DodHeimsGard

Angmar μαζί σου!

Χε χε, λάθος μπάντα είδατε ρε!:stuck_out_tongue:

To original line-up των Dødheimsgard ειναι Αldrahn,Vicotnik & Fenriz ε ! :stuck_out_tongue:
Τους τιμαει παντως που αλλαξανε το ονομα εστω και λιγο.Διαχωριζει λιγο τα πραγματα.

Kvohst back in DHG. Νεο album οσονουπω. Discuss.

JDSBGJSDGFJKDSHFJKSDHFSD
D
SDGFDGFDGIFJGLKDFJGFD
GFD
GDFHGFHDFKHG
FDGFDG

Σκέψεις

Όσο και να μου αρέσει το Supervillain Outcast ή κάποια σημεία του, δεν μπορεί να προσπεράσει το παρελθόν της μπάντας. Δεν αναφέρομαι μόνο στα συγγενικά μουσικά 666 International & Satanic Art αλλά και στο παρελθόν Monumental Possession, Kronet Til Konge αλλά και Promo 1994.

Βεβαία υπάρχει το γούστο και η χρονολογική επαφή με μια μπάντα τα οποία δέχομαι αλλά σε μια συνολική παρουσίαση του έργου των Νορβηγών το Supervillain Outcast είναι στην τελευταία θέση κατ’ εμέ.

Εκεί έκανα την ερώτηση γιατί? και στην απάντηση που έδωσα στον εαυτό μου το πρώτο που είπα ήταν το όνομα του Kvost, οκ δεν λέω ότι κατεβάζει και το επίπεδο αλλά ρε γαμωτο δεν είναι Aldrahn ή Vicotnik.
Το περίεργο είναι ότι Code, Decrepit Spectre, Hexvessel άντε ακόμα και Void τ’ απολαμβάνω αλλά για τους Dοdheimsgard δεν έκανε τόσο όσο…

Συμπερασματικά καλό το νέο της κυκλοφορίας του album αλλά δεν μπορώ να περιμένω και πολλά εφ’ όσον θα έχουμε μια διάδοχη κατάσταση του Supervillain Outcast, αυτά.

Πρωτος εκραξα το Supervillain οταν βγηκε, αλλα live ο δισκος ηταν αποθεωση. Τα φωνητικα του Kvohst μιλια καλυτερα σε σχεση με τις studio εκδοχες, θυμαμαι δλδ το 21st Century Devil και λεω μλκ δεν παιζει να μιλαμε για το ιδιο κομματι ε. Απλα πηρε το ντεμο που χαν γραψει πριν πεσει ο αλλος απ το μπαλκονι, του περασε δευτερη μιξη και του ξεπατωσε τα πρεκια, εβαλε και τον απειρο τοτε (γιατι στα επομενα projects, μιλαμε για διαφορα μερας / νυχτας) Kvohst να κανει τρισαθλια φωνητικα σε σχεση με το τιτανοτεραστιο live, οποτε πηραμε μια μπουρδέ εκδοχη αυτου που θα μπορουσε να ειναι. Ο δισκος ειναι φανταστικος για μενα, εν ολιγοις, απλα αποτελει το τελειο παραδειγμα του πως μπορεις να χαντακωσεις ενα πολυ καλο album. Ψαχτε για τη demo εκδοση του Supervillain κατα τ αλλα, εκει φαινονται αρκετα καποια απ τα παραπανω.

Kvohst back in DHG. Νεο album οσονουπω. Μη δινετε σημασια, αφηστε με στη νιρβανα μου.

JDSBGJSDGFJKDSHFJKSDHFSD
D
SDGFDGFDGIFJGLKDFJGFD
GFD
GDFHGFHDFKHG
FDGFDG

Το Supervillain Outcast ήταν σαν μεθαδόνη.
Νot the real thing, αλλά μιά χαρά σε φτιάχνει :stuck_out_tongue:

Θα συμφωνήσω με τον εύγλωττο Angmar.

GFDJG
FG
DJGFDFGJDJG
FDGJ
DFJGFDJ
J
AAARGAOUG

Μπααααα…

Αυτό το Post με ενοχλεί…
πες βρε αδελφε δυο κούβεντος

Το μπαααα πάει για τα περί Kvost σχόλια, και του Angmar επίσης. Συμφωνώ στο ότι το Supervillain Outcast δεν ήταν στα μεγαλειώδη επίπεδα του 666… , όμως :

Θεωρώντας κι εγώ τον Aldrahn έναν εξωπραγματικό τραγουδιστή/στιχουργό/ ερμηνευτή, είχα χαλαστεί άπειρα όταν ήταν να βγει το Supervillain… και είχαμε μάθει ότι θα τον αντικαθιστούσε κάποιος άλλος. Δεν με ενδιέφερε ποιος θα ήταν, ήμουν σίγουρος ότι αυτή η παράνοια δεν θα έβγαινε από κανέναν άλλο.

Μετά από μπόλικο λιώσιμο του …Outcast, είχα την περίεργη ευχαρίστηση να συνειδητοποιήσω ότι ένα από τα κορυφαία στοιχεία του εν λόγω δίσκου ήταν τα φωνητικά του Kvost. Ο δίσκος, αν και γαμιστερός, δεν είχε την περιπετειώδη ροή και τις ενορχηστρώσεις που είχε το 666. Ο Kvost όμως πέρναγε ένα σωρό είδη φωνητικών μέσα στο δίσκο, οι στίχοι του γαμήσαν άσχημα, και γενικά ο τύπος πιστεύω έδινε το κάτι παραπάνω, βγάζοντας μια γνήσια παλαβομάρα και δίνοντας πολύ feel. Επίσης ήμουν και στη συναυλία στην Αθήνα, όπου επίσης γάμησε άσχημα,και όχι μόνο εκεί όπως λέει ό Angmar. Δεν υπάρχει κάποι αντικειμενική αλήθεια εδω πέρα, αλλά εγώ θεωρώ ότι ο Kvost (και τα τύμπανα του Czral) είναι τα κορυφαία “δομικά”, να το πω έτσι, στοιχεία του δίσκου. Εϊναι πολυποίκιλα, εκφραστικά, σκάνε γαμώ με τα εκάστοτε σημεία, και αποδίδουν τους στίχους πολύ πορωτικά.

Και ξαναλέω ,αυτά τα λεέι κάποιος που θεωρεί τον Aldrahn από τα καλύτερα πράγματα που συνέβησαν στα vocals στον ακράιο χώρο. Δεν μπορώ όμω να κρίνω υπό αυτό το πρίσμα τον Kvost, διότι και άδικο είναι, και “οπαδικό”, και ο οπαδισμός είναι μια μαλακία και μισή.

:slight_smile:

Kαλά και το δικό μου ποστ δεν έλεγε τίποτα εδώ που τα λέμε. Απλά μια αόριστη συγκατάβαση. Δεν εννοούσα πως τα λέει καλά για τον Κβοστ, αλλά για το τι περιμένουμε. Δεν έχω βέβαια εντρυφήσει στο πως επηρέασε/άλλαξε τη μπάντα, κρίνω με βάση τους δίσκους.

Λοιπόν, ξεκάθαρα εγώ νομίζω πως ο Kvost είναι από τα main assets στο Supervillain. Νομίζω πως κάνει φωνητικά στο πνεύμα όλου του δίσκου. Σε ιδέες δεν ξέρω τι έκανε. Έχω ξαναπεί κάπου πως το συγκεκριμένο δίσκο τον έχω αρκετά ψηλά, νταξει δε φτάνει το 666 σίγουρα, αλλά εγώ στηρίζω και ορισμένες φορές ανάλογα με τη διάθεση προτιμώ περισσότερο αυτή την απελπισία που βγάζει. Πχ, κάτι Vile deliquents λείπουν ακόμα και από το International.

Αυτά τα υπόλοιπα που διαβάζω για τις παραγωγές, σεβαστά μεν, αλλά δε δίνω δεκάρα, και μου φαίνονται αστεία. Ποτέ δεν έμαθα να ακούω τους δίσκους με βάση την παραγωγή τους. Εντάξει, υπάρχουν σίγουρα καλές και κακές, αλλά όταν ακούγαμε (black metal) από κασέτες μόκο όλοι και ήμασταν ευχαριστημένοι. Οι καλές ιδέες ξεχωρίζουν ανεξαρτήτως παραγωγής, και αυτό ισχύει και στο SO. Toυ λείπει βέβαια αυτό το Wall of sound, αλλά τι να γίνει, δε μπορείς να φτιάχνεις τον ίδιο κάθε φορά, ακόμα και αν βάλεις τα ίδια υλικά, στην ίδια σειρά κτλ. Νταξει βέβαια αυτό το καταλαβαίνεις και λίγο καλύτερα αν έχεις πιάσει και μια κιθάρα βέβαια στη ζωή σου.

Τους DHG τους ειχες δει οταν ηρθαν;

Όχι, δεν τους είχα δει.

Ε γι αυτο. Σκεψου κατι αναλογο με το τελευταιο live των Isis οσον αφορα τις διαφορες τις studio / live εκδοχες του τελευταιου δισκου.

Nα σας πω κι εγώ λοιπόν ότι εγώ τους DHG τους γνώρισα όταν είχα αρχίσει να βαριέμαι οικτρά το bm λίγο δηλαδή αφότου βγήκε το Satanic Art, και το 666 International ήταν ένα σοκ ένα ντελίριο, κάτι που δεν είχα ξανακούσει, από τότε τους θεωρώ μία απίστευτη μπάντα, αλλά δεν μπορώ να τους θεωρήσω black metal, όχι με τον τρόπο που θεωρώ τους Marduk τουλάχιστον.
Για μένα είναι μια extreme μπάντα, -χοντρικά κάτι σαν αυτό που ήταν οι Entombed στα 90ς- ένας ηχητικός μετα-bm τρομοκράτης που αφορά πολύ περισσότερο κόσμο από τους τυπικούς blackmetallers.

Το supervillain μου άρεσε και μου άρεσε πολύ. Δηλαδή “this is the sound of the apocalypse!”. Το λάιβ στην Αθήνα το μεγάλωσε ακόμα περισσότερο, παρότι ο κβοηστ απλά ΔΕΝ το’χε στα παλιότερα κομμάτια. To 21st century devil όμως! Ω θεοί δηλαδή! Ο κβοηστ ήταν -για μένα πάντα- ο ιδανικός σ’αυτή τη στιγμή για αυτή τη δουλειά.

Από κει και πέρα, το νέο δίσκο θα τον περιμένω κι εγώ χωρίς μεγάλες απαιτήσεις, ξέροντας ότι το 666 απλά δεν ξαναβγαίνει, και περιμένοντας να πάρω όσο περισσότερα μπορώ από αυτή τη μεγάλη μπάντα, όπως δηλαδή αντιμετωπίζω όλες τις αγαπημένες μπάντες όταν τις βλέπω σε -ελαφρά- πτώση.

Δεν τα κάνουμε ένα μουβ τώρα στο τόπικ τους να τα λέμε εκεί?

Κατά τ’ άλλα πλάντερερ τα λέει όπως είναι μάλλον για DHG.

Το συγκεκριμενο μετα το live μπηκε στα τρια αγαπημενα μου DHG γενικοτερα. Θεορατη εκτελεση / κεραμυδα στο κεφαλι.

Ας δούμε πάντως τι έχει πει ο μεγάλος για τον κβοστ…

I think Kvohst did a marvelour effort in taking my place. Concerning all the complaints about me not being there, I really have to say it warms me alot, and it makes me glad to get all these “annoyed” comments (laughs). As for my absence, as you put it, I have many times wished that I hadn’t left, but I did that because of something I thought was way worth more.

Συντομα.

Ας πω και γω, ήγγικεν η ώρα.

Έχουμε Dodheimsgard & DHG. Είτε έτσι είτε αλλιώς, έχουμε να κάνουμε με μουσικάρες.

Πρώτη επαφή με [B]666 International[/B]. Τα λόγια περιττεύουν, οι λέξεις δεν αρκούν, γενικά η δυσλεξία σ’ όλο της το μεγαλείο. Ένα από τα πιο εκκεντρικά, ιδιόρρυθμα, συναρπαστικά, απερίγραπτα άλμπουμ που έχω ακούσει έβερ.

Έπειτα ήρθε το [B]Supervillain Outcast[/B], σε άλλο ύφος, καθόλου δε μας χάλασε, ίσα ίσα που προσέθεσε με τη διαφορετικότητά του σε όλο αυτό το μύθο που είχα σχηματίσει στο κεφάλι μου.

Τη δεύτερη θέση στις προτιμήσεις όμως καταλαμβάνει το [B]Kronet Til Konge[/B]. Γενικώς, ικανό κίνητρο να σε κάνει να ερωτευτείς τα νορβηγικά. Ειδικώς, ε, με κομμάτια όπως En Krig å Seire, Midnattsskogens Sorte Kjerne, Kuldeblest Over Evig Isøde (ενδεικτικά) δε γίνεται να μην ερωτευτείς [B]και[/B] τα νορβηγικά, εκτός από τη μουσική. Δέος, εντός εκτός και επί τα αυτά.
Δηλαδή, οκ, είναι ερεθιστικό άκουσμα, πως να το κάνουμε.

Η πρώτη θέση φαντάζομαι βγαίνει από τα συμφραζόμενα. :roll:


Infernal
majestyyyyyyyy [I]σπασμοί[/I]
οοοοοοοοοοο 04.54 γίνεται μεγαλοπρεπές
06.09 γίνεται σεκς
07.30 ανάβεις τσιγάρο

Μπορώ να πληρώσω στο πάρτυ του ρόκιν να μου το βάλει ο ντιτζέης να το ακούσω?