Doctor Who

Τελειως σουρεαλ σκηνικο , δουλευα σε εναν πιλοτο με τον Danny Dyer και αυτον τον Sam Anderson. Δε περιμενα να με αναγνωρισει να σου πω, γιατι εχει περασει καιρος οποτε δε πολυ ρωτησα για το show , απλα πως ηταν η εμπειρια / εαν εβλεπε τα επεισοδια …κλπ. και μετα λεγαμε ασχετα.

Ωραιο το τελευταιο ναι, γενικα ο Δοκτορας σε αυτη τη σεζον τυραννιεται πολυ με τις επιλογες που εχει να κανει, ειτε ειναι ο Davros ειτε ειναι η Ashildr, και δειχνει την ανθρωπινη και καταραμενη per se αποψη του χαρακτηρα.

Οι περισσοτερες ιστοριες στη σεζον ειναι διπλες και μυο αρεσει γιατι το κανει πιο ενδιαφερον, σε αντιθεση με τα fillers του Matt Smith που με κουραζαν πολλες φορες ( δε με τρελαιναν η Amy Pond / Rory σαν companions επισης). Λειπει αυτο το κεντρικο story που αναφερεις, σαν να φοβηθηκαν μηπως δεν ειχε στεριωσει ο Καπαλντι σαν Δοκτορας και δινουν την αισθηση οτι ακομα τον “παρουσιαζουν” στο κοινο μεσα απο αυτες τις μικρες ιστοριες, δε θα επρεπε ομως μιας και φαινεται οτι το εχει νιωσει. Το φιναλε το περιμενω σκοτεινο και μη ξεχναμε οτι στο Christmas Special εχει Riversong :]

Περάστε έξω σας παρακαλώ.

αυτό ίσως με ξενερώνει πιο πολύ ώς τώρα, ότι ο Καπάλντι είναι και γαμώ τους Ντόκτορ και όμως σαν να μην τον πιστεύουν οι ίδιοι οι παραγωγοί και συνεχώς τον παρουσιάζουν ξανά και ξανά…

Σε όλα τα άλλα συμφωνώ πλήρως για τον χαρακτήρα του και την παρουσίασή του αυτή τη σεζόν

ε και Amy + Rory <3

Η Amy ήταν για το μπούτσο. Αν δεν ήταν μουνί θα είχε πάρει πόδι στα 2 επεισόδια. Η Clara είναι γαμώ σαν ηθοποιός αλλά σου έχει τρίψει τόσο πολύ στη μούρη τη γαματοσύνη της που άει σταδιάλα μας τα πρηξες. Μάλλον ο Moffat τον παίζει τα βράδυα για πάρτη της και την εχει κάνει πρωταγωνίστρια.

Για τον μπούτσο είσαι και φαίνεσαι. Γαμούσε η Amy.

1 Like

εμένα που η αγαπημένη μου ήταν η Ντόνα, τί κερδίζω? :stuck_out_tongue:

η Amy σαν ηθοποιος ηταν λιγο χαλια αλλα σωζεται απο τις καλες ιστοριες που ειχε μαζι με rory.

η Donna ειναι πολλων η αγαπημενη

ΦΩΤΙΑ ΑΠΙΣΤΟΙ !

πολυ ερασιτεχνικα μου φανηκαν τα δυο με τα zygon. Ειδικα η φαση που τα μισα πλανα ηταν με την καμερα στραβα και καλα αποψη

εγω παλι βρηκα το διπλο ενα απο τα καλυτερα στορυ της σειρας 3 σεσον τωρα…πολιτικοποιημενο, αστειο, αγωνιωδες… ειδικα το φιναλε με το ξεσπασμα του Ντοκτορ θεωρω οτι ειναι απο τις πιο σπουδαιες στιγμες της σειρας μεχρι σημερα

α ναι για τον καπαλντι ηθελα κι εγω να το πω οτι το κρατησε μονος του.

Το ερασιτεχνικο το λεω οχι μονο για το στορυ σαν στορυ αλλα για το πως το χεριστηκαν σε αρκετα σημεια. Τα κοστουμια των zygon που ηταν επιπεδου slitheen (αλλα οκ δεν ειναι καινουρια πλασματα), η αχρειαστη σκηνη που μας εξηγουν πως η κλαρα εγινε zygon και η φαση με την καμερα που ανεφερα.

γνκ αυτή η σεζόν μου θυμίζει πολύ τις σεζόν τέναντ από επίπεδο σκηνοθεσίας και κουστουμιών και εφε και παραγωγής γνκ, πιο cult και όντως ίσως πιο πρόχειρα… δεν είναι επουδενί η ποιότητα της παραγωγής των 3 σεζόν του Σμίθ (που ήταν τελείως μπλόκμπαστερ :stuck_out_tongue: )

αλλά από την άλλη δε με χαλάει τόσο, αφού υιοθετήσανε τη λογική της πρό-smith εποχής, δλδ μακρυά από κεντρικό story ark και φαινομενικά ασύνδετες μικρές ιστορίες sci-fi ανα επεισόδιο, μου αρέσει αυτή η καλτίλα λίγο της φάσης, μου θυμίζει παλιό Ντόκτορ…

για μένα πάντως το διπλό ήταν το κορυφαίο της σεζόν μέχρι τώρα + από τα καλύτερα επεισόδια των τελευταίων τριών σεζόν… γνκ αυτή η σέζόν, αν και δεν έχει πιάσει φουλ απόδοση, μου αρέσει πιο πολύ από την προηγούμενη… στην προηγούμενη είχε 3-4 επεισόδια που ήταν για μένα best of, δλδ deep breath, flatline, mummy on orion express, listen, αυτή μπορεί να μην έχει ακόμα πλην του χθεσινού κάποιο best αλλά όλα γνκ κυμαίνονται σε σταθερά καλό επίπεδο, σε σχέση πάλι με την προηγούμενη που είχε κάτι απαράδεκτα τύπου αυτό με τον ρομπέν, τα δέντρα, τις αράχνες στο φεγγάρι + danny pink :stuck_out_tongue: να χαλάει οτιδήποτε πήγαινε να γίνει ενδιαφέρον + το τελευταίο μούφα διπλό… βσκ δεν έχει missy :stuck_out_tongue: που για μένα χαλάει όλο το σόου… αν έλειπε από το διπλό εναρκτήριο, θα το έλεγα και αυτό τούμπανο…

το επόμενο τώρα λογικά θα χαλάσει το σερί γτ είναι Mark Gattis :stuck_out_tongue: αλλά σε λίγο σπάει η Κλάρα οπότε θα έχουμε συγκινήσεις και (ας ελπίζουμε) ένα δυνατό φινάλε σεζόν…

Καπάλντι με έχει κερδίσει από τη πρώτη στιγμή, τώρα απλά παίζει μπάλα μόνος του, ότι αηδία σενάριο και να του δώσεις μπορεί να το απογειώσει… αλλά νομίζω του αξίζει μια σεζόν στα επίπεδα της πρώτης πχ του σμιθ, να τα γαμήσει όλα.-

Εχεις δικιο, τα επεισοδια συνηθως ειναι διπλα και δινουν βαρος στις ιστοριες παρα τις αρπα κολες που ειδαμε με τον Σμιθ.
Το τελευταιο πιστευω και εγω ηταν απο τα πιο καλογραμμενα και πολιτικο/κοινωνικα sensitive. Οι διαφοροι μονολογοι μου αρεσαν /δε κουρασαν, και βλεπουμε επισης την ενδυναμωση secondary χαρακτηρων οπως Osgood. Η Clara ειναι πλεον σε αλλο επιπεδο, κατι που το παραδεχεται και ο ιδιος ο Δοκτορας στο επεισοδιο. Η εξοδος της πρεπει να ειναι μεγαλειωδης!
Εχουμε 2 ακομα stand alone episodes και μετα παμε ολοταχως για το 2λο φιναλε!

Face the Raven

Πολυ μου αρεσε το επεισοδιο. Περα απο το αποτελεσμα με τον θανατο της Κλαρα το βρηκα καταπληκτικο και στα 45 λεπτα. Δεν εχασα το ενδιαφερον μου στιγμη και αυτο ειναι σπανιο για μη μοφφατικο επεισοδιο.

[SPOILER]Εμενα παλι μου φανηκε απο τα χειροτερα της σεζον, σεναριακα μου φανηκε να μπαζει σε αρκετα σημεια, ο χαρακτηρας της ασιλντρ πραγματικα δεν πολυειχε νοημα υπαρξης αφου εμφανιστηκε εντελως υποτονικη σε σχεση με το προηγουμενο επεισοδιο σαν να μπηκε απλα για να μπει και να ενθουσιαστουμε ενω θα μπορουσε ανετα να ειναι ενας τυχαιος χαρακτηρας στη θεση της
και η ολη φαση με την κλαρα μου φανηκε απλα να γινει γιατι επρεπε να γινει + τα ‘‘ου ειμαι η κλαρα παιρνω ρισκα’’ μου φανηκε λιγο επιτηδευμενο…
η πλακα ειναι οτι μεχρι αυτο το επεισοδιο τη φετινη σεζον την ειχα πολυ ψηλα και ηταν αξιοθαυμαστη η σταθεροτητα με την οποια εβγαιναν καλα επεισοδια.
περιμενουμε το επομενο…
[/SPOILER]

και να επιτελους που ειδαμε το πρωτο τεραστιο επεισοδιο της τρεχουσας σεσον…

το τελευταιο πηγαινει στα κλασσικα καρφι ενω για μενα προσωπικα, με διαφορα το καλυτερο μοφατ επισοδειο εδω και 3 σεσον

μια γαμημενη τελειοτητα.-

Νταξ το επεισοδιο τα σπασε, Καπαλντι εχει παει τον Δοκτορα σε αλλο επιπεδο και ο Μοφφατ κενταει. Ενα επεισοδιο προλογος για την επικουρα-ελπιζω- φιναλε.

E, ναι.

ΕΠΑΙΞΕ ΤΡΕΛΗ ΜΠΑΛΑΡΑ ΠΑΛΙ Ο ΜΟΦΑΤΑΡΑΣ. <3

δε ξέρω αν ημουν μονο εγω, αλλα στο τελευταιο κρατηθηκα πολλες φορες να μην τα μπηξω :stuck_out_tongue:

το φιναλε μου φανηκε επικο + ταυτοχρονα πολυ ανθρωπινο και γηινο, οπως ακριβως και ο ιδιος ο Ντοκτορ…

τα τελευταια 2 λεπτα ημουν με ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια + πλεον μονο η παραμικρη υπονοια που θα κανει κανεις οτι ο Καπαλντι θα αφησει τη σειρα θα με ριξει σε καταθλιψη, :stuck_out_tongue: ειναι Ο ΝΤΟΚΤΟΡ.-

[SPOILER]σωστο και πιο μεστο και συγκινητικο, οπως της ταιριασει, αντιο στην Κλαρα, ενα γαμημενο western επος η αρχη στον Γκαλιφρευ, αρρωστη ψυχεδελεια στο τελος του χρονου με την ασιλντιρ, ωραιο το plot device με το hybrid, για να εστιασουν ομως για αλλη μια φορα στα πιο απλα, στο οτι ο Ντοκτορ θελει να μην πεθανει κανεις και θα παλεψει για αυτο ακομα και μερικα δισεκατομμυρια χρονια :stuck_out_tongue:

στη φαση στη καλυβα που επαιξε το theme του 10th Doctor ανατριχιασα

λιγο αγχωθηκα μονο με το σκηνικο του regenαrαtion σε γυναικα :stuck_out_tongue: γτ αν πανε ποτε προς τα εκει, εγω αποχαιρετω τη σειρα με συνοπτικες :stuck_out_tongue: [/SPOILER]

overαll θεωρω απο τις καλυτερες σεσον της σειρας, με σταθερα καλα επεισοδια καθολη τη διαρκεια της και με ενα τρομερο διπλο στο φιναλε…

τωρα, μπορει και επισημως να ξεκινησει η 10η σεσον με ενα ολικο reboot στα παντα και να παιξουν μπαλα χωρις τιποτα να τους κραταει στο παρελθον…

\m/

τρομερα συγκινητικο επεισοδιο.
πολυ ωραιο, τριπλο θα ελεγα εγω, φιναλε

Το regeneration εγινε οχι μονο απο αντρα σε γυναικα αλλα και απο λευκο σε μαυρο.
το εχουμε ξαναδει σε master/missy και melody/river.
Συνεχως μας δειχνουν οτι μπορει να γινει ωστε οταν γινει στον doctor να μη χαλαστουμε. Προσωπικα δεν θα χαλαστω καθολου.