Donnie Darko

αριστουργηματικα ωραια ταινια. παιζει να ειναι και στις 20 αγαπημενες μου εβερ. γκοντ. πρεπει να κανω μια λιστα καποια μερα.

Σίγουρα μέσα στο top 10 μου. Λατρεμένη ταινία, ωραίο soundtrack, ηθοποιοί ό,τι πρέπει για τους ρόλους τους…

Περίεργη ταινία, μου άρεσε αλλά πρέπει να την ξαναδώ.

Οι αληθινες σκ εψεις του σκουρτζ :lol::lol::lol:

www.donniedarko.com 8O

μπείτε στο site της ταινίας και συνεχίστε το κάψιμο…:!:

*θα αγοράσω το dvd από το play μόλις βάλω χρήματα στην κάρτα 4.49 κανει

http://www.play.com/DVD/DVD/4-/3432713/Donnie-Darko/Product.html

Δεν έχω να πω ή να αναλύσω πολλά γι αυτή την ταινία. 1 λέξη μόνο ΈΠΟΣ.

Θέλω μόνο να συμπληρώσω πως παρόμοιο κάψιμο μόνο 1 άλλη ταινία το έχει καταφέρει.Το southland tales.

Με τίποτα όμως. Από τα μεγαλύτερα fail αυτή η ταινία παρότι είναι του ίδιου σκηνοθέτη, ήθελε να βγάλει παρόμοια ατμόσφαιρα αλλά απέτυχε παταγωδώς (σίγουρα δεν βοήθησε και το εντελώς μπουρδουκλωμένο σενάριο του). Δεν ξέρω αν τελικά το Donnie Darko θα αποδειχτεί η μοναδική καλή στιγμή του Kelly αλλά προς το παρόν και μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου, είναι.

το southland tales εχει απειρο soundtrack και πολυ καλη σκηνοθεσια…απο κει και περα ομως ειναι ενα μαυρο χαλι…προσωπικα δυσκολα βλεπω τον Κελυ να κανει παλι κατι σοβαρο…

Ρε θα μαλλιάσει η γλώσσα μου. Το “Τhe Box” δείτε λεμε…

το χουμε δει ρειι… το επεισοδιο απο το Twillight Zone το ομοτιτλο οπου βασιστηκε ηταν απειρως καλυτερο…κλασσικα καλη σκηνοθεσια αλλα απο ενα σημειο και μετα μου φανηκε μετριοτατο και βαρετο…

το ειδα προσφατα! αρκετα καλη αλλα οχι σε επιπεδα donnie darko και αλλων mindfuck ταινιων που εχω δει

ξεκιναει πολυ καλα παντως η ταινια! ειδικα οταν τους δινει το κουτι και τους παρουσιαζει το διλημμα ειναι αρκετα ψαρωτικο! αυτο που με ψιλοχαλασε ειναι το τελος και η εξηγηση που δινει:?

Καλα ναι, Donnie Darko δεν ειναι αλλά η ατμόσφαιρά του και η καλτίλα που εκπέμπει ειναι μια χαρά αξιοπρεπέστατες. Για μένα είναι μια καλή στιγμή του Ρίτσαρντ Κέλι ακομα και αν δεν αγγίζει τα επίπεδα Donnie Darko.

Mόλις την είδα!Πες πες πες(ή μάλλον γράψε γράψε γράψε) όλοι εδώ μέσα λέω δεν μπορεί καλή θα είναι!
Η αλήθεια είναι ότι με το που τελείωσε έμεινα λίγο:blink::? αλλά μετά από λίγο κατάλαβα περίπου τι παίχτηκε(ενα post του Lupin στο thread με τις mindfuck ταινίες βοηθάει επίσης αρκετά)

Δεν κατάλαβα όμως γιατί το ότι σώθηκε στην αρχή δημιούργησε τόσο μεγάλη “ζημιά”(καταστροφή του κόσμου)
Επίσης δεν κατάλαβα πως ταξίδεψε πίσω στο χρόνο στο τέλος…
:-k

Σιγουρα δεν είναι με τίποτα σαν το Donnie Darko αλλά και πάλι σε “καίε” ευχάριστα. Έχεις συνεχώς το πρόσωπο cartoon με το αχανές βλέμα και τα άπειρα ερωτηματικά γύρω απο το κεφάλι σου.

νομίζω ότι η μηχανή έπεσε νωρίτερα απ’ ότι έπρεπε. δημιουργήθηκε κάτι σαν άλλο σύμπαν και ο κούνελος έδινε οδηγίες στον Ντόνι πώς να σώσει τον κόσμο ο οποίος θα καταστρεφόταν εξ’ αιτίας αυτής της ανωμαλίας με τα σύμπαντα. έτσι όταν ήρθε η ώρα να πέσει, μεταφέρθηκε από το παράλληλο σύμπαν στο κανονικό η μηχανή και μόνο(γι’αυτό δεν τον θυμόταν η κοπελιά πχ)η οποία σκότωσε τον Ντόνι όπως κι “έπρεπε” να γίνει.

Φοβερη ταινια υπαρχουν καποια σημεια που δεν τα πιανεις με την πρωτη

Οσα προαναφερθηκαν ειναι σωστα + αφου ο donnie απετρεψε το γεγονος οι χαρακτηρες το ξεχασαν αλλα εμεινε στο υποσυνειδητο τους ο Frank πιανει το ματι του στο τελος το κοριτσι του donnie εχει ενα περιεργο αισθημα που φαινεται στην εκφραση της

+Το soundtrack δενει απολυτα με την ταινια επος

το σαουντρακ γαμει

Το παλευετε πολύ όμως, ε… Μην ψαχνετε και την παραμικρή λεπτομέρεια, χάνεται η μαγεία του. Το προσόν της ταινίας είναι ότι “σχεδόν” την καταλαβαίνεις, μην το χαλατε με υπεραναλύσεις…

θα μπορούσε ν’ ανοίξει ολόκληρο τόπικ, ε :stuck_out_tongue:
εγώ ποτέ δε νομίζω ότι χάλασα κάποια ταινία όπως την είχα στο μυαλό μου όταν την πρωτοείδα με το να τη συζητήσω/αναλύσω κλπ. το θεωρώ κάτι εντελώς διαφορετικό. βέβαια ντάξει, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, όπως πχ να ψειρίζεις τέτοιες ταινίες για να καταλάβεις αν σου άρεσαν ή όχι το οποίο δεν εγκρίνω. καθείς όπως την βρίσκει βέβαια.

Πάντως συμφωνώ μ’ αυτό που λέει ο μάνσον.

Ενώ και μένα μ’ αρέσει αφού βγάλω κάποια συμπεράσματα δικά μου, να το ψάξω λίγο παραπάνω και να το συζητήσω (γι’ αυτό έκανα άλλωστε και το θρεντ) είναι πράγματι “μαγικό” το ότι “σχεδόν” την καταλαβαίνεις.

Και βασικά ίσως να μην εχουμε πολλοι απο’ δω καποιες γνωσεις φυσικης που ειναι απαραιτητες για να καταλαβουμε τελειως το ταξιδι στο χωροχρονο.

Πάντως όπως είπα και στην άρχη για τη συγκεκριμένη ταινία μπορούμε να αφιερώσουμ άπειρες ώρες και σελίδες συζητήσεων!

Το πιο σωστό το είπε ο δουδ ότι τα πάντα σε αυτή την ταινία είναι όμορφα. Και γενικώς σου βγάζει ένα πολύ cool 8) συναίσθημα, που μόνο το Lost Boys μου το’ χει ξαναβγάλει τόσο.