DodHeimsGard

ναιιι το 1ο ειναι και γαμω

Mηπως εχεις δει και την ταινια? Παιζει κανα info? :stuck_out_tongue:

david lynch ειναι, αλλα τωρα πια ταινια ειναι δε ξερω.
κι ενα μπραβο στον καραπιπερη για τη δουλεια του.

MOVIE:THE GRANDMOTHER(1970) BY DAVID LYNCH

α γεια σου.

μουχεχεχε! Δεν είχα γράψει εγώ εδώ? Περίεργο.

Λοιπόν, λατρεύω τα 2 τελευταία πιο πειραματικά άλμπουμ τους, (το satanic Art δεν το’χω ακούσει) και ακόμα θυμάμαι το ΣΟΚ που έφαγα το '99 όταν πρωτοάκουσα το 666 international. Ήταν και η φάση που είχα πρωτο-αρχίσει να ψάχνομαι με industrial, οπότε μου’ρθε κουτί. Και το supervillain γαμάτο είναι, το 21st centurt devil είναι ύμνος. ΤΕΛΟΣ!

Επίσης λατρεύω τις άπειρες κόμικ αναφορές που συναντώ συχνά-πυκνά σ’αυτούς! :smiley:

ένα μικρό τρίβια που’χω ποστάρει και αλλού…

ο Super Villain Outcast από το τελευταίο Dodheimsgard

…o oποίος είναι ουσιαστικά μια “διασκευή” του DEADLOCK από τους ABC Warriors :respect:

Ω! Πες μας και αλλα για τις κομικ αναφορες :oops:

το βραδάκι απ’το σπίτι, που θα μπορώ να συμβουλευτώ και τα κιτάπια μου… :slight_smile:

για το φίλο μου το Βάκιλλο :slight_smile:
Πολύ πρόχειρα:

Στο 666 ο Vicotnik χρησιμοποιεί το ψευδώνυμο Mr. Fixit, ένα από τα aliases που έδωσε ο Peter David στον Hulk στα 80ς.

Η σκηνική παρουσία του Kvohst (εμένα τουλάχιστον) μου θύμιζε αρκετά τον Hellboy

Ο (αγαπημένος όλων μας) στίχος του Ion Storm “Am I not your Superhero? Am I not your golden chain?” είναι κι αυτός δάνειο από κάποιο κόμικ. Το είχα διαβάσει στο έμπιστο zine comicdom.gr, αλλά μετά την ανανέωσή του, το λινκ έχει χαθεί για να βρω πoιο ακριβώς είναι :frowning:

Σύμφωνα με τον Γιοβανίτη, (εγώ δεν έχω γνώμη, γιατί αγνοώ το κόμικ) ο Vicotnik στο οπισθόφυλλο του 666 φέρνει στον Rogan Rosh (Star of the East)


και, τέλος… (όχι άμεση σχέση με τη μουσική/εικόνα τους)
http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=567391&postcount=358

Aυτά προς το παρόν… :slight_smile:

:expressionless:

Γουάου.

Όμορφα πράματα που μας αναζωπυρώνουν τη κάβλα μας για τη μπάντα, είσαι πολύ καλός Ιστορία :slight_smile:

Μιας και ξεθαφτηκε παρτε κι ενα βιδεο που εχω στα αγαπημενα στο γιουτιουμπι:


Ο ιδιος εχει κανει και Traces Of Reality και Shiva Interfere.

Αγαπητή τα έχω ποστάρει λίγες σελίδες πιο πριν (:

Χμ, ούτε εγώ έχω γράψει εδώ. Τους γνώρισα κι εγώ με το ‘‘666 international’’ με το οποίο έπαθα τεράστιο σοκ και ακόμα πιστεύω ότι είναι ό,τι πιο προοδευτικό έχει βγει στο χώρο της μουσικής. Τι να λέμε για αυτόν το δίσκο, από την παραγωγή και τους στίχους μέχρι τα riff και τη φωνή του θεού τα πάντα κινούνται στην εντέλεια. Και το τελευταίο (αν και πιο πιασάρικο) τα σπάει κανονικά, από τους καλύτερους δίσκους εκείνης της χρονιάς. Τους είδα και live εκείνο τον καιρό (η παράνοια η ίδια η σκηνική τους παρουσία), οπότε το ‘‘Supervillain outcast’’ δεν ξεχνιέται εύκολα. Το ‘‘Satanic art’’ Ε.Ρ. είναι και αυτό ξεχωριστό, ενώ τις παλιότερες κυκλοφορίες τους δεν τις έχω αφοιμειώσει ακόμα (2-3 ακροάσεις μόνο).

παρακολουθω στο youtube τα βιντεακια που εχει φτιαξει ο καραπιπερης για dhg και πραγματικα υπαρχει ταλεντο.
εβλεπα συχνα πυκνα τα Shiva Interfere και 21st Century Devil που ειχε ανεβασει πριν κανα χρονο.
μεχρι που σημερα ειδα και το Traces of Reality και με εκανε να ανατριχιασω στο καλυτερο μπιεμ ριφφ εβα.
επισης καταπληκτικη δουλεια και στο vortex απο thorns.

http://www.youtube.com/user/karapiperis

παντως αυτο το Outcast οσο το ακουω τοσο πιο πολυ μ’αρεσει. ειμαι μαλακας που δεν πηγα στο Live

Ακριβώς έτσι και γω, ο λόγος που δεν πήγα τότε ήταν ότι δεν είχα ακούσει νότα από το τότε νέο Supervillain, και γενικότερα ήξερα μόνο τα κομμάτια του 666.

Μην ξύνετε πληγές τώρα…
Εγώ το Supervillain το είχα ακούσει, αλλά δεν με είχε ενθουσιάσει.
#-o

[-X [-X [-X Σαν δεν ντρεπεστε ! Νταξει το λαηβ ηταν αρκετα πιο “βρωμικο” απ’οτι ο δισκος αλλα και παλι
ηταν ενα τιμιο λαηβ που δεν θα το ξεχασουμε ποτε ! 8)

βσκ ακομα δεν το πιστευω οτι εχω δει ντιεητζτζη λαηβ.

νιανια.

Κατι που ηθελα να αναφερω. Ασχετο, αλλα δε βαριεσαι.

Ελπιζω να αντιλαμβανεστε πως εχουμε δει live τους DHG και οχι τους Dødheimsgard. Οι Dødheimsgard μας τελειωσαν εδω και χρονια.

Καλοι οι DHG (ή μαλλον, φοβεροι), αλλα οπως και να το παρουμε, μιλαμε για υποκαταστατο. To Supervillain Outcast ηταν δισκος υψηλοτατου επιπεδου*, αλλα δε μπορω να δεχτω απο μια μπαντα τετοιας κλασης, τοσο παιδαριωδη λαθη. Ιδιαιτερα οσον αφορα την παραγωγη. Το απολυτο μηδεν.

Επισης, οι Dødheimsgard αποτελουνται απο τους Aldrahn, Vicotnic και Czral. Οποιαδηποτε αλλη συνθεση θεωρειται ατελης.

(Προς αποφυγη παρεξηγησεων, ο δισκος με αρεσε και μαλιστα πολυ, προχτες τον ακουγα ξερωγω).*