Dodheimsgard - A Umbra Omega

Πρώτη ακρόαση τέλος και, προφανώς, τα συμπεράσματα είναι πολύ πρώιμα, αλλά ακόμα κι έτσι θέλω να πω δυό πραματάκια: ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ καταρχάς για να φύγει από τη μέση.
Τα κομμάτια ακούγονται πιο πολύ σαν τους στίχους του Aldrahn. Αν και είμαι σίγουρος πως έγινε το αντίθετο, ακούστηκε σαν να έγραψε πρώτα τους στίχους και τις γραμμές του αυτός και έπειτα γράφτηκε η μουσική για να συμβαδίζει με τις ασύμβατες σκέψεις του. Άρα μιλάμε για το πιο “συνειρμικό” άλμπουμ των DHG μέχρι στιγμής και όχι το πιο παρανοϊκό.
Ο οποίος Aldrahn είναι και ο κύριος λόγος για να ακούσεις το δίσκο. Η καλύτερή του ερμηνεία μακράν, πατάει κάτω αυτή του 666 γιατί αν εκεί υπήρχε η έκπληξη και το πρωτόγνωρο, εδώ το κερδίζει το στοίχημα και το πάει ένα βήμα παραπέρα. Και μερικοί από τους καλύτερους στίχους που έχει γράψει έβερ.
Μουσικά από την άλλη, δεν είναι τόσο άναρχο, ούτε και τόσο άσχημα συγκολλημένο. Έχει στιγμές που με έπιασαν με τη μια, όπως η πλειοψηφία του Unlocking και αρκετά μεγάλο μέρος του Blue Moon Duel, τα ελάχιστα ambient περάσματα με βρήκαν απόλυτα σύμφωνο, το Βικοτνικίσιο ρίφινγκ με ξαναδυσκόλεψε μετά από καιρό για να το δέσω με τα υπόλοιπα, οι πιο μίνιμαλ δυσαρμονίες που έχουν VBE στόφα ταιριαστές στα σημεία που μπήκαν. Καταλαβαίνω και περί (βλασφημία και μόνο η σύγκριση με την αρχετυπική γκομενόμπαντα αλλά δε γαμείς; ) Όπεθ περασμάτων όπως προειπώθηκε, αλλά δε με χάλασαν αυτά τα πιο μελωδικά μέρη. Μου ταίριαξαν στο ανεβοκατέβασμα.

Πάντως δίσκος που με ξανάκανε να πιάσω μπούκλετ με τη μια και να του δώσω όση περισσότερη προσοχή μπορώ στην παρούσα φάση, χωρίς να περιμένω το σημείο που θα μου κάνει κλικ όσο θα παίζει στο μπακγκράουντ είναι μεγάλος από μόνος του με τα δικά μου κριτήρια. Άξιοι με τη μια που έβγαλαν τέτοιο χαρακτήρα.

Το λιώνω αυτές τις μέρες. Για συνολική άποψη θέλω ακόμα καμιά 100ιά ακροάσεις, αλλά θα σκάσω αν δεν το πω: ωραίο το δάνειο από το “We forgotten who we are” στο κλείσιμο του “God protocol axiom”.

Κατά τ’ άλλα θέλω να το ακούω κάθε στιγμή, παρόλες τις αδυναμίες που μου φάνηκαν στην πρώτη ακρόαση. Τα λέμε σε κανά μήνα.

Ανάμεικτα συναισθήματα.

Αρκετές καταπληκτικές ιδέες, χαμαιλέων Aldrahn αλλά μου μοιάζει να έπρεπε να βγει με το στανιό 75λεπτο και αυτό τελικά χαλάει (αρκετά) το σύνολο. Ειδικα το “Unlocking” και το “Architecht Of Darkness” είναι τραβηγμένα από τα μαλλιά.

Από την άλλη το “Aphelion Void” είναι μεγαλειώδες με τις VBE αναφορές του, το “God Protocol Axiom” πολύ δυνατό με τα ξεσπάσματά του ενώ το “Blue Moon Duel” επαναφέρει τα πράγματα στο σωστό δρόμο έστω και στο τέλος του άλμπουμ.

Anyway, άνισο αλλά αξιοπρεπέστατο εν γένει και αυτό είναι σημαντικό για μια μπάντα που μετράει πια 20ετία. Το σημάδι τους το άφησαν και με το παραπάνω όταν έπρεπε.

Ο Aldrahn έχει γράψει τους στίχους για το “Unlocking” και (σε συνεργασία με τον Olivier Cote) το “Blue Moon Duel”. Οι υπόλοιποι είναι του Vikotnik.