Documentaries

Εδώ προτείνουμε ντοκιμαντέρ που μας άρεσαν πολύ με οποιοδήποτε περιεχόμενο (πολιτικοοικονομικό, κοινωνικό, περιβαλλοντολογικό, μουσικό κτλ).Ας μην γίνει για μουσικά ντοκιμαντέρ καθώς υπάρχει αντίστοιχο thread (το μόνο που βρήκα). Επίσης θα έλεγα να προτείνονται ντοκιμαντερ που έχουν παίξει σε κινηματογραφικές αίθουσες απο ανεξάρτητους δημιουργούς παρά ντοκιμαντέρ απο τηλεοπτικά δίκτυα (National Geographic, Discovery, History κτλ) γιατί θα χαθούμε…

Ξεκινάω με μερικά αγαπημένα και περιμένω τις προτάσεις σας…Τα συνοδεύω με link απο imdb για infos για να μην γράφω ολόκληρα κατεβατά…

  • Bowling for Columbine (Ακύρηχτος πόλεμος) - Michael Moore

  • Touching the void (Αγγίζοντας το κενό) - Kevin MacDonald

  • My architect (Ο αρχιτέκτονας μου) - Nathaniel Kahn

  • Baraka - Ron Fricke

  • The Corporation - Mark Achbar, Jennifer Abbott

  • La Marche de l’empereur (Το ταξίδι του αυτοκράτορα) - Luc Jacquet

  • Fahrenheit 9/11 - Michael Moore

  • An Inconvenient Truth - Davis Guggenheim

Και ένα μουσικό αγαπημένο

  • Heima (Sigur Ros) - Dean DeBlois

Περιμένω και τις προτάσεις σας…

Τις προαλλες ειδα στην τηλεοραση το Enron: The Smartest Guys in the Room. Eνα Documentary για την εταιρια “φουσκα” Enron. Πολυ καλο, εδειχνε πως η εταιρια ξεγελασε μια ολοκληρη χωρα (με την ανοχη καποιων) μαγειρευοντας τα λογιστικα της στοιχεια. Καθως και τον αλαζονικο τροπο που φερονταν τα κεφαλια της εταιριας

Εdit: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Smartest_Guys_in_the_Room

Πολύ ενδιαφέρον…Θα τσεκαριστεί…Και στο the corpotation που πόσταρα έχει πολλά cases απο εταιρικές απάτες και παρανομίες…ενδιαφέροντα πράγματα…Πάντως το case της Enron είναι αρκετά ξακουστό αν και δεν έχω δει το documentary…Ελπίζω να το κάνω σύντομα…!thnx!

Βασικά μπορεί να χαρακτηριστεί και ρεπορτάζ αλλά τεσπά.
Τσεκάρετε: http://exandas.ert.gr/leykoi-lykoi/eisagogi/eisagogi.htm

“Η Αγέλη των Λευκών Λύκων”

Η άνοδος των Νεοναζί στην Ρωσία είναι κάτι παραπάνω από γεγονός! Στην Ρωσία υπάρχουν σήμερα οι περισσότεροι νεοναζί του κόσμου. Εξτρεμιστικές ιδέες περί φυλετικής καθαρότητας και εξολόθρευσης των μεταναστών, των ομοφυλοφίλων, των τοξικομανών και όλων «των άχρηστων ζιζανίων που μολύνουν τη Ρωσική Λευκή Φυλή», βρίσκουν εύφορο έδαφος σε ένα πληθυσμό του οποίου η εθνική περηφάνια πληγώθηκε στα χρόνια που ακολούθησαν την κατάρρευση της Σοβιετικής Ένωσης. «Η Αγέλη των Λευκών Λύκων» είναι ένα ανατριχιαστικό ντοκιμαντέρ που καταγράφει την θανάσιμη δράση Ρώσων Σκίνχεντ, τις ιστορίες των αθώων θυμάτων τους και την τρομακτική απειλή που ξεπροβάλλει στο Βορρά της Ευρώπης.

Το είχα δει πριν αρκετό καιρό στην ΝΕΤ και πραγματικά είχα σοκαριστεί από τις πράξεις τους. Αν το βρείτε αξίζει να το δείτε.

Ντάξει ο εξάντας και ο Αυγερόπουλος είναι απο τα πιο ποιοτικά πράγματα στο χαζοκούτι…Και με πολλές διακρίσεις στο εξωτερικό…Ναι περισσότερο ρεπορτάζ είναι με στοιχεία ντοκιμαντέρ…αν και δεν είναι σε φάση να έχει βγει σινεμά θα ψάξω να δω τι παίζει…γενικά ο εξάντας αξίζει προσοχής!

Εξομολογηση ενος οικονομικου δολοφονου. Θεος Κουλογλου.

…ρίχνει φως στους άγνωστους μηχανισμούς που χρησιμοποιούν αυτοί που κυβερνούν σήμερα τον κόσμο μας, στις ρίζες της ισλαμικής τρομοκρατίας, και τους λόγους που ένα τόσο μεγάλο μέρος του παγκόσμιου πληθυσμού ζει στα όρια της ανέχειας.
Η απόλυτη απάντηση στην ερώτηση του Μπους: «Γιατί μας μισούν;»

[CENTER]

[/CENTER]

Προτείνω να δείτε το [U]Religulous[/U], μια καθαρά σατυρική προσσέγγιση της θρησκείας από έναn stand up κωμικό, τον [Bill_Maher[/U]"]Bill Maher](http://en.wikipedia.org/wiki/[U) και τον σκηνοθέτη του μοναδικού Borat, Larry Charles.

Ωραίο θέμα πραγματεύεται κ σε συνδυασμο με καυστικό humor μου φαίνεται φονικός συνδυασμός…Εξάλλου και τα ratings στο imdb είναι άκρως ενθαρρυντικά…Θα το δω και θα πούμε περισσότερα…thanx mate!:slight_smile:

Δεν αναφερετε το must see του καθε metalhead :
Απλα τελειο, το χω δει παρα πολλες φορες

Metal: A Headbanger’s Journey

Απλά είπαμε να μην γίνει καθαρά thread για μουσικά ντοκιμαντέρ μιας και υπάρχει τέτοιο αντίστοιχο thread που έχουν ποσταριστεί αυτό, το get thrashed και άλλα…

Όντως είναι εκπληκτικό, όπως και το Global Metal του ίδιου τύπου, όπως και το Flight 666 που θα βγάλει. :stuck_out_tongue:
(ΟΚ. Το κόβω με τους Maiden!).

Για να συνεχίσω λοιπόν με τα πόλυ δημοφιλή πια Zeitgeist. Θα βρείτε στο site links για κατέβασμα. Γενικά τα συγκεκριμμένα documentaries (Zeitgeist, Zeitgeist 2), είναι free, θα τα βρείτε παντού (torrent, google, στο ίδιο το site) και μάλιστα υπάρχουν στις περισσότερες περιπτώσεις και ελληνικοί υπότιτλοι. Νομίζω ότι οι περισσότεροι το γνωρίζουν ήδη, αν όχι το προτείνω ανεπιφύλακτα!
Η θεματολογία έχει να κάνει με θρησκεία (:metal:), τραπεζοοικονομικό σύστημα και διάφορα άλλα τέτοια.

[CENTER][/CENTER]

Πέρσι είδα τον Εφιάλτη του Δαρβίνου στα πλαίσια του μαθήματος της Κοινωνικής Ανθρωπολογίας.

Μιλάει για το πώς επηρεάζονται οι κάτοικοι της Τανζανίας από το ψάρεμα της ρέγγας (που απειλείται με εξαφάνιση) στη λίμνη Βικτόρια και την πώλησή της στις ευρωπαϊκές αγορές. Τσεκάρετέ το.

Το συγκεκριμένο ήταν κ υποψήφιο πέρυσι για οσκαρ…

Σήμερα είδα το παρακάτω:

Man on wire - James Marsh

Κέρδισε το Όσκαρ φέτος και μου τράβηξε το ενδιαφέρον…Πρόκειται για την ιστορία ενός ισορροπιστή απο την Γαλλία που μαζί με μια παρέα φίλων σχεδίασαν το project να περπατήσει σε σκοινί ανάμεσα στα 2 τότε νεόκτιστα world trade center το οποίο εγχείρημα αργότερα εμείνε γνωστό ως “the artistic crime of the century”. Πολύ ενδιαφέρον το αρχειακό υλικό, καθώς και κάποιες εξαιρετικής ομορφιάς φωτογραφίες απο τα εγχειρήματα του ισορροπιστή…Γενικότερα πολύ ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ (και για σχετικά όχι πολύ σοβαρό θέμα)!Τσεκάρετε…

Υ.Γ. Zeitgeist & Religulous ήδη κατέβηκαν…

Περιμένω εντυπώσεις…

πολυ ωραιο θεμα,δεν το ειχα δει

πο,αυτο θελω να το δω σαν τρελος,απο τοτε που εμαθα πως βγαινει…μου φανηκε πολυ ενδιαφερον…α παρει γραμμη τωρα αμεσως…religulous εχω και γω ετοιμο για θεαση,μολις το δω θα πω και γω…

Έλα να γινόμαστε πολλοί!!:lol:
Lupin το ήξερες απο πριν?θηρίο…!!εγώ απο τα όσκαρ κινητοποιήθηκα…

το ειχε παρει το ματι μου,σε ενα τευχος απο ενα περιοδικο,με τις αναμενομενες ταινιες της χρονιας και μου φανηκε πολυ πρωτοτυπο και ενδιαφερον…επισης,το FATA MORGANA,του Χερζογκ,ειναι ενα καταπληκτικο ντοκυμαντερ με αντικατοπρισμους στη ερημο,που κρυβει πολλους συμβολισμους και νοηματα,αλλα καλυτερα να το δει κανεις,γτ ισως το χαλασω με τα λεγομενα μου…μου θυμιζει πολλυ 2001 απο ενα σημειο και μετα…αξιζει σιγουρα…

Παρακαλώ να τα παρουσιάζεις με photos, info, links κτλ :p:p:p
Θα τσεκάρω imdb

Ενα καταπληκτικο ντοκιμαντερ , που ειχα την τυχη να δω στο Φεστιβαλ Σαλονικης οταν ειχα ανεβει (για συμμετοχη εε :stuck_out_tongue: ) ειναι το :

Life in Loops

Μαλλον απο τα καλυτερα συγχρονα που εχω δει