Disturbed @Release Athens Festival 30/6/2019

Παντως στο ιδιο μερος οι Anthrax ειχαν φοβερο ηχο.

1 Like

Ανεβηκαν προς το τελος οι Disturbed, αλλα ηταν κατωτεροι των προσδοκιων μου. Τους περιμενα χρονια κ ηχος με χαλασε πολυ.χτυπιομουνα κ δεν ακουγα τιποτα. Απλα φανταζομουνα το κομματι. Βλεπω οτι το αναφερουν κ αλλοι κ το συζηταω κ με φιλους. Λογικα θα χε να κανει κ με την θεση, αλλα οπως ξαναπα στην ιδια θεση οι Anthrax ειχαν πολυ πιο συμπαγη, δυνατο κ καθαρο ηχο. Κ γενικα φοβερη ενεργεια. Οι παλιογεροι του μεταλ, Manowar k Anthrax, τελικα με διαφορα οι καλυτεροι των 3 ημερων που πηγα κ ας περιμενα πολυπερισσοτερο πχ Αλις κ Ντιστερμπντ απο Ανθραξ. Πολυ μαγκες παιχταραδες οι παλιες καραβανες

1 Like

Πωπωπωπωπω κατι Ανθρακες. Απιστευτοι, μαγικοι. Ψόφιο κοινό, αν περιμένουν από εμάς τους 45αρηδες να αρχίσει πιτ, υπάρχει πρόβλημα. Κομματάρες, περίπου 75 λεπτά ατόφια θρασίλα και πανικός. Όσος πανικός βέβαια μπορούσε να παίξει ανάμεσα σε 20χρονα που δεν καταλάβαιναν ποιοι ήταν στη σκηνή και πιτσιρίκες που προσπαθούσαν να προστατευθούν από μεσήλικες που ξέφυγαν σε κάτι Be All, Madhouse, Antisocial, Indians κλπ. Ωραιότατος ήχος, η παλιόγρια ο Τζόι σε πολύ καλή κατάσταση.

Disturbed παραδόξως μού άρεσαν. Δεν το περίμενα διότι όσο προσπάθησα να τους ακούσω, δεν μου άρεσαν. Λαιβ όμως έβγαλαν ωραίο feeling. Αναγνώρισα μερικά κομμάτια τους, αν και ο τραγουδιάρης μιλούσε πολύ.

Όταν τα κάνει ο Αρχηγός, φωνάζετε. Όταν τα κάνει ο Ντιστέρμπιος, είναι Κυριακή βράδυ.

Καλός ήχος (δεξιά, κοντά στην οθόνη, άκουγα μία χαρά και την φωνή και τα όργανα. Μου άρεσε ο μπασίστας, πολύ δυνατός. Φάνηκαν ορεξάτοι, ίσως λίγο πιο “επαγγελματίες” από ό,τι θα περίμενα για ένα συγκρότημα που έρχεται πρώτη φορά εδώ.

Χάρηκα πολύ που χάρηκε ο κόσμος, πιτσιρικαρία στο φουλ και αυτό είναι καλό για να βλέπουμε μεγάλα ονόματα. Είχε 8-9 χιλιαρικα, ίσως και παραπάνω. Ήταν λιγότερος από Manowar ο κόσμος πάντως. Κάτι μλκς που διάβασα εδώ για άδεια κλαμπ, άδεια πλατείαν Νερού κλπ, μάλλον ήρθαν από άδεια μυαλά. Έφυγα πριν χαιρετίσει η μπάντα τον κόσμο και όπως έβγαινα έβλεπα (πάλι) χαμογελαστές φάτσες, χαρούμενους ανθρώπους. Πολύ σημαντικό αυτό για μία συναυλία. Ωραιότατη διοργάνωση φέτος, να είμαστε καλά του χρόνου και να δούμε ακόμα καλύτερα πράγματα.

Οι Rush το έκοψαν είπαμε;

11 Likes

Θα συμφωνήσω με @jonkyr. Φοβεροί οι Anthrax, εντυπωσιακά καλός ο Belladonna (μέχρι και με το παλιόγρια συμφωνώ), πολύ ωραίο το setlist τους. Όχι και εντελώς ψόφιο το κοινό, αλλά όχι και τρομερό, ΟΚ. Μιάμιση ώρα. Δε νομίζω ότι ένα full set τους είναι και πολύ παραπάνω. Πολύ ωραίοι, πολύ σοβαροί και πολύ διασκεδαστικοί μαζί. Frank Bello μεγάλη μορφή.

Disturbed είδα από πιο μακριά, πολύ καλός ο ήχος τους, επαγγελματική εμφάνιση με την καλή έννοια. Ο κόσμος γούσταρε. Ο Drainman μίλησε 2-3 φορές, αλλά αυτά που είπε μια χαρά ήταν ρε, για την κατάθλιψη και τον εθισμό ήταν ο μεγαλύτερος “λόγος” του, όχι για το πόσο γαμάνε οι Έλληνες κλπ :stuck_out_tongue_winking_eye:.

Οι Rush ναι, το έκοψαν…

5 Likes

Έβγαλαν και ελληνική σημαία μετά το indestructible ε να τα λέμε κι αυτά :stuck_out_tongue:
Γαμω ήταν και σήμερα η διοργάνωση αλλά νομίζω οι Anthrax κέρδισαν από θέμα απόδοσης αν και οι Disturbed βγήκαν με αέρα μεγάλης μπάντας, έγχορδα, πιάνο στο sound of silence και δεν συμμαζεύεται. Λίγο παραπάνω μελο απο όσο θα ήθελα αλλά με τις κομματάρες που έχουν κέρδισαν τον περισσότερο κόσμο που ήρθε γι αυτούς.
Πιστεύω πως είχε κοντά στις 10 χιλιάδες λίγο πάνω λίγο κάτω είναι επιτυχία. Πάντα τέτοια!

3 Likes

Παιδια για τον ηχο βλεπω πολλα παραπονα. Τι να πω ισως επρεπε να δοκιμασω κ αλλου. Εμενα μου φανηκε κ πολυ χαμηλο το βολιουμ μεχρι την μεση του σετ τους. Μιλαγαν διπλα μου διαφοροι κ τους ακουγα πεντακαθαρα, ενω ημουν αρκετα πιο μπροστα απο τον πυργο

Καλημερες. Βαλτε καποιος κανα σετ λιστ Anthrax να δουμε τι χασαμε πληζ.

Caught in a mosh, Got the Time, Madhouse, Be All End All, I am the Law, Now its Datk, Medusa, NFL, AIR, Antisocial, Indians + 2 απο τα τελευταια που δεν ηξερα

Αρκετα καλοι, λιγο πεσμενοι ισως σε σχεση με την τελευταια φορα που τους ειδα αλλα και παλι γαμω, σε αποδοση. Κοινο αισχος στους Ανθραξ, ευτυχως που υπηρχαν καποια ατομα που ηρθαν γι αυτους και σωθηκε λιγο το πραγμα (αν και σε Indians εγινε λιγο χαμουλης).

Disturbed ειδα καπου μεχρι τη μεση και πολυ ηταν κα ισηκωθηκα κι εφυγα

1 Like

Στους Disturbed κ γω περίμενα λίγο καλύτερο ήχο, αλλά έστρωσε όσο περνούσε η ώρα.
Πολύ μικρές ηλικίες που φάνηκαν να ξέρουν τα κομμάτια και τραγουδούσαν συνεχώς δίπλα μας. Δεν περίμενα τόσο κοινό και εξεπλαγην ευχάριστα.

Οι Anthrax ήταν super και φάνηκε ότι έχει γράψει πολλά χιλιόμετρα το κοντέρ. Εμπειρία αλλά και ενέργεια.

Six For Nine το λιγότερο αδιάφοροι, είναι απορίας άξιο γιατί έπαιξαν πάνω από Need, οι οποίοι παρά τον ήλιο και τη ζέστη έπαιξαν φοβερά.

3 Likes

Ωραία τα λέτε για Άνθραξ, που πράγματι γαμώ ως συνήθως, αλλά

TEN THOUSAND FISTS IN THE AIR.

2 Likes

Eχεις δικιο ανεβηκαν και τους εξαφανισαν…

Επειδή στη μουσική το νόημα είναι η χ μπάντα να εξαφανίσει την ψ μπάντα.

8 Likes

Κομματαρα το Ten thousand fists κ γι αυτο ειδικα, εκει που ημουνα, ειχαμε ξενερωσει. Δεν μας “εφτανε” καθολου. Δεν πλησιαζε καθολου την “ενταση” κ τον ηχο του δισκου

1 Like

Συμφωνω, μονο αυτο τον δισκο εχω ακυοσει απο disturbed (περα απο τα σκορπια γνωστα κομματια κτλ) και καπου εκει ξενερωσα.

@Ktn εσυ συνεκρινες μονος σου, και εγω απλα ειπα οτι οποιος ειδε και τις 2 μπαντες μου φαινεται αδιανοητο να προτιμησε την εμφανιση των disturbed. Μπορει και να κανω εγω λαθος, αλλα δεν νομιζω η διαφορα ηταν τεραστια.

Σαφής σύγκριση η ρεφραινάρα του Ten Thousand Fists, ναι.

1 Like

Thanks. Αυτό ακριβώς. Κι εγώ σε τέτοια φάση θα ήμουν, έχω ξαναπάει σε συναυλία όπου γουστάρω μόνο το support και γενικά είναι ψιλοξενέρωτη η φάση. Γιαυτό και αποφάσισα να μην πάω, ενώ όλη η παρέα πήγε για Anthrax μόνο. Bάζοντας και στην εξίσωση και εισιτήριο για Manowar, Slayer, Skid Row, Cure με τη γυναίκα κλπ κλπ μέσα σε ένα μήνα, από κάπου έπρεπε να κόψω.

Πάντως ο ανηψιός μου γύρω στα 20 που πήγε για Disturbed μόνο μου έστειλε μήνυμα ότι πέρασε γ@μάτα και ότι του άρεσαν και οι Anthrax. Και αυτό έχει σημασία! Ο καθένας να περνάει υπέροχα για το συγκρότημα που γουστάρει.

4 Likes

Ρε δεν ήταν support στην ουσία, έπαιξαν μιάμιση ώρα!

4 Likes

Ναι, για αυτό έχω αρχίσει και το ψιλομετανιώνω τώρα :slight_smile:

Αλλά όντως ο κόσμος θα ήταν προσανατολισμένος προς Disturbed και λογικό, συν πόσοι άλλοι σαν και μένα που γούσταραν Anthrax δεν πήγαν καν.

Οι Disturbed πωρωθηκαν πάντως με το ελληνικό κοινό, και ο κόσμος στις φωτογραφίες φαίνεται και πολύς, και σουπερ ενθουσιασμένος. Ζηλεύω άπειρα. Εγώ αν ήμουν Αθηνα πάντως θα πήγαινα αφού τελείωναν οι Ανθραξ που μου είναι παντελώς αδιάφοροι. Το εισιτήριο ήταν τόσο φτηνό που άξιζε 100% ακόμα και μόνο για Disturbed.

2 Likes

Ούτε Νέα Υόρκη δεν έχεις πάει, μου θες και Αθήνα :stuck_out_tongue:!

2 Likes