Disturbed @Release Athens Festival 30/6/2019

Ταυτόχρονα ή είτε κομμουνιστες είτε ναζί;;

εδώ σε έχασα λίγο (παρότι γενικά συμφωνούμε)… γιατί να είναι κακό; το ότι δε σου αρέσει κάτι δε σημαίνει ότι ότι ακυρώνεται η προσφορά του στο χώρο.

Καλοί χρυσοί οι Disturbed αλλά αν σταματούσαν αυτή τη στιγμή σαν μπάντα σε 10 χρόνια δεν θα τους θυμόταν κανείς. Οι Manowar κουβαλάνε μια ιστορία και πολλούς μεγάλους δίσκους στις πλάτες τους. Μπορεί θεματολογικά να αφήνουν πολύ κόσμο αδιάφορο αλλά μουσικά έχουν προσφέρει πολλά… και έχουν έναν από τους καλύτερους τραγουδιστές του χώρου… πολλοί τραγουδιστές θα σκότωναν και τη μανούλα τους για να μπορούν να στέκονται στο σανίδι μετά τα 60 τους όπως ο Έρικ

Τι προσπαθεις και συ. Το πνευμα του Σταματουκου ειναι δυνατο :stuck_out_tongue:

Εμεις τι φταιμε που αγαπαμε Manowar, την βρισκουμε και με Disturbed κτλ κτλ. Ποση βαρεμαρα πια. Τα ιδια κ τα ιδια

4 Likes

Μα ΔΕΝ μπορεί να ήταν και οι δύο συναυλίες καλές. Απλό είναι.

8 Likes

Εγώ και Manowar και Disturbed πέρασα γαμω. Πιστεύω όμως ότι οι Anthrax έκλεψαν την παράσταση γενικά, μεγάλο live!

8 Likes

αυτό είναι το φυσιολογικό! \m/

5 Likes

Δεν εχω θεμα με τους Μανογουορ. Ας υπαρχουν κι ας παει οποιος θελει να τους βλεπει. Τωρα το τι σχεση εχουν με αυτο το τοπικ, αδυνατω να το καταλαβω. Με τους διθυραμβους για οτιδηποτε εχει να κανει με αυτους (μουσικη προσφορα, φωνη, κτλ) απλα διαφωνω καθετα, και δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Δεν μπαινω στο τοπικ τους να τα γραψω, γιατι δεν υπαρχει κανενας λογος.

Επισης, μπορουμε να εχουμε διαφορετικες αποψεις για την προοδο και την εξελιξη της μουσικης, κι αυτο οκ ειναι ελπιζω.

2 Likes

Ρε παιδιά γιατί καίγεστε έτσι; Why can’t we all get along?
Γουστάρεις Manowar κ πέρασες καλά στη συναυλία; Τέλεια.
Σου αρέσουν οι Disturbed ή οι Anthrax (ή και οι δυο) και πέρασες όμορφα; Τέλεια.

Κάτι συζητήσεις γηπεδικού στυλ δεν τις καταλαβαίνω ειλικρινά. Όπως και την ανάγκη για κράξιμο. Δε μειώνει αυτό που σου αρέσει κάτι άλλο που είναι πιο δημοφιλές. Ούτε και η επιτυχια μιας συναυλίας λειτουργεί σε βάρος μιας άλλης.

Τώρα γιατί πρέπει ντε και καλά να επιβάλλουμε απόψεις ή να μειώνουμε τα γούστα του καθενός δεν μπορώ να το καταλάβω. Λιγάκι κόμπλεξ μου κάνει.

11 Likes

Απλά εδώ να πω ότι Manowar πήγα με χαμηλές προσδοκίες και μου έκλεισαν το στόμα ενώ Disturbed που πήγα με υψηλές προσδοκίες νομίζω ήταν ένα κλικ λιγότερο καλοί από αυτό που ήθελα.

3 Likes

Δεν καίγομαι… κουβέντα κάνουμε, απλά τα γραπτά ίσως παρεξηγούνται καμιά φορά
Κανένα πρόβλημα από μένα

3 Likes

Δεν απαντούσα σε σένα btw αγαπητέ, γενική παρατήρηση έκανα με αυτά που βλέπω τις τελευταίες μέρες στο φόρουμ :slight_smile:

3 Likes

Εχει και Κορν συντομα, πιασε το ποπ Κορν

3 Likes

Η προσέλευση μπορεί να σχετίζεται με πολλούς λόγους άσχετους με τη μουσική

Σίγουρα πάντως δεν έχει σχέση με πρωτόγονους και δεν είναι ευχάριστο ή δυσάρεστο γεγονός

1 Like

Οι Manowar μετά από 40 χρόνια καριέρας είναι το κορυφαίο όνομα στα φεστιβάλ αν δει κανείς τα billing. Βέβαια εδώ μέσα διαβάσαμε ότι δεν είναι και πολύ επίκαιροι. Γεμίζουν τα φεστιβάλ αλλά δεν είναι επίκαιροι (το είχε γράψει ο συγκεκριμένος σε άλλο topic). Το διαβάσαμε και αυτό. Επίσης ούτε λίγο, ούτε πολύ είναι μουσικά ψιλοάμπαλοι.

Αυτοί που είναι επίκαιροι και μουσικά καταρτισμένοι είναι οι μπάντες που ακούει ο Quintom. Κάτι Muse, κάτι Leprous, κάτι Ghost και κάτι Artic Monkeys. Όταν όλοι αυτοί μετά από 40 χρόνια καριέρας καταφέρουν να είναι κορυφαίο όνομα στα φεστιβάλ, τότε να βγουν και να μιλήσουν. Σημειωτέον οι Leprous, oι οποίοι θα έπρεπε να είναι headliners αντί για τους Slayer (oh yes!) πόσα άτομα θα μάζευαν στη Λεωφόρο αν έπαιζαν; Με Leprous headliners η συναυλία θα γινόταν στο Crow Club στη Σινώπης.

Ξαναπιάνω το θέμα επικαιρότητα. Αν υποθέσουμε ότι οι Manowar δεν είναι επίκαιροι αλλά επίκαιροι είναι οι Artic Monkeys. Επίκαιρος σημαίνει καλύτερος;;; Δηλαδή επειδή οι Artic Monkeys γράφουν ραδιοφωνικές σαχλαμάρες και ακούγονται σε περισσότερο κόσμο σημαίνει ότι είναι καλύτερη μπάντα; Από πού κι ως πού;

Εγώ να θυμήσω ότι ο πιο επίκαιρος καλλιτέχνης αυτή τη στιγμή είναι ο τυπάς που λέει το “Mama”. Ό,τι τραγούδι βγάζει πάει νούμερο 1 στις τάσεις στο youtube. Από πότε λοιπόν είναι κριτήριο ποιότητας η περίφημη επικαιρότητα; Που φυσικά οι Manowar παραμένουν φουλ επίκαιροι στη σκληρή μουσική. Τα φεστιβάλ και η θέση στην οποία παίζουν το λένε, όχι εγώ.

Δεν έχω θέμα με τους Manowar. Έχω και φίλους που ακούνε Manowar. Aρκεί να μην γράφουν στο forum και προκαλούν :rofl:

3 Likes

Όσο για τα περί πρωτόγονων Ελλήνων να πούμε ότι οι 7-8000 που μάζεψαν οι disturbed ίσως είναι και το μεγαλύτερο κοινό που μάζεψαν στην τρέχουσα ευρωπαϊκή τους περιοδεία , με εξαίρεση φυσικά τα φεστιβάλ. Οποίος αμφιβάλει ας ρίξει μια μάτια σε τι χώρους έπαιξαν στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, σε όσες εμφανίστηκαν διότι τεράστιες ευρωπαϊκές αγορές τις αγνόησαν προφανώς λόγω έλλειψης κοινού.

1 Like

και εδω φεστιβαλ ηταν . Για τους Anthrax πηγαν οι περισσοτεροι.

1 Like

Για ποιον λογο γινεται η κουβεντα σε αυτο το θρεντ δεν καταλαβαινω, ανοιχτε ενα θρεντ χατζημεταλαδες Vs χιπστερ και ξεμαλλιαστειτε εκει, να μπορουμε να το μιουταρουμε να μην διαβαζουμε τις παπαριες σας. Γραφεις εδω μεσα που μπαινει ο αλλος να διαβασει για την συναυλια των Disturbed και βλεπει 300 σελιδες παπαρολογιες για το ποιος την εχει μεγαλυτερη, ε φορτωνει και ο αλλος και λεει μαλακιες και ειμαστε μια ωραια ατμοσφαιρα.

Μια μονιμη μαλακια να βγουμε πιο γαματοι απο τον αλλον ρε πουστη μου. Καθυστερημενοι μουσικα αυτοι που ακουνε Μανογουωρ, θυματα του μαρκετινγκ αυτοι που ακουνε Disturbed, την ειπαμε στον αλλον (και οχι καυλαντα για το ποια μπαντα ειναι καλυτερη, του προσβαλλουμε το χαρακτηρα και το τι ειδους μουσικοφιλος ειναι) και νοιωσαμε γαματοι.

Μια μονιμη κουραση πλεον αυτο το φορουμ.

14 Likes

Πάψτε homo metallicus

1 Like

μου έστειλε μεηλ το release να συμμετάσχω σε ερωτηματολογίο για να πω τις εντυπώσεις μου απ το φεστιβαλ :")

τι έχουν πάθει αυτοί ωρέ , Ευρωπαίοι γίναμε

13 Likes

Μόλις είδα αυτό το report, σύμφωνα με το οποίο το tour των Disturbed είναι 51ο σε έσοδα φέτος, ανεξαρτήτως μουσικού είδους και πίσω από Metallica, Kiss, TSO όσον αφορά ροκ/μεταλ μπάντες, πάνω από Aerosmith, Def Leppard κλπ.

2 Likes