευταίο συρμό του μετρό… :stuck_out_tongue: :lol:

ή εχω ξεφυγει εντελως απ’ τις μεταλ τασεις ή φταιει που πριν μια βδομαδα μια πυρηνικη επεσε στο γκαγκαριν και τα αυτια μου ειχαν ματωσει εν μεσω place to bury strangers , δεν ημουν προετοιμασμενος για 3ο live dhg;;; H’ κατι δεν γινεται καλα σε καποιους χωρους. ενα live με Aldrahn στη φωνη αν με ρωτουσες δεκαπεντε χρονια πριν θα το φανταζομουν με το ροζ γουρουνι και τον carl michael στα τυμπανα, ετσι θα ημουν αποζημιωμενος και ας ηταν χωματα κι ας ημουν χωμα. θεωρω λοιπον οτι οση ταλαιπωρια και να φαμε στα παρεμφερη οι παρευρισκομενοι, το μουδιασμα το ποδιων και 3 ωρες αναμονης γινονται ανταμοιβη οταν ειναι οντως σοβαρα στημενο το μουσικο περιεχομενο και κυριως το ηχητικο. και σεβομαι πολυ τους ανθρωπους που τραβιουνται απο μακρια για να δουν την αγαπημενη τους μπαντα, σεβομαι και τη προσπαθια της μπαντας. το live αυτο δεν μου εκανε για ακομα μια φορα, ισως αν πεσω στη λουπα της συγκρισης να πω οτι ειναι το χειροτερο απο τα 3, δηλαδη καθε περσυ και καλυτερα, ενας κβοστ ειχε τοτε και τη δυνατοτητα να ερμηνευσει Remembrance of Things Past και να μου δωσει αυτη τη μινι ανταμοιβη εστε και με ακουστικο τροπο, εβλεπες και τους ιδιους οτι ηθελαν να το δωσουν. ειχαν και τον Συνθα τοτε και οχι προηχογραφημενα samples. μια μπαντα οπως οι dhg που εχει μια στιβαρη σφραγιδα στο χωρο και εχει διδαξει την ατμοσφαιρα ειτε βομηχανικη ειτε πιο αβαντγκαρντ, οφειλει να στη δωσει και σε μια προβολη. κατι που ειχε κανει ηδη στη χωρα μας το παρελθον. ποσο μαλλον οταν κουβαλας και την πιο εκφραστικη φωνη στο Black Metal. ο Aldrahn εκανε σωστα τη δουλεια του. "καθαρη"εκτος μελωδιας, εκτος μετρου, αυτο εισαι αυτο θα κανεις γι’ αυτο θα σε αγαπω, μου ελλεψε ενα Crystal Specter κι ενα Sonar Bliss(μιας και ηταν το κομματι που παιζαν στο soundcheck). τα traces of reality και ion storm … το καθε περσυ και καλυτερα, δεν θελω να τα σχολιασω. για Shibalba νομιζω μιλα ορθα ο Κρισπ. οι thy Darkened Shade θετικοι. αυτο που κρατησα απ’το live ειναι οτι σμιξαμε παλι μετα απο χρονια εστω και με εναν γρηγορο χαιρετισμο παλαιοι γνωστοι των forum(παρολο που ελειπε και ο βασικοτερος για μια τετοια “γιορτη” οπως εχει αναφερει ο ιδιος) και μη.

“[B]Οι DHG ντροπιαζουν οποιον λεει οτι παιζει live αυτη την στιγμη! Τελειος ηχος, ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εμφανιση, αλανθαστοι, δεμενοι… εσπειραν το συμπαν! Ο drummer ειναι απο αλλο πλανητη, ο μπασιστας εδινε σεμιναριο και φυσικα η αξια των Aldrahn και Vicotnic ειναι γνωστη και σταθερη εδω και πολλα χρονια.
Ημουν πολυ περιεργος για το πως μπορει να μεταφερθει το μουσικο τους χαος ζωντανα, τελικα απλα μας αποστομωσαν. Με μια λεξη συγκλονιστικοι.[/B]”

Αυτό ακριβώς!! Το live το περίμενα πως και πως και μιλάμε για τούμπανο καταστάσεις!

Nomister, πρέπει να σε είδα όταν βγήκα ρε συ αλλά δεν ήμουν σίγουρος και αμέλησα να χαιρετήσω.

Το “Crystal Specter” το παίξανε, έλειψε όντως το “Sonar Bliss” αλλά και το “Bluebell Heart”. Βλέπω όμως ότι το σέτλιστ της Θεσ/νίκης τα έχει και τα δύο, συν το “Snuff…” σε σχέση με Αθήνα (ας επιβεβαιώσουν οι βόρειοι) οπότε παίζει να σπάστηκε ο Vic από τα προβλήματα στον ήχο και να το λήξανε νωρίτερα.

Για τα της εμφάνισης, αν σε καταλαβαίνω σωστά, συμφωνώ εντελώς.

το snuff ευτυχως που δεν το ειδαμε, ειναι κομματι καθαρα για κβοστ

γλωσσα λανθανουσα … για το Crystal Specter , στο τελος του καναν και λιγη προβα.

νομιζω σε ειδα κι εγω γερολυκε, περνανε τα χρονια

Τα ειχε.

Τρομεροι ηταν. Κι ας καθυστερησαν 2 ωρες. Και ο ηχος γαμω.

Ανακοινωση απο τον διοργανωτη (3 Shades Of Black)
ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ:
Κατ’αρχήν θέλουμε να σας ευχαριστήσουμε πραγματικά για την προσέλευση σας και στην Αθήνα αλλά και στη Θεσσαλονίκη και ειδικά τέτοιες εποχές που οι οικονομικές δυνατότητες όλων μας είναι απολύτως περιορισμένες και τα οικονομικά βάρη αυξημένα.
Θέλουμε όμως και να σας ζητήσουμε και μια συγνώμη για την μακρά καθυστέρηση στην έναρξη των συναυλιών, σεβόμαστε απόλυτα τον κόσμο που μας έχει στηρίξει και μας στηρίζει, αλλά αν είχαμε περιορίσει τους χρόνους προετοιμασίας θα είχαν επηρεαστεί οι υπόλοιπες μπάντες και θα ήταν ασεβές ως προς και αυτές με την προετοιμασία που είχαν ρίξει αλλά και το υψηλότατο τους επίπεδο.
Να ευχαριστήσουμε και τους Thy Darkened Shade & Shibalba για την συγκλονιστική τους εμφάνιση και επαγγελματισμό κατά την διάρκεια των τεχνικών ζητημάτων στην Αθήνα, τους Agnes Vein και τους Kult Of Taurus Official για τις άψογες τους εμφανίσεις στη Θεσσαλονίκη και τέλος τους ιστορικούς DHG/DΓΈdheimsgard Official για δύο συναυλίες σταθμούς στον ακραίο avant-garde ήχο αλλά και για τον χρόνο που μοιραστήκαμε.
Κλείνοντας το Fuzz Live Music Club και το Eightball Club Livestage για τον επαγγελματισμό και τη βοήθεια τους όπως και όλη μας την ομάδα που ήταν άψογη, ξέρετε ποιοι είστε, αλλά και τον συνεργάτη μας στην 3P Lab.

Θελει καποιος να μου εξηγησει τι εννοει η ανακοινωση?
Οτι δηλαδη τα 2 support δεν μπορουσαν να κανουν soundcheck στις 5-6 το απογευμα και επρεπε να γινει στις 8-9?

Υ.Γ. Κουφαλες Αθηναιοι πεσατε σαν τα κορακια επανω στα cd/t-shirt και δεν εμεινε ουτε για δειγμα για μας!!! :stuck_out_tongue:
Μονο τα μακρυμανικα υπηρχαν!