Documentaries

Συνιστώ για θέαση το δανέζικο Αrmadillo. Καταπληκτικό αντιπολεμικό documentary, γυρισμένη στο Αφγανιστάν. Τρομερός ρεαλισμός, με τις σφαίρες να σφυρίζουν πάνω από το κεφάλι του οπερατέρ και απίστευτο μοντάζ σαν να βλέπεις κανονική ταινία με κανονικούς ηθοποιούς

ειδα το [B]Bowling for Columbine[/B] του Michael Moore.
πολύ καλό.
δεν λέω τίποτα για το θέμα της οπλοκατοχής/οπλοχρησίας αλλά για κάτι άλλο. πάμε όλοι να ζήσουμε στον καναδα!!

[B][SIZE=“5”][CENTER][COLOR=“Green”]Justice is lost
Justice is raped
Justice is gone
Pulling your strings
Justice is done
Seeking no truth
Winning is all
Find it so grim, so true, so real[/COLOR][/CENTER][/SIZE][/B]

μόλις είδα το [B]Paradise Lost 3: Purgatory[/B]


ειναι το τρίτο μέρος της ιστορίας των [B]West Memphis Three[/B]. 3 παιδιά(Damien Echols , Jessie Misskelley, Jr. , and Jason Baldwin) κοντά στην ενηλικίωση συλλαμβάνονται για την άγρια δολοφονία 3 μικρότερων παιδιών. χωρίς κανένα στοιχεία παρά μόνο την ομολογία ενός των 3 που είναι λίγο αργός στο μυαλό μετά απο 12 ώρες ανάκριση και την υπόσχεση οτι μόλις πει αυτά που θέλουν θα πάει σπιτι. μια ομολογία που εχει μόνο ανακρίβειες. η ώρα, το μέρος, τα χτυπήματα. τα πάντα. α να μην ξεχνάμε. [B]άκουγαν Metallica Και φορούσαν μαύρες μπλούζες![/B] ταφόπλακα.

στο τρίτο μέρος βλέπουμε μια σούμα των όσων έχουν γίνει και έχουν παρουσιαστεί στα πρώτα 2 μέρη
[B]Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills[/B]


και [B]Paradise Lost 2: Revelations[/B]

και την συνέχεια που είναι αναπάντεχη .

μέσα σε αυτό τον αχταρμά απίστευτων γεγονότων και χαρακτήρων[I][B](μητριές και πατριοί για τα πανηγύρια, γονείς με ένοχο παρελθόν και παρόν, άνθρωποι με ψυχοφάρμακα και παραβατικη συμπεριφορά, θρησκόληπτοι, αστυνομικοί που απαντάνε με ατάκες(!), δικαστικοί που αρνούνται αθωωτικά στοιχεία, κατήγοροι που χτίζουν καριέρα, μάρτυρες που δεν παρουσιάζονται, ένορκοι που έχουν μπει με σκοπό,εμπειρογνώμονες με καμία γνώση(!!), πτώματα χωρίς αίμα στον τόπο του εγκλήματος, σημάδια από ζωα που αποδοθήκαν στους κατηγορούμενους για να κλείσει η υπόθεση, μυστηριώδης θάνατος μητέρας ενός απο τους κατηγορούμενους, και κυριολεκτικά 100αδες απίθανα πράγματα και καταστάσεις)[/B][/I], η πολιτεία προλαβαίνει τις εξελίξεις καθώς οι κατηγορούμενοι κέρδισαν σε ανώτερο δικαστήριο την δυνατότητα δίκης με ολα τα στοιχειά που τους καθιστούν αυτόματα αθωους λόγο αμφιβολίας, με το να τους δώσουν την ευκαιρία να δηλώσουν ένοχοι αλλά να βγουν εκτός φυλακής μετά απο σχεδόν 20 χρόνια!!! στην ουσία η πολιτεία καλύπτει τα νώτα και παραδέχεται εμμέσως οτι εχει κάνει λάθος.

η απο πάνω εξέλιξη δεν θα ειχε γινει ποτέ χωρίς την συνεχή ενασχόληση των ντοκυμαντεριστων , απλών πολιτών και μεγάλο αριθμού καλλιτεχνών όπως οι Metallica(o fuck yeah james δηλαδη), johny depp,Slipknot’s Corey Taylor, Lemmy , Ice-T ,Eddie Vedder(Pearl Jam) Henry Rollins, Disturbed, κ.α. που δεν άφησαν ποτέ την υπόθεση να χαθεί.αν ειχε γίνει αυτό ο damien θα ειχε εκτελεστεί καθώς ειχε τιμωρηθεί με την θανατική ποινή.(για το πρώτο ντοκιμαντέρ και για ολη την σειρά αργότερα οι Metallica έδωσαν να ακουστούν τα κομμάτια τους για πρώτη φορά οπουδήποτε).

[COLOR=“Teal”][SIZE=“4”][B]no justise[/B][/SIZE][/COLOR]

*ερχεται και αυτο.
[B]West of Memphis[/B] is a 2012 documentary film produced by [B][U]Peter Jackson[/U][/B] and Damien Echols, and directed by Amy J. Berg.

[B]Secret of The 7 Sisters: The Shameful Story Of Oil[/B] ,απο την αντιστοιχη ΝΕΤ της Πορτογαλιας.

‘‘charts the story of the secret oil mogul pact which gave birth to the oligopoly controlling the world?s crude-oil supply.’’

Το ειδα απο tube εγω(υπαρχει και σε κανα 2 τορρενταδικα απο οτι ειδα),βγαινει λιγο η πιστη γιατι ειναι english audio με πορτογαλικα subs αλλα αξιζει.

Πριν λίγες ημέρες είδα ένα ντοκιμαντέρ του BBC,το "The Incredible Human Journey"
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Incredible_Human_Journey
Η Άλις Ρόμπερτς,ανθρωπολόγος κτλ,ξεκινάει ένα ταξίδι στις 5 ηπείρους (κάθε ήπειρος κι ένα επεισόδιο),με σκοπό να ανακαλύψει το ταξίδι του ανθρώπου (homo sapiens βασικά) από την Αφρική όπου εξελίχθηκε,σε όλο τον κόσμο.
Κι επιβεβαιώνει ότι όντως καταγόμαστε όλοι μας,σε όλο τον κόσμο, από μια μικρή χούφτα πρωτοπόρων που ξεκίνησαν πριν από 125.000-60.000 χρόνια, για να εποικίσουν τον κόσμο!We are all,children of Africa!
Πάρα πολύ καλό ντοκιμαντέρ,εμένα με ενθουσίασε, και πολύ τελικά αντιρατσιστικό=επίκαιρο στις μέρες μας:wink::smiley:

[SPOILER]Κυκλοφορεί εκεί έξω,επίσης και οι ελληνικοί υπότιτλοι του,σπάνιο για ντοκιμαντέρ[/SPOILER]

Μπράβο για την πρόταση, ωραία, στρωτό, χωρίς πλεονασμό πληροφοριών, γιομάτο πανέμορφες εικόνες και μαθαίνεις πολλά πράγματα. Προσφέρεται επίσης για το εξής συμπέρασμα: Η βρετανική τηλεόραση κάνει πλάκα σε όλα τα επίπεδα με τις υπόλοιπες του δυτικού κόσμου. Όσο για την παρουσιάστρια είναι πολύ όμορφη, τρελιάρα γκικ επιστήμονας και έχει την πιο καβλωτική βρετανική προφορά που υπάρχει :naughty:, και μόνο γι’αυτήν αξίζει το ντοκιμαντέρ.

Ευχαριστώ!Ένα τόσο καλό ντοκιμαντέρ,δε γίνεται να μη θες μετά να το προτείνεις!:wink:
Η παρουσιάστρια δεν είναι και πολύ όμορφη,εγγλεζίτσα κλασσική είναι,αλλά ναι,με αυτή τη βρετανική προφορά (BBC είπαμε),μπορώ να την αγαπήσω κι εγώ:D

Υστ: Καθώς είναι ο καιρός που βλέπω ντοκιμαντέρ,θα προτείνω κι άλλα,οσωνούπω:)

Πριν μια βδομάδα (βασικά απ’ ότι βλέπω στο κανάλι του National Geographic.το δείχνει κάθε εβδομάδα)είδα ένα σχετικά πρόσφατο ντοκιμαντέρ, το “Dark Secrets of Lusitania”.
Το όλο αντικείμενο της ομάδας που βλέπουμε σε αυτό (ανάμεσα της κι ο σημερινός ιδιοκτήτης του ναυαγίου),είναι να ανακαλύψει γιατί το πλοίο βυθίστηκε σε μόλις 18 λεπτά. Μια τορπίλη δε μπορεί να είναι υπεύθυνη για την τόσο γρήγορη βύθιση ενός υπερωκεανίου τέτοιου μεγέθους.
Οι έρευνες βασίζονται σε μαρτυρίες επιζώντων, που ανέφεραν δύο εκρήξεις, με χρονική διαφορά 30’’ η μια από την άλλη. Η μια ήταν το χτύπημα της τορπίλης στο κύτος, η δεύτερη όμως;Κάτι πυροδοτήθηκε από το εσωτερικό του πλοίου, τόσο δυνατό, που έφτασε να το καταδικάσει.
Τέσσερις ήταν οι υποθέσεις:παράνομο φορτίο πυρομαχικών=σκόνη αλουμινίου(σφαίρες βρέθηκαν στα αμπάρια του πλοίου στην έρευνα της ομάδας στην αρχή,αλλά η εκτυφλωτική λάμψη που βγάζει η έκρηξη αλουμινίου δεν συνάδει με τις μαρτυρίες), καρβουνόσκονη(είχε αποθήκες κάρβουνου στα πλάγια που χτυπήθηκε, αλλά η έκρηξη από κάτι τέτοιο δε θα ήταν ικανή να δημιουργήσει εκτεταμένη ζημιά στο πλοίο),βαμβακοπυρίτιδα (αρκετά δυνατή έκρηξη, αλλά δεν συμφωνεί με την χρονική απόσταση των δύο εκρήξεων) και έκρηξη λέβητα (η πιο πιθανή εκδοχή, από άποψη συμφωνίας με τις μαρτυρίες και της χρονικής απόστασης των δύο εκρήξεων, αλλά όχι από άποψη έντασης ικανής να κάνει τη μεγάλη ζημιά).
Τελικά οι επιστήμονες δεν κατάφεραν να βγάλουν ασφαλή συμπέρασμα,ούτε από τις προσομοιώσεις στο εργαστήριο,ούτε από τις καταδύσεις στο ναυάγιο.Φάνηκε ότι το Λουζιτάνια θέλει να κρατήσει το μυστικό για το ίδιο :).Αρκετά καλό φιλμ, ενδιαφέρον.

Σε όσοσυς αρέσει η θεωρητική φυσική, σχετικότητα, κβαντομηχανική και πιο σύγχρονα πράγματα όπως χορδές, υπερχορδές κ.λ.π υπάρχουν 2 πολύ καλά ντοκυμαντέρ του Brian Greene το ένα λέγεται The Elegant Universe, έχει 3 επεισόδια και ειναι του 2003 και το άλλο βγήκε πέρυσι, λέγεται The Fabric of the Cosmos και έχει 5 επεισόδια. Και για τα δυο κυκλοφορούν ελληνικοί υπότιτλοι και έχω την εντύπωση ότι μπορούν να βρεθούν και στο youtube και με ελληνικούς υπότιτλους. Αξίζουν.

Το είδα κ εγώ κ είναι πραγματικά όμορφο, αξίζει να το δει κάποιος μόνο για να διαπιστώσει πόση θέληση και επιμονή είχε αυτός ο άνθρωπος.

Δε μας έφταναν τα X-Files(που αγαπάω),τώρα ανακάλυψα και τα Ancient X-Files του National Geographic!Και δε γινόταν να μη μ’αρέσουν:)
Κάθε επεισόδιο είναι δύο ιστορίες, εξερευνήσεις επιστημόνων για πράγματα που είναι μυστικά ή ακόμη ανεξερεύνητα κλπ.Αξίζουν αρκετά.
Αυτό που με μπερδεύει στις μικρές ιστορίες (22-27’’) είναι το απότομο τελείωμα τους. Ή θα υπάρξει συνέχεια σε επόμενα επεισόδια, ή απλά τελειώνει απότομα, για να αφήσει το μυστήριο να πλανάται,ως κάτι που δεν έχουμε βρει την άκρη ακόμη;:-k
Ας απαντήσει κάποιος άλλος χρήστης που τα έχει δει.

ενδιαφέρον φαίνεται, αλλά σοβαρά τώρα, έχει ιστορίες 22-27 δευτερολέπτων? grind x-files έπρεπε να το λένε…

Κοιτάζω τι γράφεις και τα μάτια μου πάνε αστραπή στο μήνυμα μου απο πάνω και…ναι!Την έκανα,έβαλα τα δευτερόλεπτα αντί για τα λεπτά#-o
Προφανώς και εννοούσα 21-27 λεπτά και ναι,είναι ενδιαφέροντα…τρολ:p

http://vimeo.com/22915609 (2003,no subs)

A view from the inside στη ζωη των λεγομενων train hobos της Αμερικης.Background,κινητρα,περιγραφη της καθημερινοτητας της νομαδικης ζωης(με αληθινους πρωταγωνιστες ολα αυτα προφανως),περιγραφη καθε ειδους διαπροσωπικης σχεσης που αναπτυσσουν και γενικοτερα ρεαλισμος χωρις να επιχειρειται ουτε στο ελαχιστο το επιτηδευμενο μελο.

Eχει και μερικες κριτικες εδω

[I]
Living indoors in a house is like being controlled,like a puppet.There’s not
much control out here.They try to control you but they cant keep up with you.
Survival has got a lot do with it,too,isnt it?Being able to survive out here.
A lot of people cant do that.They’re always hooked up on their houses and shit,
made of gold and silver.I dont need none of that shit.I’ve got a house and
everything right here.[/I]

Το soundtrack περα απο Waits, εχει Charlie Musselwhite kai John Lee Hooker.Για κατι Χοπετους ειναι ο,τι πρεπει.

view from the inside οχι, αλλα κραστιλα οπως κι αν εχει.

ε τι επρεπε, να τους δειχνει να χεζουν κιολας;μελαγχολουν,τρυπιουνται,μονολογουν,τι αλλο θες σομν.Αλλα οχι σοβαρα,για πες τη γνωμη σου

εννοω πως δεν ξερουμε τι κοψοραμαψιμο εχει πεσει, αλλα και να μην εχει πεσει, η καμερα απο μονη της συχνα τροποποιει την ανθρωπινη συμπεριφορα. αυτο βεβαια ειναι γενικοτερο θεμα με τα ντοκιμαντερ στα οποια καλειται καποιος να δειξει τον εαυτο του. περα απο αυτο, σιγουρα ειναι ενδιαφερουσα ταινια, μπορει καποιος να παρει μια ιδεα για το τι παιζει με μερικους απο αυτους τους ανθρωπους. λεω μερικους, γιατι, ευτυχως, υπαρχουν πολλοι που δεν χαραμιζονται τοσο αγρια. οσοι εχω γνωρισει εγω τουλαχιστον ηταν στο ακριβως αντιθετο μηκος κυματος. επισης, κρινοντας κι απο τη δικη μου εμπειρια [μικρη βεβαια, αλλα ακομη και μια βδομαδα να περασεις χωρις σπιτι αποκτας καποια εμπειρια], παροτι πολλοι απο τους συγκεκριμενους εχουν περασει σχεδον μια ζωη ετσι, συνεχιζουν να αυταπατωνται. ολα αυτα που λεγονται για ελευθερια και επιλογη και και και, ειναι περισσοτερο για να συνεχισει το ατομο να εχει καποιο ειδος αυτοσεβασμου ωστε να μπορεσει να επιβιωσει παρα η πραγματικοτητα. ποσο μαλλον οταν το ατομο πασχιζει τοσο να βγει εκτος της πραγματικοτητας, που υποτιθεται διαλεξε και του αρεσει, μεσω του ποτου και της πρεζας. εγω αυτο που αντιλαμβανομαι ειναι η αναγκαιοτητα και η συνηθεια. καλως η κακως, οι περισσοτεροι που ζουν η εχουν ζησει ετσι, εχουν σπρωχτει προς τα εκει. ναι, την αποφαση “θα αρχισω να καβαλαω τρενα” την παιρνεις εσυ ο ιδιος, αλλα τις καταστασεις που σε στελνουν σε αυτη την αποφαση, απλως τις βρισκεις μπροστα σου. επισης, οσο ασχημο/δυσκολο/αντισυμβατικο και να ειναι κατι, μετα απο λιγο καιρο, γι αυτον που το ζει καθημερινα, γινεται το πεδιο στο οποιο ειναι ανετος και αισθανεται ασφαλης. οποτε και λιγακι παγιδευμενος κι ας μην το συνειδητοποιει. το δυσκολο γι αυτους, και κυριως για τους μεγαλυτερους σε ηλικια, ειναι να ζησουν “φυσιολογικα”, αυτο θα ηταν το αντισυμβατικο τους. τεσπα, πολλα μπορουν να λεχθουν, αυτα που ειπα ειναι σε γενικο επιπεδο, αλλα ειναι καλυτερα καθε τετοια περιπτωση να τη βλεπεις ξεχωριστα.

Nομιζω οτι σου αφηνει καποια hints για το οτι σπρωχτηκαν και δε το διαλεξαν,ασχετα αν δε το αναλυει πολυ.Πχ μπορει κανεις ανετα να φανταστει οτι η τυπισσα που επαιρνε τηλ τους δικους στη χαση και στη φεξη,ειχε προφανως στο παρελθον μια απιστευτα προβληματικη σχεση μαζι τους.Με τα bold συμφωνω 100% αλλα δε παρατηρησα προσπαθεια να τους κανει ηρωες και να πει την ιστορια σ’αυτο το στυλ.Oταν σου χει τον αλλον να μουρμουριζει ‘‘πλεον εδω στο πουθενα εχω οικογενεια,οποτε δε με νοιαζει η αλλη η κανονικη’’, το κανει επειδη θελει να δειξει αυτο που λες, οτι ειναι πλεον παγιδευμενος και πρεπει να πεισει τον εαυτο του οτι ‘‘για αυτα ειμαι εγω’’.Το quote που εβαλα στο πρωτο ποστ ειναι ιδια φαση,η μιση αληθεια για το τι ισως νιωθουν αυτα τα ατομα.Βασικα εμενα γι’αυτο μ’αρεσε το ταινιακι, γιατι το εντιτ δε μου εκανε υποπτο και προσωπικα μου αφησε την εντυπωση οτι ο δημιουργος εκανε ενα βηματακι πισω και ειπε ‘‘κοιτα να δεις, πανω κατω αυτα ειδαμε εμεις αυτα τα χρονια’’.Βεβαια ενταξει πανε να σου εκβιασουν λιγη μελαγχολια με το soundtrack που εχουν αλλα αυτο δε μας χαλαει=p

παντως επειδη το doc εχει το συγκεκριμενο theme, λεω ‘‘αν απαντησει καποιος, ε ο somn θα ειναι’’ :stuck_out_tongue:

Ναι, το μπολντ, και τα μετα απο αυτο, το λεω εχοντας στο μυαλο μονο τα οσα εκφραζονται απο τους πρωταγωνιστες, οχι ως κριτικη στο τι παει να περασει η ταινια. αυτο το τελευταιο, καλως η κακως, μπορεις να το ξερεις μονο αν συμμετειχες και ξερεις τι βρηκαν, τι και γιατι απερριψαν κ.λπ. οποτε παιρνω ως δεδομενο οτι ειναι οι πραγματικες τους αποψεις αυτες και δεν εχουν επηρεαστει απο το εντιτ. αλλωστε καποια απο αυτα που αναφερω τα εχω αναγνωρισει τοσο σε μενα οσο και σε αλλους. ακομη κι αν δεν ισχυει για καποιους απο τους πρωταγωνιστες, ισχυει για αρκετους αλλους.

σε ενα αλλο επιπεδο, ειναι δεδομενο πως ενα τετοιο ντοκιμαντερ, σχεδον εκ των πραγματων, δεν μπορει να ειναι πληρες, εκτος κι αν προκειται για σειρα επεισοδιων. οι περισσοτεροι απο εμας που το βλεπουμε ωστοσο, διαλεγουμε να το ξεχναμε αυτο το πραγμα και εχοντας παραλληλα την ταση να τσουβαλιαζουμε, οντως καταληγουμε να τσουβαλιαζουμε αυτους τους ανθρωπους κι ετσι περιπου δημιουργουνται οι υποκουλτουρες και οι φιξαρισμενες αποψεις [θετικες η αρνητικες] γυρω απο αυτες. μεσα σ αυτην την ομαδοποιηση [που γινεται βασει μερικων κοινων στοιχειων αλλα, εν τελει, αυτα που διαφερουν ειναι πολυ περισσοτερα] συνηθως χανεται το ατομο και οι ιδιαιτεροτητες του. πραγμα ασχημο και γι αυτον που τσουβαλιαζει και γι αυτον που τσουβαλιαζεται.

[SPOILER]χαχα, μη νομιζεις, κι εγω απαντησα γιατι “ε, μαλλον αν δεν απαντησω εγω, δεν θα απαντησει κανεις” :-p[/SPOILER]

Συμφωνω απολυτα.Εχει βγει αληθεια κατι τετοιο(εννοω κατι σε mini-series);Και γενικα στο ειδος αυτο,ποια αξιζουν;Κραστιλες θελω,οπως το ειπες στο αλλο ποστ.