Donnie Darko

Με αφορμή κάποια πράγματα που συζητήθηκαν στο thread: “Τι ταινία είδατε σήμερα?” αποφάσισα σήμερα να ξαναδώ αυτό το ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ, που όσο περνάει ο καιρός και όσο περισσότερο το βλέπω, το νιώθω πιο πόλυ. Toυλάχιστον έτσι πιστεύω:p

Φτιάχνω λοιπόν δικό του θρεντ, γιατί, ως Έπος, του αξίζει αλλά, και γιατι θεωρώ πως η συγκεκριμένη ταινία μπορεί να δώσει τροφή για άπειρες συζητήσεις, από το όλο στόρυ, τις ερμηνείες, τον κάθε χαρακτήρα, την όλη ιδέα, μέχρι διάφορες θεωρίες της φυσικής για τον χωροχρόνο, τις διαστάσεις και διάφορα τέτοια ψαγμένα8).

Γενικά θεωρώ πως δε μπορεί να υπάρξει κάποιος που να δει αυτή τη ταινία και στό τέλος να μη πεί: WTF ή να σκάσει ένα πονηρό χαμογελάκι (του τύπου: τι μας έκανε τώρα ο πούστης ο κέλι)

Θέλω εντυπώσεις κυρίως. Και αν θέλετε απόψεις και θεωρίες σας πάνω στο τί πιθανώς να έγινε κλπ (αυτά σε σπόιλερ).


Παιδια δεν χρειαζονται αναλυσεις.

Η ταινια ειναι ενα ονειρο.Μαγεια.Αυτο που θελουμε απο τον κινηματογραφο.

Να πηγαινεις να δεις μια ταινια διχως να ξερεις τι θα δεις κ να τρως παντοφλα στο κεφαλι 8O8O8O

Ελαχιστες ταινιες με εχουν ‘καψει’ τοσο στην 1η θεαση που να θυμαμαι το που/πως/ποτε τις ειδα

το DD ειναι μια απο αυτες

τωρα τι εγινε στο τελος πως αλλαξε ο χρονος κλπ κλπ , νομιζω οτι πιο πολυ του κοβει παρα του δινει ποντους

Δεν ειναι ταινια για χειρουργικες αναλυσεις κ φιλοσοφικες αναζητησεις.

Το βλεπεις , σε ‘καιει’ ,γουσταρεις,καυλωνεις κ συζητας σκηνες/ατακες/πλανα/μουσικες με συναδελφους ‘καμμενους’

Για μενα μεσα στις 10(καντο 5) πιο αγαπημενες ταινιες των 00s

[SIZE=“4”]Wake Up Donnie[/SIZE]

ps : worse να(θα) το ξαναδεις. δεν χρειαζεσαι καμια αναλυση απο κανεναν,οτι σου ειπε ειναι η αληθεια του.η ταινια ειναι σαν να τρως lsd .,every one ‘trips’ in his own way.

welcome to the club.

Ισχύει μιλάμε για ατακάρες, διαλόγους τρελούς, και μουσικάρα. Και ειδικά το τέλος της με τα κοντινα πλάνα σε όλους σχεδόν τους χαρακτήρες που σχετίστηκαν με τον ντάρκο είναι από τα αγαπημένα μου.

Και για μένα είναι απ’ τις καλύτερες των 00’s.

Θεωρώ πως άφησε το στίγμα της στον κινηματογράφο της δεκαετίας που μας πέρασε.

Καταρχήν το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση στην ταινία είναι ότι χρειάστηκε να νοικιάσω την άθλια έκδοση της σε dvd χωρίς καν αναμορφοτική εικόνα από την ΣΠΕΝΤΖΟΣ αν δεν κάνω λάθος γιατί δεν βγήκε ποτέ στις ελληνικές αίθουσες.

Στα τις ταινίας τώρα περισσότερο από όλα μου άρεσε το μήνυμα τους τέλους (στην ουσία η θυσία του πρωταγωνιστή) περισσότερο από όλα τα επιστημονικά στοιχεία της ταινίας. Επίσης τεράστιο credit στην καταπληκτική ατμόσφαιρα που δημιουργεί ο σκηνοθέτης (και δεν μπόρεσε να μας ξαναδώσει ως σήμερα) που έκανε όλα αυτά τα παράξενα επιστημονικά στοιχεία για ταξίδια στο χρόνο και τα λοιπά να έχουν ξεχωριστό ενδιαφέρον και έβγαλε την ταινία λίγο παραπάνω στο προσκήνιο, από το να καταλήξει να είναι ένα ακόμα b-movie που θα απευθυνόταν σε nerds που έχουν το εικόνισμα Στίβεν Χόκινγκ δίπλα από την οθόνη τους υπολογιστή τους.

βασικα

με το που θα δεις αυτη τη ταινια

δεν θα ξαναδεις ποτε στρουμφ με το ιδιο ματι

:lol::lol::lol:

επισης μου εχει μεινει το πλανο

αφου κανουν σεξ ο ντονι με την κοπελλα

που κατεβαινουν την σκαλα σε slow motion κ παιζει το under the milky way

και κατι σχετικο-ασχετο που βρηκα

Πόσο ισχύειιιιιιιιι:lol:

Πάντως και σαν καστ/καστινκγ (πως σκατα λέγεται) έχουμε πολλούς ηθοποίους γνωστούς.

Η κοπελίτσα πόσο μ’ αρέσει…

Και τί ηθοποιάρα ο γκιλενχααλ στη ταινία!

ο γκιλενχαλ εκει γαμει αλλα μετα επαιξε σε ψιλοπατατες

το ξερεις οτι η αδερφη του στην ταινια

ειναι και κανονικη αδερφη του ε ?

παντα με κολλαγε αυτη η λεπτομερεια

(οχι οι γονεις τους δεν ειναι κανονικοι γονεις τους) :stuck_out_tongue:

Α μπράβο το’ χα διάβασει παλιότερα και το χα ξεχάσει!

Οντως αυτή είναι και νομίζω παίζει σε κάποιο μπάτμαν του νόλαν.

Επίσης +1 στο ποστ του Dead

Bεβαια με τη θυσία του αυτή έσωσε πολλούς αλλά ενδεχομένως να πλήγωσε άλλους (στ’ αρχίδια του η οικογένεια του βέβαια:p). Αλλά κι εγώ την εκτίμησα:cry:

ντάξει, το περίεργο με αυτή την ταινία είναι πως το υπέροχο σενάριο της δεν αποτελεί καν το ατού της.

[SIZE=“1”]πραγματικά γκαντέμης όμως όποιος έχει δει το dc :S.[/SIZE]

ακόμα και να μην καταλάβεις γρι από το στόρυ (νταξ, λέμε τώρα), είναι τέτοια η ατμόσφαιρα και το φηλινκ που σου περνάει, που σε σκλαβώνει. τα πάντα είναι τέλεια σε αυτή την ταινία.

σχετικά με τα τραγούδια πάντως, δε θυμάμαι άλλη ταινία στην οποία να δένουν τόσο τέλεια με το υπόλοιπο οικοδόμημα.

Απιστευτη ταινιαρα.Μπραβο που την αναφερατε.

R.I.P Patrick Swayze

η αγαπημενη μου ατακα

ωραιο καψιμο αυτη η ταινια

η τυπισσα ειναι η8οποιαρα αν και εχει παιξει και σε πατατες
sto secretary παντως @μει

Mα…

…έπρεπε να το κάνει. Διαφορετικά θα καταστρεφόταν ο κόσμος άρα θα πέθαιναν και όσοι πλήγωσε.

Παντως παιδια, τσεκάρετε το “The Box” του Ρίτσαρντ Κέλι. Εμένα με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο…

Την ειχα δει πρωτη φορα οταν ημουν 15-16 χρονων και ακομα θυμαμαι το ηλιθιο χαμογελο που ειχα στο τελος. Ακριβως το ιδιο ηλιθιο χαμογελο ειχα και περιπου πριν κανα χρονο που την κατεβασα να την ξαναδω.

@dude +1
η ατμοσφαιρα μεγαλο ατου της ταινιας οντως…

Ισχύει αυτό για μάμα κόρη. Ο πατέρας όμως? Αλλά και πάλι θα πληγωνόταν. Εχεις δίκιο. Καλά έκανε το παιδί :stuck_out_tongue:

worst enemy

όταν λέει ο μανσον “θα καταστρεφόταν ο κόσμος”, εννοεί όλος : P. νομίζω δλδ, αν θυμάμαι καλά την ταινία.

dude:

Αυτό το λέει κι ο φρανκ στην ουσία όντως. Αυτό ισχύει επειδή επιρρεάζεται όλο το σύμπαν από την εξέλιξη των πραγμάτων?

Ωραία μάλλον υπάρχουν πολλά που δεν έχω νιώσει:D

χοντρικά αυτά που θυμάμαι (αν και γενικά ξεχνάω : P)

ο μικρός έπρεπε να πεθάνει. επειδή λόγω μια ανωμαλίας δεν πέθανε, τα πράματα πήραν άσχημη τροπή για το σύμπαν ολάκερο κι αυτό για να σωθεί (λολ) βάλθηκε να πείσει τον πρωταγωνιστή να γυρίσει πίσω και να πεθάνει, φιξάροντας τα πάντα. ο κούνελος εμφανίζεται και αλλάζει τον ρου της εναλλακτικής ιστορίας, ώστε ο ντονυ να ζήσει συγκινήσεις που έπρεπε, να νιώσει κατά κάποιο τρόπο γεμάτος και να πάρει την απόφαση που πήρε στο τέλος θυσιάζοντας τον εαυτό του για όλους τους άλλους.

παίζει και να λέω μαλακίες, γενικά ξεχνάω τις ταινίες. και ναι, αυτό είναι καλό γιατί μετά τις ξαναβλέπω : P.

Όλος ο κόσμος θα καταστρεφόταν ρε. Θυμίσου πως από την πρώτη σκηνή της ταινίας, ο χρόνος γυρνάει αντίστροφα μέχρι την καταστροφή του κόσμου. Αν ο Ντόνι δεν διορθωνε το σφάλμα που έγινε με το να μην σκοτωθεί ο ίδιος από τον κινητήρα του αεροπλάνου, τότε ο πλανήτης θα καταστρεφόταν…

Bασικά ενώ τις προηγούμενες φορές είχα νιώσει ότι επιρρεάζεται όλος κόσμος από την λανθασμένη τροπή, αυτή τη φορά δε το νιωσα τόσο γιατί επικεντρώθηκα τελείως σε κάποιους χαρακτήρες για να καταλάβω καλύτερα τί παίζει.

εδιτ: manson:

Xαζό το σκαλωμα μου όντως :oops:

Πάντως χαίρομαι για το θρεντ γιατί ξεδιαλύνουν λίγο τα πράγματα στο μυαλό μου. Αν και κάποιες ερμήνειες που είχα δόσει τη πρώτη φορά, τις αναίρεσα μετά, και πάλι ξαναεπιστρέφουν. Το ίδιο και με άλλα στοιχεία της ταινίας. Γι’ αυτό γαμάει πάντως.

χαχαχαχα το εχω και εγω αυτο
γαματο δεν ειναι:wink:?