Domine in athens - 25 september / 26 september thessaloniki

απο er το βρηκα ε, μη μου το σβησετε.

[

1080026 NO REMORSE RECORDS
από NoRemorseRecords 3:04μμ, Πέμπτη 17 Σεπτεμβρίου 2009

Είμαι ο ιδιοκτήτης του καταστήματος NO REMORSE RECORDS.

Μένω έκπληκτος από το συγκεκριμένο άρθρο καθώς τόσο εγώ όσο και αρκετοί ακόμα από τον χώρο του heavy metal δεν γνωρίζαμε για τις δραστηριότητες του συγκεκριμένου ατόμου.

Γι’αυτό και θα ήθελα να ανακοινώσω σε όλους τους αναγνώστες του post αυτού, ότι από σήμερα πρόκειται να σταματήσω τη διάθεση εισιτηρίων που αφορούν στις συναυλίες που διοργανώνει το συγκεκριμένο άτομο.
](http://athens.indymedia.org/admin3/edit.php?id=1080026)

Βάκη, μόλις το έσβησες :frowning:

Mαγκας.

Ριξε τωρα και λιγο τις τιμες στο φαρμ…εεε στο μαγαζι σου και θα σαι πρωτος:p

MΕΧΡΙ και τις 21/9 θα γινεται η προπωληση για ARTILLERY και μεχρι και 24/9 για DOMINE!!!

Να ενας καλος λογος να μην παει κανεις σε αυτα τα δυο live:

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1080860

όταν μπλέκεται η πολιτική και οι σκοπιμότητες με τη μουσική τότε χάνεται η μπάλα δυστυχώς και λυπάμαι που τα κριτήρια του κόσμου δεν είναι καθαρά μουσικά. την πρώτη φορά που ήρθαν οι domine τους έχασα λόγω θητείας. τώρα δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάω είτε το live το διοργανώνει ο Στάλιν είτε ο Χίτλερ είτε ο Ρούζβελτ είτε το σιωνιστικό λόμπυ. γιατί στις συναυλίες πηγαίνω γιά να δω τη μπάντα και να περάσω καλά με τη μουσική της. μου είναι αδιάφορο το τι καπνό φουμάρει ο διοργανωτής, τον έχω γραμμένο στα παπάρια μου. αν κάποιος έχει προβλήματα με την πάρτη του ας τα λύσει με τον ίδιο, ο κόσμος που αγαπάει τη μουσική δεν φταίει σε κάτι.

Συμφωνω γενικα με Tραμπακουλα.

Ειδικα για τη Θεσσαλονικη, δεν βλεπω τον λογο να μην παει ο κοσμος, απο τη στιγμη που ουτε και ο ιδιος ο διοργανωτης δεν νομιζω να ερθει ουτε το μαγαζι ειναι ‘‘δικο του’’.

Παω να δω μια αγαπημενη μου μπαντα. Αυτο και τελος. Την μπαντα θα στηριξω με την παρουσια μου.
Oυτε κουβεντα θα ανοιξω με τον τυπο, ουτε τιποτα αλλο εξωμουσικο.

Τραμπακουλα οταν κατι αφορα τη τσεπη μας ομως γιατι αντιδραμε?Πχ λειτουργουμε η δε λειτουργουμε με οικονομικα κριτηρια οταν δε παμε σε μια συναυλια λογω εξωφρενικης τιμης κι ας μας αρεσει η μπαντα?(αν σου βαλει ο αλλος 50 ευρω εισιτηριο για μια μπαντα δε νομιζω οτι θα πεις “αγαπη για τη ΜΑΙΤΑΛ και ολα τα αλλα να παν να …”).Εκει γιατι το κανουμε?Γιατι το θεμα φραγκα μας επηρεαζει αμεσα και “νιωθουμε” τη σημασια του,το καταλαβαινουμε καλυτερα απο ενα θεμα με κοινωνικοπολιτικες προεκτασεις:wink:

Πες οτι “παω γιατι τη συγκεκριμενη μπαντα δε θελω να τη χασω με τιποτα και ειμαι καβλωμενος για το live”,ειναι πιο ειλικρινες και παρολο που διαφωνω μπορω να το χωνεψω.Οχι ομως να λες κι οτι θλιβεσαι επειδη βλεπεις οτι τα κριτηρια δεν ειναι παντα μουσικα και μονο.

πρώτα απ’όλα δεν έχω κανένα πρόβλημα με όλα τα παιδιά που δεν θέλουν να πάνε σε μιά συναυλία του Ξήγα (παρεπιπτόντως και εγώ μόνο σε μία έχω πάει, Grim Reaper). ο καθένας έχει την άποψή του και αυτό το σέβομαι απλά η δική μου ταπεινή λογική δεν δέχεται το μπλέξιμο πολιτικής-μουσικής. προτιμώ να ακούσω “δεν πάω σε συναυλία του Ξήγα γιατί το μαγαζί είναι γιά τον πέο” παρά οτιδήποτε άλλο. θεωρώ πως οι άνθρωποι χάνουν όταν μπλέκουν αυτά τα δύο πράγματα και αυτό είναι που με λυπεί.

όσο γιά το οικονομικό, παραδέχομαι πως κάποιος θα μπορούσε να με εκμεταλλευτεί εφόσον έφερνε μιά μπάντα την οποία θα ήθελα πολύ να δω. γενικά δεν σαμποτάρω συναυλίες με βάση το οικονομικό κριτήριο. ίσως να μην με τιμάει αυτο και να προβατίζω μερικές φορές αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς και αυτό γιατί οι προθέσεις μου σε οτι αφορά την προσέλευση σε μιά συναυλία είναι αυτές που περιέγραψα στο προηγούμενο πόστ.

Παντως για να μη τρελαθουμε,κανενος η αγαπη για τη μουσικη δε κρινεται απο το τι θα πραξει η οχι για μια συναυλια που στη τελικη οσο ρομαντικα κι αν το βλεπουμε,αποτελει εκτος απο ολα τα αλλα και εμπορικη πραξη-επενδυση για καποιον/καποιους.

(Αυτο τον διαχωρισμο μουσικης-πολιτικης τον δεχομαι οταν μιλαμε για την ιδια τη μουσικη και το περιεχομενο της.(πχ γουσταρω Dissection οσο μαλακας κι αν ηταν ο Jon.)Ομως εκει εχεις να κανεις με την ιδια τη τεχνη,σαφως και δεν ειναι το ιδιο.Με το να μπουκοταρεις μια συναυλια για καποιον λογο δε σημαινει οτι βαζεις κατι αλλο πανω απ τη μουσικη,αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα και το ποσο αγαπας τη μουσικη φαινεται απο πολλα αλλα πραγματα.Απλα βαζεις το συγκεκριμενο λογο πανω απο την καβλα σου να πας στο συγκεκριμενο live,αυτο και μονο.Δεν ειναι μπλεξιμο και κοντρα πολιτικης-μουσικης,αλλα επιθυμιας να πας στο συγκεκριμενο event-συνειδησης.Ετσι το βλεπω:))

ναι, no prob, ο καθένας έχει τη λογική του γιά αυτά που πράττει απλά πολλά διάβασα τις τελευταίες μέρες και αποκόμισα την αίσθηση πως όποιος πάει σε συναυλία του ξήγα είναι εφιάλτης-δήμος σταρένιος-αρτέμης μάτσας-γιόσεφ μένγκελε και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο… έλεος δηλαδή…

Δεν μπλεκεις μωρε την πολιτικη με την μουσικη. Δεν λες “δεν ακουω τον ταδε μουσικο επειδη εναι δεξιος/αριστερος κτλ”. Απλα δεν θες να σκασεις λεφτα σε καποιον επειδη δεν γουσταρεις αυτο που κανει.

Eνα μπραβο στον φιλο απο NoRemorse, μαγκια του.

?Due to our beliefs and ideology, of course we will not appear at the scheduled live with Sodom. The swine flu seems to be hanging over our heads and for no band in the world will we demolish what we have been building as humans all these years?.

Χαχαχαχα, μλκα γ@μησε!!!

ΟΚ, βασικα με (ξανα)καλυψε ο pumpkin με οσα ειπε. Προσωπικα εχω μποϊκοταρει πολλες συναυλιες και “φεστιβαλ” που “διοργανωνει” συγκεκριμενη εταιρεια και εχω χασει μπαντες που ηθελα σαν τρελος να δω. Και ο λογος που δεν πηγα στα συγκεκριμενα live ηταν καθαρα “μουσικος” αφου ειχε να κανει με τις συνθηκες παρακολουθησης ενος live που προσφερει η συγκεκριμενη εταιρεια στους “πελατες” της αλλα και στη σχεση κοστους-παροχων η οποια ειναι τραγικη… ΟΚ, τα εχουμε πει πολλες φορες, μην ξαναλεμε τα ιδια. Απλως και μονο να πω πως οι παραπανω λογοι που ανεφερα μου φανταζουν αρκετα ασημαντοι μπροστα σε αυτο που εχουμε στη συγκεκριμενη περιπτωση. Υπαρχει και καποια αξιοπρεπεια.

δεν διαφωνούμε καθόλου

γενικά όμως μήπως η φάση με τον ξήγα έχει πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις από τις πραγματικές? δηλαδή ο ασφαλίτης αυτός διοργανώνει συναυλίες γιά να φακελώνει κόσμο? δεν γνωρίζω τους ασφαλίτικους μηχανισμούς αλλά πως μπορεί ένα άτομο να “φακελώσει” άλλους 150 ανώνυμους που παρακολουθούν μιά συναυλία? και τι ακριβώς μπορεί να κάνει κάποιος σε μιά συναυλία ώστε να σηκώνει φακέλωμα? ένα τσιγαριλίκι? να πιεί πολλές μπύρες? να ρίξει κανένα μπινελίκι? πιο λεπτομερές φακέλωμα μπορεί να γίνει μέσα από ένα φόρουμ όπως το ροκιν όπου γίνεται ανοιχτη παράθεση ιδεών και απόψεων. φανταστείτε πως ο Χ χρήστης είναι ασφαλίτης και μπαίνει στο ροκιν γιά τσεκάρισμα. λαυράκια θα βγάλει…

είναι απόλυτα σεβαστό κάποιος να μην θέλει να πάει σε συναυλία του ξήγα γιά λόγους αρχής. αυτό όμως απέχει πολύ από το να χαρακτηρίζει με τα χειρότερα επίθετα αυτούς που θέλουν να πάνε γιά τους δικούς τους λόγους, να απειλεί τους μαγαζάτορες, αυτούς που πουλάνε τα εισιτήρια και τους οπαδούς της εκάστοτε μπάντας και γενικότερα όλες αυτές τις υπερβολές που διάβασα και άκουσα όλες αυτές τις μέρες.

Kαλα αυτο ξαναπεστο. Το εχω σκεφτει απειρες φορες, οχι μονο για το ροκιν αλλα για ολα τα ιντερνετικα που μπαινουμε και γραφουμε, το facebook κλπ… Ομως τι να κανουμε? Να φοβομαστε να εκφρασουμε ελευθερα τις αποψεις μας ακομα και σ’ενα ροκ φορουμ επειδη υπαρχουν μπατσοι παντου? Αν και ειμαι αρκετα σιγουρος οτι ξερουν σχεδον τα παντα για ολους μας.:?
Αλλα οχι και να τους στηριξω…

Τραμπακουλα ακομα μια φορα με βρισκεις 200% συμφωνο.
Ειδικα στο θεμα με το φακελωμα και ποσο πιο ευκολα μπορει να γινει σε αλλα μερη (πραγματικα η διαδυκτιακα) παρα σε μια συναυλια οπυ θα γινεται χαμος.
Παντως σα λαο μας κατατρεχει λιγο και το συμπτωμα της συνομωσιας και του “ζουν αναμεσα μας”.Τεσπα δε θελω να επεκταθω γιατι δε με ενδιαφερει να μιλησω για τις πολιτικες μου πεποιθησεις εδω (ουτε και καναν αλλον φανταζομαι:p)

Απλα στεναχωριεμαι γτ εγινα μαρτυρας υπερβολικων και λανθασμενων κατεμε αντιδρασεων.
Πηγαμε παρασκευη να δουμε Omen οι οποιοι ηταν εκλπηκτικοι στο harley bar (διχως υπερβολη ειναι η μονη μπαντα που εχω δει Live και δε συμπεριελαβε ουτε ενα μετριο τραγουδι, και ας τους βλεπω 4η φορα )
Καθως εξαντλημενος πηγαινα στην τουαλετα να ριξω λιγο νερο στη μαπα μου,ειδα ενα νεαρο μεταλα (16-18 τον εκανα ισως και πιο κατω) να σκιζει την αφισα του Live των Domine που ειναι προγραμματισμενη για το επομενο Σαββατο.Αρπαξα την ευκαιρια και το ρωτησα γτ το εκανε… και μου λεει με ενα υφος απογοητευσης και οργης “δε εμαθες για το Ξηγα??” (βασικα δε κατηγορω διοτι σε τετοια ηλικια το αιμα βραζει και καλα κανει και βραζει) Ναι αλλα του κανω το Live διοργανωνεται απο το εν λογω μαγαζι και οχι απο το Ξηγα (ασχετα αν το ονομα φιγουραρει στην αφισα).Τι εννοω: Αν γινει μπουκοταρισμα δε χανει λεφτα ο Ξηγας η ο καθε Ξηγας αλλα το μαγαζι που εχει αναλαβει τη διοργανωση.δεδομενου οτι τα παραδοσιακα μεταλ λαιβ στη Θεσσαλονικη ειναι ελαχιστα,ειλικρινα δεν εχουμε την πολυτελεια να τα σνομαρουμε και να τα γειωνουμε για λαθος λογους (με το λαθος λογους εννοω το ποιος βρισκεται πισω απο τη διοργανωση.Αν καποιος δε θελει να το στηριξει για ιδεολογικους λογους δικαιωμα του και γουστο του).Μη γινει δλδ κανενα γραφικο σκηνικο να γιουχαριζομαστε απο αναρχικους αν παμε να μπουμε στο λαιβ…ξερετε να στηθει λαικο δικαστηριο (αν και δε το θεωρω πιθανο)
Τεσπα τους εχασα( ακυρωθηκαν μαλλον) και γω τους Domine to 2004 και οντας απο τις τεραστιες αγαπες μου,ειλικρινα δε θελω να χαλασει τπτ αυτο το λαιβ που περιμενω,

απορια:
αν αντι για ασφαλιτης, ηταν κανονικος αστυνομικος με στολη κ.τ.λ. παλι θα σας ενοχλουσε η φαση?

ρε άσε τι μαλακίες, αστυνόμος δεν επιτρέπεται να έχει επιχειρηματικές δραστηριότητες. Τέλος, είναι ρουφιάνος και κάνει συγκεκριμένη δουλειά!

ναι κανει συγκεκριμενη δουλεια.κοβει φατσες για να δει ποιος αλητης ακουει metal κι εχει μακρια μαλλια.
εμενα καθε μερα με σερνει η ασφαλεια στο τμημα γιατι δε τα δενω κοτσιδα.:stuck_out_tongue:
τι λαβρακι μπορει να βγαλει ενας ασφαλιτης σε μια metal συναυλια???
τελοσπαντων, στα @@ μου και ο ασφαλιτης και η δουλεια του.