Doctor Who

αυτο μαλιστα
μια δυο λεπτομερειες δεν μου αρεσαν αλλα το ενδιαφερον ηταν αμειωτο καθ’ολη τη διαρκεια του επεισοδιου

Παρα πολυ καλο και σκοτεινο, παμε για μεγαλο φιναλε.

Νταξ πορωση με Cybermen, μεχρι και το δακρυ σαν λεπτομερεια τα εσπασε (που ειναι στις μασκες τις παλιες). DOUBLE MASTER?

μετα την απονομη στο τεννις εχουμε ανακοινωση νεου doctor

edit: και νεος doctor ειναι…

Jodie Whittaker Την εχω δει μονο στο Black Mirror και δεν τη θυμαμαι καλα…
Ηθελα Phoebe Waller-Bridge

Eτσι … τελειο Κυριακατικο πακετακι . Τελικος Wimbledon, Tennant και ανακοινωση.
Καλα το οτι θα ηταν γυναικα το φωναζαν και οι πετρες. Η Jodie ειναι πολυ γνωστη και θα μπορουσε να γινει καλη Δρ.
Τωρα δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος για τη νεα σεζον, αλλα βλεπουμε. Με την αποχωρηση του Moffat / Capaldi και με τη πρωτη γυναικα Doctor ειναι λογικο να μη ξερεις τι να περιμενεις.

Έχω ακούσει αυτή τη σειρά να αναφέρεται αρκετά συχνά ως μια από τις κορυφαίες σειρές και σκεφτόμουν να ξεκινήσω, αλλά βλέπω ότι παίζεται από το 1963 και σκάλωσα λίγο. Πρέπει να έχει άπειρα επεισόδια. Απο που ξεκινάμε ;

Απο την αναβιωση της το 2005 και τον ένατο doctor.
Αγαπημενες σεζον 6>5>7 οταν μπαινει showrunner ο Moffat και φτιαχνει ενα μεγαλυτερο story arc.

Τα παλια δεν τα εχω δει (καποια δεν υπαρχουν πλεον) και δεν χρειαζεται κιολας αφου σου εξηγει οτι χρειαζεται να ξερεις πολυ συχνα.

3 Likes

Μονο το BBC/Moffat/Gatiss θα μπορουσε να φτιαξει ενα τοσο αρτιο narrative κολπο και να συνδεσει τον Δοκτορα με τον εαυτο του…
Προσωπικα το ποσο καλογραμμενο ηταν αυτο το κομματι με αφησε μλκ … Εκλεισαν την “χαμενη” ιστορια του φιναλε του 1966 μαζι με το τελος του 12ου εν ετει 2017 και παραλληλα ανασκοπηση του εργου του Μοφατ ολο αυτο το καιρο - ηταν εν μερη και το showcase/tribute στον εαυτο του.

Προσωπικα ο Καπαλντι ηταν παρα πολυ καλος για εμενα, και θα μπορουσε να γινει και ο κορυφαιος εαν του εδινε περισσοτερο χωρο ολο αυτον το καιρο ο Μοφατ. Ξενερωνω πολυ που φευγει - end of an era. Θα ηθελα να εδειχναν ενα teaser η κατι απο την Whittaker, γιατι δυστυχως δε περιμενω πολλα.
Η Bill σιγουρα επρεπε να επιστρεψει καπως, για να αποχαιρετησει πιο προσωπικα τον Δοκτορα μετα το πως την αφησαν στο προηγουμενο επεισοδιο. Μας ξαναθυμησαν και το ποσο γαματη ηταν η Κλαρα ρε γμτ… η καλυτερη μοντερνα companion .

2 Likes

Συμφωνώ σε όλα, τρομερό το χριστουγεννιάτικο και ωραίο γενικότερο farewell στη σειρά από τον Moffat, ο οποίος αν και μου τα έκανε μαντάρα στις τελευταίες σεζόν, έδωσε τα καλύτερα επεισόδια της σειράς στην Russel-era και τις 2 καλύτερες σεζόν για εμένα, τις 2 πρώτες με τον Smith-και από κοντά αλλά less good η τρίτη τους-…

Καπάλντι επίσης συμφωνώ, πάρα πολύ καλός και θα μου λείψει, θα μπορούσε όντως να ήταν ο νο1 αν αυτές οι 3 σεζόν του ήταν λίγο καλύτερες και δεν είχαν τα κλασσικά πια προβλήματα Moffat… αλλά και πάλι Kudos, θα μου λείψει ο τρελός με την κιθάρα και τα γυαλιά :stuck_out_tongue:

Η whittaker να πώ την αλήθεια στα λίγα δευτερόλεπτα που την είδα δε με χάλασε αλλά προφανώς θέλει χρόνο, teasers κτλ κτλ… έχω πραγματικά μεγάλη απορία να δώ το πώς θα κινηθεί η σειρά με γυναίκα doctor και νέο showrunner, χωρίς να ελπίζω σε πολλά βέβαια καθότι αυτό το uber politically correctness και να βάλουμε γυναίκα doctor κτλ κτλ εξακολουθεί να μου σπάει τα νεύρα…

1 Like

Μου αρεσε πολυ η πρεμιερα. Δεν το περιμενα απο τα trailers

1 Like

συμπαθέστατο indeed το πρώτο + καλή η Jodie, στα πρότυπα και ύφος των προηγούμενων Doctors

Για να δούμε πως θα πάμε από εδώ και πέρα… περιμένω να δω το main arc βασικά τώρα + προσμένω τα hidden gems standalone επεισόδια μιας και για αυτά ζω :stuck_out_tongue:

1 Like

Πολυ ωραιο και το σημερινο με τη Rosa Parks.

1 Like

3/3 επεισοδιαρες προς το παρόν και Jodie Whittaker απλά υπέροχη. Μη διαβάζω βλακείες για political correctness πλιζ, όταν έχουν παίξει τον ρόλο 12 άντρες προηγουμένως, το να τον παίξει μια γυναίκα είναι όχι απλά φυσιολογικό, αλλά long overdue.

Προσωπικά δε θεωρώ καμία από τις 10 σεζόν του revival πραγματικά “κακή”, με την σεζόν του Eccleston να είναι η λιγότερο καλή, κυρίως λόγω χαμηλού budget σε σκηνικά και εφφε, και δευτερευόντως λόγω υπερβολικής σάπιας αγγλιλας, που ξεπερνάει τα όρια του καλτ και καταντάει πόνος μυαλού σε κάποιες στιγμές.

Από κει και πέρα και μένα οι αγαπημένες μου σεζόν είναι οι δύο πρώτες με τον άψογο Matt Smith και σαν μεμονωμένα επεισόδια κάποια του Tennant είναι απλά μυθικά, όπως επίσης και μερικά με τον Capaldi. Moffat μόνο αγάπη, μας εδωσε τα περισσότερα από αυτά τα επεισόδια. Το επεισόδιο με Capaldi να περνάει δισεκατομμύρια χρόνια σπάζοντας τον πάγο είναι απλά μνημειώδες.

Ελπίζω σε ανάλογη συνέχεια της Whittaker γιατί από το πρώτο δευτερόλεπτο έπεισε πως απλά είναι The Doctor.

2 Likes

Oχι κατηγορηματικό, αλλά βαριέμαι να κάνω αυτή τη κουβέντα πάλι, ο καθένας όπως νομίζει…δεν έχω δει ακόμα το 3ο επεισόδιο, και το δεύτερο καλό σε γενικές γραμμές

Αν κράταγα μια και μόνο μια σεζόν από όλους τους Doctors θα ήταν η τρίτη του Tennant, γιατί είχε ένα άρρωστο σερί από το 7ο επεισόδιο μέχρι το 13ο που νομίζω καμία σεζόν δεν είχε τόσα καλά επεισόδια on the row (Human Nature/Family of Blood το αγαπημένο μου επεισόδιο doctor who από όλες τις σεζόν)…γενικά στις σεζόν του Τέναντ, τα μισά περίπου επεισόδια ανα σεζόν ήταν έπη (και τα άλλα μισά λίγο σαπίλες :stuck_out_tongue: αλλά στα cult όρια που εμένα τουλάχιστον με κρατούσαν)…

Λιγότερο καλές όμως θεωρώ τις 3 σεζόν του Καπάλντι…είχαν μεμονωμένα καταπληκτικά επεισόδια, έναν από τους καλύτερους Doctors ever, αλλά στο σύνολό τους μετριότητα εως βαρετά σε πολλά σημεία επεισόδια… την τελευταία σεζόν προσπάθησα πολύ για να την τελειώσω + κάνα δυο χριστουγεννιάτικα επεισόδια δεν τα ολοκλήρωσα ποτέ…ναι εκείνο με τον πάγο ήταν από τα καλύτερα όλων των σεζόν γενικότερα, όπως και το επόμενο το hell bent με την επιστροφή στον Gallifrey ή το διπλό με τους Zygons, αλλά η Missy μου γάμησε σχετικά το show όποτε εμφανιζόταν + τα περισσότερα standalone παραήταν αδιάφορα και παιδικά, όπως και το κεντρικό story arc πολύ αδύναμο σε σχέση με τα προηγούμενα… γενικά ο Μόφατ νομίζω κούρασε πολύ και έπρεπε να είχε αφήσει την εκπομπή αρκετές σεζόν πριν

3ο επεισόδιο αύριο βράδυ λογικά για να προλάβω το σκ το 4ο live…ωραία είναι προς το παρόν η Jodie, αναμένω περισσότερα προς το τέλος της σεζόν που θα έχουν βρει καλύτερα τα πατήματά τους οι νέοι συντελεστές και θα δείξουν πιο καθαρά την πορεία της σειράς

καλό θα ήταν να κάνουμε ένα προσωπικό τοπ -10 επεισοδίων σειράς ε :stuck_out_tongue:

χιχι κατι ειχα κανει καποτε


αν και θα αλλαζα τωρα νομίζω κάποια επεισόδια

Αυτά από μένα

αγαπημένα

1x6 Dalek
1x9 The Empty Child
1x10 The Doctor Dances
2x0 The Christmas Invasion
2x4 The Girl in the Fireplace
3x0 The Runaway Bride
3x8 Human Nature
3x9 The Family of Blood
3x10 Blink
3x11 Utopia
3x12 The Sound of Drums
4x1 Partners in Crime
4x8 Silence in the Library
4x9 Forest of the Dead
4x10 Midnight
4xS2 Planet of the Dead
4xS3 The Waters of Mars
4xS4 The End of Time: Part One
4xS5 The End of Time: Part Two
5x1 The Eleventh Hour
5x2 The Beast Below
5x3 Victory of the Daleks
5x4 The Time of Angels
5x5 Flesh and Stone
5x7 Amy’s Choice
5x10 Vincent and the Doctor
5x11 The Lodger
5x12 The Pandorica Opens
5x13 The Big Bang
6x0 A Christmas Carol
6x1 The Impossible Astronaut
6x2 Day of the Moon
6x4 The Doctor’s Wife
6x5 The Rebel Flesh
6x6 The Almost People
6x7 A Good Man Goes to War
6x8 Let’s Kill Hitler
6x9 Night Terrors
6x10 The Girl Who Waited
6x11 The God Complex
6x12 Closing Time
6x13 The Wedding of River Song
7x0 The Doctor, the Widow and the Wardrobe
7x1 Asylum of the Daleks
7x5 The Angels Take Manhattan
7x6 The Snowmen
7x14 The Name of the Doctor
7xS1 The Day of the Doctor
7xS2 The Time of the Doctor
8x4 Listen
8x8 Mummy on the Orient Express
8x11 Dark Water
8x12 Death in Heaven
9x1 The Magician’s Apprentice
9x5 The Girl Who Died
9x10 Face the Raven
9x11 Heaven Sent
9x12 Hell Bent
9x13 The Husbands of River Song
10x1 Pilot
10x11 World Enough and Time
10x12 The Doctor Falls
11x0 Twice Upon a Time
11x1 The Woman Who Fell to Earth
11x3 Rosa

Top

3x10 Blink
4x8 Silence in the Library/4x9 Forest of the Dead
5x1 The Eleventh Hour
5x10 Vincent and the Doctor
5x12 The Pandorica Opens/5x13 The Big Bang
6x1 The Impossible Astronaut/6x2 Day of the Moon
6x7 A Good Man Goes to War
6x13 The Wedding of River Song
9x11 Heaven Sent
9x12 Hell Bent

2 Likes

Καρδουλα μονο και μονο που στα αγαπημενα θα μπορουσες να εχεις απλα γραψει “ε σχεδον ολα” :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Ας κανω και μια περιληψη παρομοια με αυτην στο Homeland thread:

1η σεζον (Bad Wolf): Αψογο main story arc + κακα stand alones = τιμια σεζον, Εκκλεστον γαματος
2η σεζον (Daleks + Cybermen Invasion): Καλο main story arc + καλα standalones = γενικα καλη σεζον
3η σεζον (The Master Returns): Πολυ καλο main story arc + εξαιρετικα standalones = εξαιρετικη σεζον
4η σεζον (Journey’s End - Daleks): Αψογο main story arc + αψογα standalones = τελεια σεζον
4.5η σεζον (Specials): Οκ οχι ακριβως σεζον, αλλα 4 αψεγαδιαστα επεισοδια.
5η σεζον (The Big Bang): Αψογα ολα τι να πει κανεις, ισως η αγαπημενη μου σεζον
6η σεζον (The Silence + River Song): Ολοκληρωση του story arc με River Song, επισης αψογη σεζον
7η σεζον (The Time of the Doctor): Αψογο main story arc + μετρια standalones = πολυ καλη σεζον
8η σεζον (Missy): γαματο main story arc + μετρια standalones = αρκετα καλη σεζον
9η σεζον (Gallifrey): αψογο main story arc + πολυ καλα standalones = εξαιρετικη σεζον
10η σεζον (Master + Cybermen): πολυ καλο main story arc + απλως καλα standalones = απλα καλη σεζον

Και για companions:

Rose : Απλως μου εσπαγε τα νευρα, ολα ΣΚΑΤΑ τα εκανε, και της ετρεχαν τα σαλια για τον ντοκτα
Martha : Η πιο εξυπνη companion, οκ ηταν λιγο βαρετη ενιοτε, αλλα τιμια
Donna : Μονο αγαπη, παντοτινη. Μακραν η καλυτερη companion, με το καλυτερο story arc
Amy + Rory: Οκ την Karen Gillan την αγαπω, δεν ειμαι αντικειμενικος. Αλλα το story με Rory ηταν απλα επος.
Clara : Πολυ καλη, χαραμιστηκε νομιζω ο χαρακτηρας της, μπορουσε να δωσει κι αλλα το impossible girl
Billy : Μεχ, μετρια πραγματα… αν και ειχε ελαχιστο χρονο να εξελιχθει

Ειμαι σε φαση binge με τα Last Man on Earth, και θα επιστρεψω με σχολια για τα καινουργια που δεν εχω προλαβει να δω ακομα αλλα και με λιστα.

Κατα τ’αλλα Eccleston ρε νιαμου.

2 Likes

Fontastic επρεπε να γραφει

2 Likes

Αν και δεν έχω συνηθίσει ακόμα την καινούργια Doctor το επεισόδιο με την Ρόζα Παρκς έκοψε κωλαράκια :sunglasses:

Περιμενα να δω καμποσα επεισοδια πρωτου γραψω για τον νεο Doctor , αλλα μετα απο την τελευταια επεισοδιαρα επος, ε δε κρατηθηκα.

Παραδεχομαι οτι ειμουν ενας απο τους κλασικους φανς που σε καθε αλλαγη γκρινιαζω και ξενερωνω… Καπως ετσι εγινε και με τον 11ο, αλλα διαψευστηκα πανηγυρικα.

Η Jodie λοιπον εγινε η ιδανικη νεα Doctor και μας εβαλε ολους τα γυαλια (η το φεζ)…!

Οι companions παρεακι μου αρεσουν πολυ – αν και expected το multicultural background σε σειρα BBC, η φρεσκια χημεια μεταξυ ολων των χαρακτηρων ειναι τρομερη.

Γουσταρω φουλ τη Sheffield προφορα και το wittiness της Jodie.

Η σειρα επισης εχει γινει λιγο πιο ενηλικη σε καποια θεματα – οχι τοσο στον χαρακτηρα του Doctor οπως με Capaldi, αλλα πιο πολυ με τους θανατους/imagery …etc

Ολα τα νεα επεισοδια ακολουθουν ενα παραδοσιακο Doctor Who μοτιβο, αλλα ειλικρινα πιστευω οτι πηγαν τη σειρα ενα βημα παραπερα και την εκμοντερνισαν.
O Chibnall κανει πολυ καλη δουλεια σαν showrunner και ανυπομονω για το season finale/Xmas special…!

Το “It Takes You Away” ειναι απο τα καλυτερα επεισοδια της σεζον και απο τα τοπ των τελευταιων χρονων για εμενα. Ενα μεγαλειωδες Doctor Who nerdgasm που απλα σε ρουφαει και δε ξερεις που θα καταληξεις.

Sentient Universe, Portals, Slayer, Norway, Flesh eating moths … ! ααααααα

1 Like

Αδιαφορα τα τελευταια επεισοδια