Καταγγειλετε την Didi για τη συναυλια του Roger Waters

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ! Το ότι θα ειναι δεν αναιρείται… Το ότι τα πρόβατα θα πανε να γεμισουν το χωρο και οτι ειμαστε ΖΩΑ που απλά θέλουμε και το χουμε στο αιμα μας να μας εκμεταλλεύονται δεν αναιρεί ότι μια εταιρεία είναι μπουρδελο. Ας μάθουμε κάποτε να μη δίνουμε ψήφο εμπιστοσύνης σε εμφανέστατα ΑΝΙΚΑΝΟΥΣ ανθρώπους μπας και σωθούμε σα χώρα… Σε όλα τα επίπεδα.

Θα φανω οτι υπερασπιζομαι την Didi απο αυτο που θα γραψω αλλα δεν πειραζει. Και για να σας προλαβω, ΔΕΝ δουλευω για την Didi , απλα συζητηση κανουμε.

Το 1989, ο Νίκος Λώρης και η Νανά Τράντου, ιδρύουν την BIG STAR PROMOTION που ειδικεύεται στην διοργάνωση συναυλιών.

Εαν δηλαδη μια εταιρεια που υπαρχει απο το 1989 ειναι ανικανοι οπως λετε, τοτε οι αλλες εταιρειες που υπηρχαν κατα καιρους τι ηταν; Και ας μου εξηγησει καποιος επιχειρηματικα πως μια ανικανη εταιρεια υπαρχει τοσα χρονια για να το κανω case study στους μαθητες μου.

[SIZE=“6”][B]ΜΟΝΟΠΩΛΕΙΟ! [/B][/SIZE]

Δεν είναι ανίκανη η DIDI, κάθε άλλο.

Έλλειψη σεβασμού απέναντι στους πελάτες της έχει. Εϊναι η γνωστή ιστορία όπου ένας άνθρωπος ή μια ομάδα ανθρώπων ξεκινά αρπάζοντας μια ευκαιρία και πλουτίζει, όμως κάπου στην πορεία ξεχνά ότι η διαδικασία μέσω της οποίας πλούτισε είναι ένα συνεχές δούναι-και-λαβείν μεταξύ εκείνης και του πελατειακού της κοινού.

Η Didi λειτουργεί στον αυτόματο πιλότο εδώ και πολλά χρόνια, δεν ενδιαφέρεται για κανενός είδους παρατήρηση εκ μέρους των πελατών (μάλιστα απαντά με χυδαία αλαζονικό τρόπο μερικές φορές) και πλέον διατηρείται επειδή το πελατειακό κοινό στο οποίο απευθύνεται έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (πχ λειτουργεί με κάτι που ονομάζει “συναίσθημα”).

Σε αυτα συμφωνω.
Απο τον χωρο εχουν περασει αρκετες εταιρειες που πια δεν υπαρχουν.
Παντως για να κανω μια φορα ακομα τον συνηγορο του Διαβολου , απο διαφορα group εχουμε κατα καιρους ακουσει παραπονα/καταγγελιες σχετικα για τις Ελληνικες εταιρειες. Σοβαρα μιλαω τωρα, για την Didi εχει ποτε ακουστει κατι απο συγκροτηματα;

Δεν γνωριζω κατι τετοιο, αλλα γιατι θα επρεπε αμεσα να μας ενδιαφερει ως συναυλιαζομενους αυτο;

Μάγκες , μερικές φορές το θέλω και το γουστάρω, υπέρ νικούν λογικές . Ηρθε ο οζυ μαλακασσα. Δεν πήγα. Ηρθαν μεταλικα. Δεν πήγα . Ηρθαν guns n roses . ΔΕΝ ΠΉΓΑ !! Οχι γιατι δεν γουστάρω , αλλα γιατι δεν ΒΟΛΕΥΕΙ !! Απλά . Αμα τα διαχωρισεις θα είσαι κομπλεδουρα!

Μονοπώλιο θα ήτανε αν είχε ένα προϊόν το οποίο δεν έχει κανένας άλλος. Από την στιγμή που υπάρχουν χιλιάδες μπάντες και πολλοί διοργανωτές και ειδικά αν σκεφτείς ότι είναι λίγες μπάντες που δουλεύουν με έναν και μόνο διοργανωτή τότε δεν είναι μονοπώλιο αυτό που κάνει/έχει η Didi.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον ChrisP, δεν είναι ανίκανοι. Απλά έχουν θέμα στο πως αντιμετωπίζουν τον πελάτη. Και ειδικά με την κρίση και τις τρελές χασούρες που έχουν φάει φέτος δε πρόκειται να αλλάξουν αν δεν αναγκαστούν από την αγορά ή τους μηχανισμούς ελέγχου της αγοράς.

Το να γίνει κάτι τέτοιο το θεωρώ απίθανο, ίσως 1 από τα 3 ονόματα που είπες και με το ζόρι. Πρέπει να παραδεχτώ ότι αν γινόταν κάτι τέτοιο θα πήγαινα, ο πειρασμός να δεις τέτοιες μπάντες υπερισχύει από το το μίσος μου προς την didi, αλλά και πάλι μιλάμε για 1/1000 να γίνει κάτι τέτοιο.

Έτσι όπως το βλέπω εγω η Didi είναι η μοναδική εταιρία που αντεχει οικονομικα να φέρει ΜΕΓΑΛΑ ονόματα και να διοργανώσει σοβαρα (;;;:wink: φεστιβαλ! Αν εξαιρέσεις το sonisphere το οποιο δεν ξερω αν συμεττειχε και εκει με καποιον τρόπο, τα λεφτα για να ερθουν KISS, Maiden, RHCP, Metallica, ACDC, Ozzy, The Prodigy καθως και για το Ροκγουεηβ μόνο η ΝτιΝτι τα έχει! Με αυτη την έννοια άν θέλουμε να δουμε μεγάλο όνομα, θα ανεχτουμε τον τρόπο οργάνωσης της εταιρίας ,τις τιμες εισητηριων που βάζει κλπ κλπ! Έτσ, εμένα τουλάχιστον μια χαρα μονοπώλιο με φαινεται οτι ειναι! 8)

βασικά αυτό.

Φτάνουν αυτές που έχουμε ακούσει από τους πελάτες της. Για δέκα ζωές φτάνουν. Και μην πας μακριά, θα σου αναφέρω δύο συναυλίες που έγιναν μέσα σε λιγότερο από έναν χρόνο. Depeche Mode η ταλαιπωρία που έφαγε ο κόσμος ήταν απίστευτη. Red Hot Chili Peppers εγώ που πλήρωσα εισιτήριο ένιωσα πολύ βλάκας έτσι όπως έμπαινε μέσα ο καθένας, σα στρούγκα ήταν. Αν πας σε μια αντίστοιχη συναυλία στο εξωτερικό, που είμαι σίγουρος ότι έχεις πάει, καταλαβαίνεις για τι πράγμα μιλάμε.

αυτο το παραμυθι με το ολα-σουπερ- των συναυλιων στο εξωτερικο πρεπει να το σταματησουμε καποια στιγμη, ειδικα οσοι απο μας παμε συχνά :wink:

Δεν ξερω αν οι Ντιντιδες ειναι ανικανοι ή οχι, αυτο που ξερω ειναι οτι θα πρεπει καποιος να παει να τους δειξει και να τους μαθει,πως γινονται μεγαλες συναυλιες και μεγαλα φετιβαλ, για να μπορουν να κρατησουν τον κοσμο.Οπως και στο εξωτερικο, ο κοσμος να πηγαινει οχι μονο για την μουσικη,αλλα και για την ολη φαση του φεστιβαλ,της οργανωσης, των ανεσεων,των δυνατοτητων που σου παρεχει ενα μεγαλο μουσικο γεγονος. Οι ντιντιδες το ειχαν ξεκινησει ψιλο καλα,φερνοντας μεγαλα ονοματα και εχοντας μια ας την πουμε ,καλη οργανωση, με τα χρονια ομως και βλεποντας οτι ο κοσμος τους ακολουθει και τους τα σκαει πανω απ’ολα,αρχισαν να το εκμεταλευονται μεχρι αηδιας,φτανοντας τα τελευταια χρονια να εχει παραπονα ο περισσοτερος κοσμος που πηγαινει σε συναυλια τους, ειτε οικονομικα,ειτε ακουστικα, ειτε για οποιονδηποτε λογο ( τουαλετες,εξυπηρετηση στα ταμεια κτλ κτλ ).
Ισως το φετινο να τους ηταν ενα καλο μαθημα για το πως εχουν καταντησει και για το πως τους βλεπει ο κοσμος τωρα πια. Ας βαλουν μυαλο λοιπον,να σταματησουν να εκμεταλευονται τον κοσμακη και ας σοβαρευτουν. Αν οχι,ας τελειωσουν το RW και οταν μαθουν να κανουν την δουλεια τους σωστα, τα ξαναλεμε.

Υ.Γ. Η Μαλακασα για μενα ειναι απο τους ωραιοτερους χωρους που εχω βρεθει για συναυλια. Εισαι μεσα στο πρασινο και αυτο μου φτανει. Φυση και παλι φυση, απο το να ειμαι κλεισμενος μεσα στα τσιμεντα της Αθηνας. Το αν ειναι μακρια ή οχι, δεν νομιζω οτι στο εξωτερικο δεν κανουν δρομο 10-20-30 λεπτα για να πανε σε ενα φεστιβαλ. Αυτο εχουμε,αυτο μας προσφερουν. Οι γαμωκυβερνησεις μας εχουν φροντισει να εχουμε απλετους ανεκμεταλευτους χωρους σε αυτην την χωρα…

στο μεταξύ ξέρετε ότι έχει γίνει τόσος ντόρος γιατί είναι και οι “της καλής κοινωνίας” που δε θέλουν να μπλέξουν με τους υπόλοιπους… αν δεν ήταν αυτοί, βασικά δε άνοιγε ρουθούνι στα “μεγάλα” sites.

Εντάξει μη το τραβάμε σε επίπεδα “ταξικής πάλης” το θέμα…

δε τίθεται τέτοιο θέμα. άλλα για να ξεκινήσεις εξώδικα και καταγγελίες (έγγραφες) και να μη το πληρώσεις όσο άλλα δύο εισιτήρια πρέπει να είσαι τουλάχιστον δικηγόρος. από κει και μετά μέχρι και στο protagon αναφέρθηκε, κι όσο περνάνε οι μέρες θα παίρνουν κι άλλα σειρά. τέσπα υπάρχει πααααρα πολύς κόσμος που στην επόμενη μεγάλη συναυλία της didi, θα πάει γιατί απλά δεν ασχολείται να μάθει ποιος είναι ο διοργανωτής. το μπάχαλο γίνεται μεταξύ μας, άντε και σε 300-400 άτομα που είχαν κλείσει διακοπές,εισιτήρια και τα σχετικά.

Εδώ συμφωνώ απόλυτα, αλλά έχει σχέση με την προπώληση παρά με το είδος της συναυλίας. Αν πχ. έκανε 40.000 εισιτήρια και πάλι το μετέφερε θα ήταν 1000-2000 τα άτομα που θα κάνανε “μπάχαλο” όπως λες.

Όσο για το “δεν ασχολείται” εκεί είναι η γνωστή έλλειψη καταναλωτικής παιδείας που έχουμε σα λαός…

Άμα επηρεάζει τα μεγάλα σαλόνια σίγουρα μπορεί κάποιος να το χαρακτηρίσει και ως ταξικό.

Όταν ακυρώνονται ή αναβάλονται ή καθυστερούν ή ή…συναυλίες διαφορετικού ύφους δεν βλέπω τέτοιο μεσανατολικό.

Βέβαια ο Waters απασχολεί (και καλά κάνει) 10πλάσιο κοινό από την ξεφτίλα Τool με Mastodon.

Το ξαναπήγαν ΟΑΚΑ άντε γκρινιάρηδες… http://news247.gr/eidiseis/psixagogia/metathesh_hmeromhnias_kai_xwroy_dieksagwghs_ths_synaylias_toy_roger_waters.2333530.html