Doctor Who

??
To “It Takes You Away” ηταν το καλυτερο της σεζον … Το τελευταιο ηταν λιγο απογοητευση ναι.
Για να δουμε το Xmas special .

Δεν μου αρεσε η σεζον. Οπως διαβασα και καπου ηταν σαν να ειδαμε εναν πιλοτο και εννια δευτερα επεισοδια. Rosa, It Takes You Away και το αλλο με την Ινδή γιαγια ειναι τα τρια που ξεχωρισα.
Η Jodie μου αρεσε πολυ απο την αρχη. Πιο κοντα στο στυλ του Τενναντ.

ωραιο το πρωτοχρονιατικο

ούτε εμένα μου άρεσε η σεζόν γενικά (με 2-3 εξαιρέσεις όπως το takes you away πχ) αλλά θα επανέλθω…το χριστουγεννιάτικο μου φάνηκε μέτριο προς κακό, με 1-2 καλά στοιχεία…γνκ καλός ο κοινωνικός προβληματισμός αλλά θα ήθελα να δώ doctor who τώρα… επίσης καλή η Jodie, Tennant-like Doctor αλλά όπως και ο Capaldi, την αδικεί πολύ το writing…

εντυπωσεις;
μεταξυ συμπαθητικου και μια απ’τα ιδια το πρωτο μισαωρο αλλα τα τελευταια λεπτα με εψησαν αρκετα

Εμένα μου φάνηκε καλύτερο απ’ όλη την προηγούμενη σεζόν

μου αρεσε αυτο με τον Τεσλα

1 Like

Resurrection του τοπικ.

Λοιπον, η συνεχεια στην 11η σεζον δυστυχως ΔΕΝ ηταν αναλογη. Τα πρωτα 3 επεισοδια ηταν υπεροχα, παρολα αυτα για μενα επεισοδια οπως το Rosa, το Arachnids in the UK, το Demons of the Punjab και ΕΙΔΙΚΑ το The Witchfinders ηταν απο μετρια εως απαραδεκτα.

Συγκεκριμενα, πισω στο φθινοπωρο του 2018 προσπαθησα 3 φορες να δω το Witchfinders και καπου στα 20 λεπτα απλα ειτε με επαιρνε ο υπνος ειτε εκνευριζομουν με το ποσο κακο ειναι. Το αποτελεσμα ηταν να παρατησω την σειρα για σχεδον δυο χρονια, και να την πιασω ξανα τωρα. Απλα εκανα ολοκληρωτικο skip σε αυτο το επεισοδιο, και ευτυχως τα δυο τελευταια επεισοδια ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ.

Ως τωρα εχω δει την μιση 12η σεζον επισης, και ειμαι της αποψης οτι ως τωρα εχω δει 5/5 επεισοδιαρες. Ευτυχως σε αυτην την σεζον δεν μας πετανε στα μουτρα διαφορα κοινωνικα μηνυματα οπως τελικα εκαναν (και το παραεκαναν) στα επεισοδια που ανεφερα παραπανω στην 11η σεζον, η Jodie Whitaker εχει πλεον απλα ταυτιστει με τον ρολο του Doctor, και η 12η σεζον εχει παρα πολλες και πολυ καλες ευχαριστες εκπληξεις.

Λοιπόν με αυτά και αυτά, ξεκίνησα ξανά ένα από τα «μεγάλα» project :stuck_out_tongue: που έψηνα χρόνια, να δω ξανά από την αρχή όλες τις σεζόν αρκετά παλιών δη πολύ αγαπημένων σειρών, ξεκινώντας με τον Doctor Who -με την μανταμ μαζί, αφού την έχω geek-οποιήσει πλήρως και έψαχνα ευκαιρία να μπούμε ακόμα πιο βαθιά τώρα με σειρές σαν το Doctor Who-…


Τώρα τελείωσα την πρώτη σεζόν, η οποία δεν ξέρω αν μου άρεσε περισσότερο από την πρώτη φορά που την είχα δεί λόγω του nostalgia factor που με χτυπούσε ανελέητα σε κάθε επεισόδιο -Doctor Who έβλεπα από το 2005 - 2006 ψιλό-παράλληλα με το revise του, limewire αρχικά και δώστου :stuck_out_tongue: , οπότε υπάρχει ένα είδους ιδιαίτερο δέσιμο με τη σειρά- ή απλά μεγάλωσα και αλλάξαν πολλά πράγματα στο ενδιάμεσο τα οποία με έκαναν να την βλέπω με άλλο μάτι τώρα…

Anyway, σαν μια μικρή ανασκόπιση, ναι η σεζόν οπτικά είναι αρκετά κιτς και cheesy σε πάρα πολλά σημεία της, τα εφέ είναι πολύ άσχημα επί το πλείστον και γενικότερα στο μεγαλύτερό της μέρος ξεχυλίζει μια b-movie αισθητική και χαμηλού επιπέδου production level (Τα πιο πολλά sets είναι πχ ντουλάπα καλυμμένη με αλουμινόχαρτο = μεταλλική ντουλάπα :stuck_out_tongue: )… όμως προσωπικά αυτό δεν με ενόχλησε παρά ελάχιστα γιατί σέβομαι ότι το budget της ήταν περιορισμένο και αν μη τι άλλο προσωπικά με γοητεύουν σε μεγάλο βαθμό οι προσπάθειες που αξιοποιούν αυτά τα ελάχιστα budget δημιουργικά, με μεράκι και οσο ευφάνταστα μπορούν, όση «φτήνια» και ας βγάζουν στο φινάλε!
Μπορώ anyway να μην επηρεαστώ γενικότερα από τα χαμηλά production values σε οτιδήποτε και αν βλέπω, αν αυτά μου βγάζουν μια δημιουργική διάθεση από τη πλευρά των ανθρώπων πίσω από αυτά. Προτιμώ ένα σκηνικό σε φυσικό τόπο, με μινιατούρες, μοντέλα, handmade σκηνικά, λίγο μέτριο cgi παρά ένα full digitalized ψυχρό set. Το πρώτο μου βγάζει κάτι αυθεντικό και ανθρώπινο, το δεύτερο κάτι πραγματικά ψεύτικο.
Η πρώτη σεζόν δεν είναι η ιδανική στο κομμάτι αυτό αλλά εκτιμώ την προσπάθεια, γνωρίζοντας ότι αυτή η προσπάθεια θα γίνει πλήρως ολοκληρωμένη στις επόμενες σεζόν (οι σεζόν πχ του Σμιθ ή του Καπάλντι οπτικά είναι top notch)

Ολόκληρο κατεβατό για το οπτικό κομμάτι της σειράς γιατί πιστεύω ότι θα ξενίσει πολλούς αν αρχίσουν το 2021 την πρώτη σεζόν…

Αλλά το βασικότερο κομμάτι του Doctor Who είναι τα σενάρια κάθε επεισοδίου, η φαντασία τους, οι προβληματισμοί που εκφράζουν, η ανάπτυξη που δίνουν στους χαρακτήρες και εν ολίγης, το τι μπορούν να πουν γενικότερα στον μέσο θεατή έχοντας ως «καμβά» κυριολεκτικά αμέτρητες ιδέες και προοπτικές για να ζωγραφίσουν, μιας και η κεντρική ιδέα της σειράς προσφέρει σχεδόν την απόλυτη ελευθερία σε οποιονδήποτε σεναριογράφο…
Αν εξαιρέσω κάποια επεισόδια -που είναι οκ λίγο σάπια :stuck_out_tongue: -, η πρώτη σεζόν έχει έναν καλό πυρήνα αξιομημόνευτων επεισοδίων με ενδιαφέρουσες θεματικές, ωραίους χαρακτήρες, κάποια επεισόδια με έντονα ηθικά και κοινωνικά ερωτήματα ή προβληματισμούς, μερικά που ενώ ξεκινάνε πολύ μέτρια καταλήγουν τουλάχιστον ενδιαφέροντα και μια… όχι και τόσο πετυχημένη ως προς το τελικό της pay off κεντρική ιστορία -Bad Wolf- αλλά αν μη τι άλλο επαρκής και ευχάριστη.
Δεν θε μιλήσω για κάθε επεισόδιο ξεχωριστά, θα τους κάνω μια μικρή κατάταξη μόνο σε σειρά προτίμησης και θα αναφέρω ως highlights τα The Empty Child/The Doctor Dances ως εύκολα -πολύ εύκολα- το καλύτερο επεισόδιο της σεζόν (διπλό), το οποίο : νο1. Σύστησε τον Steven Moffat στο κοινό της σειράς, ο οποίος θα πάει την σειρά σε μέρη που δεν φαντάστηκε ποτέ κανείς τότε,
νο2. Για εμένα προσωπικά λειτούργησε το μακρινό 2005 ως ο λόγος που δεν την έβαλα στον πάγο και την συνέχισα και νο3. Για όποιον ζορίστηκε να φτάσει μέχρι το 9ο επεισόδιο που ξεκινάει το παραπάνω διπλό επεισόδιο, να του πω μόνο ότι από κάποιο σημείο και μετά -και για αρκετό καιρό-, η σειρά κατά βάση θα είναι στο επίπεδο των δύο αυτών επεισοδίων σχεδόν μόνιμα :stuck_out_tongue: -

Favorite to not so favorite:p

  1. The Empty Child/Doctor Dances
  2. Dalek
  3. The Unquiet Dead
  4. Father’s day
  5. Rose
  6. Boom Town
  7. Parting of Ways
  8. Bad Wolf
  9. The end of the world
  10. The Long Game
  11. Aliens of London/World War Three

(Κρατάω κυρίως τα 5 πρώτα, τα επόμενα μέτρια με τις στιγμές τους, τα 2 τελευταία απάλευτα :stuck_out_tongue: )

Ο Εκλεκστον εξαιρετικός Doctor, μοναδικός και απλά fantastic :stuck_out_tongue: , κρίμα που δεν είχε και άλλη σεζόν μετά. Μπίλη Πάιπερ λίγο αγγούρω ακόμα εδώ :stuck_out_tongue: αλλά συμπαθητική παρουσία αν μη τι άλλο, fan fav προφανώς ο Barrowman στην πρώτη του εμφάνιση προς το τέλος της σεζόν ως Jack Harkness, ένας από τους πιο αγαπημένους β´ χαρακτήρες της σειράς…

Αυτά, πολύ το φχαριστήθηκα, allonz-y για τα επόμενα τώρα!

8 Likes

NAI :star_struck:

…στο μεταξύ είναι φοβερό ότι στην αρχή τα επεισόδια του μοφφατ απλά τα καταλαβαίνεις, τζαστ κοζ.

4 Likes

Συμφωνω σε ολα πανω κατω, η υπομονη μου δοκιμαστηκε στα Aliens of London/World War Three με τους κλανιαριδες εξωγηινους, αλλα ημουν νεος θεατης και ηταν η 1η επαφη με doctor who.

Γενικα εβγαζε μια b-movieλα η πρωτη σεζον (και για μενα και οι κυκλοι με τεναντ, αλλα σε σαφως μικροτερο βαθμο)

Κατι τελευταιο αν και λογικα θα προκαλεσω οργη σε πολλους, δεν την παλεψα ποτε την Rose :sweat_smile: Περισσοτερα για αυτο το ζητημα οταν με το καλο ποσταρεις και για την Τεναντ εποχη :slightly_smiling_face:

2 Likes

Καλά, μικρή παρένθεση και εγώ, Ντόνα > τα πάντα, Rose την έχω κ εγώ πολύ χαμηλά στην κατάταξη των companions (δεν την αντιπαθω αλλά δεν με τρελαίνει ούτε εμένα)… περισσότερα στη πορεία!

2 Likes

Ξεκινησα να βλεπω την σειρα πριν καμια 4 χρόνια. Άκουγα καλο scifi αλλα ποτέ δεν ειχα μπει στον κόπο. Θυμαμαι κ μικρος κατι σκηνές απο τα παλιά τα κλασσικά ππυ ηταν αρκετά τρομακτικά.
Έτσι έγινε η αρχή
Στα πρωτ επ.ήμουν σε φάση… τι σκατά βλέπω τώρα…??? Δεν την πάλευα καθόλου. Το fantasy μου φαινόταν ξεφευγε κ ηταν πολύ κακό. Χώρια η παραγωγή που μ χαλούσε λόγω μπάτζετ.
Το πήγα πολύ χαλαρά μέχρι που την φάση που σκάει smith και νομίζω εκεί έγινε άλλη σειρά
Σενάριο άντε γεια, συνολπ ηθοποιών και companions άψογο, σκηνικά τούμπανα. Γενικά πολυ ψηλά.
Μετά βεβαια πάλι χάλασε, αλλά άξιζε τον κόπο. Σκέφτηκα μα ψάξω να βρω και την κλασσική σειρά αλλα ειναι αρκετό καψιμο και πιστευω θα φαω πολλά χρόνια απο την ζωη μου.
Ισως σε καμια μελλοντικότερη πανδημια…

2 Likes

Για companions στην εποχη του Revival:

  1. Donna
  2. Amy Pond (+ Rory)
  3. Nardole
  4. Ryan + Yasmin + Graham
  5. Clara Oswald
  6. Martha Jones
  7. Bill Potts
  8. Rose

Λατρευω αυτους στις θεσεις 1-3, αδιαφοροι προς συμπαθεις στις θεσεις 4-6, αντιπαθεις στις θεσεις 7-8.

I said what I said.

Για πρωτη σεζον γενικα:

  • Εξαιρετικος ο Eccleston και πολυ εκλεκτος (pun intended)
  • Ανιση η 1η σεζον του revival, ηδη στο πρωτο επεισοδιο με τα μανεκεν εκανα λιγο facepalm
  • Παρολα αυτα τα σεναρια και οι ιστοριες πολυ δυνατα
  • Πιο ιδιαιτερο και συναισθηματικο επεισοδιο της σεζον το Father’s Day
  • The Empty Child & The Doctor Dances τα καλυτερα της σεζον
  • Are you my mommy?
  • Πολυ δυνατα και τα δυο τελευταια, το Bad Wold και το Parting Of The Ways
  • Jack Harkness παντοτινη λατρεια, Mickey awkward, Rose μισω (αλλα αγαπω Billie Piper)
  • Απυθμενο cringe με τα practical effects και τα CGI στην πρωτη σεζον, χειροτερα απο b-movie αλλα ευτυχως δε μας πτοησαν απο το να συνεχισουμε την σειρα.
1 Like

Θεωρώ ότι οι σεζόν του Smith είναι πιο κοντά στον θεατή των μέσων ακριβών αμερικάνικων σειρών του σήμερα:
δυνατό budget που του δίνει μια «κινηματογραφική» αίσθηση, πιο γκλαμουράτο cast + «βαριά» guests γνωστών ηθοποιών και ισχυρό focus στο main storyline που παίζει πολύ με ανατροπές, cliffhangers κτλ… λογικό μάλλον γιατί ήταν και τα tv ratings της σειρας τοτε στα peak τους, η τηλεόραση άλλαζε αρκετά ως προς τα budget της, το cult status της σειρας γινόταν λίγο πιο mainstream και το BBC America είχε ξεκινήσει από την 4η σεζόν το co-production της μαζί με το Βρετανικό…
Bάλε σε όλα αυτά και τον Moffat να τρέχει τη σειρά που ήταν στα high του τότε, είναι πολύ πιο εύκολο να το παρακολουθήσει ο μέσος θεατής πλέον…

Δεν λέω τα παραπάνω σαν κάτι αρνητικό -ούτως ή άλλως λατρεύω τις τουλάχιστον 2 πρώτες σεζόν του Smith-, αλλά το τονίζω έτσι γιατί όντως και για εμένα οι σεζόν 5 και μετά μου φαίνονται ακόμα σαν κάτι λίγο διαφορετικό από τις προηγούμενες… ή τεσπα σαν να έκανε η σειρά ένα γενναίο βήμα προς τα μπροστά -χωρίς να χάνει και τις ρίζες της-!

Yγ. Having said that βέβαια, δεν εννοώ ότι δεν έχει και storylines ή γεγονότα στις 4 πρώτες που αν και σε σημεία λίγο διαφορετικής σχολής, δεν αγγίζουν την τελειότητα (εμένα πχ το αγαπημένο μου επεισόδιο βρίσκεται στην 3η σεζόν και το αγαπημένο μου main story είναι αυτο της 3ης με τον Master)…

3 Likes

Ρε μην ειστε τοσο σκληροι με Rose, μας ειχαν παρει τα ζουμια να πουμε επι Tennant !
Πρωτη σεζον Amy Pond ηταν ψιλο μεχ για μενα πχ (βασικα ολη η πρωτη του Smith ειχε ανωμαλο ξεκινημα), ε και Nardole που αναφερει ο Quintom δε στεκεται διπλα σε Rose σορρυ.
Πολυ καλη ιδεα βασικα να τα ξαναπιασεις ολα, μιας και πανε πολλα χρονια, αλλα το σιγουρο ειναι οτι ο Eccleston ηταν παντα στους αγαπημενους μου.

2 Likes

Εεεε δε μου αρέσει η Rose με το ζόρι δεν γίνεται. Για μενα οι 3 σεζόν του Σμιθ είναι οι καλύτερες συνολικα αν πρέπει να συγκρίνουμε διαφορετικούς Doctors μεταξύ τους και κάποιον μέσο όρο ας πούμε στην ποιότητα. Η δε 5η, είναι ίσως η αγαπημένη μου και εξαιρετική ολόκληρη.

Nardole είμαι biased λόγω ηθοποιού. Αλλά ταυτόχρονα δεν μου αρέσουν καθόλου Rose και Billie, λογικό να τις βάλω στον πάτο

4 Likes

Kαλά τώρα χτυπάς πολύ ευαίσθητες χορδές <3

1 Like

Η rose ειναι απο τους λιγοτερο αγαπημενους μου companions (ισως κανω και γω ranking σε καποια φαση αφου σκεφτω λιγο), περα απο το κατα ποσο ειναι συμπαθητικος χαρακτηρας για καποιον, πραγμα που εννοειται πως ειναι υποκειμενικο, το ροματζο που εβαλαν στη σχεση τους το θεωρω απιστευτα τρυπιο και ανοητο. Δεν εφταιγε η ηθοποιος στο προσωπικο κριτζ που μου προκαλουσε, αλλα ο τροπος που την εγραφαν και το ερωτικο στοιχειο που ηθελαν να εισαγουν. Για μενα απλως δεν λειτουργουσε. Το αποκορυφωμα ειναι ο κλωνος ντοκτορ που εκατσε παρεα με τη Rose για να μην στεναχωριεται. Αυτο το υποτιθεμενα δραματικο/συναισθηματικο σημειο δοκιμασε την υπομονη μου οσο και οι κλανιαριδες εξωγηινοι.

Ομως απο την αλλη, ο αποχαιρετισμος του Τεναντ ηταν οντως συναισθηματικος και τον χειριστηκαν καταπληκτικα, δινοντας βαρος και νοημα στο χρονο που περασαν μαζι.

3 Likes