Doctor Who

Ενταξει… MASSIVE NERD GASM…

Τα ειχε ολα ατο το επεισοδιο , δεν αφησε κανεναν παραπονεμενο!
Πολυ ανθρωπινο οπως λεει ο Λουπιν, και ουσιαστικα μας εδειξε τη καρδια του Δοκτορα.
Το revamped TARDIS του 1ου Δοκτορα τα εσπασε!!
Γουσταρα που ειδαμε και Gallifreyan καθημερινοτητα, και περισσοτερα γυρω απο τους Time Lords, οι οποιοι γινονται μονο ατομα της high society ( High Born Gallifreyan οπως ειπε η Ασιλντρ).
Ο Rassilon ειναι τρομερη μορφαρα ( Timothy Dalton στο παλαιοτερο renegeration ) στους Τime Lords, αφου πολλες απο τις τεχνολογιες και ακομα το regen εγινε απο αυτον. Θα ηθελα να δω λιγο παραπανω lore με αυτον…
Ωραιο μεσον το ολο “Hybrid” και πολυ μου αρεσε που κρατησαν τον χαρακτηρα της Ασιλντρ σε ολη τη σεζον. Στη τελικη η Ασιλντρ καθησε στα συντριμια του Gallifrey οπως ελεγε η προφητεια.
Οσο για τη Κλαρα, πιστευω ειχε το καλυτερο δυνατο τελος… Ουσιαστικα ειναι παγωμενη στο χρονο και δε γερναει ( παρα μονο οταν γυρισει απο μονη της στο Gallifrey και ξαναγυρισει στη στιγμη πριν πεθανει), οποτε μας αποχαιρετα μαζι με την αλλη αθανατη, και πανε yolo να ταξιδεψουν το διαστημα. Ειναι η ιδανικη companion για την Ασιλντρ ! Δε νομιζω να τη ξαναδουμε ποτε, μπορει σε κανα σπεσιαλ.

Το μονο που δε μου καθησε καλα, ειναι οτι οκ… ξεχασε την Κλαρα αλλα θυμαται ακομα ολες τις περιπετειες τους… Δηλαδη δε θα μπορουσε να δει καποιο βιντεο η να μαθει για αυτην απο αλλους?

και το χριστουγεννιάτικο πολύ ωραίο. μπραβο

αντιο μοφφατ [μετα το 10ο κυκλο]

το 2017 μονο που το γραφω ποναει.

πρεπει να τα γαμησει ολα αν ειναι και τελευταιος κυκλος με καπαλντι (που ας μη κοροιδευομαστε, θα ειναι)

Ναι ακριβως, ο Καπαλντι εχει ανακοινωσει πως θελει να κανει νες projects και θα ειναι ιδανικο φιναλε αποχαιρετιστηριο με τον Μοφατ παρεα.
Για τον καινουργιο θα δουμε, εχουμε πολυ καιρο ακομα…!

έχουμε νεα

[SPOILER]companion [/SPOILER]

meh αλλα υποθετω θα δειξει, δε μπορει να κριθει απο… 3 λεπτα βιντεακι :stuck_out_tongue:
πιο πολυ με ενδιαφερει να τελειωσει η επομενη σεσον να φυγει ο μοφφατ παρα η νεα κομπανιον να πω την αληθεια…

Το ιδιο και εγω, πολυ μικρο δειγμα και εχουμε ακομα πολυυυ καιρο να περιμενουμε…
Οσο για τη κοπελα, εχει ενα δυσκολο εργο να καλυψει το κενο της Κλαρα που ηταν απο τις καλυτερες companions εβερ. Δειχνει δυναμικη, ετοιμολογη και ετσι edgy, για να δουμε…

εμενα καλη μου φανηκε σε αυτο το λιγο. Μου αρεσε που δεν ειναι παλι ομορφη σαν amy και clara. Σημαντικοτερο ρολο θα παιξουν τα σεναρια.

Φοραει και μπλουζα Prince … !

This Christmas, the Doctor teams up with a comic-book superhero in New York for a heroic special titled, The Return of Doctor Mysterio.

ξερναω με πολιτικαλ κορεκτνες εβριγουεαρ και γυναικα ντοκτορ, γαμησανε τον μαστερ, οκ enough.- ελπιζω και γω πως απλα, οχι.-

το καλο ειναι οτι ο Chibnall εχει προυπηρεσια και σε αρκετα επεισοδια DW αλλα και στην παραγωγη του Torchwood, αρα ειναι οικειος με τη μυθολογια της σειρας…+ οκ, αν κρινει κανεις και απο το Βroadchurch, ειναι αρκετα αξιολογος writer…

αλλα ναι, παμε πλεον για πραγματικα αλλη εποχη

υγ. πφ, εδιτ σε εδιτ και ρηποστ, πουτανα τοκανα :stuck_out_tongue:
αρχικο ποστ για ανακοινωση αναχωρησης καπαλντι μετα απο την νεα σεζον -στο χριστουγεννιατικο του 2017-

Πολυ καλος Doctor ( ειχε κ μια Clara βεβαια) που μας εκανε να ξεχασουμε τον Σμιθ πολυ γρηγορα!
Αναμενομενη αποχωρηση - την περιμεναμε, οπως λενε και οι προηγουμενοι το να εισαι ο Doctor εχει τεραστιο αντικτυπο στη καθημερινοτητα και πολλους τους φρικαρει αλλα και τους σταματα απο το να κανουν αλλα πραγματα στη καριερα τους.

Τωρα πολλες φημες ακουγονται… απο γυναικα Doctor (not) μεχρι τον Redmayne… Οπως και να εχει παμε σε νεα εποχη DW με νεο Γιατρο και χωρις Μοφατ!

1 Like

αντε να δούμε τί θα δούμε

γιου-χου!

Λεπον, πολυ καλη η νεα σεζον με τη φρεσκια νεα companion Bill.
Ο Capaldi εχει κανει το ρολο δικο του και τον καραγουσταρω - ξενερωνω που θα φυγει αλλα τι να κανεις…respect!

Γενικα εχει ενα μοντερνο αερα και στο περιεχομενο ( το Smile επεισοδιο ειναι τελειως φαση Black Mirror) αλλα και στους χαρακτηρες ( Billy πρωτη χαρακτηρας ανοιχτα gay?)

Στα των επεισοδιων:

Μου αρεσει το μυστηριο με το vault που προστατευει, κραταει τη σεζον/ιστορια δεμενη. Τωρα τι εχει εκει μεσα δε ξερουμε, αλλα σιγουρα καποιον (Master?). Οπως ειχα διαβασει καπου, ο Tennant ειχε πει στο Last of the Time Lords οτι θα τον φυλακισει στο TARDIS οποτε μπορει να το συνδεσει ετσι. Περα απο τα Gallifreyan γραμματα απεξω δε ξερουμε πολλα!

Το αλλο μεγαλο twist στο τελευταιο επεισοδιο ειναι που τυφλωθηκε!

[spoiler]Αποτι φαινεται απο τα trailers, στο επομενο ακομα φοραει τα (Sonic)γυαλια αλλα υπαρχει μια υποψια οτι το regeneration που ειχαμε δει στο trailer της σεζον μπορει να ειναι για αυτο το λογο - να φτιαξει την οραση του. Οποτε παιζει να κανει ενα μη ολοκληρωμενο regen οπως ο Tennant παλαιοτερα.

Eχω πολυ καλο feeling για τη σεζον παντως, και πιστευω θα οτι τωρα η αρχη ειναι σχετικα ησυχη αλλα μαζι με το τι θα γινει με τον Μαστερ θα εχουμε δυνατο κλεισιμο και fareweel Moffat/Capaldi.
[/spoiler]

1 Like

To πρώτο που είδα μόνο, μου άρεσε αρκετά για season opener και introduction νεας companion - η οποία ήταν συμπαθέστατη btw-

για τα επόμενα η αλήθεια είναι ότι ακούω γενικότερα καλά σχόλια οπότε μιας και έχω μαζέψει μια γενναία 4άδα, θα κάτσω να τα δώ το σκ σερί και το 6ο καπακι μολις βγει το σκ

το μόνο που με αγχώνει είναι η Missy/master και το τι γίνεται, μιας και τη missy δε τη γουστάρω γνκ -δλδ τη γουσταρω σα τυπισσα :stuck_out_tongue: αλλα ο χαρακτηρας που παιζει οκ, προφανως ΟΧΙ.-

Ωραιο Moffat classic το Extremis… Part 1 της "The Monks Trilogy ".

Γενικα ο ρολος της Bill δεν εχει παρει μεγαλες διαστασεις… παιζει λιγο το comic relief και γενικα λεει αυτα που σκεφτεται ο θεατης. Φυσικο βεβαια μετα τη (τελεια) Clara να κρατανε πιο προσγειωμενο το χαρακτηρα της και να δωσουν πιο πολυ προσοχη στον Δοκτορ φετος που θα μας αφησει…

Το τελευταιο με τους Ρωμαιους ηταν λιγο ok, αλλα προβλεπεται επεισοδιαρα την αλλη βδομαδα.

[spoiler]Βασικα καλο ηταν- κλασσικο Whovian επεισοδιο , απλα εχουμε MASTER να ερχεται

https://scontent-lht6-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/19221756_1642387515794145_7296288340516633613_o.jpg?oh=c9a5dc9bef9bd9906f3b7dce05ac82f7&oe=59C93D4C
[/spoiler]

δεν μ’ αρεσει η σεζον μεχρι στιγμης. Εχουμε δει 10 επεισοδια και δεν μου εχει μεινει τιποτα περα απο τον πιλοτο. Το οτι δεν υπαρχει κανενα κεντρικο story arc τα ριχνει πολυ. Η ιστορια με το υπογειο που φυλαει ο Doctor ηταν τιγκα προβλεψιμη απο τη στιγμη που μας εδειξε στο τρειλερ τον Master.
Το Extremis πρεπει να ειναι το πιο αργο επεισοδιο που εχει γραψει ο Moffat και σαν τριλογια δεν δουλεψε πολυ που καθε μερος το εγραψε αλλος.
Η Bill και ο Nardole μου αρεσουν και ελπιζω σε καλο φιναλε τουλαχιστον.