DHG live 13-14/11/2015 @ Fuzz & Eightball

Ρίξαμε καλό γέλιο με το “doors open 20:00”, πήγαμε στο 8μπολ λίγο μετά τις 21:00, τελικά οι πόρτες άνοιξαν 21:40, άντε γαμηθείτε γενικά, πήγαμε για μπύρες, μπήκαμε λίγο πριν ξεκινήσουν οι agnes vein, πέρασε μιάμιση ώρα μέχρι να βγουν οι dodheimsgard, ε οκ. την άλλη φορά να βγουν 02:00 οι headliners, 00:40 είναι πολύ φλώρικη ώρα. Αν είχε όμως κάνα ντίσκο πάρτυ μετά ο βαγγέλας θα έτρεχαν όλοι για να τελειώσει το λάιβ στις 00:30.

Δεν είχα κουράγιο να παρακολουθήσω το λάιβ όπως έπρεπε και επειδή είχα και πρωινό ταξίδι την έκανα μετά από καμιά ώρα. Ζηλεύω όσους περάσατε καλά, εγώ (για όσο είδα τέλος πάντων) έχω την ίδια άποψη με την κριτική στο σάιτ, εκτός αν είναι ειρωνική ορ σμθ και δεν το πιάνω =Ρ

Αυτό.

Δεν είναι ειρωνική, είναι για άλλη συναυλία :p.

Το κατάλαβα ρε :stuck_out_tongue:

Απλά έχει τόση διαφορά με όλα τα ποστς εδώ που κυμαίνονται από το “απλά οκ” μέχρι το “ντροπιάζουν όποιον παίζει λάιβ” που είπα μήπως είναι από αυτές τις “αστείες” χαμμερικές κριτικές που γράφουν το αντίθετο από αυτό που εννοούν σε όλο το κείμενο, επειδή, well, είναι αστειο (;).

( η άποψή μου προφανώς είναι για την απόδοση των DHG, όχι για τα σαππόρτ ή τα προβλήματα στον ήχο που ήταν στην άλλη συναυλία =Ρ )

Εγώ μια χαρά ορεξάτους τους είδα στη Σαλόνικα. Βέβαια, σε κατανοώ για το ξενέρωμα με την ώρα έναρξης. Εγώ διακοπές ήμουν, οπότε δε με ένοιαζε. Ίσα-ίσα που με βόλεψε γιατί πρόλαβα και τους πολύ καλούς Kult Of Taurus. Απ’ ό,τι καταλαβαίνω πάντως, στην Αθήνα πρέπει να ήταν μάπα η συναυλία.

Τελικα ηταν ή δεν ηταν καλη η συναυλια, δεν μπορω να καταλαβω. Εγω τελικα δεν ηρθα γιατι προτιμησα να παω Arch Enemy που ακουω περισσοτερο. Συμφωνα με την κριτικη του σαιτ, μεχρι και οι ιδιοι οι DHG ειπαν ότι ηταν χαλια η συναυλια :
" Ο Vicotnik αμέσως ήρθε στο pit των φωτογράφων και ζήτησε συγγνώμη σε όλους εμάς που βρισκόμασταν μπροστά στη μπάρα για την φρικτή απόδοσή τους. Συγκεκριμένα είπε σε εμένα: «I’m so sorry, but too many technical shit tonight»."
Τι ισχυει και τι όχι?Θα μαθω βεβαια από έναν φιλο που είναι φανατικος μαζι τους και ηταν στο live,αλλα οι αποψεις διίστανται.

Θυμάμαι ότι σε μια παλιά συνέντευξη των DHG, ο Vicotnik είχε δηλώσει ότι όταν είχαν έρθει την τελευταία φορά, πάλι στην Αθήνα είχαν θέματα με τον ήχο και δε μπορούσαν να ανταπεξέλθουν πλήρως, ενώ στη Θεσσαλονίκη όλα ήταν κομπλέ και τους βοηθούσε και η ένταση του κοινού και δήλωνε με θαυμασμό για το πόσο ντούρασελ είναι η φάση εδώ πάνω.

Το λάηβ της Θεσ/νίκης ήταν πάρα πολύ καλό,ο ήχος θα μπορούσε να ήταν κ καλύτερος,αλλά καμία σχέση με αυτά που διαβάζω για την Αθήνα.Η επαναλαμβανόμενη καθυστέρηση στα λάηβ που γίνονται στο 8μπολλ είναι κουραστική.

Κακοί όντως οι Dhg Αθήνα, χωρίς να λέμε ότι δεν μπορούσαν να παίξουν ούτε ένα κομμάτι (αν και σε ένα όντως χάθηκαν για ένα λεπτό και έπαιζαν το ίδιο ριφφ συνεχώς) για συγκρότημα τέτοιου βεληνεκούς, ε φυσικά. Ειδικά αν είχες και κάποιες απαιτήσεις να ακούσεις κάτι παρόμοιο με τους δίσκους τους. με μία κιθάρα και χωρίς πλήκτρα η σαμπλς φυσικά δε μπορούσε να βγει έτσι κι αλλιώς. Πέρα από αυτό, τα περίεργα μέρη του καινούργιου δίσκου που δε το χω ακούσει και καλά μου προκαλούσαν ύπνο και σωστά που τα παίζαν. Το black metal ΔΕΝ είναι μουσική για live, τόσες φορές το έχουμε δει μπροστά μας, τόσες άλλες θα ξαναερχόμαστε σε λάιβ με την ελπίδα μπας και. Μία black metal μπάντα πρέπει να είναι 3 φορές πιο προβαρισμένη από ότι μία οποιαδήποτε άλλη για να βγάλει το υλικό της να ακουστεί σωστά με την ιδιαιτερότητα του ήχου που θέλει. (Εκτός κι αν σε λένε Marduk βέβαια και παίζεις κάτι πάναπλο…). Κάπως έτσι ήταν οι Thy Darkened Shade, πολύ προβαρισμένοι και υπό μία έννοια έσωσαν το λάιβ, όμως και πάλι το αποτέλεσμα έχανε πολύ συγκριτικά με τον 2ο (πολύ καλό) δίσκο τους. Shibalba δεν ήταν τόσο κακό όσο περιγράφτηκε, ωραίο ήταν το περφορμανς, κυρίως χαλούσε η ιδέα ότι ένα μικρό ποσοστό της μουσικής παιζόταν λάιβ. Προφανώς οι μεταλλάδες δεν έχουν και τα ακούσματα ή την όρεξη να ακούσουν τέτοια φάση σε λάιβ.

Σωστός σε όλα, μόνο νομίζω ότι η απόδοση των TDS δεν έχανε τόσο πολύ σε σχέση με τον δίσκο. Βέβαια έχω καιρό να τον ακούσω κιόλας, περιμένω το βινύλιο.

Είναι πολύ δύσκολο να αποδοθεί ένας τέτοιος δίσκος λάιβ γιατί παιχτικά είναι “πρωταθλητισμός” σε τεχνικό επίπεδο, θέλει την πόρωση και την εμπειρία μιας μπάντας όπως Behemoth ας πούμε. Αλλά πρώτο live ήταν, εάν συνεχίσουν θα το πετύχουν.

Χωρίς να ξέρω καθόλου τι εστι DHG live, ήμουνα βέβαιος ότι θα έχουν πληκτρά για να παίξει samples, ηλεκτρονικά, πιάνα και λοιπά, οπότε η μόνη ένσταση που είχα στο live ήταν αυτή. Βέβαια από την άλλη δε με χάλασε κιόλας που άκουσα έτσι γυμνό black metal. Τέλοσπαντων πέρασα γαμώ γιατί πρακτικά ήταν και η πρώτη φορά που έβλεπα black live (οι Immortal το 99 δεν μετράνε γιατί ήμουνα μικρός και δεν ένιωθα και πολύ). Όμως ήταν καφρίλα να παίξουν μικρότερο σετ στην Αθήνα, όσο κι αν είχαν ξενερώσει και οι ίδιοι όπως λέει η ανταπόκριση του rocking. Ασυγχώρητο…