Dimmu Borgir - Abrahadabra

ειναι απλα θεος:lol::lol:

:lol3::lol3::lol3:#-o

Χαχαχαχαχαχαχα!
1:45 - 1:55 ΠΑΤΩΜΑ! :lol3::lol3::lol3:

μεταλοχίπστερζ

Eντάξει, την γενικότερη απαξίωση προς το εν λόγω συγκρότημα την καταλαβαίνω. Παίζουν πλέον εμπορική μουσική, ούτε έχουν σχέση με την υπόλοιπη σκηνή. Ούτως ή άλλως, το είπε και πολύ εύστοχα ο bleedin, δεν έχει κάποιος να περιμένει κάτι από αυτούς εν έτει 2010.

Εγώ τους άκουγα για ένα διάστημα 3 χρόνων, από τότε που βγήκε το Stormblast μέχρι και μετά το Spiritual, μέχρι που σταδιακά έχασα το ενδιαφέρον μου σ΄αυτούς.

Kαταλαβαίνω πως δε θα μπορούσαν ποτέ να βγάλουν κάτι αντίστοιχο με το For all tiid ή το Στορμπλαστ, αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι η γενίκευση και η εμπάθεια. Ειδικά όταν τη βλέπω σε τέτοια ποστ.

Ξέρεις πόσο σε σέβομαι φίλτατε, όπως σέβομαι και την ενασχόληση και τη γνώση σου πάνω στο μπλακ μέταλ τόπι που είναι πολύ περισσότερη από τη δική μου, αλλά εδώ έχεις λάθος.

Το Spiritual Black Dimensions, για το οποίο έχω άποψη, είναι γεμάτο πλήκτρα του Μystis πάνω σε Slayer, Dark Angel, και Possessed riffs, χωρίς να αλλοιώνουν καθόλου το thrash χαρακτήρα του συγκεκριμένου δίσκου. Ίσα ίσα, του προσθέτουν χαρακτήρα, γιατί ούτως ή άλλως τα ριφ αυτής της σχολής είναι εκ φύσεως επικά.

Επιπλέον, τα θέμα των πλήκτρων στο του κυρίου στο συγκεκριμένο κομμάτι από το 3:22 μέχρι ν’αλλάξει το θέμα, χώνουν το 50% των άλμπουμ που έχεις ποστάρει στο ΒΜ θρεντι. Και να μην τα χώνουν σαν BM προς ΒΜ, τα χώνουν σα μουσική προς μουσική.:yes:

Τέλος, όταν αποφασίσετε να προχωρήσετε στην απαξίωση και των Οld Man’s Child, θα με βρείτε εξίσου απέναντι, μόνο που θα χω δίπλα μου συμπολεμιστή τον Plunderer 8) Ορμάτε!:stuck_out_tongue:

ισχυει! ο τυπος ειναι μονο γι’ αυτους και για ορισμενα γκιεστς.

RedRum, έγραψε για τις ατμόσφαιρες στα In Sorte Diaboli και Death Cult και αυτές χαρακτήρισα σκατά, δεν σκέφτηκα ότι έπρεπε να βάλω το quote συγκεκριμένα.

Σε άλλα topics έχω υπερασπιστεί και τους Dimmu της περιόδου που αναφέρεις και τους CoF και για τους Old Man’s Child δε λέω την παραμικρή κουβέντα και γιατί δεν έχω ασχοληθεί εκτενώς και κυρίως γιατί το demo τους γαμάει σύμπαντα.

Oκ, πριν το πέρασα στα γρήγορα-τώρα το 'δα.

Kανείς δεν μπορεί να πει τίποτα για Old Man’s Child 8)
Και μόνο το γεγονός ότι τα καλύτερα στοιχεία των Dimmu την τελευταία δεκαετία (βλέπε κιθάρες) είναι μπόλι από Old Man’s Child αρκεί.
O Galder έχει ασυλία :roll:

εγώ πάλι καταλαβαίνω απόλυτα να βρίσκει κάποιος σκατά τόσο την ατμόσφαιρα του ιν σορτε διαβολι όσο και του ενθροουν και γενικά την ατμόσφαιρα των μπόργκιρ, από την άλλη δεν καταλαβαίνω πως σοβαροί άνθρωποι σαν τον σκουρτζ και τον μπλίντιν δεν καταλαβαίνουν τι έχουν να προσφέρουν σε κάποιον οι όποιοι μπόργκιρ, μπορεί σε σένα ρεντ ραμ που τους έμαθες το 95 και τους βαρέθηκες στην 3ετία να μην έχουν να δώσουν κάτι, αλλά σε κάποιον που τους έμαθε το 2007 (όπως πιθανολογώ ότι συνέβη με τον τύπο που γράφει σε άσχημα ελληνικά) προφανώς έχουν να δώσουν. κάνετε λες και δεν έχετε περάσει το στάδιο πρώτα ακούσματα κι ότι μέσα σ’ αυτά προφανώς υπάρχουν πολλά που είναι σκατά αλλά ενθουσιάζουν γιατί για σένα είναι κάτι καινούργιο. από την άλλη ίσως να είστε η εξαίρεση στον κανόνα και να είχατε εξαρχής μόνο ακούσματα που είχαν να προσφέρουν πολλά, αλλά παραμένετε η εξαίρεση οπότε τι ακριβώς δεν καταλαβαίνετε; γενικά εγώ τρομάζω περισσότερο με τον χόρρορ ας πούμε που έχει ψάξει 35 μουσικά είδη στα 20 του και ενίοτε νιώθει πως πρέπει να δικαιολογηθεί για προγενέστερα ακούσματά του παρά από τύπους που μεταφέρουν το κιτς των μπόργκιρ και στον τρόπο που γράφουν, αλλά παρόλα αυτά είναι φυσιολογικότατοι και θα μπουν κι αυτοί σε ακούσματα που έχουν να προσφέρουν με την πάροδο του χρόνου, μόλις χορτάσουν το κιτς τους, μόλις ανακαλύψουν ότι όσο πιο αντισυμβατικός είσαι στο ίντερνετ τόσο πιο πολύ πουλάς.

για old mans child εδω βριζουμε ή θα ανοίξετε νεο τοπικ ?:lol:

ο σομνα ειναι φωνη της λογικης οπως παντα … αλλα ακυρωνει την υπαρξη φορουμς (ακα φορα)

+1, grusom ole!

Dimmu Borgir - Gateways

http://www.youtube.com/watch?v=MedP-O2KEbA

καλό μεν…αν και σε σημεία ψιλοpowerίζει…:? πάντως σαν να το έκαναν επίτηδες και βάλαν full πλήκτρα και ατμόσφαιρες και ιστορίες και αρκετή θεατρικότητα…
νιώθω πάντως σαν τα γυναικεία φωνητικά να μπήκαν στην θέση του vortex…:roll:

Θα μπορούσε άνετα να είναι και κομμάτι των Kamelot χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι άσχημο.

Το ακουσα, και δεν μπορω να πω πως ειναι ασχημο. Πολυ ατμοσφαιρα, και υπερβολικα συμφωνικά στοιχεια. Μ’αρεσει αυτο :stuck_out_tongue:

Στην ερώτηση σου δεν απαντά κανείς…

Οπότε θα την κάνω QUOTE κάθε 1-2 σελίδες και έχε την ελπίδα και εσύ μαζί μου, ότι θα πάρουμε απαντήσεις…

12345

Τραγικο το καινουριο κομματι…Ποσο πιο πλαστικα να γινουν τα φωνητικα του Shagrath?Αντε και σε Nightwish μαγκες!Βγαλτε τις κιθαρες,κρατηστε μονο τα πληκτρα και γυριστε το στο dark ambient ετσι κ αλλιως προς τα εκει το πατε! :stuck_out_tongue: