"Diversity" στην ποπ κουλτούρα

----->

Καλα τι να γινει τωρα, αυτοι ειμαστε εδω μεσα. Αυτο δεν σημαινει οτι δε θα επρεπε να γινεται ο οποιοσδηποτε διαλογος. Προφανως οι αποψεις μας μπορει να μην εχουν την ιδια βαρυτητα με την αποψη καποιου απο την Σαμοα ή καποιας γυναικας απο το Πακισταν, αλλα αυτο ελειπε, να μην μπορουμε να συζηταμε κιολας.

Ανοιξες πολλα σακια ταυτοχρονα και δεν εχουν καμια σχεση το ενα με το αλλο :stuck_out_tongue: Καταρχας, το ποσοστο ανθρωπων που ασχοληθηκαν με το φυλο των πρωταγωνιστων στις πιο προσφατες ταινιες Star Wars ηταν αστρονομικα μικροτερο απο το σημειο στο οποιο θα ηταν αξιο αναφορας. Καποιοι πεταμενοι ξεφτιλισμενοι alt-right καφροι ασχοληθηκαν με αυτο, και δεν εχει και μεγαλη αξια η αποψη τους.

Οσον αφορα το Ghostbusters, για μενα ηταν εντελως ακυρη αποφαση να φτιαξουν μια ταινια με 4 γυναικες Ghostbusters και να βασισουν και ολο το marketing σε αυτο καθεαυτο το στοιχειο της ταινιας, και δεν απορω που η ταινια πατωσε, ασχετα με το αν ηταν καλη ή οχι (φανταζομαι δεν ηταν καλη απο οσα διαβαζω, δεν την εχω δει προσωπικα).

On topic… θα μπορουσα να γραψω παρα πολλα, αλλα την αποψη μου την εγραψα κυριως στο topic της σειρας Lord Of The Rings.

  • Δεν θεωρω οτι θα επρεπε να υπαρχει η παραμικρη αντιδραση οταν δημιουργοι νεων ταινιων, σειρων, κομικς, δημιουργουν νεους χαρακτηρες ή αλλαζουν υπαρκτους fictional χαρακτηρες (κυριως στα comics παει αυτο - εννοω εκει γινεται πιο συχνα) οσον αφορα το φυλο τους, το χρωμα τους κτλ. Δεν το καταλαβαινω κιολας δηλαδη. Βγαινει μια ταινια με μαυρους, με γκεη, με γυναικες, με οτιδηποτε, γιατι να πειραξει τον οποιονδηποτε κατι τετοιο? Δηλαδη οκ εγω απεχθανομαι την ολη λογικη ομαδοποιησης που νιωθουν καποιοι και θα αισθανθουν ανωτεροι, καλυτεροι, συνδεδεμενοι κ.ο.κ. αν δουν εναν λευκο αντρα στην οθονη, αλλα ακομα κι αν προσπαθησω να το καταλαβω, δεν μπορω. Μαλλον τεραστια ανασφαλεια δειχνει.

  • Καθε περιπτωση νομιζω μπορει να εχει και διαφορετικο διαλογο. Υπαρχει μια μεγαλυτερη ελευθερια σε σουπερ ηρωες για παραδειγμα που υπαρχουν και multiverse και ενα σωρο διαφορετικες εκδοχες comics κτλ. Τωρα οσον αφορα iconic χαρακτηρες, π.χ. τον Luke Skywalker, γιατι να βγαλεις ξερω γω ταινια που θα τον κανεις μαυρο? Δεν ειναι πολυ καλυτερο να βαλεις εναν μαυρο χαρακτηρα στο Star Wars και να τον χτισεις ωστε να γινει κι αυτος iconic? Αντι να βαλεις τον Finn στις τελευταιες ταινιες και να τον μετατρεψεις σε ανεκδοτο? Ειμαι υπερ του inclusion παντου και παντα, αλλα οταν γινεται, καντε το σωστα ρε γμτ. Καλυτερα να μην ειχαν βαλει καν μαυρο χαρακτηρα αν ηταν να τον καταντησουν γελοιο :sweat_smile:

  • Στο επερχομενο Thor (Love and Thunder) αν δεν κανω λαθος θα παρει τα σκηπτρα του Thor η Jane (Natalie Portman). Να ενας πολυ σωστος τροπος να “αλλαξεις” φυλο σε καποιον χαρακτηρα και να αναδειξεις και μια γυναικα σε εναν τετοιο ρολο, καθως μπορεις να το στηριξεις και σεναριακα.

  • Γενικα παντως καλυτερα να υπαρχει diversity σε ολα τα νεα media και με οποιονδηποτε τροπο, ακομα κι αν το αποτελεσμα μερικες φορες ειναι αποτυχια, απο το να μην γινεται καν η προσπαθεια.

4 Likes

+10000000000

Γιατι ο Τζέημς Μπόντ πρέπει να είναι ΑΝΤΡΑΣ + ΛΕΥΚΟΣ ? Γιατι στο σορς ματίριαλ και στις μέχρι τώρα 25 ταινίες είναι ένας μπεκρής, γυναικάς, λευκός, Σκωτσέζος, Αντράς. Τον έπαιξε και Αμερικάνος και αγγλοι θα μου πεις, αλλά οκ. Δεν έχει νόημα να Γ##$#$## ένα IP, για να το παίξεις προοδευτικός.
Μ αυτή τη λογική ας παίξει τον Μαλκομ Χ, ο εμινεμ ξερω γω - γιατι όχι. Η ο σάκης ο ρουβάς που είναι και στάρ.

Επίσης, με το μπαρδόν αλλά η μέση γκόμενα γεννημένη μεσα 90 και μέτα, Χ…ε για τον ΤΖΕΜΗΣ ΜΠΟΝΤ. Για κάνα τζαστιν μπιμπερ, και σκυλοζουλάντερ, ίσως να ενδιαφέρεται. Πρέπει να ξέρεις που απευθύνεσαι και ποιο κοινό μπορεί να ταυτιστεί με οτι φτιανζ. δλδ όσο και αν μου αρέσει ενα “χουντ” έργο αν είναι καλή η δραματουργία του, το μέσο χούντ έργο θα αποθεωθεί απο μαύρο κοινό γιατί είναι πιο κοντά. Οι καγκουριές των Φ+Φ έχουν πιο “κατανεμημένο κοινό” απο πλευράς εθνικοτήτων. κτλ κτλ. δλδ σε λίγο θα μας κράζουν γιατι δε γουστάρουμε μπολιγούντ και θα πρέπει κάθε έργο να έχει και 2-3 χορευτικά ξέμπαρκα, γιατι 1/6 είναι Ινδός.

Ίσα ίσα ο James Bond ως Άγγλος κατάσκοπος, θα μπορούσε να φτιαχτεί γαματο story με Ινδό πρωταγωνιστή με βάση την αποικιοκρατια.

Το πρόβλημα δεν είναι αν θα έχει ξέμπαρκα χορευτικά κάθε ταινία, αλλά αν οι ταινίες που προβάλλονται αντιπροσωπεύουν όλο το φάσμα ταινιών εκεί έξω. Το να αρχίσουν σιγά σιγά να έχουν πρωταγωνιστές μειονότητες, θα κάνει πιο εύκολο να ξεπεραστεί το “αφού αυτό πουλάει”. Αλλά οκ, μέχρι εκεί που καταλαβαίνει ο καθένας

4 Likes

Για τον James Bond μόνο μια προϋπόθεση είναι αδιαπραγματευτη για μένα ( και νομίζω και για αυτούς που έχουν τα δικαιώματα του ) …

Να είναι Βρετανός ο ηθοποιός

Όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία , ανάλογα την κατεύθυνση που θα θελήσουν να δώσουν στον χαρακτήρα και την υπόθεση

1 Like

Κρίμα που δε ζει…

7 Likes

Ο Lazenby μπορει να εχει παιξει μονο σε μια ταινια Bond, αλλα ηταν Αυστραλος.

Και ο Pierce Brosnan ειναι Ιρλανδος, και αρα οχι Βρετανος.

Γιατι να ειναι βρετανος ο ηθοποιος? Αν ειναι καποιος Αμερικανος ή ακομα και Γαλλος και εχει τελεια αγγλικη προφορα τι σημασια εχει απο που ειναι ο ηθοποιος? Ή εννοεις ο χαρακτηρας?

1 Like

Κάποτε κάποιος είχε ρωτήσει τον Mark Hammil αν ο Luke Skywalker είναι gay. Η απάντηση του ήταν εξαιρετική, “αν πιστεύεις εσύ πως είναι gay τότε είναι gay”. Fast forward στο σήμερα και στην ταινία Solo: A Star Wars Story. Βγαίνει ένας executive της Disney και λέει, να ξέρετε ο Lando Calrissian είναι pansexual. Και το δηλώνει επειδή η Disney ποτέ δεν θα τολμούσε να δείξει σε ταινία της έστω και ένα φιλί μεταξύ 2 χαρακτήρων του ίδιου φύλλου. Γιατί καλή η προοδευτικότητα αλλά με ένα πιθανό R-rating χάνουμε χρήμα, άσε που μας βλέπουν και οικογένειες. Άρα την βγάζουμε με μια δήλωση και όλα οκ. Ούτε χρήμα χάνουμε ούτε το συντηρητικό μας κοινό δεν θα βγαίνει από τις αίθουσες μέσα στα νεύρα επειδή θα δει 2 άντρες (η 2 γυναίκες) να φιλιούνται.

Το πρόβλημα είναι η κοροϊδία και η υποκρισία που υπάρχει πίσω από τέτοιες κινήσεις.

1 Like

Υπάρχει φιλι μεταξύ 2 γυναικών στο τελευταίο σταρ γουορς. Μου φάνηκε φουλ forced αλλά τεσπά

Τι παει να πει forced?

Και που ειναι το κακο?

χρησημοποιούσαν όλο το φορς σαν μαστόρισες, στα ψαλιδάτα, δλδ. Κι ο τζεντάι το γλεντάει έπρεπε να ήταν ο υπότιτλος.

Βσκ τους παίρνει να γράψουν έναν κανονικό χαρακτήρα που να είναι γκέι, αλλά η σεξουαλικότητα του να επηρεάζει ελάχιστα την πλοκή ? δλδ να φερθούν σωστά και όχι “διακρίνοντας” τον ? να έχει εναν κομπάρσο να φιλιέται, ΣΙΓΑ τα λάχανα.

Τώρα απλά γίνεται για να βγαίνει μεροκά απο τη φάση. Το βλέπουμε εδώ με πολλούς/ες στρέιτ ακτιβιστές/τριες που πάνε και τραγουδάνε σε πράιντ. 300 ευρουλάκια μαύρα, αφιλοκερδώς και αν τα δώσεις ίσως υμνούσαν και τη χούντα στα καπάκια…

Δεν είπα πουθενά ότι είναι κακό. Μου έβγαλε απλά ένα συναίσθημα ότι κοίτα είμαστε η Ντίσνεϋ και είμαστε υπέρ όλων των ειδών σχέσεων. Αυτό εννοώ forced. Όπως λέει και ο Primal ranger βσκ αντί να γράψουν έναν χαρακτήρα έβαλαν 2 κομπάρσους σε μια σκηνή μπαμ μπαμ και τελος

Βλέπω δεκάδες ταινίες και σειρές τον μήνα σε αρκετές υπάρχουν γκέι χαρακτήρες. Αρκετά καλογραμμενοι κιόλας που έχει και κάποια σημασία το φιλί (τρανταχτό παράδειγμα και επίσης spoiler alert το φιλί του Holt και του Κέβιν στην τελευταία σεζον Brooklyn 99)

Edit: Από την άλλη θα μου πεις ήταν στο τέλος της ταινίας μέσα στους πανηγυρισμούς. Αν ήταν άνδρας και γυναίκα θα έλεγες τίποτα; Και θα έχεις και δικιο… Απλά ήθελα να γράψω πως μου φάνηκε όταν το είδα την 1η φορά

Για αλλη μια φορα φαίνεται ποσο πισω ηταν, ειναι και θα ειναι οι κουτοφραγκοι

1 Like

Στο chucky που μολις βγήκε ο ΄πιτσιρικάς ειναι γκει που τρώει μπουλινγκ. Αυτό εί-ναι τολμηρό. Βεβαίως μετά πιάνει δουλειά ο “κούκλος” του Σατανά …
Επισης Rager. Απο το Primal Rage. αν ήμουν Ranger θα ήμουν στον Καναδά.

“I’ve fully been told, ‘If you just like do yourself a favor and don’t go out holding your girlfriend’s hand in public, you might get a Marvel movie,’”

1 Like

βσκ λίγο που ήταν Ελλάδα, όσοι την είδαν μίλησαν για μια αγενέστατη, ψηλομύτα, τύπισσα. Σιγά την ηθοποιάρα κιόλα. νόστιμη σαν λούκ και με το λυκόφως σαν “επιτυχία”, αλλά παίζει να μπορώ να δω 2 φίλμ απο την πάρτη της, το σοπέρ και το αμέρικαν. και στα μάρβελ που θα φαινόταν η σεξουαλικότητα ?

Βσκ άσχετα όλα αυτά με το θέμα του λινκ

3 Likes

Σχετικά με το καφενείο από το οποίο ποστάρει όμως.

2 Likes