DodHeimsGard

Βασικά ο Vikotnik είχε πει ότι είχε πλάκα που έρχονταν ακροδεξιοι και τον χαιρετούσαν χωρίς να ξέρουν ότι είναι Ινδός αλλά και ότι μέρος από το φιλοσοφικό υπόβαθρο του ναζισμού προέρχεται από τον ινδουισμό γι αυτο και θεωρεί ενδιαφέρουσα την συγκεκριμένη θεωρία.

Από την άλλη ο Kvohst στο εν Αθήναις live ούρλιαξε “Fuck fascism! Fuck racism!” so… :dunno:
Και δε με πολυενδιαφέρει από τη στιγμή που δεν υπάρχουν σχετικές αναφορές στους στίχους.

Freedom, ξεκίνα με Monumental η με Supervillain…

Σωστόοοος ο Κρισπ. :wink:

Koίτα θα σου πω κάτι χωρίς καμία δόση ειρωνίας, όσο ειρωνικό κι μπορεί να ακουστεί. Αν θες με πιστεύεις.
Αν βάλω twisted sister στον πατέρα μου που ακούει μόνο ελληνικά θεοδωράκη,καζαντζίδη κτλ, αυτό που είπες εσύ θα μου πει. “δεν μπορώ να καταλαβω πως αυτό το ειδος θορυβου μερικοί το λένε μουσική”… Βασικά δεν είναι διόλου απίθανο να έχει συμβεί και στην πραγματικότητα αυτό το περιστατικό και να μην το θυμάμαι.

Δεν ξέρω αν αυτό που είπα σημαίνει κάτι για σένα. Για μένα ναι :!:

Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα. Εγώ που θεωρώ τέχνη τους Dod και τους Twisted σκέτο θόρυβο.

Aυτα :slight_smile:

λεπον…δεν κατηγορησα κανεναν που τους ακουει…ενταξει απλα το ξεκαθαριζω…
επισης εννοειται οτι ηξερα οτι θα παρω διαφορες απαντησεις…κουβεντα κανουμε…δεν νομιζω πως ειναι λογικο να μπαινει ο καθενας μονο στα θρεντς των συγκροτηματων που του αρεσουν…δηλαδη αυτου του ειδους τα θρεντς υπαρχουν μονο για να εκθειαζουμε τα συγκροτηματα;;; να μην λεμε τη γνωμη μας;;; και δεν την ειπασ τη γνωμη μου κακξοπιστα…και γω δεχομαι την κριτικη για τα σλιζ συγκροτηματα και δεν με πειραζει…8)
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν ειναι οι wig wam τεχνη…ουτε ασχολουμαι με το αν το μεταλ-χαρντ ροκ που ακουω ειναι τεχνη…απλα με ‘‘πειραξε’’ πως αυτο που κανουν οι dhg καποιοι στον εξειδικευμενο τυπο το ονομαζουν τεχνη και μαλιστα ανωτερης μορφης…αυτο κριτικαρα εντονα και σορρυ αν δεν το εκανα πληρως κατανοητο…και συμφωνω απολυτα με αυτον που εθεσε το παραδειγμα με τους twisted sisters και τον πατερα του…(κατι τετοιο διαβηασα…δεν θυμαμαι ποιος το εθεσε σορρυ…)…αλλωστε και γω ονομαζω θορυβο τους dhg συμφωνα με τη δικη μου γνωμη και τα δικα μου γουστα…και δεν υποβαθμιζω το γουστο σας…νομιζω αυτο το ξεκαθαρισα…
ρε nihilist…το 666 στο νικ μου ειρωνικο ειναι…
τελειωνοντας θα ηθελα να πω…μην φρικαρετε…τη γνωμη μας λεμε…και προσωπικα εκτος απο 2-3 φορες οσο καιρο ειμαι σε αυτο το φορουμ τη γνωμη μου τη λεω καλοπιστα…και τις 2-3 αυτες φορες το παραδεχομαι ειχα ασκησει κριτικη με κομπλεξ…λαθως μου…τεσπα…πολλα ειπα…
απλα αμα ειναι να χωρισουμε τα θρεντς σε αυτα των καφρων και στα αλλα των ποζεραδων πειτε το…να μην παρεξηγουμαστε που λεμε και τη γνωμη μας δηλαδη…
:slight_smile:

αυτοι που το ονομαζουν τεχνη,ασχολουνται με τον χωρο κ κρινουν με βαση αυτο…δν προκειται να κατσουν να το συγκρινουν με μια cybergrind/nintendocore μπαντα 'η με τον Σωκρατη Μαλαμα…κρινουν με βαση τον χωρο που ανηκει το καθε συγκροτημα…κ στον χωρο του black metal εχουν προσφερει πολλα οι Dodheimsgard…απλα μην εκφραζεις την γνωμη σου λες κ ειναι αντικειμενικη…ο καθενας εχει τα γουστα του…εδω δεν ειναι ειμαστε για να κρινουμε τα γουστα των αλλων,αλλα για να εκφρασουμε την γνωμη μας πανω στην ΜΟΥΣΙΚΗ…κ καλυτερο θα ηταν να αφησεις τις κριτικες για κατι που δεν γνωριζεις…αρκεσου σ’αυτα που γουσταρεις πραγματικα…διοτι δεν νομιζω οτι εισαι κανενας μεγαλος φαν της black metal σκηνης…

Νομίζω ότι το θέμα ξεφεύγει λίγο και εδώ παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το γεγονός ότι δεν υπάρχει κάποιος ορισμός για την τέχνη ούτε καποια μονάδα μέτρησης για να πούμε πόσα κιλά τέχνη προσφέρει το κάθε cd αλλά μάλλον θα πρέπει να λάβεις και λίγο υπόψιν σου ένα πράγμα: Δεν υπάρχει μόνο η φωτεινή πλευρά της τέχνης και πάντα δίπλα σε κάθε φωτεινό καλλιτέχνη όπως π.χ. ο Davinci π.χ θα υπήρχε και κάποιος Giger, δίπλα σε κάποιον Shakespeare θα υπήρχε και ένας Edgar Allan Poe και τα παραδείγματα είναι ατελείωτα σε κάθε μορφή τέχνης είτε αυτή είναι μουσική, Ζωγραφική, Κινηματογράφος, Comics και πάει λέγοντας. Τώρα μια κύρια προυπόθεση υποθέτω στο να ονομάσουμε τέχνη υποθέτω είναι και αυτό που ονομάζουμε πάθος, πνευματικότητα, ευφυία και όραμα. Όλα αυτά οι Dodheimsgard τα διαθέτουν στον υπερθετικό βαθμό μιας και τέτοιου είδους αρνητικότητα και αποσύνθεσης δεν νομίζω ότι μπορείς να τα βρεις σε πολλά συγκροτήματα. Οι Dodheimsgard, Mayhem, Revenge δεν είναι φτιαγμένοι για να αρέσουν αλλά για να ενοχλούν και απόδειξη είναι το γεγονός ότι πολύ λίγοι άνθρωποι μπορούν να ακούσουν 2 φορες σερί το “666 International” ή το “Ord Ad Chao”. Τώρα όσον αφορά αυτό που αναφέρουν κάποιοι ότι μπορεί να είναι ναζιστές, ρατσιστές, ψυχοπαθείς κτλ. και ενοχλούνται ότι:

  1. Είναι μουσικό συγκρότημα και όχι τα κολλητάρια τους με τα οποία θα βγούν για καφέ το απόγευμα.
  2. Αν αυτά δεν τους αντιπροσωπεύουν και ενοχλούνται από αυτό τότε δημοκρατία έχουμε δεν τους βαζουν το cd να το ακούσουν με το ζόρι.
  3. Δεν είναι ανάγκη να συμφωνείς με κάποιον για να σου αρέσει η μουσική του, προς θεού αν ήταν έτσι τότε η δισκοθήκη μου ούτε η μισή δεν θα ήταν απότι είναι.

Και κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω στο προηγούμενο Post μου. Έχει σκεφτεί κανένας ότι οι περισσότεροι καλλιτέχνες αυτού του είδους είναι τόσο καλλοί σε αυτό που κάνουν επειδή ακριβώς είναι τόσο καθίκια όσο είναι? Θα περίμενε κανείς σοβαρό Black Metal δίσκο από κάποια άτομα τόσο easy goin’ και cool όσο οι Edguy?:-k

8O 8O πραγματικα…διαβασες το τελευταιο ποστ μου;;; :-k

σωστο ποστ…

ω ναι,το διαβασα…αν εχεις να πεις κτ ωστε να αντικρουσεις τα επιχειρηματα μου,καν’το…:slight_smile:

Εγώ πάντως στον freedom θα προτείνω καλύτερα το 666 International γιατί είναι γαμάτο :slight_smile: Δεν είσαι και τόσο φλώρος, θα το αντέξεις. Εδώ άρεσε σε μένα που είμαι πολύ φολς :lol:

Τώρα λιώνω κάτι άλλα δισκάκια, αλλά θα ξεκινήσω με το 666 μάλλον. Με τραβάει σα τίτλος:p Θα τα ξαναπούμε κάποια στιγμή…:slight_smile:

Kαλυτερα με καποιο αλλο εκτος του 666 ξεκινα…

καλυτερα να τα παρεις με τη σειρα,ετσι ακριβως οπως τα κυκλοφορησαν…

Όταν οι απαντήσεις σου είναι όμως για τον πούτσο τότε δεν πρέπει με το ζόρι να το δεχτεί ο άλλος! Σωστά; :slight_smile:

Επειδή είδα ότι το ποστ σβήστηκε μέσα σε ένα λεπτό θα παρακαλούσα οι mods να κάνουν μια σύσταση ή να κάνουν εντιτ ή να προλαβαίνει κάποιος να κάνει report αν προσβλήθηκε και να μην εξαφανίζεται το ποστ σε δευτερόλεπτα!:wink:

Το ξαναγράφω λοιπόν χωρίς το “σου”.

Όταν όμως οι απαντήσεις είναι για τον πέο και προσβλητικές, ο άλλος δεν είναι αναγκασμένος να τις δεχτεί! Σωστά; :slight_smile:

μαλλον οχι…αχα αχα…ισχυει…[-X

:roll: :roll: :roll:

Βρηκα 2 φοβερα videoclip στο youtube. Και τα 2 ανεπισημα, αλλα πιστευω οτι ειναι πολυ καλες δουλειες.