"Diversity" στην ποπ κουλτούρα

Σχετικά με το λόγο που μπορεί να μην τη θέλουν όλοι ? (να δουλέψουν μαζί της)
τόσοι κρυφοί και φανεροί υπάρχουν και δουλειές έχουν - οι ίδιοι υποφέρουν.
Προσωπικά αν ο άλλος είναι ηθοποιάρα, τραγουδιστάρα κτλ τι με νοιάζει τι κάνει στο κρεβάτι του/της
αν δεν είμαι εγώ πάνω ? πιο πολύ σαν να χαμε να λέγαμε στο χαρπερς μπαζάρ μ ακούγεται
η όλη φάση. Το σύνολο περσόνας/μπιτσινές/κόστους/ικανοτητας μάλλον δεν είναι ελκυστικό, κι όχι το οτι είναι μπάι η οτιδήποτε. κι άλλες δηλώσανε μπάι και κάνανε 5-5 τις ταινίες.

Ποστάρω απο το καφενείον η Ελλάς.

Ισχυει, επειδη ολοι οι ηθοποιοι που κανουνε καριερα στο Χολυγουντ ειναι και γαμω τους τυπους, πρωτη φορα ακουω για ηθοποιο με κακη συμπεριφορα. Αγαμητες λεσβιες παιδι μου, τι να πεις.

4 Likes

αυτό καταλαβαίνεις δλδ ?
Οχι οτι λέω, λχ οτι υπερεκτιμά τον εαυτό της σαν αρτίστα, και σε συνδυασμό με το οτι δεν είναι φτηνή και δεν είναι εύκολη, παίζει να μην την προτιμάνε ? οτι θεωρώ αυτά που λέει στο Χ.Μ μίρλα, για να ασχοληθεί κανείς μαζί της. Άλλη δηλωμένη μπάι, έκανε λχ. 7 φέτος και 9 πέρυσι (σκουπίδια αλλα πληρώνουν) και συζητιέται για μελλοντική DC και διάφορες άλλες.
Ενώ το Χριστινάκι έκανε 5 σύνολο αυτά τα 2 χρόνια. Αλλά φταίει το οριεντέισο, κατά τ’ άλλα…
Ή ο ατζέντης της ή η ίδια φταίνε. Τα ίδια ψιλοέλεγε και με το λυκόφως.

να πας αγαπητέ να γράφεις σε κάνα στρατευμένο σάιτ, διαστρέφοντας λόγια κι έννοιες.

Διάβασε το λινκ που έβαλε ο _Dead, κατάλαβε πρώτα τι λέμε και μετά πες ότι δεν καταλαβαίνεις

4 Likes

Η σκηνη με το φιλι των γυναικων στο τελευταιο σταρ γουορς, η οποια ηταν φαση blink and you’ll miss it, αποτελει χαρακτηριστικο παραδειγμα την τακτικης “τικαρουμε κουτακια ωστε να πιανουμε ευρυ κοινο”. Σιγα μη ρισκαραν σε σχεση πρωταγωνιστων, εφτιαξαν την πιο safe ταινια που μπορουσαν. Ειπαμε οκ, ολα ειναι προιοντα προς καταναλωση, αλλα αυτη η τακτικη δεν ξερω κατα ποσο βοηθα στη βελτιωση των ζητηματων σχετικα με την εκπροσωπιση οποιασδηποτε διαφορετικοτητας. Καλες προσπαθειες γινονται ως συνηθως απο indie δουλειες, με ατομα της lgbtq+ κοινοτητας σε ρολο συγγραφης, παραγωγης και τα σχετικα. Το προβλημα με τις μεγαλες παραγωγες ειναι πως ολα ειναι εντελως επιφανειακα και δεν εμβαθυνουν λογω φοβου, καθως βασικη προταιρεοτητα αποτελουν τα πιθανα επιπλεον φραγκα λογω του inclusivity που θα προσθεσουν στο εκαστοτε προτζεκτ. Αυτο δυστυχως πλεον πολυ συχνα δινει πατημα σε alt. right και σε καθε ειδους ρατσιστη να μιλαει για virtue signal. Για παραδειγμα, στο youtube υπαρχουν καναλια τετοιου ειδους με εγγραφες 200 εως και 500 χιλιαδων. Δεν ειναι και μικρο το ποσοστο, και το hollywood το ξερει.

Το αποτελεσμα φαινεται πως ειναι να υπαρχει μια μεση λυση προς το παρον, ειδικα για μεγαλα franchises οπως το star wars. Προσθετουμε μεν μια σκηνη 2 δευτερολεπτων με φιλι μεταξυ κομπαρσων background γυναικων για να μη στεναχωρήσουμε οσους ενδιαφερονται και να δειξουμε πως νοιαζομαστε, αλλα διατηρουμε συνολικα μια περισσοτερο τυπικη προσεγγιση σε ρομαντικο στοιχειο μεταξυ πρωταγωνιστων ωστε να μην εξαγριωθουν τα βουνισια τρολ. Γενικα υπαρχει σιγουρα βελτιωση στο θεμα της εκπροσωπησης τα τελευταια χρονια, αλλα εχει πολυυυυ δρομο ακομα ωστε να γινεται με ειλικρινη τροπο και προθεση, και ταυτοχρονα να αλλαξουν σταδιακα και οι προκαταληψεις. Προσωπικα ουτοπικο μου φαινεται, χωρις να το εννοω και εντελως πεσιμιστικα. Τετοιες αλλαγες απαιτουν δεκαετιες για να φτασουν σε ικανοποιητικο βαθμο.

6 Likes

Δε μας χέζει και το κονκλάβιο του ρουφιανοπόντικου λέω εγώ, που θυμήθηκε εν έτει 2021 να μην είναι ο εαυτός της;

Σε άλλα νέα, το 1966…

5 Likes

To οποίο δεν ξέρω πoιο κουτάκι τικάρει τελικά.
Γιατί φαντάζομαι είχε “απήχηση” σε άλλες “κοινότητες” εκτός lgbtq+.
Δηλαδή μου φαίνεται πιο κλισέ δεν γίνεται από το να βάζεις κομμάτι φαντασίωσης ΑΛΗΘΙΝΩΝ ΑΡΣΕΝΙΚΩΝ σε mainstream ταινία.

1 Like

Αυτό μου θύμισες

αρχείο λήψης (1)

Προφανώς και δεν είναι κάτι ιδιαίτερα σοκαριστικό για το κοινό μιας Δυτικής χωρας ένα φιλί μεταξύ γυναικών εν έτει 2021, δεν έχω δει την ταινία αλλά ακούγεται πολυ safe.

5 Likes

το να βάζεις σώνει και ντε στοιχεία για να είσαι inclusive είναι πειθαναγκασμένο. Ρεαλιστικά - στην παρούσα φάση το μη straight μέρος πληθυσμού άντε να είναι 10-15 %. Δεν νομίζω να ανέβει πολύ όσα φιλάκια και να πέφτουν στο hollywood. αν δεν έχεις το ορμέμφυτο, δεν θα σε κάνει γκέι η κάθε βλαχοντάνα που σφυρά τη φακιροπίπιζα.

Επικ ποστ ιζ επικ

2 Likes

για τα καλιαρντά λες ? χαχα

Οτι το νοημα του inclusivity ειναι να κανουμε τον κοσμο γκεη. Δεν μπορω αλλο σηκωνω τα χερια ψηλα.

3 Likes
4 Likes

@pantelis79 τι έπος επών, ήταν αυτό ? Το αγνοούσα !

@morgoth - τα πόδια πρόσεχε μη σηκώσεις :wink: να γίνει ο κόσμος γκέι, όχι ακριβώς, αλλά αν το παραδείχνεις γκειλίκια στην ποπ κουλτούρα, σίγουρα το νεαρό μυαλό ενος 5χρόνου λχ, θα είναι πιο δεκτικό, προς το μιμητισμό αν του προβάλλονται διάφορες εικόνες. Αντι λοιπόν ν αφήνουμε τον κάθε άνθρωπο να διαλέξει θρησκεία, οριεντείσο κτλ, ας τον κατηχήσουμε να γίνει ατσάλινος μαζοχιστής ή κλεφτοπορτοφολάς. Η ανοχή για να ανεβεί καμια μετοχή, είναι και φτηνή αλλά και ανειλικρινής. Δεν πειράζει, οι ψυχολόγοι θα έχουν μερόκα φούλ. Και άλλο το να μην είσαι προκατειλημμένος - να μην κυνηγάς, χτυπάς - θες να βλάψεις μια κοινωνική ομάδα, που το θεωρώ καθόλα λάθος κι άλλο να θές να την ευαγγελίζεσαι και να την κάνεις κάποιο πρότυπο. Θεωρώ οτι κανονικά το οριεντέισο του ανθρώπου ειναί αυτό που ταυτίζεται με το εκ της γενέσεως φύλλο του. Ο προσδιορισμός του τι νιώθει, ας έρθει αργότερα, αφού έχει μια Χ ωριμότητα του πως αισθάνεται. Και πάλι. Ορμέμφυτο, οσο και να σου λέει φόραγα τις γόβες της μάνας μου στην τιβί, ποτέ δεν μου φάνηκε λχ λογικό. Η μπίλια θα κάτσει εκεί που είναι να κάτσει. Απλά καλό είναι να μην παρεμβαίνει κανείς. Ουτέ ο Πουτιν πχ που τους κυνηγάει κάνει καλά, γιατί θα τους κάνει στρατευμένους και θα είναι αντεργκράου, αλλά εξίσου χάχες βρίσκω και τους γραφικούς τύπους που η όλη τους ύπαρξη φαίνεται να γυρνάει γύρω απο το “πουλί” τους.