Donnie Darko

η ταινια μια μπουρδα σεναριο εχει και οταν το αναλυεις ουτε μαγεια χανει ουτε τιποτα, απλα δεν βγαζει νοημα

ωραια ατμοσφαιρα ωστοσο

o παλιος awake θαχε κανει ποστ-τσεκουρι

αλλα ο νεος , ειρηνιστης awake λεει απλα whatever man 8)

το ντονι νταρκο θα μπορουσα να το βλεπω καθε μερα με διαφορετικο ατομο για να παρατηρω τις αντιδρασεις του. λατρευω αυτη την ταινια. η ατμοσφαιρα της ειναι το μεγαλυτερο + της

βασικά αυτό, όπως επίσης και το ότι είχε πολλούς χαρακτηρες, πολλές καταστασεις που δεν εξηγουσε πχ οι γονείς της κοπέλας του darko και γενικά μου έβγαλε την αίσθηση: βάζω πολλά πράγματα μαζεμένα, μπουκώνει η ταινία και μετά μένεις με ένα κενό γιατί δεν σου έμεινε ουσιαστικά κάτι…ειδικά μέχρι να τελειώσει ήμουν σε φάση ελπίζω να αποζημιωθώ στο τέλος γιατί ντάξει…:-s
δεν ξέρω…ίσως πρέπει να την ξαναδώ
σκηνοθετικά πάντως και η μουσική και το κλίμα ήταν πολύ καλά…αυτά :slight_smile:

Mα τι ήθελες να πει για τους γονείς της κοπέλας του ντάρκο?

αυτό το ανέφερα στα πλαίσια του ότι δίνει πααρα πολλές πληροφορίες για να κάνει πιο έντονο το film αλλά δεν τα αναπτύσσει όσο θα έπρεπε…πολλοί χαρακτήρες που αν και ο σκηνοθέτης δεν ήθελε να τους περάσει ως κομπάρσους πχ η καθηγήτρια λογοτεχνίας και ο φυσικός δεν αναπτύσονταν όσο θα έπρεπε και δεν ταυτιζόσουν…δηλαδή η σκηνή που φωνάζει η άλλη fuck δεν με άγγιξε δεδομένου ότι την αντιμετώπιζα σαν δευτερεύοντα ρόλο και μου φάνηκε ψιλοάκυρη σαν ψυχολογική έκρηξη…κοίτα η ταινία ήταν ωραία αλλά για μένα ίσως overrated. βάζω “ίσως” γιατί μπορεί να την ξαναδώ και πιθανόν να αλλάξω γνώμη σε σημεία…:slight_smile:

[SPOILER]Στην περίπτωση της κοπέλας του ντάρκο δε θεωρώ πως χρειαζόταν κάτι παραπάνω για τους γονείς της ώστε να την καταλάβουμε. Γενικά μπόρεσα να νιώσω την κοπελιά.

Για την ντρου μπάριμορ (καθηγήτρια) ίσως και να’ χεις δίκιο (σύμφωνα με το σκεπτικό που αναφέρεις). Δηλαδή όντως εκείνο το σημείο που ουρλιάζει ούτε μένα με άγγιξε αλλά δε ξέρω αν αυτό ήθελε να πετύχει ο δημιουργός.[/SPOILER]

υπομονη κ οπου ναναι ερχεται νεος χαρι ποτερ #-o

ασε μας ρε awake να πουμε, ειτε πρεπει να μας αρεσουν αυτα που αρεσουν σε σενα ειτε πρεπει να περιμενουμε νεο χαρυ ποτερ

αφου το σεναριο δεν ειναι μπουρδα, προσπαθησε να μου εξηγησεις τι γινεται, γιατι πραγματικα το ειδα δυο φορες και ακομα δεν εχω καταλαβει τιποτα

μια αρκετά ενδιαφέρουσα κριτική της ταινίας:

[SPOILER]If you are young and dissatisfied with your family, if you do not have too many good friends, and you are having a feeling that the whole world is stupid, evil and against you, and you are wishing that someday you will have some special scientific power to destroy all evil and save the world… Donnie Darko is the perfect movie for you.

Its a fairy tale cashing in on introvert teen sentiments! Surreal is not the right word, Donnie Darko is based on science. Well at least it has a few sprinkles of unexplained scientific twists here and there to help you spend a lot of time looking for logic even after the movie is over. This is an added advantage because you spend money for a two hour movie, and then wonder and discuss about it for two years. Great deal?

Well, the movie is about a boy who seems a bit retard and drowsy because of his psychotic medications. He faces his family which is not too supportive about his confusions about life. He faces friends in school who are not exactly his type. He faces other grown ups like teachers and doctors around him who do not have enough intellect to understand the depth of his mind. And everyone around him is mostly dishonest, blunt or evil to the core!

Being shy and drowsy, there was not much chance that he could find a girlfriend. But one day the most beautiful girl in school chooses him as the cutest guy in class! A perfect dream come true for a troubled teenage boy! So at last it seems like his troubled life will come to an end! But not for long…! Soon he will have to play the role of a knight in shining armor to save his girlfriend’s life… and by lying down on his bed.

The director is smart! He was only 25 when he made this movie. He remembered his teenage days and the complexes that an average troubled teenage mind usually has about the grown up world. He totally cashed in on that. He added some new concept from hypothetical science to make a few parts of the movie a bit difficult (often impossible) to understand, so that the viewers do not feel its cliché, and get a subject to talk about it for years to come.

So if you are grown up and confident about yourself, you will readily figure out what this movie is trying to do. But if you are still confused about the world, you will probably love this movie, irrespective of your age![/SPOILER]

ο awake μπορεί να διαβάζει την κριτική ακούγοντας και miles davis αν γουστάρει…

haliseco μια ωραία εξήγηση είναι αυτή του ντουντ. Τα πράσινα είναι δικά μου σχόλια

[SPOILER]το κομματι του αεροπλανου μπορεις να μου πεις απο που στο διαολο προηλθε?

γιατι δεν ξερω να πεταγεται μια μηχανη ενος boeing απο το πουθενα, χωρις να υπαρχει αεροπλανο
δηλαδη σε αυτη τη σκηνη που δειχνει εναν ανεμοστροβιλο και αυτος ειναι με την γκομενα στο βουνο τι γινεται?[/SPOILER]

Σημερα υστερα απο πολλα χρονια ξαναειδα αυτη την huge mindfuck ταινιαρα,την πρωτη φορα που την ειχα δει δεν καταλαβα σχεδον τπτ,την 2η πηρα πρεφα καποια πραγματα,την 3η παρατήρησα αλλα…ο λογος που σχολιασα στο thread μετα απο 10 χρονια ειναι γιατι αυτη η ταινια εχει το επίτευγμα να σε κανει να σκαλωνεις και με μια νεα πληροφορια η να την ψαχνεις με κατι διαφορετικο υστερα και μετα απο 1000 χιλιες προβολες,δεν ξερω καν αν ο Kelly τα ειχε ολα αυτα στο μυαλο του η κατα μια ενοια του ‘κατσανε’ κουτι κατα τυχη και εφτιαξε ενα απτα πιο all time minblowing classics