Καταγγειλετε την Didi για τη συναυλια του Roger Waters

AXXAXAXAXAXA EINAI ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΟΥΛΑ Η DIDI ΡΕΕΕΕ!!!

Μα γιατί το λες αυτό;;; Δεν καταλαβαίνω!

μάλλον θα πάνε γιατί … [B]δεν τους (με) νοιάζει [/B]ποιος διοργανώνει τη συναυλία. Ότι θα ρθουν οι Sabbath οι Metallica ή το x y συγκρότημα που καραγουστάρει ο κόσμος και δεν θα πάνε γιατί …“ο Λώρης πέρσι άλλαξε μέρος στον Waters”…ε όχι! Ξέρω το επίπεδο διοργάνωσης και πάω με πλήρη επίγνωση πως μπορεί να πάθω κανένα κάζο όπως πχ στους RHCP που για να κάνω μια απόσταση 15 μέτρων έπρεπε να στριμωχτώ σαν ζώο για 20 λεπτά και που έτσι στριμωγμένος βλαστημούσα την ώρα και τη στιγμή που αποφάσισα να πάω. (μετά μου πέρασε)

Στα του θέματος τώρα…η αλλαγή στον χώρο διεξαγωγής της συναυλίας ο οποίος ΔΕΝ έχει τις ίδιες υποδομές με τον προηγούμενο είναι μέγα λάθος. Την ημερομηνία είναι γούστο του καπέλο του να το κάνει (αλλά ακόμα και αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάστηκε)…αλλά αυτό με τον χώρο είναι βαρύ. Προσωπικά η μαλακάσσα δεν με χαλάει αφού έτσι κι αλλιώς από επαρχία έρχομαι, αλλά και πάλι πιστεύω πως πέρα από την όποια οικονομική δυσκολία μπορεί να δημιουργήσει η μετακίνηση ως επιπλέον έξοδο, η περισσότερη φασαρία γίνεται επειδή όλοι είχαν στο μυαλό τους πως θα είχαν εύκολη πρόσβαση στο ΟΑΚΑ και τώρα ξενερώνουν που σκέφτονται την ταλαιπωρία του TV

Η μέση λύση θα ήταν να μπορεί ο κόσμος να μπορεί να εξαργυρώσει τα εισητήρια αν και πιστεύω πως ελάχιστοι θα το κάνανε και πως ο ντόρος έχει προκύψει ακριβώς από την ανελαστικότητα σε αυτό το θέμα.

Δεν ξέρω πόσο το έψαξε νομικά προηγουμένως η didi αλλά φαντάζομαι πως τέτοιες κινήσεις δεν μπορούν να γίνονται στην τύχη.

Και κάτι τελευταίο. Προφανώς η αλλαγή έγινε λόγω χαμηλής προπώλησης, αλλά σκέφτομαι αν θα μου άρεσε να δω το live με 20.000 - 30.000 κόσμο στο ΟΑΚΑ η κάπου αλλού …

Ολα σουπερ δεν ειναι ρε συ, αλλα υπαρχει διαφορα και μαλιστα μεγαλη. Διαβαζα παραπονα για το RW και ουσιαστικα μιλαμε για ενα χωρο που ειναι ολοδικος της (εστω και νοικιασμενος επ αοριστου). Βαλε αλλες δυο σκηνες και γεμισε το billing με πιο μεσαια ονοματα απο τη στιγμη που δεν θελεις να φερεις κατι μεγαλο. Ακομα και σε χωρες πολυ λιγοτερο ανεπτυγμενες απ οσο εμεις, βλεπεις πως εχουν τη νοοτροπια του φεστιβαλ αντι του ο,τι αρπαξουμε…

ή τουλάχιστον βάλτε την πισίνα κάπου ωστε να έχουμε οπτικη επαφή στην μικρή σκηνη! Ήθελα να δω Kreator και να άραζα μεσα στην πισινα και δεν μπορούσα! :frowning:

[SPOILER]Καλα, σοβαρευομαι 8)[/SPOILER]

Περαν αστειου και σοβαρου, πραγματικα οταν μιλαμε για ανοιχτο φεστιβαλ με ελαχιστα λειτουργικα εξοδα χωρου απορω γιατι ειναι τοσο δυσκολο ενα εγχειρημα σαν αυτο που ανεφερα. Και οσον αφορα τυχον παραπονα απο μπαντες, δεν ακουτε γιατι τους φερονται ως επαγγελματιες και ξερουν πως δεν θα εχουν προβλημα, MMD και Athens Open Air τα πιο ευκολα παραδειγματα για το αντιθετο.

Απο εκει και περα η Ντιντι ειναι απο τις λιγοτερο χαλια εταιριες στο θεμα, αν υπαρχει ενα πραγμα στις μπαντες που καταλογιζω (και δεν αφορα τοσο φεστιβαλ) ειναι πως θα επρεπε να υπαρχουν ρητρες στις τιμες των εισιτηριων. Οι τιμες σιγουρα εχουν πεσει σε αρκετα νορμαλ επιπεδα, αλλα δε γινεται να ερχονται οι Paradise Lost με 30 και 35 ευρω τη στιγμη που στη Γερμανια θα τους δει ο αλλος με ενα 20ευρω ας πουμε.

[SIZE=“7”][B]ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΚΑΙΩΣΗ!!![/B][/SIZE]

[SIZE=“7”][B]ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΣΕ ΣΥΝΑΙΛΙΑ ΤΗΣ DIDI[/B][/SIZE]

ναι οπως εγραψε και ενας, ποτε ξανα εκτος [B]ΕΑΝ[/B] του φερουν τα 5-6 συγκροτηματα που θελει να ερθει…Τοτε θα παει, αλλιως οχι

εαν αυτος παει, ε τοτε τα θελει ο κωλος του.
κ εμενα προσωπικα θα με ενοχλησει να σκασει αγαπημενη μου μπαντα κ να δω οτι στην διοργανωση ειναι οι ντιντιδες, αλλα δε θα παω μετα απο αυτο κ ολα τα υπολοιπα που εχουν κανει.αρκετα…

Να κανω λιγο τον δικηγορο του διαολου…
Ποιο κοινο ειναι αυτο που τη λεει στη ντιντι; ο ελληνας μουσικοφιλος; ποιος; αυτος που αναβει καπνογονα γιατι ετσι του καυλωσε ακομα και σε κλειστο χωρο; Αυτος που μεσα σε κοσμο αναβει μπαφους γιατι “ειμαστε νεοι και ακουμε ροκ και τετοια καπνιζουμε εμεις οι ροκερς” σα να ειναι σπιτι του; Αυτος που θεωρει δικαιωμα του να καπνιζει σε κλειστο χωρο λες και η συναυλια γινεται στο πατρικο του;

Ας μην απαιτουμε να γινουμε ευρωπη μονο εκει που μας συμφερει ε. Αλλα τι λεω ποια ευρωπη… Λαιβ σε κλειστο της βουλγαριας και οταν λεμε νοτ αλαουντ εννοουμε νοτ αλαουντ. Οι μονοι που καπνιζαν ηταν οι ελληνες.

Δηλαδη εμεις ως κοινο ας ειμαστε βλαχουρια, αλλα ο Λωρης να ειναι Ευρωπη φαση;

[I]"Το βασικό στοιχείο του σχεδιασμού της παράστασης είναι η στενή επαφή του καλλιτέχνη με το κοινό με τρόπο που να μπορέσει ο θεατής να ζήσει τα συναισθήματα του έργου και την αυθεντική θεατρική μαγεία της παράστασης.

Λόγω της σημερινής συγκυρίας [B]ο χώρος που είχε ανακοινωθεί αρχικά, δεν μπορεί να λειτουργήσει[/B] ώστε το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα και η εμπειρία που καλούνται να ζήσουν οι θεατές να είναι στο μέγιστο βαθμό"[/I]

Και τι άλλαξε τώρα και έγινε λειτουργικός ο χώρος ??? :bleh:

Καταγγελία ΤΩΡΑ διότι όπως παραδέχεται και ο διοργανωτής σε σχετικό δελτίο τύπου, ο χώρος διεξαγωγής της συναυλίας είναι ΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΣ “ώστε το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα και η εμπειρία που καλούνται να ζήσουν οι θεατές να είναι στο μέγιστο βαθμό”!!! :har:

Τελικά οι νταλίκες προλαβαίνουν να έρθουν… ???

Δλδ θες να μας πεις οτι στο εξωτερικο,ουτε καπνιζουν, ουτε πινουν μπαφους ( οτι πιο ωραιο ) ,ουτε αναβουν καπνογονα…? Ε τι να κανουμε ρε φιλε, οι ξενοι ειναι και λιγο ξενερωτοι, εμεις οι Ελληνες ειμαστε πιο εκδηλωτικοι και κανουμε αυτο που γουσταρουμε. Δεν νομιζω οτι αυτο που λες εχει να κανει με την Didi. Αυτο που λες ειναι ενα προσωπικο σου κολημα και τιποτ’αλλο. Οι Ελληνες ετσι ειμασταν , ετσι ειμαστε και ετσι θα ειμαστε. Δεν ειμαστε ξενερωτος λαος και θα τα κανουμε ολα πουτανα οπου βρουμε ευκαιρια. Το αν η Ντιντι και η καθε Ντιντι δεν ξερει τι της γινεται, ειναι τελειως ασχετο.

αυτό όμως δεν στέκει ως επιχείρημα ε;

τουλάχιστον όσο αναφορά τα θέματα ασφαλείας ας είμαστε πιο συγκρατημένοι. αν για παράδειγμα ανάψει κάποιος καπνογόνο σε κλειστό χώρο και προκληθεί πυρκαγιά και πεθάνει κόσμος τι θα λέμε τότε; “έλα μωρέ…τι να γίνει έτσι είμαστε οι έλληνες…εκδηλωτικοί και γουστάρουμε να τα κάνουμε πουτάνα”

Δεν ειπα οτι καλα κανουν και φυσικα το θεμα ασφαλειας ειναι πανω απ’ολα,αλλα το ολο αυτο θεμα που ανεφερε ο φιλος ειναι ασχετο με την Ντιντι που μιλαμε εδω περα. Δεν αναφερει μονο τα καπνογονα,αλλα και αλλες “απολαυσεις” της ζωης. Εδω οι μη καπνιζοντες εβγαιναν εξω απο τα καφενεια και οι καπνιζοντες εμεναν μεσα, τι να λεμε τωρα…!!!

Μάλιστα. Καταλαβαίνεις βέβαια ότι την ίδια ακριβώς λογική μπορεί να χρησιμοποιήσει ο κύριος Didi και να πει "έτσι είμαστε εμείς οι Έλληνες, λαμόγια εκ φύσεως, κάνουμε ότι μας καυλώσει, αρκεί να μας συμφέρει, αδιαφορούμε για τους νόμους και την προστασία του καταναλωτή και όποιος θέλει επαγγελματικές συμπεριφορές στα παπάρια μας, εμείς κάνουμε αυτό που γουστάρουμε. Δεν είμαστε λαός με σοβαρή κουλτούρα και θα τα αρπάζω από όποιον βρω όπου βρω ευκαρία. Το αν ο vassilis7 και ο κάθε vassilis7 δεν ξέρει σε ποια χώρα ζει, είναι τελείως άσχετο.

Δεν είπα ότι είναι κατ’ ανάγκη σχετικό, που είναι. Μόνος σου απέδειξες ότι πολλοί (οι περισσότεροι) συνάνθρωποί μας είναι ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ και κάνουν αυτό που γουστάρουν γιατί έτσι γουστάρουν και γιατί μπορούν. Σε μια τέτοια κοινωνία είναι εκτός πραγματικότητας αυτός που απαιτεί επαγγελματική συμπεριφορά από τη ντιντι και την κάθε ντιντι λέω γω. Τις απολαύσεις της ζωής, καν΄τες σπίτι σου και δεν θα κάτσω να αποδείξω σε ένα 20χρονο γιατί δεν έχω καμία όρεξη να ανεχθώ μπάφους δίπλα μου. Κι εγώ καπνίζω και σαν φουγάρο μάλιστα .Αλλά όταν υπάρχει κανόνας, απαιτώ να τηρείται και ας στερηθώ εγώ την απόλαυσή μου. Αυτό είναι η Δημοκρατία. Πάντα αυτό ήταν η Δημοκρατία ελληνάρα μου.

Κι εγώ ρωτάω… αν στο πιθήκι που άναψε καπνογόνο σε κλειστό χώρο σκάγανε 2 άσβερκοι και τον πήγαιναν καροτσάκι έξω από το μαγαζί, τι θα είχαμε; Καταστολή, μπράβους, αλήτες; Τι;

Ελπιζω να μην αποκαλεις εμενα 20χρονο γιατι πεφτεις παααααρα πολυ εκτος πραγματικοτητας. Εαν σε ενοχλουν οι μπαφοι που σκανε σε μια συναυλια, γυρνα και πες το. Εαν σε ενοχλει το τσιγαρο που κανει ο διπλανος σου,πες το. Επειδη εσυ εισαι παραξενος και δεν ανεχεσαι τιποτα, δεν σου φταιει κανεις αλλος. ΑΠο την στιγμη που ξερεις πως ειναι σε συναυλιες και δεν τα ανεχεσαι…μην ξαναπας. Φανταζομαι θα σε ενοχλουν ολα και σε ανοιχτο χωρο,γιατι αμα σε ενοχλει κατι,σε ενοχλει παντα και παντου…
Οσο για το τι ειναι Δημοκρατια και τι οχι, δεν νομιζω οτι θα μου το μαθεις εσυ,γιατι προφανως και δεν ξερεις γιατι δεν δεχεσαι την γνωμη του αλλου και απαντας οπως απαντας. Ελευθερια λογου…u know!!!
Για τους ασβερκους που λες…δεν μου καιγεται καρφι. Εαν θελει ο επιχειρηματιας να τους χρησιμοποιησει,ας το κανει, δικαιωμα του ειναι…και μην μιλας για καταστολη,γιατι την εχουμε ζησει πολυ καλα τα τελευταια 4 χρονια ως χωρα…ή οχι??? Μηπως εχουν δικιο και εκει???

Κάπου εδώ συμπυκνώνεται το πρόβλημα με τις συναυλίες μας.

Αυτός που ακολουθεί τα αυτονόητα γίνεται ο “παράξενος” και κάπως έτσι χάνεται η μπάλα.

Επίσης ελπίζω να καταλαβαίνεις πόσο άσχημο ακούγεται το “μην ξαναπάς”, όταν το λες σε κάποιον που αγαπάει τη μουσική και θέλει να την απολαύσει ζωντανά, έτσι;

μα γιατί δεν πάμε μπροστά σαν χώρα ποτέ και πουθενά …
άμα τιμητής, όταν έρθει η σειρά του να κάνεις κάποια πράγματα κι αυτός τα φορτώνει αλλού και ψάχνει ΓΕΛΟΙΕΣ δικαιολογίες δεν γίνεται δουλειά … βέβαια η εταιρία θα πρέπει να είναι σωστή γιατί αυτό θα είναι προς συμφέρον του, αλλά όταν πρέπει να είναι αυτός σωστός ΟΟΟΟΟΧΧΧΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙ δεν τον συμφέρει …

έ ρε μπανανία …

Ακουγεται πολυ ασχημο και το ξερω,αλλα οταν κατι σε χαλαει και δεν μπορεις να το αλλαξεις ή το ανεχεσαι ή το σταματας. Το ιδιο ισχυει και για μενα,δεν λεω να μην ξαναπαει το παλικαρι . Και εμενα ας πουμε με ενοχλει στο γηπεδο ο αλλος με την ντουντουκα που φωναζει ολη την ωρα και μου σπαει τα αφτια, αλλα δεν μπορω να κανω κατι, το βουλωνω και τον ανεχομαι. Σε καμια περιπτωση δεν λεω καποιος να κοψει κατι που γουσταρει,αλλα αν δεν μπορεις να κανεις κατι να το αλλαξεις,ποιες αλλες λυσεις υπαρχουν?